Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω μια Microsoft lifecam σε usb πάνω στο σταθερό pc γίνεται με αυτήν την εφαρμογή να βλέπω (εάν είναι φυσικά ανοικτός ο υπολογιστής) ότι δείχνει η κάμερα αυτή;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Το motioneye που ανέφερα είναι λογισμικό πάνω σε linux και το έχω σε ένα rpi3 σαν κονσόλα για τις κάμερες (είτε ip, είτε usb). Για windows δεν έχω δοκιμάσει κάτι να σου προτείνω, όμως με μια ματιά βρήκα αυτό, φαντάζομαι κάτι τέτοιο θέλεις.

ispyconnect (Open Source Video Surveillance Software)/

Link to comment
Share on other sites

Το motioneye που ανέφερα είναι λογισμικό πάνω σε linux και το έχω σε ένα rpi3 σαν κονσόλα για τις κάμερες (είτε ip, είτε usb). Για windows δεν έχω δοκιμάσει κάτι να σου προτείνω, όμως με μια ματιά βρήκα αυτό, φαντάζομαι κάτι τέτοιο θέλεις.

ispyconnect (Open Source Video Surveillance Software)/

κάποτε πριν αρκετά χρόνια θυμάμαι μέσω μιας εφαρμογής μπορούσα να δω την κάμερα αλλά δεν θυμάμαι ποια ήταν!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρώτη φορά χρήστης MIUI, θέλω να ρωτήσω πως γίνεται η ενημέρωση κώδικα ασφαλείας Android?

Έχω MIUI 8.

 

Το "επίπεδο ασφαλείας android" ενημερώνεται από τον κατασκευαστή σε κάποιες αναβαθμίσεις ΟΤΑ. Δεν μπορείς να την κάνεις μόνος σου ούτε επιλεκτικά μόνο αυτή. Σε κανένα κινητό που έχει περάσει από τα χέρια μου δεν ήταν δυνατό κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρώτη φορά χρήστης MIUI, θέλω να ρωτήσω πως γίνεται η ενημέρωση κώδικα ασφαλείας Android?

Έχω MIUI 8.

Κάνε ενημέρωση συστήματος να περάσεις την τελευταία διαθέσιμη αναβάθμιση

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει τα πρωτα post για ρουταρισμα αλλα επειδη θα μεινω με official stable miui δεν εχει μπει το αρχειο ωστε να μπορει να μπουταρει η rom με twrp.

 

Sent from my NX551J using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tempered Glass με καλύτερη εφαρμογή απο αυτό της Nillkin έχει να προτείνει κάποιος;

Άισχος είναι, εκτός εάν έπεσα σε περίπτωση μη αυθεντικής.

Link to comment
Share on other sites

Tempered Glass με καλύτερη εφαρμογή απο αυτό της Nillkin έχει να προτείνει κάποιος;

Άισχος είναι, εκτός εάν έπεσα σε περίπτωση μη αυθεντικής.

και εγώ την πάτησα γιατί έλεγαν ότι είναι η καλύτερη αλλά και αυτή είναι μάπα (για το οποίο βέβαια ευθύνεται η curved οθόνη στις άκρες)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλύτερα icons στη status bar βάλτε το lineage N από το theme store. Απλά αφήστε τη μαμά lockscreen αλλιώς δεν θα εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις.

Επειδή επίσης είχα θέμα με το hotspot και οι οδηγιες εδω μεσα δεν μου δουλεψαν δωστε απο ADB ή από terminal με δικαιωματα su την εντολή settings put global tether_dun_required 0.

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει τα πρωτα post για ρουταρισμα αλλα επειδη θα μεινω με official stable miui δεν εχει μπει το αρχειο ωστε να μπορει να μπουταρει η rom με twrp.

 

Sent from my NX551J using Tapatalk

 

Με γρίφους μιλάς γέροντα..

Αν θέλεις το αρχειάκι που φλασάρουμε για να bootάρει η official miui (lazyflasher-no-verity-opt-encrypt.zip), θα το βρεις εδώ

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την πάτησα γιατί έλεγαν ότι είναι η καλύτερη αλλά και αυτή είναι μάπα (για το οποίο βέβαια ευθύνεται η curved οθόνη στις άκρες)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Εγώ πήγα σε ένα κατάστημα, (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πώ) και μου πρότεινε ο νεαρός εκεί κάτι σαν το παρακάτω.

https://m.aliexpress.com/item/32792992569.html

Μου το τοποθέτησε ο ίδιος και μπορώ να πω πως με τη μαύρη θήκη σιλικόνης, έρχεται και "κουμπώνει" το όλο θέμα μια χαρά.

Το μόνο αρνητικό πως αφήνει αρκετές δαχτυλιές.

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

και εγώ την πάτησα γιατί έλεγαν ότι είναι η καλύτερη αλλά και αυτή είναι μάπα (για το οποίο βέβαια ευθύνεται η curved οθόνη στις άκρες)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Διαβαστε 3-4 σελιδες πιο πισω,υπαρχει λυση ειπαν με μεμβρανη.

Link to comment
Share on other sites

Με γρίφους μιλάς γέροντα..

Αν θέλεις το αρχειάκι που φλασάρουμε για να bootάρει η official miui (lazyflasher-no-verity-opt-encrypt.zip), θα το βρεις εδώ

Το βρηκα φιλε....ευχαριστω παντως.Σημασια εχει οτι ελυσες τον γριφο.

Οποιος γνωριζει εβαλα google camera αλλα στην selfie μου την βγαζει την φωτο με μαύρη σκια και το βιντεο ενω βγαίνει σταθερο ειναι πολυ σκοτεινο.Γνωριζει κάνεις λύση γιαυτα τα δυο;ή ειναι bugs;

 

Sent from my NX551J using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ασχετο λιγο αλλα... Απο χθες ειμαι κατοχος note 4x, το ledακι δεν αναβει οταν εχω χαμηλη μπαταρια (οπως στο παλιο κινητο) ειναι ok αυτο δλδ?

Τωρα που το εχω να φορτιση μενει αναμενω σε κιτρινο χρωμα.

Παρακαλω αν δεν ςιναι κοπος ας μου πει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η 9.2.2 ηταν αθλιο update και εκλεινε συνεχως εφαρμογές ακομα και με κλεισμενη την βελτιστοποιηση μνημης είπα να παω σε global developer 8.2.8. Εδω και 2 μερες εχω να πω τα καλύτερα. Γρηγορη, smooth και δεν κλεινει εφαρμογες οπως η 9.2.2 με την βελτιστοποιηση στο μέτριο οπως ηταν default. Επίσης δεν εχω δει η ram να πεφτει κατω απο το 1.1(!). Πώς γινεται αυτο χωρις να κλείνει εφαρμογές δεν ξερω, ισως δεν τρέχουν τοσες κρυφες διεργασιες οπως στην stable. Αυτο που δεν μου αρεσε μονο είναι ότι το συρταρι συντομευσεων απο την γραμμη καταστασης ανοίγει μονο σε 2 "δοσεις" και μπορεις να βαλεις μονο 12 διακόπτες.

Για αυτονομια ακομα δεν εχω αποψη. Παντως bugs δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ασχετο λιγο αλλα... Απο χθες ειμαι κατοχος note 4x, το ledακι δεν αναβει οταν εχω χαμηλη μπαταρια (οπως στο παλιο κινητο) ειναι ok αυτο δλδ?

Τωρα που το εχω να φορτιση μενει αναμενω σε κιτρινο χρωμα.

Παρακαλω αν δεν ςιναι κοπος ας μου πει καποιος

Δεν θα στο πω 100% αλλά νομίζω ότι όταν είναι χαμηλή η μπαταρία αναβοσβήνει το λαμπάκι κόκκινο.Στην φόρτιση έτσι ανάβει κίτρινο κι όταν πάει πάνω από 90% θα γίνει πράσινο και στο 100% θα σου σβήσει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στο πω 100% αλλά νομίζω ότι όταν είναι χαμηλή η μπαταρία αναβοσβήνει το λαμπάκι κόκκινο.Στην φόρτιση έτσι ανάβει κίτρινο κι όταν πάει πάνω από 90% θα γίνει πράσινο και στο 100% θα σου σβήσει τελείως.

 

Thanks leuteris23, σε καποιες εδοποιησεις δουλευει, οποτε δεν πιστευω οτι εχει προβλημα, το θεμα ειναι που δεν αναβασβηνει σε χαμηλ μπαταρ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η 9.2.2 ηταν αθλιο update και εκλεινε συνεχως εφαρμογές ακομα και με κλεισμενη την βελτιστοποιηση μνημης είπα να παω σε global developer 8.2.8. Εδω και 2 μερες εχω να πω τα καλύτερα. Γρηγορη, smooth και δεν κλεινει εφαρμογες οπως η 9.2.2 με την βελτιστοποιηση στο μέτριο οπως ηταν default. Επίσης δεν εχω δει η ram να πεφτει κατω απο το 1.1(!). Πώς γινεται αυτο χωρις να κλείνει εφαρμογές δεν ξερω, ισως δεν τρέχουν τοσες κρυφες διεργασιες οπως στην stable. Αυτο που δεν μου αρεσε μονο είναι ότι το συρταρι συντομευσεων απο την γραμμη καταστασης ανοίγει μονο σε 2 "δοσεις" και μπορεις να βαλεις μονο 12 διακόπτες.

Για αυτονομια ακομα δεν εχω αποψη. Παντως bugs δεν βρηκα.

και μενα κλεινει η 9.2.2 εφαρμογες την ωρα που παω να τις ανοιξω η απλα crashαρουν χωρις λογο

εχω ενα προγραμμα στο κιν μου που για να δουλεψει θελει ενα κωδικο αν παω πισω στην 9.2.1 το προγραμμα χανεις τους κωδικους του η δουλευει κανονικα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η Custom Rom φίλε. Αυτός είναι ο τρόπος λειτουργίας σίγουρα για το συγκεκριμένο κινητό, δεν ξέρω για άλλες μάρκες που υποστηρίζουν 2καρτα, αλλά φαντάζομαι ότι για όλα ta 2καρτα κινητά έτσι λογικά θα είναι !

Το γεγονός ότι το κινητό σου υποστηρίζει 2 κάρτες, έγκειται στο γεγονός ότι μπορείς να κάνεις αποκλειστική χρήση της κάθε SIM ανά φορά, για αποκλειστική χρήση λειτουργία data ή φωνής και μόνο για 1 λειτουργία ανά φορά. Αυτό δεν ισχύει όταν το κινητό είναι σε κατάσταση standby όμως. Και αυτό είναι απολύτως λογικό αν σκεφτείς ότι η διαχείριση των SIMs γίνεται λογισμικά μέσω του android, ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα χρειαζόταν ο hardware-ικός εξοπλισμός που έφερε το κινητό σου να είναι εις διπλούν, για να εκτελούνται όλες οι λειτουργίες ταυτοχρόνως και παραλληλα και απο τις δύο SIM ! Και ειλικρινά για ποιο λόγο να απαιτείται κάτι τέτοιο ? Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ανούσιο και σωστά γίνεται η διαχείριση των SIM με αυτόν τον τρόπο. Εκτός αν εσύ ως χρήστης είσαι multitasking....

Ελπίζω να έγινα κατανοητός....

 

Υ.Γ.: Να συμφωνήσω και με το λινκ άλλου φίλου ποιο πάνω που επίσης παραθέτω και εγώ εδώ "https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6145544"

 

Ευχαριστώ (και τον άλλο φίλο) για τις απαντήσεις, κατανόησα.

 

Τώρα γιατί μπορεί να χρειάζεται ταυτόχρονη χρήση των SIM, το έγραψα: στη μία έχω πρόγραμμα με data, στην άλλη μιλάω. Επομένως αν μιλάω και θέλω να ψάξω κάτι στο Internet, πολύ απλά δεν γίνεται. Προφανώς και δεν θα ήταν ανούσιο να δουλεύουν και οι δύο SIM ταυτόχρονα, απλώς είναι μία λύση περιορισμού του κόστους, για πιο απλό hardware...

Link to comment
Share on other sites

κλεινοντας το θεμα με την οθονη, το συγκρινα και με αλλο note 4 φιλου απο σκρουτζομαγαζο και εκεινο ειναι σχεδον ιδιο.

Απο οτι καταλαβα κοτσοβολος και μεγαλα μαγαζια μαλλον εχουν τα πιο "καλα"

ειναι απαραδεκτο απο σοβαρη ετερια να κανει τετοιες ********, δε μου το χαρισαν το πληρωσα δεν ηξερα οτι xiaomi βγαζει 2 μπορει και 3 κατηγοριες.

επρεπε να το ελεγαν και να αποφασιζα εγω αν το ηθελα ή οχι.

Μαλλον θα το επερνα και παλι αλλα σιγουρα ειναι πουστια τις xiaomi.

To οτι ειναι ενα καλο τηλ για 130 ευρω δεν αλλαζει οτι η εταιρεια κανει απατεωνια, ποσο μαλλον αν το επερνα στα 160+ απο σκρουτζομαγαζο και για 30 ευρο διαφορα εχανα το "καλο" νομιζοντας οτι συγκρινω ιδια τηλ.

 

κατα τα αλλα μπορει να ειναι πολυ καλο τηλ μπορει και το καλυτερο στα λεφτα αυτα.

Edited by nestora
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι ανάμεσα στο redmi note 4 global και το Mi A1. Τείνω προς το Mi A1 μόνο λόγο της ποιότητας της κάμερας... αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

1. με τις αλλαγές gcam κλπ, η ποιότητα είναι αντίστοιχη με το Mi A1 ή παραμένει χειρότερη;

2. δεν έχει fast charging αλλά πόσο χρόνο κάνει να φορτίσει από σχεδόν τελειωμένη μπαταρία σε full?

3. μπορεί κανείς να συνδέσει ποντίκη και πληκτρολόγιο στην usb θύρα, όπως κάνω τώρα με το lg g3 μου (το οποίο και με αφήνει σιγά σιγά). EDIT: μόλις είδα σε σχετικό video ότι έχει OTG support, οπότε απαντώ στον εαυτό μου ότι ΝΑΙ για την σύνδεση συσκευών στην usb θύρα

 

Ευχαριστώ

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι ανάμεσα στο redmi note 4 global και το Mi A1. Τείνω προς το Mi A1 μόνο λόγο της ποιότητας της κάμερας... αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

1. με τις αλλαγές gcam κλπ, η ποιότητα είναι αντίστοιχη με το Mi A1 ή παραμένει χειρότερη;

2. δεν έχει fast charging αλλά πόσο χρόνο κάνει να φορτίσει από σχεδόν τελειωμένη μπαταρία σε full?

3. μπορεί κανείς να συνδέσει ποντίκη και πληκτρολόγιο στην usb θύρα, όπως κάνω τώρα με το lg g3 μου (το οποίο και με αφήνει σιγά σιγά)

 

Ευχαριστώ

 

Τι αισθητήρα έχει το mi a1? Σαν το δικό μας, ότι λάχει;

Link to comment
Share on other sites

Τι αισθητήρα έχει το mi a1? Σαν το δικό μας, ότι λάχει;

 

Σίγουρα όχι ίδιο αισθητήρα, αφού έχει άλλα MP... από ότι βλέπω, το redmi note 4 έχει 13 MP (f/2.0, 1.12 µm), phase detection autofocus, dual-LED dual-tone flash

... ενώ το Mi A1 έχει Dual: 12 MP (f/2.2, 26mm, 1.25 µm) + 12 MP (f/2.6, 50mm, 1 µm), phase detection autofocus, 2x optical zoom, dual-LED dual-tone flash

 

Δεν είμαι και γνώστης περί αισθητήρων όμως.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...