Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντιμετωπιζω προβλημα με τον ηχο. Σπαει πολυ συχνα και ειναι εκνευριστικο. Δοκιμασα διαφορα με τους drivers αλλα δεν καταφερα κατι. Το περιεργο ειναι οτι μεχρι χθες δεν ειχα κανενα προβλημα. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αντιμετωπιζω προβλημα με τον ηχο. Σπαει πολυ συχνα και ειναι εκνευριστικο. Δοκιμασα διαφορα με τους drivers αλλα δεν καταφερα κατι. Το περιεργο ειναι οτι μεχρι χθες δεν ειχα κανενα προβλημα. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;

 

Ποιο pc η laptop έχεις....? Aν έχεις Sony, drivers θα έχουν κατά τον Οκτώβρη...! έτσι εχει ανακοινωθεί. Αν κοιτάξεις παρά πίσω θα δεις και άλλους που είχαν θέμα με τον Ήχο. Κοίτα πως και αν το έχουν λύσει....!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιο pc η laptop έχεις....? Aν έχεις Sony, drivers θα έχουν κατά τον Οκτώβρη...! έτσι εχει ανακοινωθεί. Αν κοιτάξεις παρά πίσω θα δεις και άλλους που είχαν θέμα με τον Ήχο. Κοίτα πως και αν το έχουν λύσει....!

 

Hp. Μα ειχα μια χαρα κομπλε ηχο, μεχρι που ξαφνικα και χωρις να πειραξω το παραμικρο αρχισε να κανει σπασιματα. πφφ.

Edited by lastbaron
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας εχω ένα Sony Vaio SVE171E13M με windows 10 και ενώ εως χθες όλα ηταν μια χαρά (εκτος τον ήχο) σήμερα δεν δουλεύουν τα εικονίδια στην task bar (windows, wifi, battery, ειδοποιήσεις,ώρα-ημερομηνία )

Έχω δοκιμάσει την ενεργοποίηση και απενεργοποίηση τον εικονιδίων απο τον Πίνακα ελέγχου-Προσαρμογή εικονιδίων στη γραμμή εργασιών αλλά δεν γίνετε τίποτα καμια ιδέα κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας εχω ένα Sony Vaio SVE171E13M με windows 10 και ενώ εως χθες όλα ηταν μια χαρά (εκτος τον ήχο) σήμερα δεν δουλεύουν τα εικονίδια στην task bar (windows, wifi, battery, ειδοποιήσεις,ώρα-ημερομηνία )

Έχω δοκιμάσει την ενεργοποίηση και απενεργοποίηση τον εικονιδίων απο τον Πίνακα ελέγχου-Προσαρμογή εικονιδίων στη γραμμή εργασιών αλλά δεν γίνετε τίποτα καμια ιδέα κανείς ?

Το είχα πάθει κ εγώ αυτό με τα εικονίδια αλλά μετά από 2-3 επανεκκινησεις εφτιαξαν. Ούτε η έναρξη δεν μου άνοιγε κ αναγκαστηκα να τον κλεισω από το κουμπί και τις 3 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τώρα πως γίνεται;

 

Έχω στο λαπτοπ Windows 10. Ανοίγω το age of empires castle siege ( παιχνίδι σε wp για όσους δεν ξέρουν) και εκεί υπάρχει ένα άγαλμα που μπορείς να χτίσεις, αν κάνεις login στο παιχνίδι από κάποια συσκευή που τρέχει Windows 10(?).

 

Δε μου δίνει αλλά λέω σιγά το θέμα, δεν πειράζει.

 

Αποφασίζω να περάσω παράλληλα και Linux. Βάζω το USB και με το που τρέχει με ρωτάει αν θέλω μόνο Linux ή παράλληλη εγκατάσταση με...... Windows 8!!!

 

Για πείτε ρε παιδιά, έχω αλλα δεν έχω 10;

Link to comment
Share on other sites

΄Εχω μια απορία.΄Εκανα εγκατάσταση τα win10 σε 2 laptop με το media tool.Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι και στα 2 laptop.΄Ενα Toshiba και ένα Vaio τα κλειδιά ενεργοποίησης είναι τα ίδια.Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό?

 

Είναι δυνατόν διότι πλέον με τα 10ρια, το "key" σου θεωρείται το hardware σου. Τα keys που έχεις είναι απλά generic keys που επιτρέπουν στα 10ρια να εγκατασταθούν και να ενεργοποιηθούν. Γι αυτό έχουμε σχεδόν όλοι τα ίδια. Μόλις ενεργοποιηθούν, το hardware σου "συνδέεται" ας το πούμε με τα windows. Το "καλό" με αυτό είναι το οτι πλέον δεν χρειάζεσαι κάποιο ειδικό key για την ενεργοποίηση των windows αν θές να κάνεις κάποιο format και να τα ξαναβάλεις. Το κακό είναι οτι τα windows θα ενεργοποιούνται μόνο για το hardware που είχες όταν έκανες την αναβάθμιση στα 10ρια. Όταν λέω hardware εννοώ κυρίως την μητρική σου (motherboard). Στην δική σου περίπτωση λογικά πρόκειται γενικά το laptop σου.Οπότε αν σε 2-3 χρόνια θέλεις να αλλάξεις laptop επειδή θέλεις κάτι καινούργιο ή σου χαλάσει το laptop και το αλλάξεις, δεν θα μπορείς να ενεργοποιήσεις τα 10ρια. Θα έχεις 2 επιλογές: Είτε να αγοράσεις ένα windows 10 key, είτε να εγκαταστήσεις την έκδοση των windows που είχες πριν τα 10ρια (αν είσαι νόμιμος κάτοχος τους και έχεις τα keys). Υπάρχει βέβαια και μια τρίτη παράνομη επιλογή, που νομίζω πως ξέρεις ποια είναι :-)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν σε 2-3 χρόνια θέλεις να αλλάξεις laptop επειδή θέλεις κάτι καινούργιο ή σου χαλάσει το laptop και το αλλάξεις, δεν θα μπορείς να ενεργοποιήσεις τα 10ρια. Θα έχεις 2 επιλογές: Είτε να αγοράσεις ένα windows 10 key, είτε να εγκαταστήσεις την έκδοση των windows που είχες πριν τα 10ρια (αν είσαι νόμιμος κάτοχος τους και έχεις τα keys). Υπάρχει βέβαια και μια τρίτη παράνομη επιλογή, που νομίζω πως ξέρεις ποια είναι :-)

 

Αν αλλάξει λαπτοπ δεν θα έχει 10αρια απο το εργοστάσιο;Το αποκλείουμε αυτό;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξει λαπτοπ δεν θα έχει 10αρια απο το εργοστάσιο;Το αποκλείουμε αυτό;:lol:

 

Έχεις δίκιο :) . Τα περισσότερα laptops έχουν έτσι κι αλλιώς λογισμικό προεγκατεστημένο και λογικά θα έχει τα 10ρια. Υπάρχουν βέβαια και κάποια που πωλούνται και χωρίς λογισμικό. Αυτό που ήθελα πιο πολύ να πω είναι να εξηγήσω γιατι έχουν τα ίδια keys και τι γίνεται σε αλλαγή hardware.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει κ εγώ αυτό με τα εικονίδια αλλά μετά από 2-3 επανεκκινησεις εφτιαξαν. Ούτε η έναρξη δεν μου άνοιγε κ αναγκαστηκα να τον κλεισω από το κουμπί και τις 3 φορές.

 

Τελικά ούτε με επανεκκίνηση άλλαξε κάτι (εκανα 7-8 φορές) ούτε με επαναφορά συστήματος σε προηγούμενο σημείο (4 μερες πριν).

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.Εχθες εβαλα τα windows 10 αλλα δεν παιζει τιποτα απο βιντεο -ουτε στο youtube ουτε αρχεια βιντεο που εχω μεσα στο λαπτοπ ουτε με το player του υπολογιστη ουτε με το bsplayer αλλα ουτε με αλλον player.Tο λαπτοπ είναι sony vaio.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μια δοκιμή για εναλλαγές μεταξύ παιχνιδιού και εφαρμογών... Και έμεινα πραγματικά... Η αλλαγή ήταν ακαριαία χωρίς κολλήματα που είχα και μάλιστα έντονα με τα 7αρια..
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν διότι πλέον με τα 10ρια, το "key" σου θεωρείται το hardware σου. Τα keys που έχεις είναι απλά generic keys που επιτρέπουν στα 10ρια να εγκατασταθούν και να ενεργοποιηθούν. Γι αυτό έχουμε σχεδόν όλοι τα ίδια. Μόλις ενεργοποιηθούν, το hardware σου "συνδέεται" ας το πούμε με τα windows. Το "καλό" με αυτό είναι το οτι πλέον δεν χρειάζεσαι κάποιο ειδικό key για την ενεργοποίηση των windows αν θές να κάνεις κάποιο format και να τα ξαναβάλεις. Το κακό είναι οτι τα windows θα ενεργοποιούνται μόνο για το hardware που είχες όταν έκανες την αναβάθμιση στα 10ρια. Όταν λέω hardware εννοώ κυρίως την μητρική σου (motherboard). Στην δική σου περίπτωση λογικά πρόκειται γενικά το laptop σου.Οπότε αν σε 2-3 χρόνια θέλεις να αλλάξεις laptop επειδή θέλεις κάτι καινούργιο ή σου χαλάσει το laptop και το αλλάξεις, δεν θα μπορείς να ενεργοποιήσεις τα 10ρια. Θα έχεις 2 επιλογές: Είτε να αγοράσεις ένα windows 10 key, είτε να εγκαταστήσεις την έκδοση των windows που είχες πριν τα 10ρια (αν είσαι νόμιμος κάτοχος τους και έχεις τα keys). Υπάρχει βέβαια και μια τρίτη παράνομη επιλογή, που νομίζω πως ξέρεις ποια είναι :-)

 

Δεν το κατάλαβα καλά και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.Διαφορετικό hardware το toshiba και διαφορετικό το vaio.Το media tool και στις 2 περιπτώσεις είναι το ίδιο γιατί αρχικά έκανα εγκατάσταση στο toshiba win10 32bit.Με πρόγραμμα βρήκα τα κλειδιά και στη συνέχεια στον vaio έκαψα σε dvd το iso για win10 64bit και έκανα ξανά εγκατάσταση τα win10 64 bit στον toshiba.Πως είναι δυνατόν σε διαφορετικά laptop να ισχύουν ίδια κλειδιά.?

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα καλά και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.Διαφορετικό hardware το toshiba και διαφορετικό το vaio.Το media tool και στις 2 περιπτώσεις είναι το ίδιο γιατί αρχικά έκανα εγκατάσταση στο toshiba win10 32bit.Με πρόγραμμα βρήκα τα κλειδιά και στη συνέχεια στον vaio έκαψα σε dvd το iso για win10 64bit και έκανα ξανά εγκατάσταση τα win10 64 bit στον toshiba.Πως είναι δυνατόν σε διαφορετικά laptop να ισχύουν ίδια κλειδιά.?

 

Είπαμε....όλοι έχουμε ένα κοινό κλειδάκι...! Αν διαβάσεις παραπίσω, θα δεις και των λόγο...!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ακόμα αργεί στη εκκίνηση. ...Θα τα αφήσω λίγο ακόμα και θα ξανακάνω εγκατάσταση. ...

Με ποιο πρόγραμμα βρίσκουμε το κλειδι των windows?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας εχω ένα Sony Vaio SVE171E13M με windows 10 και ενώ εως χθες όλα ηταν μια χαρά (εκτος τον ήχο) σήμερα δεν δουλεύουν τα εικονίδια στην task bar (windows, wifi, battery, ειδοποιήσεις,ώρα-ημερομηνία )

Έχω δοκιμάσει την ενεργοποίηση και απενεργοποίηση τον εικονιδίων απο τον Πίνακα ελέγχου-Προσαρμογή εικονιδίων στη γραμμή εργασιών αλλά δεν γίνετε τίποτα καμια ιδέα κανείς ?

 

Το είχα πάθει κ εγώ αυτό με τα εικονίδια αλλά μετά από 2-3 επανεκκινησεις εφτιαξαν. Ούτε η έναρξη δεν μου άνοιγε κ αναγκαστηκα να τον κλεισω από το κουμπί και τις 3 φορές.

 

Παιδιά όποιος εχει το ίδιο πρόβλημα μ'εμένα η λύση που σ'εμένα δούλεψε είναι η μέθοδος 1 απο το παρακάτω site:http://www.kickiteasy.com/taskbar-start-menu-cortana-issues/

ελπίζω να δουλεύει και σ'εσάς ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και άλλη ενημέρωση.....

 

http://s18.postimg.org/luaweqh0p/Picture0003.png

pic host

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Dellaki μου το παραδέχομαι.

7ετιας, τα πέρασα πάνω από το 8.1 και δεν έχει κάνει κιχ με drivers, προγράμματα κλπ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγω τα windows 10 home ,σχεδόν με clean install (δηλαδή delete everything ,και διαγραφη των windows.old)

πρεπει να περασω κανεναν driver για την μητρική ,πληκτρολόγιο , για τον ηχο ,για την NVidia..κτλ τωρα?

εχω ένα Lenovo G710 με γραφικα NVidia και τον i5-4200M

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγω τα windows 10 home ,σχεδόν με clean install (δηλαδή delete everything ,και διαγραφη των windows.old)

πρεπει να περασω κανεναν driver για την μητρική ,πληκτρολόγιο , για τον ηχο ,για την NVidia..κτλ τωρα?

εχω ένα Lenovo G710 με γραφικα NVidia και τον i5-4200M

 

Θα έρθουν μόνες τους οι ενημερώσεις...!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθουν μόνες τους οι ενημερώσεις...!;)

 

δεν πρεπει πρωτα όμως να εχω κατεβασει μια παλια εκδοση τους ,για να μου κανει ενημερωση? γιατι από drivers στο control panel εχει μονο αυτό για το ποντικι

Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει πρωτα όμως να εχω κατεβασει μια παλια εκδοση τους ,για να μου κανει ενημερωση? γιατι από drivers στο control panel εχει μονο αυτό για το ποντικι

 

Πέρασα τα W10. Και δεν πέρασα τίποτα άλλο. Οι ενημερώσεις έρχονται συνέχεια.

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τους ντραιβερς της κάρτας γραφικών το έβαλα να ψάξει μόνο του για να τους βρει. Οι υπόλοιπες ενημερώσεις ναι μόνες έρχονται
Link to comment
Share on other sites

Ενώ πατάω "Τερματισμός λειτουργίας", μαυρίζει η οθόνη αλλά το laptop δεν απενεργοποιείται. Πρέπει να πατήσω παρατεταμένα το Power button για να κλείσει. Το κάνει αρκετά συχνά και κυρίως μετά από ένα game του LoL. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά να με βοηθήσει. Dell Inspiron 15 7537 είναι το μοντέλο. Το έχω 3 μήνες (i7 8GB Ram 4GBNvidia)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...