Jump to content

Samsung Gear S3 (Frontier, Classic)


me00016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες απλό αριθμητικό ρολόι τι εννοείς;... γιατί η εξοικονόμηση ενέργειας αυτό κάνει.

Σου βάλει απλό αριθμητικό ρολόι και φουλ ειδοποίησεις αλλά απενεργοποιει τις άλλες εφαρμογές.. truckers, sensors.

 

μια χαρα ειναι ολα ανοιχτα οπως ειπα, trackers, sensors...αλλιως δεν θα με ειδοποιουσε το ρολοι οτι εχω μεινει πολλη ωρα ακινητος στο γραφειο και με παρακινει να κανω εστω καποιες ασκησεις καθιστος, ουτε θα με ''επιβραβευε'' που σηκωθηκα και περπατησα.

οταν λεω απλο αριθμητικο ρολοι εννοω το καντραν που δειχνει την ωρα σε μορφη 14:33 ας πουμε τωρα.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το s3 πριν 10 μέρες και μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Το μόνο θέμα είναι ότι μετά από την τελευταία αναβάθμιση που μου ζήτησε και την έκανα , δεν βλέπω πλέον στο ρολόι τις επαφές μου. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει τύχει σε κάποιον ; Δεν βγάζω άκρη με τίποτα

 

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι ολα ανοιχτα οπως ειπα, trackers, sensors...αλλιως δεν θα με ειδοποιουσε το ρολοι οτι εχω μεινει πολλη ωρα ακινητος στο γραφειο και με παρακινει να κανω εστω καποιες ασκησεις καθιστος, ουτε θα με ''επιβραβευε'' που σηκωθηκα και περπατησα.

οταν λεω απλο αριθμητικο ρολοι εννοω το καντραν που δειχνει την ωρα σε μορφη 14:33 ας πουμε τωρα.

 

Μια χαρά φίλε μου.

Το ρολόι έχει επιλογές να τα ανοίξεις όλα και τα κλείσεις όλα... για όλα τα γούστα... αυτό είναι το καλό του.

Μακάρι να είχαμε την μπαταρία του watch 46mm..αλλα δεν βαριέσαι

Link to comment
Share on other sites

https://news.samsung.com/global/can-you-swim-with-your-wearable-these-water-resistance-ratings-will-help-you-find-out

 

The rating number assigned for each category indicates that the device being tested has met the requirements for each previous rating. For example, Samsung’s Gear S3 smartwatch, which has a rating of IP68, has passed the rating requirements for all six physical ingress levels and the first eight liquid ingress levels. In other words, under specific conditions, the Gear S3 can withstand accidental submersion up to 1.5 meters underwater for 30 minutes, as well as contact with harmful dust.

 

While a fitness band or smartwatch with an IP68 rating can be worn while jogging in the rain or doing the dishes, IP ratings do not take water pressure into account. Therefore, IP ratings are not indicative of a device’s ability to be used during aquatic activities such as swimming. This is where ATM ratings come in.

 

With a water resistance rating of 5 ATM under ISO standard 22810:2010, Samsung’s Gear Sport and Gear Fit2 Pro are resistant to pressure at a depth of 50 meters, meaning the devices can not only stand up to the rain, but can also be worn during shallow water activities.

 

Με λίγα λόγια όποιος κολυμπάει με το Gear S3, σε θάλασσα ή πισίνα, ρισκάρει κάθε φορά που το κάνει, μιας και δεν έχει πιστοποίηση για αδιαβροχοποίηση 5 ATM under ISO standard 22810:2010.

Link to comment
Share on other sites

https://news.samsung.com/global/can-you-swim-with-your-wearable-these-water-resistance-ratings-will-help-you-find-out

 

The rating number assigned for each category indicates that the device being tested has met the requirements for each previous rating. For example, Samsung’s Gear S3 smartwatch, which has a rating of IP68, has passed the rating requirements for all six physical ingress levels and the first eight liquid ingress levels. In other words, under specific conditions, the Gear S3 can withstand accidental submersion up to 1.5 meters underwater for 30 minutes, as well as contact with harmful dust.

 

While a fitness band or smartwatch with an IP68 rating can be worn while jogging in the rain or doing the dishes, IP ratings do not take water pressure into account. Therefore, IP ratings are not indicative of a device’s ability to be used during aquatic activities such as swimming. This is where ATM ratings come in.

 

With a water resistance rating of 5 ATM under ISO standard 22810:2010, Samsung’s Gear Sport and Gear Fit2 Pro are resistant to pressure at a depth of 50 meters, meaning the devices can not only stand up to the rain, but can also be worn during shallow water activities.

 

Με λίγα λόγια όποιος κολυμπάει με το Gear S3, σε θάλασσα ή πισίνα, ρισκάρει κάθε φορά που το κάνει, μιας και δεν έχει πιστοποίηση για αδιαβροχοποίηση 5 ATM under ISO standard 22810:2010.

 

Αυτό ήθελα να πω σε προηγούμενο ποστ μου και για αυτό έφερα και ως παράδειγμα τα κινητά με ip68 που δε νομίζω να θέλει κάποιος να τα βάλει σε θάλασσα. Και επειδή έχουμε πληρώσει και κάποια λεφτά είναι κρίμα να το ρισκάρουμε για αυτό. Προσωπικά έχω ρολόγια με 10ATM τα οποία έχω στη θάλασσα. Αλλά και να μην είχα πάλι δε θα ρίσκαρα να κολύμπησω με το gear

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να πω σε προηγούμενο ποστ μου και για αυτό έφερα και ως παράδειγμα τα κινητά με ip68 που δε νομίζω να θέλει κάποιος να τα βάλει σε θάλασσα. Και επειδή έχουμε πληρώσει και κάποια λεφτά είναι κρίμα να το ρισκάρουμε για αυτό. Προσωπικά έχω ρολόγια με 10ATM τα οποία έχω στη θάλασσα. Αλλά και να μην είχα πάλι δε θα ρίσκαρα να κολύμπησω με το gear

 

Ακριβώς! Το IP68 του Gear S3, αναφέρεται σε συσκευή που είναι ακίνητη στο νερό σε βάθος 1.5m, για 30 λεπτά. Δεν μιλάει για συσκευή που κινείται μέσα στο νερό και άρα δέχεται και αυξομειώσεις πίεσης. Για τέτοια χρήση υπάρχει το 5ΑΤΜ του Galaxy Watch.

Μπορεί να επιβιώσει μια συσκευή με IP68 στο κολύμπι. Μπορεί και να μην επιβιώσει. Το ρίσκο που λέγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά και σεβαστά αυτά που γράψετε αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για ποιο λόγο στις ασκήσεις το ρολόι έχει την κολύμβηση αφού δεν κάνει για κολύμβηση;
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά και σεβαστά αυτά που γράψετε αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για ποιο λόγο στις ασκήσεις το ρολόι έχει την κολύμβηση αφού δεν κάνει για κολύμβηση;

 

Μιλάμε πάντα για το Gear S3; Και αν ναι, είσαι σίγουρος ότι έχει την κολύμβηση στις ασκήσεις; Γιατί το δικό μου με Tizen 4.0.0.4 και One UI 1.0 δεν την έχει. Και σύμφωνα με τη Samsung δεν θα έπρεπε να την έχει.

 

https://www.samsung.com/us/support/troubleshooting/TSG01111421/

 

Outdoor swimming workout feature added. (Only available with the Galaxy Watch).

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πάντα για το Gear S3; Και αν ναι, είσαι σίγουρος ότι έχει την κολύμβηση στις ασκήσεις; Γιατί το δικό μου με Tizen 4.0.0.4 και One UI 1.0 δεν την έχει. Και σύμφωνα με τη Samsung δεν θα έπρεπε να την έχει.

 

https://www.samsung.com/us/support/troubleshooting/TSG01111421/

 

Outdoor swimming workout feature added. (Only available with the Galaxy Watch).

 

Και όμως εμένα την έχει με το ίδιο λογισμικό. Πατώντας την δε να λειτουργήσει γράφει κολύμβηση (πισινας).

Link to comment
Share on other sites

Και όμως εμένα την έχει με το ίδιο λογισμικό. Πατώντας την δε να λειτουργήσει γράφει κολύμβηση (πισινας).

 

Είναι ρίσκο όπως και να το κάνουμε. Τώρα ο καθένας κάνει ότι του αρέσει. Μην το συνεχίσουμε άλλο αυτό γιατί γεμίζει τσάμπα το θέμα.

Σημασία έχει να βρίσκουμε λύσεις σε προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως εμένα την έχει με το ίδιο λογισμικό. Πατώντας την δε να λειτουργήσει γράφει κολύμβηση (πισινας).

 

Έχω κάνει άνω κάτω το ρολόι για να βρω την κολύμβηση.

Στο Samsung Health δεν υπήρχε σαν workout mode. Στο widget "multi workouts" δεν υπήρχε για να το κάνεις add.

Όταν πας στο add widget και μετά στο Samsung Health widget, εκεί πριν να το επιλέξεις, φαίνεται το εικονίδιο swimming. Όταν προσθέσεις το widget Samsung Health, μετά εμφανίζεται και στο application Samsung Health το mode της κολύμβησης.

Μετά ανακάλυψα ότι αν σβήσεις το widget του Samsung Health που πρόσθεσες, το mode κολύμβησης συνεχίζει να εμφανίζεται στο application Samsung Health του ρολογιού, αλλά όταν πας να ξαναπροσθέσεις το widget Samsung Health, αυτό δεν περιέχει την κολύμβηση και δεν υπάρχει ούτε στο add για να την προσθέσεις.

Αυτό σαν easter egg/bug μου κάνει και πιστεύω ότι σε μελλοντικό update θα το αφαιρέσουν.

 

Εδώ, στην είδηση της παρουσίασης του Gear S3 η Samsung περιγράφει την αδιαβροχοποίηση ως εξής: "In addition to its sleek look, the Gear S3 meets IP68 standards for water resistance so consumers can get through their day, regardless of weather conditions".

Δηλαδή η αδιαβροχοποίηση IP68, είναι εκεί για να σε προστατεύσει από τη βροχή. Σε κανένα σημείο του άρθρου δεν μιλάει για κολύμπι.

 

Εδώ, στην είδηση της παρουσίασης του Galaxy Watch, η Samsung περιγράφει την αδιαβροχοποίηση ως εξής: Galaxy Watch has an ISO 22810:2010 certification for wristwatches for 5 ATM rating of 50 meters (165 feet) under defined conditions of pressure, time, velocity and temperature. This means that both devices are safe to wear while walking in the rain or showering and may be used for shallow-water activities like swimming in a pool or the ocean. However, Galaxy Watch should not be used for scuba diving, water skiing, or other activities involving sudden temperature changes, high-velocity water activities or submersion below shallow depth. Rinse in fresh water and dry after use in sea water.

Μας λέει ξεκάθαρα ότι το Galaxy Watch μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κολύμπι.

 

Επίσης στο manual του Gear S3, δεν αναφέρει πουθενά το κολύμπι.

Στο manual του Galaxy Watch, αναφέρει τα εξής:

1. Use Water lock mode when you exercise in the

water.

2. After use in sea water, rinse in fresh water

and dry device.

 

Όποιος τώρα θέλει να χρησιμοποιεί το Gear S3 για κολύμπι, έχει δικαίωμα να το κάνει. Αλλά ας το κάνει γνωρίζοντας τα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει άνω κάτω το ρολόι για να βρω την κολύμβηση.

Στο Samsung Health δεν υπήρχε σαν workout mode. Στο widget "multi workouts" δεν υπήρχε για να το κάνεις add.

Όταν πας στο add widget και μετά στο Samsung Health widget, εκεί πριν να το επιλέξεις, φαίνεται το εικονίδιο swimming. Όταν προσθέσεις το widget Samsung Health, μετά εμφανίζεται και στο application Samsung Health το mode της κολύμβησης.

Μετά ανακάλυψα ότι αν σβήσεις το widget του Samsung Health που πρόσθεσες, το mode κολύμβησης συνεχίζει να εμφανίζεται στο application Samsung Health του ρολογιού, αλλά όταν πας να ξαναπροσθέσεις το widget Samsung Health, αυτό δεν περιέχει την κολύμβηση και δεν υπάρχει ούτε στο add για να την προσθέσεις.

Αυτό σαν easter egg/bug μου κάνει και πιστεύω ότι σε μελλοντικό update θα το αφαιρέσουν.

 

Εδώ, στην είδηση της παρουσίασης του Gear S3 η Samsung περιγράφει την αδιαβροχοποίηση ως εξής: "In addition to its sleek look, the Gear S3 meets IP68 standards for water resistance so consumers can get through their day, regardless of weather conditions".

Δηλαδή η αδιαβροχοποίηση IP68, είναι εκεί για να σε προστατεύσει από τη βροχή. Σε κανένα σημείο του άρθρου δεν μιλάει για κολύμπι.

 

Εδώ, στην είδηση της παρουσίασης του Galaxy Watch, η Samsung περιγράφει την αδιαβροχοποίηση ως εξής: Galaxy Watch has an ISO 22810:2010 certification for wristwatches for 5 ATM rating of 50 meters (165 feet) under defined conditions of pressure, time, velocity and temperature. This means that both devices are safe to wear while walking in the rain or showering and may be used for shallow-water activities like swimming in a pool or the ocean. However, Galaxy Watch should not be used for scuba diving, water skiing, or other activities involving sudden temperature changes, high-velocity water activities or submersion below shallow depth. Rinse in fresh water and dry after use in sea water.

Μας λέει ξεκάθαρα ότι το Galaxy Watch μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κολύμπι.

 

Επίσης στο manual του Gear S3, δεν αναφέρει πουθενά το κολύμπι.

Στο manual του Galaxy Watch, αναφέρει τα εξής:

1. Use Water lock mode when you exercise in the

water.

2. After use in sea water, rinse in fresh water

and dry device.

 

Όποιος τώρα θέλει να χρησιμοποιεί το Gear S3 για κολύμπι, έχει δικαίωμα να το κάνει. Αλλά ας το κάνει γνωρίζοντας τα πιο πάνω.

 

Συμφωνώ.... υπάρχει σαν άσκηση στο widget του ρολογιού. Σίγουρα τους ξέφυγε όταν δώσανε το update. Έτσι και αλλιώς δεν κάνει κάτι τρομερο. Απόσταση μετράει και καρδιακους παλμούς όπως και στις άλλες δραστηριότητες. Απλά αμα το κάνουμε πιθανότατα μπορεί να μπει υγρασία στο ρολόι και παπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως (με δική μου ευθυνη) το φοράω στο ντους και στην πισίνα.. και έχει φάει και ξύλο στην πισίνα με βουτιές από ψηλά και νεροτσουληθρες κτλ. Δεν έχει βγάλει το παραμικρό.. Δεν λέω να το κάνετε.. Ούτε είμαι η samsung.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως (με δική μου ευθυνη) το φοράω στο ντους και στην πισίνα.. και έχει φάει και ξύλο στην πισίνα με βουτιές από ψηλά και νεροτσουληθρες κτλ. Δεν έχει βγάλει το παραμικρό.. Δεν λέω να το κάνετε.. Ούτε είμαι η samsung.

 

Μα εννοείται να κάνεις ότι σε ευχαριστεί. Δεν θα στο απαγορεύσεις κάνεις. Παραθέτουμε τι λέει η εταιρεία και ποιες είναι οι δυνατότητες του ρολογιού... γιαυτό ας το αφήσουμε μέχρι εδώ.. όλοι κατάλαβαν σε τι αναφέρεται ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειμαι μεταξυ amazfit stratos,gear s3 και huawei watch gt.Με ενδιαφερουν τα watchface και γενικα οι ειδοποιησεις και λιγοτερο τα fitness χαρακτηριστικα.ποια ειναι η γνωμη σας,αν εξαιρεσουμε την αυτονομια;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για s voice. Ξέρετε κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει το s voice με επαφές οι οποίες είναι γραμμένες στα ελληνικά; λέω να πάρει τηλέφωνο σε μια επαφή στα ελληνικά αλλά προφανώς δεν την καταλαβαίνει. Με αυτές που τις έχω περασμένες στα αγγλικά προφανώς τις καλεί κανονικά. Και κάτι ακόμα. Ξέρετε ανά λόγο της καθαρά ασύρματης φόρτισης δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα μελλοντικά και δε φορτίζει σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειμαι μεταξυ amazfit stratos,gear s3 και huawei watch gt.Με ενδιαφερουν τα watchface και γενικα οι ειδοποιησεις και λιγοτερο τα fitness χαρακτηριστικα.ποια ειναι η γνωμη σας,αν εξαιρεσουμε την αυτονομια;

 

Μη σκοτωνεστε ολοι μαζι,ενας ενας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειμαι μεταξυ amazfit stratos,gear s3 και huawei watch gt.Με ενδιαφερουν τα watchface και γενικα οι ειδοποιησεις και λιγοτερο τα fitness χαρακτηριστικα.ποια ειναι η γνωμη σας,αν εξαιρεσουμε την αυτονομια;

 

 

Καλησπέρα το amazfit stratos δεν το προτείνω λόγο τις πολύ κακής οθόνης που έχει, είχα το amazfit Pace και έχουν ακριβώς την ίδια οθόνη το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι η επαφές που βρίσκονται από κάτω με τον καιρό και λόγο του ιδρώτα χαλάνε η επαφές από χρυσές γίνονται μαύρες και μετά δεν φορτίζει τις καθαρίζεις αλλα και πάλι μια πιάνει και μια όχι. Watchface δεν μπορείς να κατεβάσεις μέσο τις εφαρμογής στο κινητό πρέπει να βρείς από κάποια σελίδα που έχει για το συγκεκριμένο ρολόι να κατεβάσεις το αρχείο και να σύνδεσης το ρολόι στον υπολογιστή για να το περάσεις

 

Από huawei watch gt δεν ξέρω δεν το έχω δουλέψει. Τώρα για το Gear s3 από την εφαρμογή κατεβάζεις κανονικά Watchface και δωρεάν και με πληρωμή έχει πολλά και κατεβάζεις και διαφορες εφαρμογές που στο amazfit δεν μπορείς να βάλεις επίσημα τουλάχιστον,στο θέμα ειδοποιήσεων έρχονται κανονικά από όλες τις εφαρμογές σε μερικές μπορείς και να απαντήσεις βγαίνει πληκτρολόγιο και γράφεις πχ sms και email σε κάποιες άλλες απλά έχεις τις αυτοματοποιημένες απαντήσεις.

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα.

εχετε παρατηρησει το στεφανι αναμεσα απο bezel κ τζαμακι , εχει καποιου ειδους προστατευτικη μεμβρανη?Ρωταω γιατι σα να εχει φουσκωσει,κατι σαν αυτοκολλητο ?Προσπαθω να το ξεκολλησω , κ σαν να διαλυεται ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα.

εχετε παρατηρησει το στεφανι αναμεσα απο bezel κ τζαμακι , εχει καποιου ειδους προστατευτικη μεμβρανη?Ρωταω γιατι σα να εχει φουσκωσει,κατι σαν αυτοκολλητο ?Προσπαθω να το ξεκολλησω , κ σαν να διαλυεται ....

 

Εγώ δεν έχω παρατήρησει κάτι. Μήπως είναι το υλικό για την αδιαβροχοποιηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα.

εχετε παρατηρησει το στεφανι αναμεσα απο bezel κ τζαμακι , εχει καποιου ειδους προστατευτικη μεμβρανη?Ρωταω γιατι σα να εχει φουσκωσει,κατι σαν αυτοκολλητο ?Προσπαθω να το ξεκολλησω , κ σαν να διαλυεται ....

 

Το έχω δει.... αλλα δεν θέλω να το βγάλω. Θα είναι κάποια επίστρωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δουλευει κανεις το ρολοι χωρις το κινητο σε ασκησεις? Τωρα τελευταία μου κάνει κατι κολπα που αν δεν εχει συνδεθει με το κινητο 1 μερα πχ και παω για τρεξιμο μονο με το ρολοι δεν μετραει στην ασκηση τιποτα κολλαει εκει στα 0.05 χλμ και δεν μετραει τιποτα.Ενω με το που συνδεσω το κινητο μετραει κανονικα.

Το εκανα και ρεσταρτ και τα παντα αλλα τιποτα.

Εχει παρατηρήσει κανείς κατι?

Επισης χωρις να ειναι συνδεδεμένο με το κινητο την θεση σας την βρίσκει ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...