Jump to content

Samsung Gear S3 (Frontier, Classic)


me00016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα στην ομαδα.

εχετε παρατηρησει το στεφανι αναμεσα απο bezel κ τζαμακι , εχει καποιου ειδους προστατευτικη μεμβρανη?Ρωταω γιατι σα να εχει φουσκωσει,κατι σαν αυτοκολλητο ?Προσπαθω να το ξεκολλησω , κ σαν να διαλυεται ....

Το έχω δει.... αλλα δεν θέλω να το βγάλω. Θα είναι κάποια επίστρωση.

Kαι εμένα το έχει, δεν έχει πάθει τίποτα και δεν εχω σκοπό να το πειράξω

 

https://forum.xda-developers.com/smartwatch/gear-s3/bezel-peeling-t3649339

Αν είναι ξεφλούδισμα και είστε εντός εγγύησης, στείλτε το/πηγαίνετέ το στο service.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από το update σε one ui έχει κανείς;

 

Εγώ το είχα δύο μέρες μόνο πριν ερθει το συγκεκριμένο update. Το μόνο που μπόρεσα να δω είναι πιο ευχάριστο μενού. Πιο ξεκάθαρο με χρώματα κτλπ. Σε διάρκεια μπαταρίας δε πρόλαβα να δω κάποια διαφορά αλλά δε νομίζω να υπάρχει κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί προηγουμένως αλλά θα ήθελα τη βοήθεια ή τη γνώμη σας για πρόβλημα συνδεσιμότητας του s3 μου με κινητό Poco F1.

 

Μετά από πρόσφατη αλλαγή ROM του κινητού από dev σε stable και αφού μπήκα στη διαδικασία της εγκατάστασης του wearable app από την αρχή, παρατηρώ ότι το ρολόι αποσυνδέεται από το κινητό μόνο του , αν και βρίσκομαι εντός εμβέλειας του bluetooth. Επίσης αν μετακινηθώ για λίγο εκτός εμβέλειας και επανέλθω δεν συνδέεται αυτόματα.

 

Τα γράφω αυτά γιατί μέχρι την αλλαγή της ROM στο κινητό όλα δούλευαν άψογα.

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Τι πιθανές λύσεις υπάρχουν;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω αυτά γιατί μέχρι την αλλαγή της ROM στο κινητό όλα δούλευαν άψογα.

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Τι πιθανές λύσεις υπάρχουν;

 

Αλλαγή ROM στο κινητό θα έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί προηγουμένως αλλά θα ήθελα τη βοήθεια ή τη γνώμη σας για πρόβλημα συνδεσιμότητας του s3 μου με κινητό Poco F1.

 

Μετά από πρόσφατη αλλαγή ROM του κινητού από dev σε stable και αφού μπήκα στη διαδικασία της εγκατάστασης του wearable app από την αρχή, παρατηρώ ότι το ρολόι αποσυνδέεται από το κινητό μόνο του , αν και βρίσκομαι εντός εμβέλειας του bluetooth. Επίσης αν μετακινηθώ για λίγο εκτός εμβέλειας και επανέλθω δεν συνδέεται αυτόματα.

 

Τα γράφω αυτά γιατί μέχρι την αλλαγή της ROM στο κινητό όλα δούλευαν άψογα.

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Τι πιθανές λύσεις υπάρχουν;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

και γω οταν πηγα αναποδα απο stable σε dev τα ιδια μου εκανε μεχρι που δεν εβρισκε την εφαρμογη στο play store
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω, οποίος μπορεί ας απαντήσει στις ερωτήσεις που έχω, παρακαλώ:

 

1. Έχω το Xiaomi Redmi Note 4x - θα συνδέεται κανονικά το ρολόι με το κινητό;

2. Αξίζει να του φοράς tempered glass (κάπου είδα ότι υπάρχει) ή δεν είναι τόσο επίφοβο αν είσαι λίγο προσεκτικός;

3. Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο απ' όλα είναι τα notifications - έρχονται κανονικά και γρήγορα τουλάχιστον για τις πιο γνωστές πλατφόρμες (Messenger, WhatsApp, Viber, Gmail);

4. Σε συνέχεια της από πάνω ερώτησης, μιας και με ενδιαφέρει το ίδιο κι αυτό, για να μην πω πιο πολύ: Το Google Keep, που έχει να κάνει με σημειώσεις-υπενθυμίσεις, λειτουργεί κανονικά με το τηλέφωνο;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Προστασία το τζαμάκι για εμένα δε χρειάζεται, σχεδόν 2 χρόνια σχεδόν και αρκετές "επαφές" μετά, δεν έχει καμία γρατζουνιά. Η στεφάνη έχει.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, παιδιά.

 

Αυτό πάντως με το Google Keep που είναι εφαρμογή σημειώσεων και, κυρίως, υπενθυμίσεων, επειδή είναι κάτι που με έχει βοηθήσει πολύ και το χρειάζομαι (έχω δοκιμάσει άπειρα παρόμοια προγράμματα και αυτό είναι το ιδανικότερο για αυτά που ζητάω), θα ήθελα να το μάθω: αν δηλαδή είναι πλήρως συμβατό με το ρολόι.

 

Είναι μεγάλο ζητούμενο να μη χάνω τις υπενθυμίσεις μου (και δεν βάζω λίγες μες στη μέρα), και μάλιστα είναι ο πρώτος λόγος που μπαίνω στη διαδικασία να αγοράσω ένα smartwatch.

 

 

 

Π.χ. στο Xiaomi mi band 3 έρχονται κανονικά οι υπενθυμίσεις του Google Keep που βάζω μέσω κινητού, που δεν είναι και smartwatch. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο που έχω ίδιας εταιρίας κινητό: Xiaomi Redmi Note 4x. Φαντάζομαι πάντως πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα και με το Gear S3.

 

Αν μπορεί κάποιος να διαβεβαιώσει το παραπάνω, θα του ήμουν ευγνώμων.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γνωρίζει κανείς κάτι για το ακριβώς από πάνω ζήτημα που με απασχολεί;

 

Επίσης, έχω δει χρώματα Space Grey και Dark Grey. Υπάρχει μαύρο ή όχι; Και αν πχ διαλέξω αυτό: https://www.kinitakias.gr/product/samsung-gear-s3-frontier-r760-gray/?ref=bestprice.gr

τι χρώμα έχω διαλέξει;

Link to comment
Share on other sites

Για το google keep δεν έχω δει κάποιο τρόποι να βλέπεις τις σημειώσεις σου. Αν έχεις βάλει υπενθύμιση στην εμφανίζει όμως.

Όσο για το χρώμα, νομίζω ένα χρώμα έχει το frontier αν και έχω το classic.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις δοκιμάσει δηλαδή και δεν έρχονται οι υπενθυμίσεις στο ρολόι;

 

Στο Mi Band 3 πχ έρχονται κανονικά και τις βλέπω στο ρολόι μου, κι έτσι δεν χάνω καμία. Αυτό είναι ζητούμενο για μένα να γίνεται με το Gear S3 για να το πάρω.

Με βολεύει το Google Keep και λόγω του ότι διαχειρίζομαι και έχω τις υπενθυμίσεις και στο κινητό μου τηλέφωνο και επειδή μ' αρέσει το περιβάλλον του.

Αν σιγουρευτώ ότι το κάνει, το παραγγέλνω κατευθείαν γιατί μ' αρέσει πολύ.

 

 

EDIT: Τώρα νομίζω ότι διάβασα σωστά το μήνυμά σου. Θες να πεις ότι μπορεί να μη φαίνονται οι σημειώσεις (ή οι υπενθυμίσεις που έχεις αποθηκεύσει στην εφαρμογή του κινητού), αλλά όταν χτυπήσει μια υπενθύμιση θα ειδοποιηθείς και μέσω του ρολογιού. Έτσι δεν είναι;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Μάλλον δεν το έγραψα ξεκάθαρα.

Γενικά το ρολόι εμφανίζει ειδοποιήσεις (σχεδόν για τα πάντα) αλλά από εφαρμογές έχει κυρίως fitness / tracking.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια.

Λοιπόν, λέω να το παραγγείλω από εδώ: https://www.kaizershop.gr/samsung-gear-s3-frontier-sm-r760-dark-gray?ref=bestprice.gr

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Φαντάζομαι θα έχει κανονικά ελληνικό μενού, θα αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα κλπ, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια.

Λοιπόν, λέω να το παραγγείλω από εδώ: https://www.kaizershop.gr/samsung-gear-s3-frontier-sm-r760-dark-gray?ref=bestprice.gr

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Φαντάζομαι θα έχει κανονικά ελληνικό μενού, θα αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα κλπ, έτσι δεν είναι;

 

Ναι , δεν έχει κανένα πρόβλημα στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια.

Κάτι άλλο: όταν απαντάς σε ένα μήνυμα, έχει και ελληνικό πληκτρολόγιο; Επίσης, έχω δει ότι έχει και επιλογή να μιλάς και να γράφει - αυτό γίνεται και στα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πραγματικά ωραία φάση να είχε ελληνικό talk2text, αλλά εντάξει, ας μη ζητάμε πολλά, και το ελληνικό πληκτρολόγιο καλό είναι.

Αυτό που "σχεδιάζεις" πάνω στην οθόνη το γράμμα και εμφανίζεται κανονικά, γίνεται και με ελληνικούς χαρακτήρες;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι για ηρεμησεις..δεν προκειτε να κάνεις τιποτε απο αυτά. Πάρε το ρολογακι να το χαρείς.. Και σιγά σιγά θα δεις τι σε βολεύει.. για την τιμή του είναι εξαιρετικό...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Βασίλης, πιο πολύ παίδεμα είναι.... Σε άλλα θα σε βολέψει το ρολόι.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το καταλαβαίνω. Αλλά, από περιέργεια, και για να μην το ψάχνω αργότερα αν δεν γίνεται: το κάνει; Μπορείς να σχεδιάσεις ελληνικό χαρακτήρα και να τον αποτυπώσει στην οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λένε και οι υπόλοιποι. Το ρολοι από εμφάνιση οθόνη ειδοποιήσεις ποιότητα κλήσεων σκίζει. Στα λεφτά του είναι ότι καλύτερο. Τώρα αν θες σούπερ μπαταρία και υπερακριβεισ στις μετρήσεις πας αλλού.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το καταλαβαίνω. Αλλά, από περιέργεια, και για να μην το ψάχνω αργότερα αν δεν γίνεται: το κάνει; Μπορείς να σχεδιάσεις ελληνικό χαρακτήρα και να τον αποτυπώσει στην οθόνη;

 

Το κάνει ναι.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας.

Θα ήθελα την μικρή σας βοήθεια, πριν περίπου 15 μέρες αγοράσα το Gear S3 που από την δεύτερη και μετά φόρτιση έκανε overheating με συνέπεια να το φορτίζω εντός του ψυγείου, χαχαχα. Αφού είδα ότι το φαινόμενο εξακολουθεί και συμβαίνει σε κάθε φόρτιση το πήγα για έλεγχο στο Samsung Service Center της Γλυφάδας όπου έκαναν αντικατάσταση του mainboard αλλά τελικά και πάλι κάνει μετά την δευτερη φόρτιση overheating με τις γνωστές συνέπειες. Επειδή θα το στείλω ξανά για έλεγχο, μήπως έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε στο τι θα πρέπει να γίνει περαιτέρω ή πρέπει να αλλάξουν για να το ευχαριστηθώ και εγώ κάποια στιγμή;

Για το smartwatch, όσο κατάφερα να το χρησιμοποιήσω είναι αρκετά καλό για αυτά που ζητάω σαν χρήστης, (μέτρηση παλμών, βημάτων, απόσταση με το ποδήλατο, κ.α.) αλλά και σαν εμφάνιση που σκίζει.

Όποια βοήθεια ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι που άπλωσα πρωί πρωί.

Φιλικά

Μανώλης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...