Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα ! Αγορασα πριν λιγο καιρο εναν Turbo x με Windows 10 οπως ειναι λογικο. Τωρα μετα απο 3-4 μηνες ο υπολογιστης σερνεται .Ψαχνοντας λιγο εφτασα στην διαχειρηση εργασιων και ειδα πως τρεχει καμια 65ρια εργασιες παρασκηνιου που δεν καταλαβαινω τι ειναι και ουτε τις ξερω .Καταλαβα αμεσως πως γι αυτο σερνεται.Εν τω μεταξυ αναμεσα σε διαφορα πραγματα που τρεχουν και δεν γνωριζω, εχει πολλες φορες πχ AVG scaning core module-s... πολλες φορες το ενα κατω απο το αλλο καθως και το Device assosiation framework ,5 φορες το ενα κατω απο το αλλο, επισης το Google Chrome(32) ...πενετ εξι φορες το ενα κατω απο το αλλο ,ενω ειναι ανοιχτο μονο ενα παραθυρο . Πως μπορω να βελτιωσω την κατασταση ????????

 

ΥΓ Αν σβησω κατι κατα λαθος προφανως θα σταματησει καποια χρησιμη διεργασια πχ στο δυκτιο ! Αν κλεισω τον υπολογιστη και τον ξανανοιξω τον υπολογιστη θα ξαναλειτουργησει σωστα?

 

Laptop ή desktop είναι?

Τι επεξεργαστη εχει ?

Ποση μνημη ram εχει?

 

Το AVG antivirus που εχεις παντα το θεωρουσα βαρυ... αν δεν εχεις σκοπο να αγορασεις καποιο antivirus τοτε αστο δεν εχεις άλλη επιλογή σε free νομιζω...

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πλέον τα antivirus είναι απάτη. Είχα σε desktop και σε laptop με Windows 10 το Avast antivirus και μόνο προβλήματα μου δημιουργούσε. Το αφαίρεσα και αναπνεύσανε τα μηχανήματα.

Υπόψιν δεν μπαίνω σε περίεργα sites. Έχω μόνο το defender Microsoft πλέον.

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 2αρα ραμ ιντελ επεξεργαστη 3i ,ειναι καλουτσικος υπ (λαπτοπ). Στην αρχή έτρεχε σφαίρα ,τωρα σερνετε. Έβγαλα το avg και έβαλα το avast που δεν μ αρεσε και κατέληξα στο avira. Κατέβασα και τo ccleaner που το έτρεξα και μάλλον τρέχει καλύτερα τωρα ,αλλα όχι όπως στην αρχή.

 

Sent from mTalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω τον υπ μόνο για αρχεία και δυκτιο,καθόλου παιχνιδια

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 2αρα ραμ ιντελ επεξεργαστη 3i ,ειναι καλουτσικος υπ (λαπτοπ). Στην αρχή έτρεχε σφαίρα ,τωρα σερνετε. Έβγαλα το avg και έβαλα το avast που δεν μ αρεσε και κατέληξα στο avira. Κατέβασα και τo ccleaner που το έτρεξα και μάλλον τρέχει καλύτερα τωρα ,αλλα όχι όπως στην αρχή.

 

Sent from mTalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω τον υπ μόνο για αρχεία και δυκτιο,καθόλου παιχνιδια

 

Sent from mTalk

 

Αφού είναι με windows 10 έχει ήδη μέσα το windows defender που είναι της Microsoft. Εσύ τώρα έχεις δυο anti virus ουσιαστικά να τρέχουν στον υπολογιστή σου. Λογικό είναι να σέρνεται. Άσε που πολύ αμφιβάλω ότι όλα αυτά τα avast και τα avg κάνουν καλό. Μάλλον περισσότερο κακό κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

με 2 ραμ που πας?? :lol: 4 το λιγοτερο πρεπει να έχεις πλεον!

 

έχω εσετ. δε τραβαει πορους. ελαφρυ και κάνει τη δουλεια του

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ram ειναι 2χ2 4αρα ειναι . Έσβησα τα αντιικα και ενεργοποίησα το defender. Miα χαρα φαίνεται τωρα.λιγο καλύτερα από πριν

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε αυτο ? Αν κανω φορματ θα πρεπει να ξαναφορτωσω τα windoes?

 

Στα 10 δεν είναι απαραίτητο το φορμάτ καθώς μπορείς να κάνεις reset (settings-update and security-recovery) .

Link to comment
Share on other sites

Στα 10 δεν είναι απαραίτητο το φορμάτ καθώς μπορείς να κάνεις reset (settings-update and security-recovery) .

 

Και πως γίνεται αυτό ;

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται αυτό ;

 

Sent from mTalk

 

σου έγραψα την διαδρομή,πας στα settings επιλέγεις update and security και μετά recovery.

Εκεί έχεις επιλογες αν θα κρατήσεις τα αρχεία σου όχι,εγώ ανεξέρτητα τι θα επέλεγα θα τα κράταγα και αλλού τα αρχεία μου.

Link to comment
Share on other sites

σου έγραψα την διαδρομή,πας στα settings επιλέγεις update and security και μετά recovery.

 

Εκεί έχεις επιλογες αν θα κρατήσεις τα αρχεία σου όχι,εγώ ανεξέρτητα τι θα επέλεγα θα τα κράταγα και αλλού τα αρχεία μου.

 

Τελικά αυτό κάνω ..επαναφορα του υπολογιστή,κράτησα και τα αρχεία και αλλου. Μια τελευταία ερώτηση ..ποση κάνει η επαναφορα ; ήδη τρέχει κάνα τέταρτο και ειναι κολλημένο στο 8% ;

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για Windows 10 για να κάνουμε ενοποίηση βίντεο κλπ? Σε παλαιότερες εκδόσεις Windows υπήρχε προεγκατεστημένο κάποιο movie maker, τώρα δεν έχω δει να υπαρχει κάτι παρόμοιο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το support! Έκανε επαναφορά των windows και τρέχει Ωραια τωρα !!! Ευχαριστώ πολύ !!!

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για Windows 10 για να κάνουμε ενοποίηση βίντεο κλπ? Σε παλαιότερες εκδόσεις Windows υπήρχε προεγκατεστημένο κάποιο movie maker, τώρα δεν έχω δει να υπαρχει κάτι παρόμοιο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Υπάρχει στο store movie maker για απλή ενοποίηση των βίντεο χωρίς πολλές δυνατότητες https://www.microsoft.com/EL-GR/search/result.aspx?q=movie+maker&form=apps

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το support! Έκανε επαναφορά των windows και τρέχει Ωραια τωρα !!! Ευχαριστώ πολύ !!!

 

Sent from mTalk

 

Παρακαλώ :p:p

Περάστε απο το ταμείο :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου; Έχω ένα laptop μάρκας multirama, όπου το είχα αγοράσει από το ομώνυμο κατάστημα πριν από 8 περίπου χρόνια. Το είχα αγοράσει με vista, αλλά μετά από 2 χρόνια περίπου, έβαλα γνήσια τα windows7 και τώρα είμαι με τα windows10. Intel Pedium Dual, CPU T3400 2,16GHz και RAM 2GB. Τώρα τελευταία σέρνεται. Έχω το Kaspersky antivirus (πριν το internet security) και χρησιμοποιώ πολύ το e-banking, μιας και κάνω όλες σχεδόν τις πληρωμές με αυτόν τον τρόπο. Δεν μπαίνω σε περίεργα sites, γι' αυτό και θα ήθελα τη γνώμη σας εάν είναι περιττό το Kaspersky, με την έννοια το ότι είναι αρκετά βαρύ για τα δεδομένα του laptop μου.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου; Έχω ένα laptop μάρκας multirama, όπου το είχα αγοράσει από το ομώνυμο κατάστημα πριν από 8 περίπου χρόνια. Το είχα αγοράσει με vista, αλλά μετά από 2 χρόνια περίπου, έβαλα γνήσια τα windows7 και τώρα είμαι με τα windows10. Intel Pedium Dual, CPU T3400 2,16GHz και RAM 2GB. Τώρα τελευταία σέρνεται. Έχω το Kaspersky antivirus (πριν το internet security) και χρησιμοποιώ πολύ το e-banking, μιας και κάνω όλες σχεδόν τις πληρωμές με αυτόν τον τρόπο. Δεν μπαίνω σε περίεργα sites, γι' αυτό και θα ήθελα τη γνώμη σας εάν είναι περιττό το Kaspersky, με την έννοια το ότι είναι αρκετά βαρύ για τα δεδομένα του laptop μου.

 

Τάσο ξέρεις ότι εγώ το Kaspersky δεν το αλλάζω. Από κει και πέρα θα πρότεινα να βάλεις SSD (όχι κάνα κορυφαίο μοντέλο, ένα αξιοπρεπές επώνυμο) και να πας στα 4GB ram. Θα αναστηθεί το μηχάνημα ειδικά με τον SSD και δεν θα σε απασχολεί και το antivirus. Και επειδή έχεις και μικρά παιδιά που φαντάζομαι παίζουν παιχνίδια και στο ίντερνετ το θεωρώ απαραίτητο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου; Έχω ένα laptop μάρκας multirama, όπου το είχα αγοράσει από το ομώνυμο κατάστημα πριν από 8 περίπου χρόνια. Το είχα αγοράσει με vista, αλλά μετά από 2 χρόνια περίπου, έβαλα γνήσια τα windows7 και τώρα είμαι με τα windows10. Intel Pedium Dual, CPU T3400 2,16GHz και RAM 2GB. Τώρα τελευταία σέρνεται. Έχω το Kaspersky antivirus (πριν το internet security) και χρησιμοποιώ πολύ το e-banking, μιας και κάνω όλες σχεδόν τις πληρωμές με αυτόν τον τρόπο. Δεν μπαίνω σε περίεργα sites, γι' αυτό και θα ήθελα τη γνώμη σας εάν είναι περιττό το Kaspersky, με την έννοια το ότι είναι αρκετά βαρύ για τα δεδομένα του laptop μου.

Κατα την γνωμη μου ειναι βαρυ antivirus.Aσε που τα windows 10 εχουν το windows defender,για μενα παντως ελαφρια antivirus ειναι το Bit defender,avira.....Γιατι δεν κατεβαζεις το hitman pro η το malware anti malware να κανεις ενα καθαρισμο?.Εγω εχω εγκαταστησει και το Αdvanced system care και καθε μερα κανω και ενα σκαναρισμα..Υπαρχει φυσικα και η πιθανοτητα να χρειαζεται καθαρισμα εσωτερικα.Η υπερθερμανση λογω σκονης θα μπορουσε να κανει το συστημα πιο αργο ,εχεις βαση laptop με ανεμιστηρα? Ειναι οτι καλυτερο για να κραταει το laptop δροσερο.Και καλου κακου κανε και ενα καθαρισμα εσωτερικα υπαρχει site που λεει πως να καθαρισεις το laptop εσωτερικα για αρχαριους εκτος αν γνωριζεις..https://www.pcsteps.gr/15740-εσωτερικός-καθαρισμός-laptop/

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κανένα άλλο antivirus αν έχεις ενεργοποιημένα τα μαμά antivirus και το UAC ενεργοποιημένο.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κανένα άλλο antivirus αν έχεις ενεργοποιημένα τα μαμά antivirus και το UAC ενεργοποιημένο.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

καλημερα τι εννοεις με αυτα τα 2 ; << τα μαμά antivirus και το UAC ενεργοποιημένο.>>?

κατι αλλο επειδη εχω κατεβασει την αναβαθμιση σε 8,1 μπορω να τα κανω windows 10 ; ή σταματησε η αναβαθμιση απο το Ιουλιο;

Επισης βρηκα στο scroutz να αγοραζω κλειδι ενεργοποιησης των windows 10

εδω http://www.specialprice.gr/el/windows-10-home-kleidi-energopoiisis-english-32---64bit-1-pc-oem με 50 ευρω , και γραφει << Αυτό το προϊόν είναι download έκδοση . Μετά την παραλαβή της πληρωμής -με πιστωτικη - paypal η καταθεση-, σας θα λάβετε το download link και τον σειριακό αριθμό (product key) μέσω email. >>

Πιστευεται οτι θα εγκυρα και 100% γνησια; πολυ χαμηλη τιμη και ο κωδικος να ερχεται με email μου φαινεται παρα πολυ παραξενο!!

Σκεφτομαι για αγορα ; για να εχω και κατι καινουργιο με κλειδι ενεργοποιησης , παντως εχει τεραστια διαφορα το κλειδι ενεργοποιησης σκετο !.

Τελος ακουγεται οτι μια επιχειρηση πρεπει να εχει αυθεντικα windows διοτι αμα γινει ελενχος του υπολογιστη την πατησε! αληθευει; και καλα πως μια επιχειρηση αμα εχει 2-4 υπολογιστες θα πρεπει να δωσει μια περιουσια για κλειδια ενεργοποιησης;

Επισης τα linux ενω ειναι δωρεαν και νομιμα δεν υποστηριζουνε εκτυπωτες και δεν μπορει να γινει σωστη δουλεια , παρα μονο για ιντερνετ, το εχω δοκιμασει προσωπικα για την εγκατασταση εκτυπωτη ...

 

Παντως για τα Windows 10 Technical Preview δεν αληθευει οτι μπορεις να γινεις μελος insider και να τα κατεβασεις δωρεαν οπως αναγραφει εδω https://www.pcsteps.gr/70948-windows-10-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82/ , το δοκιμασα δεν ενεργοποιουνται και γραφει οτι ο υπολογιστης θα κλεινει καθε 2 ωρες επειδη δεν εχει γινει η ενεργοποιηση και οτι ληγει η εκδοση 1/10 .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο θέμα τελευταία. Έβαλα μια φωτογραφίας ως εικόνα κλειδώματος και όποτε ανοιγω τον υπολογιστή μου βγαζει άλλη (η κλασική παραλία της ms). Το επαναλαμβάνω και άντε πάλι. Κάποια στιγμή που άνοιξα το pc μου έβγαλε για κλάσματα του δευτερολέπτου την δική μου και αμέσως άλλαξε πάλι στην παραλία.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...