Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γίνετε να περάσω google camera και adaway και να συνεχίσω να παίρνω ΟΤΑ?

Γίνετε να είναι root και να παίρνει ΟΤΑ?

 

Για να είμαι ειλικρινής περισσότερο με καίει το adaway αλλά νομίζω οτι για να κάνει update θέλει root,

η μήπως θέλει μόνο για την εγκατάσταση?

 

Με redwolf twrp παίρνεις οτα αλλά κάθε φορά που θα κάνεις update rom χάνεις το ροοτ και άρα τη gcam κλπ. Δοκιμασμένο αυτό που λέω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τα SMS. Όταν στέλνω μου βγάζει λίγους χαρακτήρες και με χρεώνει για 2 μηνύματα αντί για ένα. Πώς μπορώ να το διορθώσω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τα SMS. Όταν στέλνω μου βγάζει λίγους χαρακτήρες και με χρεώνει για 2 μηνύματα αντί για ένα. Πώς μπορώ να το διορθώσω?

Ευχαριστώ!

Μπορείς να δοκιμάσεις το textra αν θέλεις

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με redwolf twrp παίρνεις οτα αλλά κάθε φορά που θα κάνεις update rom χάνεις το ροοτ και άρα τη gcam κλπ. Δοκιμασμένο αυτό που λέω
Και το χα απορια....μολις μου την ελυσες...να σαι καλα!Δηλαδη θα πρέπει να ξανακανουμε την διαδικασια συνεχεια οποτε κανουμε update με ota.....σωστα φιλος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπα.. καθε φορα που θα βγαινει update χανεται η google camera..? αν ειναι ετσι..

 

Και το χα απορια....μολις μου την ελυσες...να σαι καλα!Δηλαδη θα πρέπει να ξανακανουμε την διαδικασια συνεχεια οποτε κανουμε update με ota.....σωστα φιλος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι κάθε φορά χάνεται το api2 και το ροοτ οπότε φτου και από την αρχή. βέβαια μέσω του redwolf είναι πολύ εύκολο να φλασάρεις το supersu ή το magisck

Link to comment
Share on other sites

Με redwolf twrp παίρνεις οτα αλλά κάθε φορά που θα κάνεις update rom χάνεις το ροοτ και άρα τη gcam κλπ. Δοκιμασμένο αυτό που λέω
Iσχυει,οτι εχεις αλλαξει σε system files θα επανελθει στο original της official miui.

 

Παρολαυτα πλεον υπαρχει το magisk και τα modules για magisk oπου ολα αυτα γινονται σε μη system τοποθεσιες οποτε δεν χανεις τιποτα με τα ota.

 

Tο magisk συμπεριλαμβανεται ηδη στο redwolf οποτε απλα πατας ενα κουμπι στο recovery και ξαναρουταρεις.

 

Για οσους χρησιμοποιουν superSU να αναφερω οτι ο chainfire που το εχει δημιουργησει και το συντηρουσε μεχρι προσφατα,το εχει πουλησει σε μια κινεζικη εταιρια και αποχωρησε και πληρως απο την συντηρηση του στις 24 φεβρουαριου.

 

Οποτε η ασφαλης λυση για ρουταρισμα και root management ειναι πλεον μονο το magisk.

 

Και γω παντα με superSU ημουνα αλλα τωρα λογω των παραπανω θα παω σε magisk.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστουμε και τους 2 πολυ!!

mylw_4 και azuli.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Οδηγίες για miui rom χωρίς root

Θα χρειαστεί να είναι ξεκλειδωμένη η συσκευή αλλά δεν είναι ανάγκη να έχει root. Εδώ είναι ο οδηγός του φίλου Γιώργου Καγγελάρη https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/27530-Root-Unroot-custom-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-stock-Recovery/?postID=479069#post479069

 

 

 

 

 

Λοιπον, εκανα τη διαδικασια

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/27530-Root-Unroot-custom-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-stock-Recovery/?postID=479069#post479069

 

1. Ξεκλείδωσε τη συσκευή σου [ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ]

 

2. Βάλε drivers στο PC σου από εδώ => Αυτοματοποιημένη εγκατάσταση drivers για κινητά Xiaomi σε όλα τα Windows x64 & χ86

 

3. Κατέβασε το twrp για mido από εδώ => twrp_mido_3.1.0-0_miui-hellas και τοποθέτησέ το χύμα μέσα στο φάκελο C:\adb

 

4. Βάλε το κινητό σου σε fastboot mode και άνοιξε ένα παράθυρο εντολών ως διαχειριστής μέσα στο φάκελο C:\adb

 

5. Δώσε την εντολή fastboot boot twrp_mido_3.1.0-0_miui-hellas.img για να μπεις μέσα στο twrp

 

6. Μέσα στο twrp πήγαινε στο μενού mount και επίλεξε το /system partition

 

7. Στο παράθυρο εντολών στο PC δώσε την εντολή adb pull /system/build.prop C:\adb

 

8. Κάνε τις απαραίτητες αλλαγές στο αρχείο

 

9. Πέρασέ το πάλι πίσω στο κινητό με την εντολή adb push C:\adb\build.prop /system/build.prop

 

10. Δώσε τα απαραίτητα δικαιώματα στο αρχείο => adb shell enter και κατόπιν chmod 644 /system/build.prop

 

 

Δεν εκανα το 11. Κάνε flash το mod της κάμερας μέσα από το twrp γιατι δεν ξερω να το κανω.

 

αυτο που εκανα ηταν να παρω ενα backup μεσα απο το twrp αφοτου ειχα κανει τις παραπανω διαδικασιες.

 

οταν πατησα reboot μεσα απο το twrp το τηλεφωνο κολλαει στο mi logo και κατω κατω μου γραφει unlocked και μενει εκει.

 

Τι κανουμε παρακατω γιατι εχω φρικαρει. Αντι να βαλω καλυτερη καμερα θα χαλασω το κινητο..?? :blink::confused:

Edited by Lyngas1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εκανα τη διαδικασια

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/27530-Root-Unroot-custom-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-stock-Recovery/?postID=479069#post479069

 

1. Ξεκλείδωσε τη συσκευή σου [ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ]

 

2. Βάλε drivers στο PC σου από εδώ => Αυτοματοποιημένη εγκατάσταση drivers για κινητά Xiaomi σε όλα τα Windows x64 & χ86

 

3. Κατέβασε το twrp για mido από εδώ => twrp_mido_3.1.0-0_miui-hellas και τοποθέτησέ το χύμα μέσα στο φάκελο C:\adb

 

4. Βάλε το κινητό σου σε fastboot mode και άνοιξε ένα παράθυρο εντολών ως διαχειριστής μέσα στο φάκελο C:\adb

 

5. Δώσε την εντολή fastboot boot twrp_mido_3.1.0-0_miui-hellas.img για να μπεις μέσα στο twrp

 

6. Μέσα στο twrp πήγαινε στο μενού mount και επίλεξε το /system partition

 

7. Στο παράθυρο εντολών στο PC δώσε την εντολή adb pull /system/build.prop C:\adb

 

8. Κάνε τις απαραίτητες αλλαγές στο αρχείο

 

9. Πέρασέ το πάλι πίσω στο κινητό με την εντολή adb push C:\adb\build.prop /system/build.prop

 

10. Δώσε τα απαραίτητα δικαιώματα στο αρχείο => adb shell enter και κατόπιν chmod 644 /system/build.prop

 

 

Δεν εκανα το 11. Κάνε flash το mod της κάμερας μέσα από το twrp γιατι δεν ξερω να το κανω.

 

αυτο που εκανα ηταν να παρω ενα backup μεσα απο το twrp αφοτου ειχα κανει τις παραπανω διαδικασιες.

 

οταν πατησα reboot μεσα απο το twrp το τηλεφωνο κολλαει στο mi logo και κατω κατω μου γραφει unlocked και μενει εκει.

 

Τι κανουμε παρακατω γιατι εχω φρικαρει. Αντι να βαλω καλυτερη καμερα θα χαλασω το κινητο..?? :blink::confused:

Νομίζω πως πρεπει να φλασαρεις το lazy-flasher για να bootaρει σε official miui.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με custom Rom χρησιμοποιήτε το κινητό για τραπεζικές εφαρμογές και γενικά πληρωμές μέσω κινητού η δεν το εμπιστεύεστε?

Ποτε και κανενα προβλημα.

Και ειμαι παντα με custom rom

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο φιλε noobas ..?
Κατέβασε από εδώ το lazyflasher

https://www.google.gr/amp/s/forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/recovery-twrp-3-0-2-0-t3550061/amp/

Κάνε τα βήματα μέχρι να μπεις στο twrp (για να περάσεις το αρχείο στο κινητό εφ'οσον δεν bootaρει μπορείς να το κάνεις μέσα από την επιλογή mount αν θυμάμαι καλά και με καλώδιο συνδεδεμένο περνάς το lazyflasher στο κινητό). Μετά πας στο αρχικό μενού install και επιλεγεις το lazyflasher, σερνεις δεξιά να φλασαρεις και μετά reboot. Αν όλα πάνε καλά πρέπει να bootaρει κανονικά. Δες και κανένα οδηγό φλασαρισματος ή μεταφοράς αρχείων στο twrp να δεις πάνω κάτω τα βήματα, αν δεν είσαι σίγουρος (δεν ξέρω αν τα περιεγραψα κατανοητά)

Edited by noobas
Link to comment
Share on other sites

Οκ, το recovery.img χρειαζεται..?
Αυτό είναι για να περάσεις μόνιμα το twrp στη συσκευή (γενικά ο οδηγός στο link είναι για εγκατάσταση μόνιμα του twrp, αν θες το κάνεις απ'την επιλογή install-image και προσοχη! επιλεγεις να το κάνει εγκατάσταση στο recovery, οχι στο boot) και πάντα για να bootαρεις με official και twrp μετά από flashαρισμα στο twrp πρέπει να φλασαρεις και το lazyflasher. Επίσης αν επιλέξεις να βάλεις το twrp μόνιμα θα πρότεινα να βάλεις την 3.2.1 έκδοση που είναι και η τελευταία.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, εκανα τη διαδικασια. Αλλα δεν εχω περασει την εφαρμογη για την καμερα..

 

τωρα θα περνω κανονικα updates..?

 

Το backup που πηρα μεσα απο το twrp ειναι κοντα 7GB ! δεν μπορω να το μετακινησω καπου αλλου πχ στο pc για να μη μου κραταει ολο το χωρο..?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό είναι για να περάσεις μόνιμα το twrp στη συσκευή (γενικά ο οδηγός στο link είναι για εγκατάσταση μόνιμα του twrp, αν θες το κάνεις απ'την επιλογή install-image και προσοχη! επιλεγεις να το κάνει εγκατάσταση στο recovery, οχι στο boot) και πάντα για να bootαρεις με official και twrp μετά από flashαρισμα στο twrp πρέπει να φλασαρεις και το lazyflasher. Επίσης αν επιλέξεις να βάλεις το twrp μόνιμα θα πρότεινα να βάλεις την 3.2.1 έκδοση που είναι και η τελευταία.

 

 

 

οχι δεν θελω να το εγκαταστησω μονιμα.. αρκετα φρικαρα ..! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, εκανα τη διαδικασια. Αλλα δεν εχω περασει την εφαρμογη για την καμερα..

 

τωρα θα περνω κανονικα updates..?

 

Το backup που πηρα μεσα απο το twrp ειναι κοντα 7GB ! δεν μπορω να το μετακινησω καπου αλλου πχ στο pc για να μη μου κραταει ολο το χωρο..?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

οχι δεν θελω να το εγκαταστησω μονιμα.. αρκετα φρικαρα ..! :lol:

Αφού δεν θες, δεν ασχολεισαι περαιτέρω. Όπως flashaρες το lazyflasher, περνάς και την εφαρμογή για την camera (με την προϋπόθεση οτι είναι flashable .zip, δεν ξέρω για ποιά εφαρμογή μιλάς).
Link to comment
Share on other sites

Iσχυει,οτι εχεις αλλαξει σε system files θα επανελθει στο original της official miui.

 

Παρολαυτα πλεον υπαρχει το magisk και τα modules για magisk oπου ολα αυτα γινονται σε μη system τοποθεσιες οποτε δεν χανεις τιποτα με τα ota.

 

Tο magisk συμπεριλαμβανεται ηδη στο redwolf οποτε απλα πατας ενα κουμπι στο recovery και ξαναρουταρεις.

 

Για οσους χρησιμοποιουν superSU να αναφερω οτι ο chainfire που το εχει δημιουργησει και το συντηρουσε μεχρι προσφατα,το εχει πουλησει σε μια κινεζικη εταιρια και αποχωρησε και πληρως απο την συντηρηση του στις 24 φεβρουαριου.

 

Οποτε η ασφαλης λυση για ρουταρισμα και root management ειναι πλεον μονο το magisk.

 

Και γω παντα με superSU ημουνα αλλα τωρα λογω των παραπανω θα παω σε magisk.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός σχετικά με το magisk και τα modules?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θες, δεν ασχολεισαι περαιτέρω. Όπως flashaρες το lazyflasher, περνάς και την εφαρμογή για την camera (με την προϋπόθεση οτι είναι flashable .zip, δεν ξέρω για ποιά εφαρμογή μιλάς).

 

 

 

Για το twrp λεω.. το backup tο μεταφερω στο pc οπως ειναι γιατι ειναι πολυς χωρος 7 GB για το τηλεφωνο με 18 GB ελευθερο χωρο..

 

τα updates θα τα παιρνω κανονικα τωρα..?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός σχετικά με το magisk και τα modules?
Υπάρχει αντίστοιχο thread στο forum του xda και για το magisk αλλα και για τα διάφορα modules. Επίσης μέσα από το magisk θα βρείς όλα τα modules που είναι στην επίσημη repo του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το twrp λεω.. το backup tο μεταφερω στο pc οπως ειναι γιατι ειναι πολυς χωρος 7 GB για το τηλεφωνο με 18 GB ελευθερο χωρο..

 

τα updates θα τα παιρνω κανονικα τωρα..?

Εσύ λογικά πήρες backup όλα τα partitions μέσα από το twrp γι' αυτό είναι τόσο μεγάλο. Δεν χρησιμοποιώ miui και δεν το έχω κάνει ποτέ έτσι για σου πω με σιγουριά αλλά φαντάζομαι πως ναι, απ'τη στιγμή που είσαι σε stock recovery.
Link to comment
Share on other sites

Το να γράφονται σελίδες επί σελίδων, σε κάθε θέμα συσκευής με Android, με αποτέλεσμα να μην απαντώνται οι απλές ερώτησεις, πραγματικά πρέπει να ελαττωθεί...
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: εκανα unlock τη συσκευη αλλα δεν τη rootara. Εχασα την εγγυηση..?

 

δευτερο: ποια η διαφορα του unlock απο το root..?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: εκανα unlock τη συσκευη αλλα δεν τη rootara. Εχασα την εγγυηση..?

 

δευτερο: ποια η διαφορα του unlock απο το root..?

Οι απόψεις διίστανται. Αν δεν καταλάβει κανείς στο service οτι έχεις κάνει unlock κλπ έχεις εγγύηση. Αν το καταλάβουν νομίζω ακυρώνεται. Θεωρητικά αν χρειαστεί να το πας, καλό είναι να το πας stock όπως το γέννησε η μάνα του, με κλειδωμένο bootloader και stock rom. Η διαφορά unlock bootloader με root είναι ότι με το root έχεις πρόσβαση σε αρχεία που πριν το root δεν είχες (κάτι σαν administrator στο pc ας πούμε). Αν ξεκλειδώσεις bootloader, έχεις πρόσβαση και στο partition που χρησιμοποιεί η συσκευή πρίν bootαρει κανονικά, οπότε και μπορείς να επεμβεις για να περάσεις custom rom, recovery κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω pixel rom και προσπαθω να κανω εγκατασταση την εφαρμογη ηχογραφησης της xiaomi απο εδω :

https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc/recorder-xiaomi/recorder-xiaomi-7-0-release/recorder-7-0-android-apk-download/

 

Και δεν μου κανει εγκατασταση.Καμια λυση??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...