Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, σήμερα μόλις "βγήκαν" τα νέα Windows 10 σε τεχνική προβολή (Beta) τα οποία έχουν προβληματίσει αρκετούς. Τα νέα αυτά Windows πριν λίγες μέρες τα έλεγαν Windows 9 αλλά τελευταία στιγμή μάθαμε πως θα τα λέμε πια Windows 10 ή και Windows Threshold (Windows TH). Μέχρι να βγεί ένα αντίγραφο των Windows για να τα γνωρίσουμε καλύτερα εσείς τι γνώμη έχετε για τα καινούργια Windows, να είναι άραγε ανώτερα από τα προηγούμενα Windows που χάραξαν στην ιστορία της τεχνολογίας ή να είναι κατώτερα ;

 

 

----Χρήσιμοι σύνδεσμοι----

http://www.theverge.com/2014/9/30/6868695/microsoft-windows-10-announced-official

http://www.thenewstribe.com/2014/09/30/microsoft-debuts-windows-10-instead-of-windows-9/

http://www.skai.gr/news/technology/article/266617/i-microsoft-afise-piso-to-9-kai-parousiase-ta-windows-10/

 

FAQ

 

Επειδή τα Windows 10 ήρθαν για να κάνουν τη ζωή μας χειρότερη ως προς τον τρόπο εγκατάστασης, έφτιαξα αυτό το FAQ ώστε να απαντηθούν όλες οι μεγάλες ερωτήσεις. :)

 

Q: Έχω γνήσια Windows 7/8.1 και δεν έχω λάβει ακόμα το Get Windows 10 app για να κάνω την κράτηση. Τι να κάνω?

A: Ελέγξτε ότι το Windows Update ελέγχει και εγκαθιστά ενημερώσεις και ότι έχετε κατεβάσει όλες τις ενημερώσεις.

 

Q: Έχω κάνει κράτηση από το GW10 app αλλά ακόμα τίποτα, τι να κάνω?

A: Μπορείτε να κατεβάσετε το πρόγραμμα της MSFT από εδώ και να προχωρήσετε σε άμεση αναβάθμιση του υπολογιστή σας.

 

Q: Πόσες ώρες διαρκεί η εγκατάσταση μέσω του προγράμματος?

A: Δεδομένου ότι το πρόγραμμα της MSFT δεν μπορεί να παύσει το download, θα πρέπει να είστε συνεχώς συνδεδεμένος στο ίντερνετ και να κρατάτε ανοικτό τον υπολογιστή μέχρι να ολοκληρωθεί η λήψη. Ο χρόνος αναμονής διαφέρει ανάλογα με τα Mbps της σύνδεσης ενώ το upgrade μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 2 ώρες.

 

Q: Πότε μπορώ να κάνω Clean Install (Καθαρή εγκατάσταση)?

A: Clean Install μπορείτε να κάνετε ΜΟΝΟ εφ'όσον έχει γίνει αναβάθμιση (upgrade) στα Windows 10 είτε μέσω του Windows Update, είτε μέσω της εφαρμογής της MSFT.

 

Q: Πέρασα τα Windows 10 μέσω ISO σε άλλο υπολογιστή και δεν γίνεται ενεργοποίηση. Τι να κάνω?

A: Για να ενεργοποιηθεί το νέο λειτουργικό θα πρέπει να γίνει Upgrade (αναβάθμιση) και μόνο είτε μέσω του WU, είτε μέσω του παραπάνω προγράμματος.

 

Q: Πως μπορώ να κάνω Clean Install?

A: Υπάρχουν δύο τρόποι: α) είτε κατεβάζετε το ISO της έκδοσής σας μέσω του προαναφερθέντος προγράμματος, είτε β) στις ρυθμίσεις του υπολογιστή (Ρυθμίσεις -> Ενημέρωση & Ασφάλεια -> Αποκατάσταση) μπορείτε να βρείτε το "Επαναφορά του υπολογιστή". Αυτή η επιλογή θα ξαναπεράσει τα Windows, κρατώντας τα προσωπικά σας αρχεία* διαγράφοντας όμως, όλα τα προγράμματα που είχατε στην προηγούμενη έκδοση των Windows.

 

Q: Που μπορώ να βρω το Product Key (Κλειδί προϊόντος) ώστε να κάνω Clean Install στα Windows 10?

Α: Δεν χρειάζεστε Product Key! Τα Windows, κατά την εγκατάστασή τους, έχουν δημιουργήσει ένα μοναδικό κλειδί το οποίο έχει "δέσει" με το σύστημα σας κι έτσι, από δω και πέρα, όσες φορές θέλετε να κάνετε να ξαναπεράσετε τα Windows, αυτά θα ενεργοποιούνται αυτόματα!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ενεργοποίηση των Windows 10 γίνεται μέσω Generic Key (Γενικό κλειδί που δίνεται σ'όλους) και δεν έχει καμία σχέση με το κλειδί που έχει "δέσει" το σύστημά σας! Αν κάψετε το ISO των Windows και κατά τη διάρκεια της επανεγκατάστασης σας ζητήσει κλειδί, θα αφήσετε το πεδίο κενό και θα προχωρήσετε! Μόλις εγκατασταθούν τα Windows και συνδεθείτε στο ίντερνετ, θα ενεργοποιηθούν αυτόματα. Η εισαγωγή του Generic Key στον Installer, μπορεί να προκαλέσει θέματα γι'αυτό και δεν συστήνεται η χρήση προγραμμάτων εύρεσης κλειδιών!

 

Q: Πως μπορώ να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση των Windows?

Α: Για ένα μήνα μετά την εγκατάσταση των 10, έχετε τη δυνατότητα μέσω των ρυθμίσεων (ακολουθήστε την διαδρομή που δίνετε στο ακριβώς παραπάνω) μπορείτε να γυρίσετε (roll back) στο προηγούμενο λειτουργικό. Η διαδικασία παίρνει περίπου 20-30 λεπτά και έχετε τον υπολογιστή σας ακριβώς όπως τον αφήσατε **

 

Q: Πέρασε ο ένας μήνας, πως θα γυρίσω πίσω?

Α: Θα πρέπει να βρείτε το ISO της έκδοσής των Windows που είχατε στο Google, να το κατεβάσετε και αφού το κάψετε σε DVD είτε το βάλετε σε κάποιο USB, να προχωρήσετε σε επανεγκατάσταση των Windows.

 

Q: Θέλω να αλλάξω σκληρό, θα χάσω την ενεργοποίηση των Windows 10 αν τα ξαναπεράσω από DVD/USB?

A: Όχι, μπορείτε να περάσετε άφοβα ξανά τα Windows 10 χωρίς πρόβλημα ενεργοποίησης.

 

Q: Μπορώ να περάσω τα 10 από μία γνήσια έκδοση των 7/8.1 και σε άλλον υπολογιστή να διατηρήσω τα 7/8.1 που είχα?

Α: Παραδόξως, ναι! Δοκίμασα προσωπικά να βάλω τα Windows 10 μέσω αναβάθμισης από Windows 7 Home και το κλειδί των 7 δεν απενεργοποιήθηκε, αντιθέτως, ενεργοποιήθηκε κανονικά σε άλλον υπολογιστή. Φυσικά, στον δεύτερο υπολογιστή είτε δεν θα γίνει διαθέσιμη η λήψη των 10 είτε δεν θα ενεργοποιηθούν.

 

Q: Έχω περιορισμένο ίντερνετ/mobile broadband με όγκο/μήνα και θέλω να περάσω τα Windows 10 Home που έχουν αυτόματες ενημερώσεις. Τι μπορώ να κάνω?

A: Αν έχετε στικάκι εταιρείας με data ή βάλετε την κάρτα SIM του κινητού σας σε USB Stick για να δώσετε ίντερνετ, τότε τα Windows αντιλαμβάνονται τη σύνδεση ως "metered connection" (σύνδεση ογκοχρέωσης) και δεν κατεβάζουν ενημερώσεις. ΠΡΟΣΟΧΗ:Άν κάνετε tethering είτε μέσω USB, είτε μέσω WiFi/Bluetooth, τότε τη βλέπουν σαν A/VDSL, και κατεβάζουν αυτόματα ενημερώσεις από Update & Store.

 

Q: Λόγω της σύνδεσης στο ίντερνετ, δεν μπορώ να κατεβάσω ενημερώσεις. Μπορώ να τις κατεβάσω από άλλον υπολογιστή/μέσω κινητού?

A: Φυσικά! Ο τρόπος είναι απλός. Πηγαίνετε στο Windows Update και αφού κάνετε έλεγχο για ενημερώσεις, αντιγράψτε τα kb τους (πχ Windows 10 Update - KB 11111). Μετά πηγαίνετε στον Κατάλογο του Windows Update (ανοίγει ΜΟΝΟ με Internet Explorer 7+!!), αντιγράψτε το kb, βρείτε τη σωστή ενημέρωση (32/64bit) κατεβάστε και στη συνέχεια περάστε στον υπολογιστή με τα Win 10 το .exe αρχείο που κατεβάσατε και τρέξτε το σαν απλή εφαρμογή. Το Windows Update Standalone Installer θα αρχίσει να εγκαθιστά την ενημέρωση που μόλις κατεβάσατε!

 

 

Αυτές ήταν οι βασικές ερωτήσεις έως τώρα. :heat: :)

 

*Η διατήρηση των προσωπικών αρχείων είναι προαιρετική, μπορείτε να τα διαγράψετε και αυτά μέσω του προγράμματος.

**Ο χρόνος επαναφοράς διαφέρει από υπολογιστή σε υπολογιστή αναλόγως των όγκο των προγραμμάτων, την CPU, το σκληρό κτλ. Αν κάνετε roll back σε 7/8.1 από 10, θα διατηρηθούν τα προσωπικά αρχεία που δημιουργήσατε στα 10, αλλά θα χαθούν τα νέα προγράμματα που εγκαταστήσατε.

 

Credits to ParafronGR[/member] για το FAQ

Edited by zxr
...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έτσι όπως φαίνονται σκέφτομαι να τα τιμήσω .. αλλά ποιος ξαναπερνάει προγράμματα τώρα ..:rolleyes:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, σήμερα μόλις "βγήκαν" τα νέα Windows 10 σε τεχνική προβολή (Beta) τα οποία έχουν προβληματίσει αρκετούς. Τα νέα αυτά Windows πριν λίγες μέρες τα έλεγαν Windows 9 αλλά τελευταία στιγμή μάθαμε πως θα τα λέμε πια Windows 10 ή και Windows Threshold (Windows TH). Μέχρι να βγεί ένα αντίγραφο των Windows για να τα γνωρίσουμε καλύτερα εσείς τι γνώμη έχετε για τα καινούργια Windows, να είναι άραγε ανώτερα από τα προηγούμενα Windows που χάραξαν στην ιστορία της τεχνολογίας ή να είναι κατώτερα ;

 

 

----Χρήσιμοι σύνδεσμοι----

http://www.theverge.com/2014/9/30/6868695/microsoft-windows-10-announced-official

http://www.thenewstribe.com/2014/09/30/microsoft-debuts-windows-10-instead-of-windows-9/

http://www.skai.gr/news/technology/article/266617/i-microsoft-afise-piso-to-9-kai-parousiase-ta-windows-10/

Τι εννοείς "έχουν προβληματίσει αρκετούς";

Δεν ξέρουμε ακόμα τι ακριβώς θα είναι, όμως από την παρουσίαση καταλαβαίνει κανείς ότι τουλάχιστον κατάλαβαν το λάθος που έκαναν με τα Windows 8 και επανέφεραν τα non-touch χαρακτηριστικά του λειτουργικού που υπήρχαν στα Windows 7.

Εγώ προσωπικά ελπίζω να έχουν προσθέσει πράγματα όπως π.χ. το WinFS (που δε νομίζω). Θα δούμε όταν δώσουν την preview.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι πιστεύω. Αφού επανέφεραν το start menu στο περίπου που ήταν και η νούμερο 1 γκρίνια των περισσότερων για τα 8 δεν πιστεύω ότι θα έχει και ιδιαίτερα θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω εγκατάσταση σε δεύτερο partition στον δίσκο. θα γράψω σε λίγες ώρες. :)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω εγκατάσταση σε δεύτερο partition στον δίσκο. θα γράψω σε λίγες ώρες. :)

 

Περιμένουμε την γνώμη σου...

...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω βαλει εγω, προς στο παρον μια χαρα ειναι ειδικα για μενα που εχω μαθει με windows 8.1.

Καλο το start menu αλλα εχω μαθει πλεον να παιζω με το search.

Σε core2duo πανε σφαιρα.

Θα τα βαλω και σπιτι στο laptop να δω πως ειναι και απο αυτονομια και τυχον bugs απο καθημερινη χρηση.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα κι εγώ σε ένα Virtual Machine. Καλά φαίνονται προς το παρόν - δεν τα έχω σκαλίσει πολύ. Ότι θέλετε να τεστάρω πείτε μου το.

 

Προσοχή, ο κανονικός Installer κάνει ενημέρωση το Windows Update του υπολογιστή σας και στο επόμενο restart τα Windows 10 εγκαθίστανται ως update μόνο που μετά δεν μπορείτε να τα βγάλετε!

 

Κατεβάστε το ISO αν θέλετε να τα εγκαταστήσετε σε άλλο σκληρό ή άλλο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα έβαλα σε virtual, καλά φαίνονται ...

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις σήμερα εβαλα τα Windows 10 σε virtual και δεν ειμαι και τοσο ικανοποιημενος. Είναι σχεδόν ιδια με τα 8 και 8,1 απλα αλλάζει κατι στην ομορφια και στα εικονιδια και τα λοιπα. Δυστυχώς δεν αλλαξε το Boot Image, που περιμενα να αλλαξει. Συστινω να μην τα εγκαταστησετε στον υπολογιστη σας. Ας περιμενουμε να Σταθερα Windows 10 τον Απριλιο του 2015!!:D
...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Ποιό virtual machine χρησιμοποιείτε και πως βάζουμε τα 10 εκεί;

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το oracle vm virtualbox. Kατεβάζεις το iso, το εισάγεις σαν virtual drive, και βουαλά.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ το oracle vm virtualbox. Kατεβάζεις το iso, το εισάγεις σαν virtual drive, και βουαλά.

 

Εκεί που πατάω create a virtual drive δεν μου εμφανίζει τα αρχεία .iso

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που πατάω create a virtual drive δεν μου εμφανίζει τα αρχεία .iso

 

Εκεί θα διαλέξεις τον εικονικό δίσκο (πόσα gb θες ''σκληρό'' στο εικονικό σύστημα), όταν το δημιουργήσεις θα σου δείξει να διαλέξεις το iso.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Κολλάει σε μια οθόνη με το logo των windows σε μαύρο φόντο, τι κάνουμε τώρα;; Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Κολλάει σε μια οθόνη με το logo των windows σε μαύρο φόντο, τι κάνουμε τώρα;;

 

Πόσο μνήμη έχεις συνολικά στο pc σου και πόση έβαλες στο virtual ;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μνήμη έχεις συνολικά στο pc σου και πόση έβαλες στο virtual ;;

 

2GB έχει και στο virtual έβαλα 1. Κατέβασα την 32bit έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

2GB έχει και στο virtual έβαλα 1. Κατέβασα την 32bit έκδοση.

 

Ε λογικό είναι να αργεί, εγώ έχω 4 και έβαλα 2, και σε εμένα αργεί να ανοίξει

1) γιατί έχω σκληρό και όχι ssd,

2) μόλις ανοίγω το virtual πηγαίνει 80% και δεν μπορώ να ανοίξω τίποτα άλλο γιατί freezάρει.

 

Μου θύμισες όταν είχα 7άρια home premium στο netbook με 1Gb ram, και να τρέχω vista starter στο virtual με 512mb :lol:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται, τώρα μου βγάζει αυτό, δεν θέλουν να ξεκινήσουν φαίνεται :(

 

Ποια έκδοση του virtualbox έβαλες ;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

4.3.16 r95972 γράφει.

 

Aυτή η έκδοση έχει πρόβλημα, αν βρεις βάλε την 4.3.8, αλλιώς πες μου να την ανεβάσω .

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγκαθίσταται ούτε η 4.3.6 ούτε η 4.3.8 ενώ κατεβαίνει έχει πρόβλημα στην εγκατάσταση :(

 

Απεγκατασταση την παλιά και μετά από επανεκκίνηση περνάς την 4.3.8

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...