Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου γιαωτη βοηθεια. Αλλα τωρα που δεν ειχα κανει την αναβαθμιση απο τα δωρεαν στα 10 κ εβαλα τα 10 τωρα αφουωεκανα φορματωυπαρχει καποια λυση??

Θα μου δωσεις χρονο να το ψαξω.

Σημερα δεν ξερω αν θα προλαβω να σου απαντησω σημερα μαλλον απο αυριο.

Αν παλι βρω κατι σημερα θα σ'ενημερωσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον βρηκα ενα λινκ στο youtube.

Δες το βιντεο, διαβασε τα σχολια γιατι αρκετοι λενε οτι κολλαει αλλα στο τελος γινεται η αναβαθμιση.

Επισης εχει και αλλα βιντεο που δειχνουν πως να κανεις την αναβαθμιση αλλα δεν τα εχω δει.

 

Ελπιζω να βγαλεις ακρη και να τα καταφερεις:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα μου δωσεις χρονο να το ψαξω.

Σημερα δεν ξερω αν θα προλαβω να σου απαντησω σημερα μαλλον απο αυριο.

Αν παλι βρω κατι σημερα θα σ'ενημερωσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον βρηκα ενα λινκ στο youtube.

Δες το βιντεο, διαβασε τα σχολια γιατι αρκετοι λενε οτι κολλαει αλλα στο τελος γινεται η αναβαθμιση.

Επισης εχει και αλλα βιντεο που δειχνουν πως να κανεις την αναβαθμιση αλλα δεν τα εχω δει.

 

Ελπιζω να βγαλεις ακρη και να τα καταφερεις:)

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!! Ακομη και να μη δουλεψει ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες νόμιμα τα 7 (αντίστοιχη νόμιμα ενεργοποιημένη έκδοση), τα 10 ενεργοποιούνται με το ίδιο το κλειδί των 7
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες νόμιμα τα 7 (αντίστοιχη νόμιμα ενεργοποιημένη έκδοση), τα 10 ενεργοποιούνται με το ίδιο το κλειδί των 7

 

Τα ειχα νομιμα τα 7 αλλα εχει σβηστει το κλεισι κ δεν μπορω να το βρω

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα είχες νόμιμα, τότε έχεις το κλειδί στο DVD ή στην περίπτωση OEM γραμμένο σε ταμπελάκι κολλημένο στον υπολογιστή σου ή σε κάποιο έντυπο registration που σου έδωσαν!

Σε αντίθετη περίπτωση, χρησιμοποίησε το recovery του laptop σου για να επαναφέρεις τα windows 7 από το κρυφό partition (αν δεν το έχεις σβήσει με repartitioning), και μετά από εκεί κάνε update στα win10 ή τουλάχιστον κράτα το κλειδί.

 

Άλλη εύκολη και νόμιμη λύση δεν μπορώ δυστυχώς προς το παρόν να σκεφτώ! :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα backup τα αρχεια που θες να σωσεις αν και έχει επιλογή μα μην τα διαγραψεις όλα στις ρυθμίσεις

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά έκανα μια ακόμα προσπάθεια χτες με το Windows 10 upgrade assistant και η αναβάθμιση στην επετειακη έκδοση έγινε με επιτυχία. Η διαφορά είναι ότι αυτή τη φορά πριν ξεκινήσω την αναβάθμιση απενεργοποίησα το antivirus που έχω, το avast, γιατί κοιτώντας κάποια log files των Windows παρατήρησα ότι υπήρχαν logs με errors που αφορούσαν το avast. Δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο λόγος που έγινε τώρα η αναβάθμιση, απλά το αναφερω, αλλά ευτυχώς ολα καλά και το σημαντικό είναι γλίτωσα το recovery και το στήσιμο από την αρχή.

Ευχαριστώ τα παιδιά για τη βοήθεια.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα είχες νόμιμα, τότε έχεις το κλειδί στο DVD ή στην περίπτωση OEM γραμμένο σε ταμπελάκι κολλημένο στον υπολογιστή σου ή σε κάποιο έντυπο registration που σου έδωσαν!

Σε αντίθετη περίπτωση, χρησιμοποίησε το recovery του laptop σου για να επαναφέρεις τα windows 7 από το κρυφό partition (αν δεν το έχεις σβήσει με repartitioning), και μετά από εκεί κάνε update στα win10 ή τουλάχιστον κράτα το κλειδί.

 

Άλλη εύκολη και νόμιμη λύση δεν μπορώ δυστυχώς προς το παρόν να σκεφτώ! :)

 

Ευχαριστω πολυ απλα δεν εχεω καποιο εντυπο απο τα 7 και απο το καρτελακι του υπολογιστη εχουν σβηστει οι αριθμοι. Επισης μου εχουν διαγραψει τα παντα οποτε ουτε το ρικοβερι θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το avast έχω, αλλά νομίζω ότι δεν συνεργάζεται καλά με τα 10αρια.

Δυο φορές σε επανεκκίνηση που ζήτησε το avast και την έκανε το laptop " έφαγε "και τις 2 φορές φρίκη.

Τσεκαρε σχέση 10 με avast, νομίζω οτι διάβασα και αλλού οτι δεν τα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας λόγος να αφαιρέσετε τρίτα προγράμματα για ιούς.

Το ενσωματωμένο κάνει μια χαρά την δουλειά του.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας λόγος να αφαιρέσετε τρίτα προγράμματα για ιούς.

Το ενσωματωμένο κάνει μια χαρά την δουλειά του.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Είσαι σίγουρος!? Αν ναι να σου δώσω ένα αρχείο να τρέξεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα μια ακόμα προσπάθεια χτες με το Windows 10 upgrade assistant και η αναβάθμιση στην επετειακη έκδοση έγινε με επιτυχία. Η διαφορά είναι ότι αυτή τη φορά πριν ξεκινήσω την αναβάθμιση απενεργοποίησα το antivirus που έχω, το avast, γιατί κοιτώντας κάποια log files των Windows παρατήρησα ότι υπήρχαν logs με errors που αφορούσαν το avast. Δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο λόγος που έγινε τώρα η αναβάθμιση, απλά το αναφερω, αλλά ευτυχώς ολα καλά και το σημαντικό είναι γλίτωσα το recovery και το στήσιμο από την αρχή.

Ευχαριστώ τα παιδιά για τη βοήθεια.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Αντε μπράβο, αν είχες αναφέρει ότι είχε το avast θα σου έλεγα να το απενεργοποιησεις. Γιατί δεν αφήνεις μόνο των Windows defender? Βάλε και το malware anti malware η το hitman Pro για τυχόν ιούς και θα είσαι οκ!!!

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ μόνο το Windows defender, για καθαρισμό το advanced systemcare 9 και έχω εγκαταστήσει το malware bytes anti malware και το hitman Pro για τυχόν ιούς και όλα καλά όταν μου ληγουν τα απεγκαταστω με το IQbit Uninstaller και τα ξανακάνω εγκατάσταση

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Αντε μπράβο, αν είχες αναφέρει ότι είχε το avast θα σου έλεγα να το απενεργοποιησεις. Γιατί δεν αφήνεις μόνο των Windows defender? Βάλε και το malware anti malware η το hitman Pro για τυχόν ιούς και θα είσαι οκ!!!

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ μόνο το Windows defender, για καθαρισμό το advanced systemcare 9 και έχω εγκαταστήσει το malware bytes anti malware και το hitman Pro για τυχόν ιούς και όλα καλά όταν μου ληγουν τα απεγκαταστω με το IQbit Uninstaller και τα ξανακάνω εγκατάσταση

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γενικά δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα με το avast, αλλά μάλλον θα το ξηλώσω αν και έχει πολλά καλούδια. Το stock antivirus είναι μόνο το Windows defender? Το Windows essentials που υπήρχε παλαιότερα υπάρχει προεγκατεστημένο ή πρέπει να το κατεβάσουμε? Σκέφτομαι να βάλω αυτό, λογικά θα είναι πιο ελαφρύ και συμβατό με Windows.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο το defender έχει..τώρα για το essentials νομίζω όμως οτι θα σου απενεργοποιήσει το defender γιατί 2 μαζι AntiVirus δεν πάνε αν το κατεβάσειςΔεν γνωριζω ομως αν είναι πιο ελαφρύ..απο το avast παμτως σίγουρα.

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Despina!
Link to comment
Share on other sites

παλι προβλημα με το τελευταιο update. κολλαει η ληψη.

διεθνες το κραξιμο στο φορουμ των windows.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος!? Αν ναι να σου δώσω ένα αρχείο να τρέξεις

Ναι φίλε εσένα περιμένω.

Δουλεύω πόσα χρόνια το pc, μπαίνω σε ότι σελίδες θες, κατεβάζω όμως προσΕκτικά και ποτέ δεν τρέχω exe που δεν τα ξέρω.

Για να μην έχω κολλήσει τίποτα τόσο καιρό, κάτι θα δουλεύει σωστά.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα με το avast, αλλά μάλλον θα το ξηλώσω αν και έχει πολλά καλούδια. Το stock antivirus είναι μόνο το Windows defender? Το Windows essentials που υπήρχε παλαιότερα υπάρχει προεγκατεστημένο ή πρέπει να το κατεβάσουμε? Σκέφτομαι να βάλω αυτό, λογικά θα είναι πιο ελαφρύ και συμβατό με Windows.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

To MSE ειναι το ιδιο με το Windows Defender στα 10/8.1

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα σωστα αυτα που λετε, αλλα....

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο φιλος μας δεν εκανε ΠΟΤΕ κρατηση για να λαβει τα windows 10, οσο ηταν εν ισχυ η δωρεαν αναβαθμιση. Το κλειδι των 7αριων λοιπον δεν θα παιξει. Αρα δεν υπαρχει (νομιμη) λυση ωστε να γινουν activated τα 10αρια με το υπαρχον κλειδι.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο θέμα τελευταία. Έβαλα μια φωτογραφίας ως εικόνα κλειδώματος και όποτε ανοιγω τον υπολογιστή μου βγαζει άλλη (η κλασική παραλία της ms). Το επαναλαμβάνω και άντε πάλι. Κάποια στιγμή που άνοιξα το pc μου έβγαλε για κλάσματα του δευτερολέπτου την δική μου και αμέσως άλλαξε πάλι στην παραλία.....

 

Οι τρεις επιλογές που έχει στο "Lock Screen Settings" είναι:

  • Windows Spotlight (κατεβάζει τυχαία φωτογραφία από τη Microsoft εφόσον είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο)
  • Picture (επιλέγεις μοναδική φωτογραφία)
  • Slideshow (επιλέγεις πολλαπλες φωτογραφίες)

Έχεις εξασφαλίσει ότι έχεις σωστές ρυθμίσεις για να έχει την συμπεριφορά που επιθυμείς?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε εσένα περιμένω.

Δουλεύω πόσα χρόνια το pc, μπαίνω σε ότι σελίδες θες, κατεβάζω όμως προσΕκτικά και ποτέ δεν τρέχω exe που δεν τα ξέρω.

Για να μην έχω κολλήσει τίποτα τόσο καιρό, κάτι θα δουλεύει σωστά.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

μολις απάντησες στο ερώτημα μου

εσύ δεν χρειάζεσαι καν antivirus........... (δεν το λέω με ειρονια αν ακολουθείς αυτά που λες απλα δεν το θελεις)

 

 

εμεις μιλάμε όμως εδώ για τους περισσότερους που πατάνε οτι βρουν οπου βρουν και οποτε το βρουν εκει θελει πραγματικά antivirus me @@ και ας σερνεται το μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Οι τρεις επιλογές που έχει στο "Lock Screen Settings" είναι:

  • Windows Spotlight (κατεβάζει τυχαία φωτογραφία από τη Microsoft εφόσον είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο)
  • Picture (επιλέγεις μοναδική φωτογραφία)
  • Slideshow (επιλέγεις πολλαπλες φωτογραφίες)

Έχεις εξασφαλίσει ότι έχεις σωστές ρυθμίσεις για να έχει την συμπεριφορά που επιθυμείς?

 

Σαφώς. Και μέχρι τώρα δούλευε σωστά. Ξαφνικά και χωρίς να πειράξω τίποτα, άλλαξε. Και επανέλαβα από την αρχή την φωτογραφία που θέλω και πάλι την άλλαξε. Σκέψου ότι όταν πηγαίνω στις ρυθμίσεις για την οθόνη κλειδώματος μου εμφανίζει 3 φορές την φωτογραφία που έχω επιλέξει (επειδή τόσες την επανέλαβα).

Υ.Γ. Ευχαριστώ για την απάντηση.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι αυτόματες αναβαθμίσεις μπορούν να απενεργοποιηθούν όπως παλιά?

 

πρεπει μεσω του windows update . κατι αλλο η καινουργια αναβαθμιση τι ακριβως προσφερει; πρεπει να την περασουμε; σε εναν καθηγητη μου του εφαγε αρκετο χρονο και ειχε πολυ δουλεια να κανει ή οποια τον πηγε πισω .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

παίδες σε windows 10 υπάρχει τρόπος να μην γίνονται αναβαθμίσεις;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Από το λίγο που το έψαξα νομίζω όχι μην σε πάρω και στον λαιμό μου. Στις επιλογές για προχωρημενους κοίταξες? Σέρνεται λίγο το σήμα μου και δεν μπορώ να μπω για να το δω ...

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Despina!
Link to comment
Share on other sites

παίδες σε windows 10 υπάρχει τρόπος να μην γίνονται αναβαθμίσεις;

 

Στην Home εκδοση κανεις disable το service (windows update) απο το administrative tools και στην Professional γινεται disable απο την group policy του υπολογιστη. Στην αναζητηση γραφεις gpedit.msc και πηγαινει στο Computer Configuration--> Administrative Templates--> Windows Components--> Windows Update--> Configure Automatic Updates

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...