Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο κρυο φευγει η κιτρινιλα αλλα παλι με το redmi 3s καμια σχεση.

ευχαριστω παντως.

ισως παω σε κανενα μαγαζι να το συγκρινω

καποιες οθονες ειναι πιο κιτρινες γιατι ειναι αλλη μαρκα,οπως και με τις καμερες και τον αισθητηρα δακτυλικων,δεν ειναι ολα ιδια.
Link to comment
Share on other sites

[/color]

ετσι ακριβως ειναι οι ρυθμίσεις της οθόνης

 

αν δεν ειχα το redmi 3s δε θα το καταλαβενα αλλα η διαφορα στο ασπρο ειναι μεγαλη οταν τα συγκρινεις.

 

Οντως η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη, το παρατηρησα και εγω με το 4/64 σε συγκριση με το redmi note 3 SE, ειδικα οταν εχεις χαμηλη φωτεινοτητα κιτρινιζει αρκετα. Οταν μεγαλωσει η φωτεινοτητα ομως εχει πιο φυσικα χρωματα.

Επισης σε σχεση με το redmi note 3 τα pixel της οθονης εχουν αρκετα μεγαλυτερο response time που κανει μπαμ σε αργο scrolling.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό εδώ BOE vs Tianma display ? το BOE nt35532 dsi panel κιτρινίζει λίγο πράγματι.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό εδώ BOE vs Tianma display ? το BOE nt35532 dsi panel κιτρινίζει λίγο πράγματι.

 

εγω εχω tiamna αλλα και παλι σε σχεση με το redmi note 3 κιτρινη ειναι :p

Βεβαια οπως και στο note 3 ετσι και σε αυτο χρησιμοποιω σχεδον μονιμα το reader mode με τερμα κατω τον slider.

Το εκνευριθστικο ειναι παντως η αργη αποκριση των pixel.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

πωσ βλεπω πιο panel εχω;

αρα δεν εχει νοημα να το συγκρινω με αλλο note 4;

να αποδεχτω οτι το redmi 3s εχει καλυτερη οθονη;

απογοητευτικα αρκετα.:(

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου τα φωτα σου!!!

Θελει root;Εχω παρει το sms αλλά πρέπει να περιμενω τις 72 ωρες.Αν επιτρεπεται στο φορουμ δωσε λινκ ειδαλλιως στειλε μου το σε προσωπικό μηνυμα.

 

http://en.miui.com/thread-551251-1-1.html εδώ είσαι. Ότι χρειαστείς πες μου

Link to comment
Share on other sites

πωσ βλεπω πιο panel εχω;

αρα δεν εχει νοημα να το συγκρινω με αλλο note 4;

να αποδεχτω οτι το redmi 3s εχει καλυτερη οθονη;

απογοητευτικα αρκετα.:(

 

μολις το συκρινα με note 4 φιλου εχει διαφορα του φιλου ειναι πιο λευκο και εκεινο εχει διαφορα με το redmi 3s αλλα οχι τοσο μεγαλη.

 

λετε αν ζητησω αντικατασταση απο το μαγαζι (σκρουτζομαγαζο) να βγει ακρη;

ή θα ειναι ολη η παρτιδα ιδια;

Link to comment
Share on other sites

μολις το συκρινα με note 4 φιλου εχει διαφορα του φιλου ειναι πιο λευκο και εκεινο εχει διαφορα με το redmi 3s αλλα οχι τοσο μεγαλη.

 

λετε αν ζητησω αντικατασταση απο το μαγαζι (σκρουτζομαγαζο) να βγει ακρη;

ή θα ειναι ολη η παρτιδα ιδια;

 

Αν μπορείς να αποδείξεις οτι υπάρχει ελάττωμα, ζήτα. Αλλιώς μη μπαίνεις στον κόπο.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και θέμα του panel οθόνης, το Note 4 φοράει 2-3 διαφορετικά panel ανάλογα την παρτίδα, τα χειρότερα είναι τα tianma που έβγαλαν και προβλήματα burn-in.

Μονο τα tianma κάνουν burn in? Γιατί πιστεύω ότι και τα boe το παρουσίασαν.

Link to comment
Share on other sites

πωσ βλεπω πιο panel εχω;

 

ρυθμισεις, σχετικα με το τηλεφωνο, πατησε 5-6 φορες στο kernel, software version

Link to comment
Share on other sites

μολις το συκρινα με note 4 φιλου εχει διαφορα του φιλου ειναι πιο λευκο και εκεινο εχει διαφορα με το redmi 3s αλλα οχι τοσο μεγαλη.

 

λετε αν ζητησω αντικατασταση απο το μαγαζι (σκρουτζομαγαζο) να βγει ακρη;

ή θα ειναι ολη η παρτιδα ιδια;

αν δεν ξερουν οτι παιζει αυτο λογω διαφορετικων πανελ και οτι δεν ειναι ελαττωμα τοτε μπορει και να τους πεισεις.

Αλλα δεν ειναι ελαττωμα,αλλιως θα τα γυρναγαμε ολοι πισω και θα ζητουσαμε αλλο με καμερα sony. (ασχετο αλλα μεταξυ μας η samsung βγαζει καλυτερες φωτο την ημερα)

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις, σχετικα με το τηλεφωνο, πατησε 5-6 φορες στο kernel, software version

 

βρηκα αυτο LCD: qcom,mdss_dsi_otn1911_dfhd_video

αυτο ειναι το panel;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν δεν ξερουν οτι παιζει αυτο λογω διαφορετικων πανελ και οτι δεν ειναι ελαττωμα τοτε μπορει και να τους πεισεις.

Αλλα δεν ειναι ελαττωμα,αλλιως θα τα γυρναγαμε ολοι πισω και θα ζητουσαμε αλλο με καμερα sony. (ασχετο αλλα μεταξυ μας η samsung βγαζει καλυτερες φωτο την ημερα)

αν δεν ειναι ελαττωμα ειναι παριγορια αλλα ειναι λιγο κουλο το redmi 3s που πηρα απο κινα πριν 20 μηνες να εχει καλυτερο panel.

ειναι στην αθηνα το μαγαζι και εγω θεσ/νικη οπωτε κινδινευω να με χρεωσουν και μεταφορικα αν δε το αναγνωρισουν σαν προβλημα.

απλα δεν ξερω μηπως μονο το δικο μου ειναι ετσι.

παντως ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο LCD: qcom,mdss_dsi_otn1911_dfhd_video

αυτο ειναι το panel;

 

Απο το xda-developers βρήκα αυτό:

 

qcom,mdss_dsi_otm1911_fhd_video

TIANMA display with IC otm1911

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ξερουν οτι παιζει αυτο λογω διαφορετικων πανελ και οτι δεν ειναι ελαττωμα τοτε μπορει και να τους πεισεις.

Αλλα δεν ειναι ελαττωμα,αλλιως θα τα γυρναγαμε ολοι πισω και θα ζητουσαμε αλλο με καμερα sony. (ασχετο αλλα μεταξυ μας η samsung βγαζει καλυτερες φωτο την ημερα)

azuli μεταφερθηκες εδώ? για αυτό σε χάσαμε από το νήμα του Coolpad? και εγώ πλέον εδώ....το Coolpad αφού το ξεζουμισα το έδωσα στην γυναίκα...πάντως δεν μετάνιωσα την μετάβαση....μια χαρά τα πάει το κινητό....δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόσο γκρίνια....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα καλύτερα χρώματα ποιες οθόνες τα έχουν; γιατί και εμένα λίγο ξεθωριασμενα φαίνονται.

Παντως αυτό το πράγμα με τη χιαομι που στη μία παρτίδα βάζει Χ οθόνη και Χ αισθητήρα και σε άλλη παρτίδα Χ-1 οθόνη και αισθητήρα με ξεπερνά.

Link to comment
Share on other sites

Απο το xda-developers βρήκα αυτό:

 

qcom,mdss_dsi_otm1911_fhd_video

TIANMA display with IC otm1911

 

μπερδευτικα δε καταλαβα τελικα ειναι προβλημα που η οθωνη κιτρινιζει η οχι;

απογοητευτηκα και στη συγκριση με του φιλου αν ηταν σαν το δικο μου θα ησυχαζα.

αν ηταν το μαγαζι εδω θα ζητουσα αλλο και οτι γινοταν.

τωρα δεν ξερω μηπως εγω ειμαι ο ΄΄ατυχος΄΄

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά τα καλύτερα χρώματα ποιες οθόνες τα έχουν; γιατί και εμένα λίγο ξεθωριασμενα φαίνονται.

Παντως αυτό το πράγμα με τη χιαομι που στη μία παρτίδα βάζει Χ οθόνη και Χ αισθητήρα και σε άλλη παρτίδα Χ-1 οθόνη και αισθητήρα με ξεπερνά.

 

εγω εβγαλα τα ματια μου να διαβαζω εδω πιο να παρω. επερνα σε ποσα μαγαζια τηλ μεχρι να βρω καπιον να επιβεβεονει το κοκκινο αυτοκολιτο global version ,το product number , τον ευροπαικο φορτιστη...

και τωρα βλεπω οτι εχει και αλλα αντε βγαλε ακρη

Link to comment
Share on other sites

καποιες οθονες ειναι πιο κιτρινες γιατι ειναι αλλη μαρκα,οπως και με τις καμερες και τον αισθητηρα δακτυλικων,δεν ειναι ολα ιδια.

 

Παρότι το κινητό είναι πολύ καλό VFM και παρότι και η Xiaomi είναι από τις τοπ εταιρίες, αυτά τα παραπάνω που γράφεις είναι λίγο "κινεζιές"

θα έπρεπε όλα να ήταν ίδια

και όπως θα έπρεπε να μην υπάρχουν 100 διαφορετικές εκδόσεις Redmi Note 4

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα τωρα μου ειπε καποιος για ''αυτοκολητο ασφαλειας στο πλαι''

διαβασα εδω λιγο και μπερδευτηκα πρεπει να εχει αυτοκολητο ασφαλειας ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα τωρα μου ειπε καποιος για ''αυτοκολητο ασφαλειας στο πλαι''

διαβασα εδω λιγο και μπερδευτηκα πρεπει να εχει αυτοκολητο ασφαλειας ή οχι;

 

πηρα τηλ. στην infoquest και μου ειπαν οτι αυτα που εχουν αυτοι δεν εχουν ταινια ασφαλειας

Link to comment
Share on other sites

azuli μεταφερθηκες εδώ? για αυτό σε χάσαμε από το νήμα του Coolpad? και εγώ πλέον εδώ....το Coolpad αφού το ξεζουμισα το έδωσα στην γυναίκα...πάντως δεν μετάνιωσα την μετάβαση....μια χαρά τα πάει το κινητό....δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόσο γκρίνια....

 

Eδω απο το καλοκαιρι..!

Εχει πολυ κοσμο εδω μεσα (λογικο αφου το κινητο ειναι το απολυτο vfm των τελευταιων ετων) οποτε θα εχει και πιο πολλα ''γκρινιαρικα'' posts!Συνηθως οσοι δεν εχουν καποιο προβλημα δεν ποσταρουν κιολας οποτε λογικο να φαινονται αρκετα τα γκρινιαρικα!

 

Κι εγω εδω περα αραια ποσταρω,καμια σχεση με του coolpad που συνεχεια ψαχναμε tweaks και mods για να τρεξει καλυτερα,αυτο τρεχει απο μονο του οπως πρεπει.Να σκεφτεις rom μη miui δεν εχω βαλει ακομα 7 μηνες,και στο xda εχει οτι rom κυκλοφορει εκει εξω και σε official εκδοση μαλιστα.

 

welcome,σωστη επιλογη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρότι το κινητό είναι πολύ καλό VFM και παρότι και η Xiaomi είναι από τις τοπ εταιρίες, αυτά τα παραπάνω που γράφεις είναι λίγο "κινεζιές"

θα έπρεπε όλα να ήταν ίδια

και όπως θα έπρεπε να μην υπάρχουν 100 διαφορετικές εκδόσεις Redmi Note 4

 

Συμφωνω,δυστυχως το κανουν σχεδον ολες οι εταιριες,και η samsung και η huawei και μαλιστα και στα ακριβα μοντελα.Εδω η huawei περυσι εδωσε (κι αυτη σιωπηλα) στην ιδια συσκευη μια παρτιδα με storage eMMc και μια με ufs 2.1, που ειναι σχεδον σα να λεμε το ενα εχει hd συμβατικο και το αλλο ssd..!

Link to comment
Share on other sites

Και πως να μην έχει γκρινιάρικα post, άλλες οθόνες, διαφορετικές κάμερες, 800 η όχι μπάντα, Χ ή όχι στο τέλος, china ή global rom και ακόμα πολλά πραγματα που έχουν διαφορετικά η ίδιες συσκευές. Μιλάμε για Τζόκερ και όχι για αγορά.

Εγώ το αγόρασα για την γυναίκα, δεν την πάλεψε με το miui, εγώ δεν άντεξα μαζί του ούτε μια ώρα και τώρα περιμένω να περάσουν 40 ώρες να ξεκλειδώσω το bootloader και να βάλω το pure Android μπας και την παλέψω μαζί του.

Γιατί για πούλημα δεν το συζητάμε καν, ούτε τα μισά από ότι το αγόρασα δεν πιάνει.

Γούστα είναι αυτά εγώ απλά λέω την γνώμη μου και την διαπίστωση μου, μην πέσετε να με φάτε. Για 130 ευρώ είναι καλό ούτε σεντ παραπάνω.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Και πως να μην έχει γκρινιάρικα post, άλλες οθόνες, διαφορετικές κάμερες, 800 η όχι μπάντα, Χ ή όχι στο τέλος, china ή global rom και ακόμα πολλά πραγματα που έχουν διαφορετικά η ίδιες συσκευές. Μιλάμε για Τζόκερ και όχι για αγορά.

Εγώ το αγόρασα για την γυναίκα, δεν την πάλεψε με το miui, εγώ δεν άντεξα μαζί του ούτε μια ώρα και τώρα περιμένω να περάσουν 40 ώρες να ξεκλειδώσω το bootloader και να βάλω το pure Android μπας και την παλέψω μαζί του.

Γιατί για πούλημα δεν το συζητάμε καν, ούτε τα μισά από ότι το αγόρασα δεν πιάνει.

Γούστα είναι αυτά εγώ απλά λέω την γνώμη μου και την διαπίστωση μου, μην πέσετε να με φάτε. Για 130 ευρώ είναι καλό ούτε σεντ παραπάνω.

Μέχρι 180-200 ποιο κινητό θα πρότεινες;

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Και πως να μην έχει γκρινιάρικα post, άλλες οθόνες, διαφορετικές κάμερες, 800 η όχι μπάντα, Χ ή όχι στο τέλος, china ή global rom και ακόμα πολλά πραγματα που έχουν διαφορετικά η ίδιες συσκευές. Μιλάμε για Τζόκερ και όχι για αγορά.

Εγώ το αγόρασα για την γυναίκα, δεν την πάλεψε με το miui, εγώ δεν άντεξα μαζί του ούτε μια ώρα και τώρα περιμένω να περάσουν 40 ώρες να ξεκλειδώσω το bootloader και να βάλω το pure Android μπας και την παλέψω μαζί του.

Γιατί για πούλημα δεν το συζητάμε καν, ούτε τα μισά από ότι το αγόρασα δεν πιάνει.

Γούστα είναι αυτά εγώ απλά λέω την γνώμη μου και την διαπίστωση μου, μην πέσετε να με φάτε. Για 130 ευρώ είναι καλό ούτε σεντ παραπάνω.

 

Πες μου ένα τηλέφωνο κινεζικο με αγορά από Ελλάδα που έχει 800αρα, το χ είναι πατέντα της infoquest. Το 99.9% φοράει global rom, camera οποία και να φοράει αν δεν σκαλισουν οι ίδιοι το software τα ίδια είναι. Όσον αφορά το miui, εγώ που έρχομαι από ios και μετά emui (Huawei) μου φαίνεται απλό. Τώρα αν σου λείπει τι συρτάρι εφαρμογών και δεν μπορείς τις σελίδες, οκ πάω πάσο.

Φιλικά πάντα, απλά να καταλαβαίνουμε πόσα λεφτά δώσαμε και τι κινητό πήραμε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ένα τηλέφωνο κινεζικο με αγορά από Ελλάδα που έχει 800αρα, το χ είναι πατέντα της infoquest. Το 99.9% φοράει global rom, camera οποία και να φοράει αν δεν σκαλισουν οι ίδιοι το software τα ίδια είναι. Όσον αφορά το miui, εγώ που έρχομαι από ios και μετά emui (Huawei) μου φαίνεται απλό. Τώρα αν σου λείπει τι συρτάρι εφαρμογών και δεν μπορείς τις σελίδες, οκ πάω πάσο.

Φιλικά πάντα, απλά να καταλαβαίνουμε πόσα λεφτά δώσαμε και τι κινητό πήραμε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Πηραμε ενα πολυ καλο κινητο για τα λεφτα του,αυτο ομως δεν δικαιολογει τις ταρζανιες που προαναφερθηκαν.Και δεν μιλαω μονο για την xiaomi αλλα και για οποια αλλη εταιρεια κανει αυτα τα πραγματα.Δεν Μην ξεχναμε πως αν καποιος θελει 2ετη επισημη εγγυηση πραγμα σημαντικο,εδωσε 250 ευρω για το κινητο.Εγω προερχομενος απo sony με εσωσε 2 φορες η εγγυηση(μια φορα το αντικατεστησαν και μια το επισκευασαν).Η επισημη τιμη για το κινητο ειναι 250 ευρω και με αυτη την τιμη πρεπει να το δουμε το θεμα.Συμφωνα με αυτη την τιμη δεν δικαιολογουνται οι διαφορες σε οαμερες ασθητηρες πανελ κοκ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...