Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο λάπτοπ της μάνας μου υπάρχουν δύο χρήστες: της μάνας το outlook και το δικό μου. Εγώ δεν έχω admin δικαιώματα και δεν μπορώ να εγκαταστήσω προγράμματα. Πώς μπορώ να δώσω και σε μένα δικαιώματα διαχειριστή;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο λάπτοπ της μάνας μου υπάρχουν δύο χρήστες: της μάνας το outlook και το δικό μου. Εγώ δεν έχω admin δικαιώματα και δεν μπορώ να εγκαταστήσω προγράμματα. Πώς μπορώ να δώσω και σε μένα δικαιώματα διαχειριστή;

Πρέπει να σου δώσει η μαμά σου δικαιώματα χρήστη από τον δικό της λογαριασμο!!!!! Εσύ δεν μπορείς να πάρεις δικαιώματα αν δεν σου ρυθμίσει τον λογαριασμό ο admin. Πρέπει να μπεις από τον δικό της να μπεις στους λογαριασμούς χρήστη και να επιλέξεις τον λογαριασμό σου και να του αλλάξεις τα δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεις, οταν περασες τα win10 ο σκληρος σου δισκος δουλευε στο κοκκινο γιατι τακτοποιει ολα τα αρχεια ακομα. Δυστηχως αυτο γινεται για 1-2 μερες. Μετα στρωνει το μηχανημα. Για αυτο και αργει μεχρι και η εναρξη να ανοιξει.

 

από τις 29 που τα έχω ακόμα το ίδιο γίνεται όσες ενημερώσεις κι αν έχω κάνει.

 

επίσης, πολλά metro apps βλέπω ότι δεν λειτουργούν σωστά ή έχουν bug ή ελλείψεις. τον καιρό το γύρισα από new york σε athens και δεν άλλαζε αν δεν έκανα restart. ακόμα και τώρα που και που βλέπω κάνα new york. το movies 3/5 φορές δεν θα ανοίξει τις σειρές που έχω (ενώ το vlc στιγμιαία), υπότιτλους δεν δέχεται ή αν έχει η σειρά από το rip παίζουν πάνω αριστερά, το groove music αν το βάλω σε ελαχιστοποίηση την ώρα που ανοίγει και δείξει το εικονίδιο του δεν θα παίξει το τραγούδι όση ώρα και να περάσει παρά μόνο αν το ανοίξω ξανά και φορτώσει, το feedback ενώ τόσες μέρες μου έδειχνε τα ξένα προβλήματα εδώ και 2-3 μέρες μου δείχνει προβλήματα στα ελληνικά (ενώ δεν έχω αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις, όλα τα έχω σε "usa")... :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

από τις 29 που τα έχω ακόμα το ίδιο γίνεται όσες ενημερώσεις κι αν έχω κάνει.

 

επίσης, πολλά metro apps βλέπω ότι δεν λειτουργούν σωστά ή έχουν bug ή ελλείψεις. τον καιρό το γύρισα από new york σε athens και δεν άλλαζε αν δεν έκανα restart. ακόμα και τώρα που και που βλέπω κάνα new york. το movies 3/5 φορές δεν θα ανοίξει τις σειρές που έχω (ενώ το vlc στιγμιαία), υπότιτλους δεν δέχεται ή αν έχει η σειρά από το rip παίζουν πάνω αριστερά, το groove music αν το βάλω σε ελαχιστοποίηση την ώρα που ανοίγει και δείξει το εικονίδιο του δεν θα παίξει το τραγούδι όση ώρα και να περάσει παρά μόνο αν το ανοίξω ξανά και φορτώσει, το feedback ενώ τόσες μέρες μου έδειχνε τα ξένα προβλήματα εδώ και 2-3 μέρες μου δείχνει προβλήματα στα ελληνικά (ενώ δεν έχω αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις, όλα τα έχω σε "usa")... :lol:

 

Νομίζω πως το καλύτερο στην περίπτωση σου θα ήταν να γυρίσεις στα προηγούμενα που είχες και όταν κάνεις κάποιοα backup, κάνε format, και μετά πέρνα πάλι τα 10αρια. :X

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έκανα αντιγραφή από ένα φλασκιά μου έναν φάκελο!Το πρόβλημα είναι ότι τώρα δεν σβήνετε από την επιφάνεια εργασίας...Έψαξα στο ίντερνετ άλλα δεν δίνουν λύσεις για ta windows 10(Μάλλον επειδή είναι καινούργια)

Μπορεί κάνεις να με βοηθήσει..???

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θα σου προτεινα να μπεις σε ασφαλη λειτουργια και μετα να προσπαθησεις να σβησεις τον εν λογω φακελο.

Στα νεα windows 10 δεν ξερω πως μπαινεις σε ασφαλη λειτουργια αλλα υποθετω οπως ολες οι προηγουμενες

εκδοσεις λειτουργικου με F8 κατα την εκκινηση.

 

 

Καλησπέρα!

Έκανα αντιγραφή από ένα φλασκιά μου έναν φάκελο!Το πρόβλημα είναι ότι τώρα δεν σβήνετε από την επιφάνεια εργασίας...Έψαξα στο ίντερνετ άλλα δεν δίνουν λύσεις για ta windows 10(Μάλλον επειδή είναι καινούργια)

Μπορεί κάνεις να με βοηθήσει..???

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εγω χθες εκανα την αναβαθμιση σε 10αρια στο σταθερο μου.

Ειναι ενα PC 10ετιας αξιοπρεπες ακομη (4πηρινος στα 2,8 4γιγαντες ραμ) και ειχα να του κανω φορματ απο τοτε που του εγκατεστησα γνησια win7pro (οταν πρωτοκυκλοφορισαν, αρκετα χρονια πριν δηλ). Και αυτα, παροτι τους ειχα αλλαξει τα φωτα, ετρεχαν αξιοπρεπως.

Αποφασησα να κανω την αναβαθμηση σε win10 με ενα μεγαλο φοβο στην καρδια. Θα τρεχουν αραγε τα προγραμματα μου; Θα δουλευει το PC το ιδιο καλα οπως πριν; Θα εγκατασταθουν σωστα τα 10αρια πανω στα 7 η θα πρεπει να κανω καθαρη εγκατασταση απ την αρχη (που βαριεμαι τρελα);

Αυτο ομως που με φοβιζε περισσοτερο απ ολα ειναι το εξης: Ειχα dual boot λειτουργια με εγκατεστημενα δυο λειτουργικα (win7 pro γνησια και τα δυο) τα οποια εκκινουσαν απο διαφορετικους σκληρους. Με το ενα εμπαινα εγω στο δικο μου και εκανα παπαδες και με το αλλο εμπαινε η γυναικα μου στο δικο της περιβαλλον (οχι δεν εκανε παπαδες) αλλα ειχε ολο της το βιος επαγγελματικο και μη. Αυτο ετρεμα περισσοτερο..!! Μην κατα την αναβαθμιση στα δικα μου 7αρια, χαθει, σταματισει να μπουταρει, η οτιδιποτε αλλο μπορει να παει στραβα στο δικο της περιβαλλον. Και μετα ποιος την ακουει εται; Εχει γινει αυτη η ζημια στο παρελθον και για καμια βδομαδα κοιμομασταν χωριστα :lol:

Ισως ειναι νωρις ακομη να εκτιμησω το αποτελεσμα της αναβαθμισης απο τα 7αρια στα 10αρια. Τα 10αρια εκατσαν μια χαρα πανω στα 7αρια, ολα (μεχρι στηγμης) ειναι στη θεση τους και λειτουργουν αψογα, αλλα οσο προχωρουσε η εγκατασταση και γινονταν οι απαραιτητες επανεκκινησεις, δεν εβλεπα πουθενα το dual boot (αρα και το περιβαλλον της γυναικας μου) και αρχισα να ιδρωνω.

Μεχρι που ολοκληρωθηκε η εγκατασταση και οταν εγινε η πρωτη κανονικη επανεκκινηση ΝΑΙ!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΜΑΛΛΟΝ, εμφανιστηκε κανονικα η λειτουργια dual boot και πλεον μπουταρουμε και οι δυο κανονικα ο καθενας στο δικο του λειτουργικο χωρις απολυτως κανενα προβλημα.

Τα πρωτεινω αναπιφυλακατα. Οχι μονο τα win10 αλλα και την λειτουργια dual boot (ειτε απο ξεχωριστους σκληρους, ειτε απο διαφορετικα partition ενος). Στο ενα τα 7αρια η τα 8.1 για οσους θελουν για οποιοδηποτε λογο αυτα και στο αλλο τα καινουργια 10αρια για γνωριμια και πειραματισμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σπασμένα 7αρια αλλά δεν βλέπω να ζητάει αναβάθμιση. Έκανα όλες της ενημερώσεις κανονικά αλλά τίποτα. Πιθανόν να φταίει ότι είναι σπασμένα και από ότι διάβασα κάπου ή μαικροσοφτ δεν δίνει όλες δωρεάν αναβάθμιση γιαβαυτα.. Ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σπασμένα 7αρια αλλά δεν βλέπω να ζητάει αναβάθμιση. Έκανα όλες της ενημερώσεις κανονικά αλλά τίποτα. Πιθανόν να φταίει ότι είναι σπασμένα και από ότι διάβασα κάπου ή μαικροσοφτ δεν δίνει όλες δωρεάν αναβάθμιση γιαβαυτα.. Ισχύει;

 

Ισχύει

 

Αν δεν σου έχει έρθει το update ακόμα είναι γιατί λόγω φόρτου η Microsoft στέλνει updates κατά κύματα . Οπότε θα περιμένεις να έρθει η σειρά σου

 

ή

 

Κατεβάζεις το media tool και αναβαθμίζεις μόνος σου

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 (η ίδια διαδικασία είναι . Πανεύκολη)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα και γιάντα σπασμένα ακόμα δίνει δωρεάν αναβάθμιση;; νόμιζα το σταμάτησε
Link to comment
Share on other sites

΄Εχω ένα vaio i5 2.50 Ghz με 8g μνήμη και 600 σκληρό και με το media tool εγκατέστησα τα win10 Home.To μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν στην κάρτα ήχου.Είχα παράσιτα στα ηχεία.Το πρόβλημα αυτό το είχα και με τα Win8.Λίγο παιδεύτικα να βρω το κατάλληλο driver και όλα είναι καλά.Τρέχει πιο γρήγορα από πριν, οι σελίδες ανοίγουν πιο γρήγορα και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.Το διακινδύνεψα γιατί η Sony προτείνει τον 11/2015 για αναβάθμιση και δεν μπορούσα να περιμένω.Επειδή ακούω διάφορα για θερμοκρασίες με ένα πρόγραμμα που έβαλα βλέπω θερμοκρασίες:Επεξεργαστής 60-65, Κάρτα γραφικών 56 και σκληρός 41.Ιδέα όμως δεν έχω για αυτά αλλά δίπλα από τις θερμοκρασίες βλέπω πράσινα κουτάκια που μάλλον θα πρέπει να είναι σε normal επίπεδα. Edited by Mixahlid3
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Τα πλήκτρα και οι εφαρμογές της sony δουλεύουν κανονικά; Γιατί εμένα μόνο αυτό με σταματάει, με τα .1 με είχε παιδεψει...
Link to comment
Share on other sites

Τα πλήκτρα και οι εφαρμογές της sony δουλεύουν κανονικά; Γιατί εμένα μόνο αυτό με σταματάει, με τα .1 με είχε παιδεψει...
Κανονικά δουλεύουν όλες.Λίγο φοβόμουνα στην αρχή με το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο αλλά και εκείνο μια χαρά.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάπιος να μου εξηγήσει γιατί στο pc τα Win10 είναι Pro και στο laptop Home?

 

Αν εννοείς μετά την αναβάθμιση, είναι πολύ απλό. Ανάλογα την έκδοση που είχες πριν κάνεις την αναβάθμιση, την αντίστοιχη των Win10 θα πάρεις.

Εγώ πχ, είχα στο PC Win7 pro. Με την αναβάθμιση πήρα Win10 pro. Άρα εσύ είχες στο PC κάποια προηγούμενη έκδοση (7 η 8) pro και στο laptop είχες κάποια home (premium?).

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δουλεύουν όλες.Λίγο φοβόμουνα στην αρχή με το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο αλλά και εκείνο μια χαρά.

Ακριβώς αυτό με φοβίζει, ο φωτισμος των πλήκτρων, στα 8.1 με είχε παιδεψει πολύ.

Αν τα περάσω υποθέτω θα μου βάλει τα pro αφού έχω 8.1pro.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάπιος να μου εξηγήσει γιατί στο pc τα Win10 είναι Pro και στο laptop Home?

Γιατί στο pc είχες windows (7 η 8 δεν ξέρω τι ειχες) pro

Και σου έδωσε την αντίστοιχη έκδοση windows 10 pro.

 

Και στο λαπτοπ είχες windows (7 η 8) home!! Και σου έδωσε την αντίστοιχη έκδοση windows 10 home.

 

Oτι έκδοση είχες πριν σου έδωσε την αντίστοιχη

 

Κ εγώ Εγώ που είχα πριν windows 7 pro, μου έβαλε τα windows 10 pro!! Δεν θα μου έβαζε τα home

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Παιδιά θέλω μια βοήθεια. Σήμερα έκανα την αναβάθμιση σε Sony Vaio, από Windows 7 σε 10. Ενώ όλα δείχνουν όλα έγιναν ομαλά, έχω πρόβλημα με τον ήχο (δεν ακούγεται τίποτα)... Προφανώς πρέπει να περάσω τους drivers την κάρτας ήχου, το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω που να ψάξω και τι...
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις το μοντέλο του laptop σου στο google, θα βρεις την επίσημη σελίδα της sony που έχει όλους τους drivers μαζεμένους. δοκίμασε ακόμα και προγενέστερους (για vista, 7, 8).

 

μια ερώτηση προς τους πειρατές: από 8.1 σας έγινε η εγκατάσταση με το media tool χωρίς κλειδί? προσπαθώ να περάσω από 8 με το tool αλλά ζητάει κλειδί. είναι καλύτερο να βρω ένα ή να περάσω στα 8.1 και αν κριθεί από microsoft ότι πληροί τις προϋποθέσεις να κάνω upgrade?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τον ήχο, είχα πρόβλημα και στα 8.1pro και οφειλόταν σε έναν driver IDT κάτι τέτοιο. Έπρεπε να τον σβήσω τελείως από το laptop.

Επιπλέον με αυτόν τον driver δεν περνούσε ο ήχος από το displayport στο HDMI της τηλεόρασης. Δες μήπως είναι κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο pc είχες windows (7 η 8 δεν ξέρω τι ειχες) pro

Και σου έδωσε την αντίστοιχη έκδοση windows 10 pro.

 

Και στο λαπτοπ είχες windows (7 η 8) home!! Και σου έδωσε την αντίστοιχη έκδοση windows 10 home.

 

Oτι έκδοση είχες πριν σου έδωσε την αντίστοιχη

 

Κ εγώ Εγώ που είχα πριν windows 7 pro, μου έβαλε τα windows 10 pro!! Δεν θα μου έβαζε τα home

 

Για το laptop δεν θυμάμαι αλλά στο pc είχα τα win7 ultimate .

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στην παρέα. Παιδιά θέλω μια βοήθεια. Σήμερα έκανα την αναβάθμιση σε Sony Vaio, από Windows 7 σε 10. Ενώ όλα δείχνουν όλα έγιναν ομαλά, έχω πρόβλημα με τον ήχο (δεν ακούγεται τίποτα)... Προφανώς πρέπει να περάσω τους drivers την κάρτας ήχου, το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω που να ψάξω και τι...

 

http://www.sony.gr/support/el

http://www.sony.gr/support/el/content/cnt-dwnl/SVE1512P1E/list

Edited by Mixahlid3
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σου δώσει η μαμά σου δικαιώματα χρήστη από τον δικό της λογαριασμο!!!!! Εσύ δεν μπορείς να πάρεις δικαιώματα αν δεν σου ρυθμίσει τον λογαριασμό ο admin. Πρέπει να μπεις από τον δικό της να μπεις στους λογαριασμούς χρήστη και να επιλέξεις τον λογαριασμό σου και να του αλλάξεις τα δικαιώματα

 

Είχα κοιτάξει πριν ποστάρω αλλά δεν το βρήκα. Υπόψιν ότι σε παλαιότερα windows έκανα την διαδικασία πανεύκολα. Θα ξανακοιτάξω και θα επανέλθω. Μήπως παίζει ρόλο που είναι λογαριασμοί microsoft (outlook) και όχι τοπικοί;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μ8α χαζή ερώτηση;;

Έχω τα γνήσια 7αρια αλλά είναι 32μμπιτα.

Με το κλειδί του; μπορώ να κατεβάσω τα 64μπιτα;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...