Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Αυτο δειχνει οτι δεν αγοραζει απο δεη(τουλαχιστον ,μονο απο εκει).
Το άρθρο αυτό το είχα δώσει κ εγώ στο παρελθόν, αλλά συμφουρίτης ανέφερε κ νομίζω οτι εχει απόλυτο δίκιο οτι πλεόν όλοι αγοράζουν από το χρηματιστήριο ενέργειας απευθείας, δεν ισχύουν αυτές οι συμβάσεις, αν προσέξεις έχει ημερομηνία το 18. Η ελίν έκλεισε μία προνομιακή σύμβαση με τον ΗΡΩΝ κ προσπάθησε να εκμετελαυτεί το δίκτυο πελατείας που ήδη είχε, κ ουσιαστικά μεταπωλούσε το ρεύμα του ΗΡΩΝα. Πλεον όμως όλα αυτά στην αγορά ενέργειας κ με τις δημοπρασίες ΝΟΜΕ που ουσιαστικά ζημίωναν την ΔΕΗ η οποία πουλούσε φθηνό ρεύμα στους εναλακτικούς έχουν καταργηθεί. Με την αυξηση κ των δικαιωμάτων των ρύπων, η κατάσταση στην αγορά ενέργειας έχει πιεστεί πάρα πολύ κ οι τιμές για όλους αναπροσαρμόζονται προς τα πάνω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το άρθρο αυτό το είχα δώσει κ εγώ στο παρελθόν, αλλά συμφουρίτης ανέφερε κ νομίζω οτι εχει απόλυτο δίκιο οτι πλεόν όλοι αγοράζουν από το χρηματιστήριο ενέργειας απευθείας, δεν ισχύουν αυτές οι συμβάσεις, αν προσέξεις έχει ημερομηνία το 18. Η ελίν έκλεισε μία προνομιακή σύμβαση με τον ΗΡΩΝ κ προσπάθησε να εκμετελαυτεί το δίκτυο πελατείας που ήδη είχε, κ ουσιαστικά μεταπωλούσε το ρεύμα του ΗΡΩΝα. Πλεον όμως όλα αυτά στην αγορά ενέργειας κ με τις δημοπρασίες ΝΟΜΕ που ουσιαστικά ζημίωναν την ΔΕΗ η οποία πουλούσε φθηνό ρεύμα στους εναλακτικούς έχουν καταργηθεί. Με την αυξηση κ των δικαιωμάτων των ρύπων, η κατάσταση στην αγορά ενέργειας έχει πιεστεί πάρα πολύ κ οι τιμές για όλους αναπροσαρμόζονται προς τα πάνω...

 

Αναμασας τα ίδια. Έχεις κάποια πηγή ότι η ΕΛΙΝ στα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ μπαίνει μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Αναμασας τα ίδια. Έχεις κάποια πηγή ότι η ΕΛΙΝ στα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ μπαίνει μέσα;
Εχεις απόλυτο δίκιο, οπότε μπορείς κάλιστα να μην ασχοληθείς με τις δημοσιεύσεις μου. ΣΕ ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση κ συγγνώμη για την ταλαιπωρία.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο, οπότε μπορείς κάλιστα να μην ασχοληθείς με τις δημοσιεύσεις μου. ΣΕ ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση κ συγγνώμη για την ταλαιπωρία.

 

Αν αυτό κατάλαβες...

Link to comment
Share on other sites

1) η ΕΛΙΝ δε διαφημιζεται.

2) η ΕΛΙΝ δεν εχει σημεία πωλησης, γραφεια κ stands. (ευκολα μπορω να αναφερω αλλων εταιρειων)

3) απο που προκυπτει οτι η ΔΕΗ συμφερει για χαμηλες καταναλωσεις; Μυθος οπως οτι η στρουθοκαμηλος βαζει το κεφαλι στην αμμο.

4) οσον αφορα το γελοιο αρθρο του πρωτοφλεγμα και την δυναμικχαχαχα της ΔΕΗ

Στο 64,53% διαμορφώθηκε τον Απρίλιο το ποσοστό της ΔΕΗ στην προμήθεια ηλεκτρισμού, σύμφωνα με το νέο δελτίο της Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας (ΕΧΕ), παρουσιάζοντας μικρή ελάττωση (κατά 1,27%) από τον Μάρτιο, όταν είχε διαμορφωθεί σε 65,80%. Όπως είναι φυσικό, αντίστοιχο ήταν το «κέρδος» για το σύνολο των ιδιωτών προμηθευτών, το μερίδιο των οποίων άγγιξε το 35,47%, από 34,20% τον προηγούμενο μήνα.

 

Το προβάδισμα αυτό επιμερίστηκε σχεδόν στο σύνολο των μεγαλύτερων εναλλακτικών παρόχων, με συνέπεια να μην αλλάξει η μεταξύ τους κατάταξη. Έτσι, η Mytilineos (Protergia) ξεπέρασε το φράγμα του 8%, με το ποσοστό της να αγγίζει το 8,47% από 7,97% τον Μάρτιο. Παράλληλα, η Ήρων ενισχύθηκε στο 6,65% (από 6,34%), η Elpedison στο 4,94% (από 4,85%), και η NRG στο 4,3% (από 4%).

 

Ακολούθησε η Watt & Volt με 2,46% (από 2,58%), η Volterra με 1,94% (από 1,93%), η Φυσικό Αέριο Αττικής με 1,89% (από 1.81%), η ZeniΘ με 1,44% (από 1,41%), η Volton με 1,38% (από 1.41%), τα ΕΛΤΑ με 0,67% (από 0,63%) και η ΚΕΝ με 0,58% (από 0,56%).

 

Αύξηση 22,5% της κατανάλωσης σε ετήσια βάση

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι η υποχώρηση του μεριδίου της ΔΕΗ προήλθε κατά κύριο λόγο από τη χαμηλή τάση, όπου το ποσοστό της διαμορφώθηκε τον Απρίλιο σε 41,74%, από 43,53% τον Μάρτιο. Αντίθετα, ανοδικά κινήθηκε το ποσοστό της εταιρείας στην υψηλή τάση, αγγίζοντας το 16,6% από 15,8% τον προηγούμενο μήνα, ενώ οριακό μειωμένο ήταν στη μέση τάση (6,19% από 6,47%). Εντός του πρώτου τετραμήνου του έτους, το μερίδιό της ελαττώθηκε κατά 2,31%, καθώς η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού είχε «κλείσει» το 2019 με ποσοστό 66,84%.

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΛΙΝ τί μερίδιο αγοράς έχει;
ούτε στο χρηματιστήριο ρεύματος υπάρχει, διότι έχει "ελάχιστο" μερίδιο αγοράς

 

https://energypress.gr/news/deddie-oi-idiotes-promitheytes-ayxisan-kata-100-hiliades-metrites-meridio-toys-sti-hamili-tasi

 

-------

Tapa

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1) η ΕΛΙΝ δε διαφημιζεται.

2) η ΕΛΙΝ δεν εχει σημεία πωλησης, γραφεια κ stands. (ευκολα μπορω να αναφερω αλλων εταιρειων)

Γιατί άραγε? μήπως δεν θέλει πελατεία κ άραγε κέρδος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ούτε στο χρηματιστήριο ρεύματος υπάρχει, διότι έχει "ελάχιστο" μερίδιο αγοράς

 

https://energypress.gr/news/deddie-oi-idiotes-promitheytes-ayxisan-kata-100-hiliades-metrites-meridio-toys-sti-hamili-tasi

 

-------

Tapa

Γιατί πολύ απλά δεν την νοιάζει το ρεύμα, έκανε μία είσοδο που δεν της βγήκε, αλλάξαν κ οι συνθήκες , πωλούσε πιο φθηνά από όλες σε τιμές κόστους. Δεν διαφημίζει γιατί η κύρια μπίζνα δεν ειναι εκεί, κ από όσο φαίνεται με τις νέες συνθήκες αγοράς, δεν μπορεί να αποσκοπεί κάπου...μην σας φανεί κ παράξενο αν σε λίγους μήνες οι πελάτες της ΕΛΙΝ μετακομίσουν σε άλλο πάροχο.
Link to comment
Share on other sites

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/forma-endiaferontos/?package_type=electricity&gclid=CjwKCAjwzMeFBhBwEiwAzwS8zMXf1zyixlmNNUFW23oH7MRnf2CDJOcF-DTIV44_cjWGLgAJNTe7hBoCslEQAvD_BwE

 

Αυτα που διαβαζω μερικες φορες σε φορουμ,μου δινουν την αισθηση οτι ο συγγραφέας εχει τόσο αξιοπιστη πηγη που μου περναει απο το μυαλό μερικες φορές να είναι και προεδρος κανενος ομιλου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που διαβαζω μερικες φορες σε φορουμ,μου δινουν την αισθηση οτι ο συγγραφέας εχει τόσο αξιοπιστη πηγη που μου περναει απο το μυαλό μερικες φορές να είναι και προεδρος κανενος ομιλου!!!
Γιατί δεν μας εξηγείς όμως τότε γιατί η ΕΛΙΝ ενώ όντως δίνει ανταγωνιστικές τιμές έχει τόσο μικρό ποσοστό στους εναλλακτικούς? γιατί δεν κάνει διαφήμιση να προωθήσει το προιόν της? δεν ειναι ιδιωτική εταιρία κ δεν αποσκοπεί στο κέρδος? απλές λογικές σκέψεις που θα μπορούσε να κάνει ο καθένας στηριζόμενες σε γεγονότα κ όχι εικασίες....
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μας εξηγείς όμως τότε γιατί η ΕΛΙΝ ενώ όντως δίνει ανταγωνιστικές τιμές έχει τόσο μικρό ποσοστό στους εναλλακτικούς? γιατί δεν κάνει διαφήμιση να προωθήσει το προιόν της? δεν ειναι ιδιωτική εταιρία κ δεν αποσκοπεί στο κέρδος? απλές λογικές σκέψεις που θα μπορούσε να κάνει ο καθένας στηριζόμενες σε γεγονότα κ όχι εικασίες....

 

Άρα μας λες ότι η ΕΛΙΝ διατηρεί ένα πρόγραμμα που τη ζημιώνει και τόσα χρόνια δεν το αλλάζει - καταργεί;

Link to comment
Share on other sites

Άρα μας λες ότι η ΕΛΙΝ διατηρεί ένα πρόγραμμα που τη ζημιώνει και τόσα χρόνια δεν το αλλάζει - καταργεί;
Απαντάς στην ερώτηση...με μία αλλη ερώτηση, αρα πολύ απλά δεν απαντάς. Δεν ειπα ποτέ αυτό, ειπα οτι το δίνει σε κόστος, η ΕΛΙΝ δεν εστιάζει ουσιαστικά στο ρευμα αέριο, κ για αυτό δεν προωθεί το προίον της. Επίσης, με αλλο σχεδιασμό ξεκίνησε την είσοδο στην συγκεκριμενη αγορά το 18, αλλος σχεδιασμός υπάρχει πλέον λόγω της αυξησης του κόστους ρεύματος, ρύπους, αγορά εξισορόπησης κτλ. Η αγορά ειναι αρκετά ρευστή για όλους κ οι πιο μικροί εναλλακτικοί βρίσκονται σε φάση αναμονής για να δουν τις επόμενες κινήσεις τους. Η ΕΛΙΝ ουσιαστικά ειναι εκτός παιχνιδιού, με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά.
Link to comment
Share on other sites

Απαντάς στην ερώτηση...με μία αλλη ερώτηση, αρα πολύ απλά δεν απαντάς. Δεν ειπα ποτέ αυτό, ειπα οτι το δίνει σε κόστος, η ΕΛΙΝ δεν εστιάζει ουσιαστικά στο ρευμα αέριο, κ για αυτό δεν προωθεί το προίον της. Επίσης, με αλλο σχεδιασμό ξεκίνησε την είσοδο στην συγκεκριμενη αγορά το 18, αλλος σχεδιασμός υπάρχει πλέον λόγω της αυξησης του κόστους ρεύματος, ρύπους, αγορά εξισορόπησης κτλ. Η αγορά ειναι αρκετά ρευστή για όλους κ οι πιο μικροί εναλλακτικοί βρίσκονται σε φάση αναμονής για να δουν τις επόμενες κινήσεις τους. Η ΕΛΙΝ ουσιαστικά ειναι εκτός παιχνιδιού, με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά.

 

Οκ, δεν είμαι μέσα στα πράγματα και δεν γνωρίζω τι κερδίζουν οι εταιρίες. Βλέπω όμως ότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια κάτι σε ότι αφορά τα παλιά προγράμματα χωρίς ΟΤΣ και σε αυτό μόνο κερδισμένοι είναι όσοι τα έχουν (ανάμεσά τους και εγώ). Τώρα αν αλλάξει κάτι στο μέλλον, δεν χάθηκε και τίποτα. Απλά αν δεν μας συμφέρει πλέον αλλάζουμε πάροχο. Ίσως μεταπηδήσω πάλι στη ΔΕΗ. Μέχρι τότε εγώ και όσοι έχουν αυτά τα προγράμματα θα έχουμε γλιτώσει αρκετά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

[...]

3) απο που προκυπτει οτι η ΔΕΗ συμφερει για χαμηλες καταναλωσεις; Μυθος οπως οτι η στρουθοκαμηλος βαζει το κεφαλι στην αμμο.

[...]

Ασφαλώς και δεν συμφέρει για χαμηλές καταναλώσεις!

 

Προσπαθώ εις μάτην να πείσω έναν ηλικιωμένο πως σε "κλειστό" σπίτι (δουλεύει μόνο το ψυγείο που κι αυτό δεν ανοιγοκλείνει και κάποιες λάμπες όταν επισκέπτεται κανείς το σπίτι) είναι κρίμα κι άδικο να πληρώνει πάγιο στην Δ.Ε.Η. και θα τον συνέφερε να επιλέξει κάποιον πάροχο που δεν χρεώνει πάγιο και επιπροσθέτως παρέχει ελάχιστα χαμηλότερη τιμή ανά KWh

 

Ο αντίλογός του είναι πως προτιμά την Δ.Ε.Η. διότι ακόμη και αν καθυστερήσει την πληρωμή κάποιου λογαριασμού (λόγω οικονομικής στενότητας) τότε η Δ.Ε.Η. δεν θα του κόψει το ρεύμα (του είχαν κάνει διακανισμούς παλαιότερα) ενώ θεωρεί πως οι εναλλακτικοί πάροχοι δεν θα είναι ελαστικοί σε τέτοια θέματα.

 

Παρεμπιπτόντως όταν ξεκίνησε η Volterra δεν έκανε διαφημίσεις και παρείχε το πιο "ασφαλές" πρόγραμμα (χωρίς πάγιο και με χαμηλή τιμή). Αργότερα όταν άρχισε τις διαφημίσεις σε ραδιόφωνα διαπίστωσα πως τα προγράμματά της έπαψαν να είναι τόσο συμφέροντα.

Έτσι και η ΕΛΙΝ δουλεύει με word-of-mouth marketing και ίσως με αυτή τη μέθοδο δεν μπορείς να πιάσεις το σύνολο της αγοράς, αλλά πιάνεις ένα target-market που ταιριάζει στο profile της εταιρείας.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και δεν συμφέρει για χαμηλές καταναλώσεις!

 

Προσπαθώ εις μάτην να πείσω έναν ηλικιωμένο πως σε "κλειστό" σπίτι (δουλεύει μόνο το ψυγείο που κι αυτό δεν ανοιγοκλείνει και κάποιες λάμπες όταν επισκέπτεται κανείς το σπίτι) είναι κρίμα κι άδικο να πληρώνει πάγιο στην Δ.Ε.Η. και θα τον συνέφερε να επιλέξει κάποιον πάροχο που δεν χρεώνει πάγιο και επιπροσθέτως παρέχει ελάχιστα χαμηλότερη τιμή ανά KWh

 

Ο αντίλογός του είναι πως προτιμά την Δ.Ε.Η. διότι ακόμη και αν καθυστερήσει την πληρωμή κάποιου λογαριασμού (λόγω οικονομικής στενότητας) τότε η Δ.Ε.Η. δεν θα του κόψει το ρεύμα (του είχαν κάνει διακανισμούς παλαιότερα) ενώ θεωρεί πως οι εναλλακτικοί πάροχοι δεν θα είναι ελαστικοί σε τέτοια θέματα.

 

Παρεμπιπτόντως όταν ξεκίνησε η Volterra δεν έκανε διαφημίσεις και παρείχε το πιο "ασφαλές" πρόγραμμα (χωρίς πάγιο και με χαμηλή τιμή). Αργότερα όταν άρχισε τις διαφημίσεις σε ραδιόφωνα διαπίστωσα πως τα προγράμματά της έπαψαν να είναι τόσο συμφέροντα.

Έτσι και η ΕΛΙΝ δουλεύει με word-of-mouth marketing και ίσως με αυτή τη μέθοδο δεν μπορείς να πιάσεις το σύνολο της αγοράς, αλλά πιάνεις ένα target-market που ταιριάζει στο profile της εταιρείας.

 

Μιας και ανέφερες τη volterra έχει ένα από τα πιο τίμια fixed προγράμματα της αγοράς χωρίς πάγιο και χρονική δέσμευση.

Συμφέρει πάρα πολύ για τις μικρές καταναλώσεις.

Σε αυτό είμαι κ γω και δεν έχω κανένα παράπονο.

Τη προτίμησα σε σχέση με την ελιν διότι σου δίνει την επιλογή να στείλεις τις μετρήσεις σου εχοντας εκκαθαριστικό λογαριασμό κάθε μήνα.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Μου έχει προταθεί το παρακάτω πρόγραμμα.

Πιστεύετε οτι υπάρχει κάτι το περίεργο?

Ειμαι τωρα στο My home enter και μου ηρθε εκκαθαριστικός 4μηνου.

Εαν το προχωρήσω θα δω διαφορα?

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

σας επισυνάπτω και δύο εικόνες:

https://ibb.co/dk25t7g

https://ibb.co/7CPLvb3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Μου έχει προταθεί το παρακάτω πρόγραμμα.

Πιστεύετε οτι υπάρχει κάτι το περίεργο?

Ειμαι τωρα στο My home enter και μου ηρθε εκκαθαριστικός 4μηνου.

Εαν το προχωρήσω θα δω διαφορα?

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

σας επισυνάπτω και δύο εικόνες:

https://ibb.co/dk25t7g

https://ibb.co/7CPLvb3

 

Με λογαριασμό ενός 4μήνου δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

Χρειάζεται ετήσια κατανάλωση. Άλλωστε στο επόμενο λογαριασμό θα έχεις και την έκπτωση συνέπειας που πρέπει να συνυπολγίσεις σ'αυτό το λογασμό 4μήνου.

Δεν έχω μελετήσει το πρόγραμμα που περιγράφεις (ΗΡΩΝ) και, κυρίως, αν έχει κάποια χρέωση ΟΤΣ ή άλλους κρυφούς όρους και αυτό είναι που ενδιαφέρει να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε διπλασιασμό του μηνιαίου παγίου στους λογαριασμούς ρεύματος προχώρησαν σήμερα προμηθευτές ενέργειας μετά το ράλι ανόδου της Οριακής Τιμής Συστήματος η οποία «παίζει» στην περιοχή των 80 ευρώ ανά Mwh. Οι διοικήσεις των προμηθευτών ενέργειας πήραν την μεγάλη απόφαση για την αναπροσαρμογή των τιμολογίων ρεύματος καθώς το κόστος της ενέργειας δεν μπορεί να απορροφηθεί από τις ίδιες τις εταιρείες και η μία μετά την άλλη μεταφέρει το κόστος στα νοικοκυριά και τις επιχειρήσεις. Η τιμή της kwh έχει ξεπεράσει τα 0,15 ευρώ όταν πέρυσι ήτα στα 0,072 ευρώ σημειώνοντας αύξηση 108% .

Κ αυτό fake news? Επειδή τα κουκιά ειναι μετρημένα για να μην τρέφεται ψευδεσθήσεις...

Απο τελη 19 εως σημερα και για λιγους μηνες ακομα θα πληρωνω kwh 0,0659 με 4,50€ παγιο τον μηνα,ξερεις ποσα χρηματα εχω εξοικονομησει σε σχεση με δεη??Και χωρις ΟΤΣ.Τωρα οσον αφορα για τις αυξησεις που μας λες εδω 1 χρονο και εγω προσωπικα οπως σου ανεφερα παραπανω δεν εχω δει κατι στους λογαριασμους .Τωρα για το μελλον κανεις δεν ξερει τι θα γινει,αλλα να προσπαθεις με διαφορα αρθρα σε σελιδες να γινεις πειστικος αυτο με ξεπερναει...

Edited by bill27
Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας μηνιαίος λογαριασμός ΕΛΙΝ (Έναντι) σήμερα, με τα συμφωνημένα από το 2019 (χωρίς πάγια, ΟΤΣ και σταθερή τιμή Kwh κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας μηνιαίος λογαριασμός ΕΛΙΝ (Έναντι) σήμερα, με τα συμφωνημένα από το 2019 (χωρίς πάγια, ΟΤΣ και σταθερή τιμή Kwh κλπ).

Απο τις αναρτησεις σου γνωριζω πως εισαι στο παλιο καλο προγραμμα της ελιν χωρις δεσμευση ,αναρωτιεμαι τι θα κανουν σε εμας που ειμαστε στο παλιο 365 νυχτερινο μολις τελειωσει το συμβολαιο... Αν δεν ανανεωσουμε με καποιο αλλο λες να μας αφησουν αοριστου στο συγκεκριμενο??

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για το μελλον κανεις δεν ξερει τι θα γινει,αλλα να προσπαθεις με διαφορα αρθρα σε σελιδες να γινεις πειστικος αυτο με ξεπερναει...
Πιεστικός? δεν με ξέρεις καθόλου. Περιγράφω μία κατάσταση με βάση τα γεγονότα, δεν πιέζω κανένα, το τι πληρώνει μεμονομένα ο καθένας ποσός με ενδιαφέρει. Να στο πω πιο απλά, εγώ πληρώνω μειωμένο ρεύμα επειδή το σπίτι που μένω ανήκει στην μητέρα μου κ εχει έκπτωση λόγω εργασίας στη ΔΕΗ. Ενδιαφέρει κανέναν η περίπτωση μου? έχει νόημα αυτή η κουβέντα για το τι πληρώνω? απλά πραγματικά επειδή όταν ανέφερα αυτή την κατάσταση πριν κάποιους μήνες δέχτηκα ισχυρό bulllying περί fake news κτλ, απλά πλέον επιβεβαιώνομαι κ αυτό κ μόνο γουστάρω. Από εκεί κ πέρα, εχω αναφέρει οτι ειτε ΔΕΗ είτε αλλού πάνω κάτω τα ίδια είναι κ δεν παίρνω χρήματα προσωπικά από καμία εταιρία. Το ρευμα είτε μας αρέσει είτε οχι θα αυξηθεί κ θα το πληρώσουμε όλοι μας...
Link to comment
Share on other sites

Απο τις αναρτησεις σου γνωριζω πως εισαι στο παλιο καλο προγραμμα της ελιν χωρις δεσμευση ,αναρωτιεμαι τι θα κανουν σε εμας που ειμαστε στο παλιο 365 νυχτερινο μολις τελειωσει το συμβολαιο... Αν δεν ανανεωσουμε με καποιο αλλο λες να μας αφησουν αοριστου στο συγκεκριμενο??

 

Από όσα θυμάμαι, στα (πολλά) πλεονεκτήματα της ΕΛΙΝ, στο πρόγραμμα "ΟΙΚΙΑΚΟ-ΝΥΚΤΕΡΙΝΟ", περιλαμβανόταν και η ΜΗ δέσμευση για συγκεκριμένο χρόνο, δηλαδή φεύγεις όποτε θέλεις χωρίς επιπτώσεις (ρήτρες, penalty κλπ).

Νομίζω ότι το έχω γράψει μερικές φορές την εποχή που το έψαχνα.

Δεν ξέρω αν και το δικό σου πρόγραμμα δεν έχει δέσμευση, αλλά θεωρητικά, δεν πρέπει να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...