Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου αυτό είναι ένα πρόγραμμα του touch pad εγκατεστημένο σε προηγούμενο λογοσμικό. Όπως και οι drivers. Προφανώς και μπορεί να είναι ενημερωμένο το πρόγραμμα του touch pad, αλλά οι drivers ήταν για τα προηγούμενα Windows. Γι αυτό λέω απεγκατάσταση των παλιών και εκ νέου εγκατάσταση των drivers. Όχι του προγράμματος

 

Bρήκα κι αυτό. http://www.driverscape.com/download/synaptics-ps-2-port-touchpad

Ποιο απ΄ όλα να κατεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά σκέφτομαι για format το pc μου που έχει 7 τώρα και λέω να βάλω τα 10, πως θα κάνω clean install και ενεργοποίηση; γτ τώρα στο upgrade μου λέει free.
Link to comment
Share on other sites

Bρήκα κι αυτό. http://www.driverscape.com/download/synaptics-ps-2-port-touchpad

Ποιο απ΄ όλα να κατεβάσω;

 

Τι μάρκα είναι το λαπτοπ σ;

Link to comment
Share on other sites

Η. P. Pavillion dv 6700

 

Αν μπεις στο site της hp και γράψεις το serial number του laptop σου, το μοντέλο και το λογισμικό σ (δλδ για win10) θα σ βγάλει λογικά τους drivers που χρειάζεσαι.

http://www8.hp.com/gr/el/drivers.html

Edited by Papaioannou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

εχω ένα "πρόβλημα" με τα Windows 10. Συγχρονισα το email μου (Microsoft Email - Hotmail) με τα windows 10 και αντι να μπει το ονομα μου στους χρηστες του φακελου C:, μπηκαν τα πρωτα 5 αρχικα γραμματα του email μου!

Πως μπορω να το αλλαξω αυτό ρε παιδια και να μπει το ονομα μου ?

 

 

Screenshot:

http://prntscr.com/877r9j

...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανείς λύση με το πρόβλημα στην απενεργοποίηση των win10;

 

Το είχα γράψει και σε προηγούμενο post . Για να απενεργοποιείτε ο υπολογιστής εντελώς και να μην μένει σε "αναμονή"... για να ανοίγει ποιο γρήγορα ο υπολογιστής...και να απενεργοποιείτε κανονικά όπως γινόταν παλιά...κανε τα εξής βήματα : Πρέπει να πας κάτω αριστερά, πάτα το σήμα τον windows -> settings-> System -> power & sleep -> additional settings -> από αριστερά πας στο "choose what the power buttons do" -> change settings that are currently unavaible -> και ξετσικαρεις την επιλογή που λέει "Turn on fast startup" -> και τέλος πατάς "save changes .

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και σε προηγούμενο post . Για να απενεργοποιείτε ο υπολογιστής εντελώς και να μην μένει σε "αναμονή"... για να ανοίγει ποιο γρήγορα ο υπολογιστής...και να απενεργοποιείτε κανονικά όπως γινόταν παλιά...κανε τα εξής βήματα : Πρέπει να πας κάτω αριστερά, πάτα το σήμα τον windows -> settings-> System -> power & sleep -> additional settings -> από αριστερά πας στο "choose what the power buttons do" -> change settings that are currently unavaible -> και ξετσικαρεις την επιλογή που λέει "Turn on fast startup" -> και τέλος πατάς "save changes .

 

Aυτή η λεπτομέρεια ίσως να ήταν η αιτία που ψάχνομαι δυο μέρες με τις μπαταρίες του λαπτοπ.Εχω δυο μπαταρίες ,την αυθεντική που εχει πέσει στο μισό και μια νεα συμβατή με ελάχιστη φθορά .Την δικιά του την εχω συνδεμένη συνέχεια ενω την άλλη την φορτίζω μια φορά τον μήνα.Εβαλα την συμβατή να φορτίσει προχθές και σταμάταγε στο 48% και έδειχνε φθορα 52%!!!Ολόκληρη νυχτα την άφησα επάνω αλλά δεν ξεπέρασε το 48% .Λέω πάει χαλασε,βαζω την δικιά του το ίδιο ,δεν φόρτιζε πάνω απο το 48%.Με τα πολλά ,σβήσιμο της μπαταρίας απο το device manager/ανοιγμα με μόνο το καλώδιο/σβησιμο και πατημα του power button gia 30 sec/ κλπ αλχημίες έδειξε να ξεκολλά αλλά και πάλι φόρτιζε πολύ αργά.

Τωρα που άλλαξα τη ρυθμιση που έγραψες φορτίζει κανονικά.Ελπίζω ότι αυτό έφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και σε προηγούμενο post . Για να απενεργοποιείτε ο υπολογιστής εντελώς και να μην μένει σε "αναμονή"... για να ανοίγει ποιο γρήγορα ο υπολογιστής...και να απενεργοποιείτε κανονικά όπως γινόταν παλιά...κανε τα εξής βήματα : Πρέπει να πας κάτω αριστερά, πάτα το σήμα τον windows -> settings-> System -> power & sleep -> additional settings -> από αριστερά πας στο "choose what the power buttons do" -> change settings that are currently unavaible -> και ξετσικαρεις την επιλογή που λέει "Turn on fast startup" -> και τέλος πατάς "save changes .

 

Φίλε Φώτη παρακολουθώ από την αρχή αυτό το topic. Δεν διορθώνει το πρόβλημα της απενεργοποίησης των win10 με αυτό που παρέθεσες... Μάλιστα το έχουν κι άλλοι ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά σε αντίστοιχο topic στη σελίδα της microsoft... Οι drivers του Bios είναι αναβαθμισμένοι!

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάλι ότι και να κάνω, όταν ανοίγει το laptop είναι πάντα σε battery save mode.

 

Παρόλο που είναι συνδεμένο στο ρευμα;

 

 

Εγω εχω προβλημα και με τον bsplayer.Σε μερικά βίντεο σταματά μετά απο 10 λεπτα.Δεν ξερω τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είναι συνδεμένο στο ρευμα;

 

 

Εγω εχω προβλημα και με τον bsplayer.Σε μερικά βίντεο σταματά μετά απο 10 λεπτα.Δεν ξερω τι φταίει.

 

Με τα win10 μου έκανε και εμένα πρόβλημα το Bsplayer στους υπότιτλους... Μου τους έβγαζε μισούς. Σβήσε το και ξανακατέβασέ το από το site και θα παίξει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα λαπτοπ lenovo (ενός φιλου) με win 7 και μου ήρθε μνμ κάτω δεξια να βάλω τα windows 10 αλλά ΔΕΝ θελω. Πως μπορώ να το κάνω να μην πάρει το update των 10 αυτοματα μέσα από το κέντρο ενημερώσεων?

Είναι ενεργοποιημενενες οι αυτόματες ενημερωσεις. Να τις απενεργοποιησω?

 

 

Είχε περάσει τα windows 10 εδώ και κάτι βδομάδες (νομιμα μέσω κρατησης) αλλά ξαφνικά χτες είχε προβλήματα. Δεν μπορούσε να μπει από κανέναν browser σε καμία σελίδα στο ίντερνετ. Και τώρα τον γυρίσαμε πίσω στα 7 και φοβάται μην πάρει πάλι τα 10 με κάποιο από τα αυτόματα upbates.

 

 

Edit: Μόλις ήρθε και σαν Ενημέρωση!!!!! Αν κάνω επανεκινηση στον υπολογιστή του, θα αρχίσει η διαδικασία εγκατάστασης των 10. Πως την αποφεύγω???

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα λαπτοπ lenovo (ενός φιλου) με win 7 και μου ήρθε μνμ κάτω δεξια να βάλω τα windows 10 αλλά ΔΕΝ θελω. Πως μπορώ να το κάνω να μην πάρει το update των 10 αυτοματα μέσα από το κέντρο ενημερώσεων?

Είναι ενεργοποιημενενες οι αυτόματες ενημερωσεις. Να τις απενεργοποιησω?

 

 

Είχε περάσει τα windows 10 εδώ και κάτι βδομάδες (νομιμα μέσω κρατησης) αλλά ξαφνικά χτες είχε προβλήματα. Δεν μπορούσε να μπει από κανέναν browser σε καμία σελίδα στο ίντερνετ. Και τώρα τον γυρίσαμε πίσω στα 7 και φοβάται μην πάρει πάλι τα 10 με κάποιο από τα αυτόματα upbates.

Το έχω πει πολλές φορές, όταν η Win 10 ''καθίσει'' σωστά.......πετάει...!!!!

 

Edit: Μόλις ήρθε και σαν Ενημέρωση!!!!! Αν κάνω επανεκινηση στον υπολογιστή του, θα αρχίσει η διαδικασία εγκατάστασης των 10. Πως την αποφεύγω???

 

Καλησπέρα και απο εδώ...:D τα W10 δεν έχουν προβλήματα, παρά μόνο αν δεν καθίσουν σωστά. Κάτι τέτοιο θα έπαθες και εσύ. Αυτό διορθώνετε με μια επαναφορά, όταν κατεβάσεις τα W10. Γνώμη μου να τα περάσεις....!!!!;) B]το έχω πει πολλές φορές, όταν η Win 10 ''καθίσει'' σωστά.......πετάει...!!!![/b]

 

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εδώ...:D τα W10 δεν έχουν προβλήματα, παρά μόνο αν δεν καθίσουν σωστά. Κάτι τέτοιο θα έπαθες και εσύ. Αυτό διορθώνετε με μια επαναφορά, όταν κατεβάσεις τα W10. Γνώμη μου να τα περάσεις....!!!!;) B]το έχω πει πολλές φορές, όταν η Win 10 ''καθίσει'' σωστά.......πετάει...!!!![/b]

Μέχρι χθες πετούσε !!!! Σήμερα τι το έπιασε το βλογημενο και δεν μπαίνει ιντερνετ από κανέναν browser δεν ξερω!!!! :/ Τώρα δλδ πρέπει αναγκαστηκΑ να του ξαναβαλουμε 10? Δεν τα θελει!! Θέλει τα 7 που του ήταν και πιο εύχρηστα !! Άσε που θα πάρει πάλι κανένα 5ωρο να του τα περασει όπως την προηγούμενη φορα.

(Νέο στον δικό μου κράτησε 1 ωρα η διαδικασια)

 

-----------

Edit: Τελικά απενεργοποιησα τις αυτόματες ενημερώσεις κ ενω έκανα επανεκκίνηση τον υπολογιστή, δεν μου έκανε εγκατασταση τα 10. Έκανε Μόνο ότι update Είχε για τα 7. Ελπίζω να μη χρειαστεί τίποτα άλλο στην πορεία.....

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

θέλω να ενεργοποιήσω τα jump lists για να βλέπω τα πρόσφατα αρχεία που ανοίγω με κάθε εφαρμογή πως μπορώ να το κάνω?

δοκίμασα ένα κόλπο με το regedit αλλά δεν έκανε κάτι

επίσης ακόμα και στην έναρξη(start10) στα recent δεν μου εμφανίζει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα έφταιγε πάλι η καμμένη κάρτα γραφικών... Τελικά «πρόλαβα» την ενημέρωση των drivers και την έσβησα... Οπότε τα Win10 δουλεύουν άψογα... Από θέμα ταχύτητας είναι σε πολύ καλό επίπεδο σχεδόν καμία διαφορά με 8.1... Ο Edge να πω ότι μου άρεσε αλλά του λείπουν ακόμα αρκετά χαρακτηριστικά για να γίνει ο προεπιλεγμένος... Τον χρησιμοποιώ παράλληλα με Chrome βέβαια για να τον τεστάρω...

 

Κατά τα άλλα πολύ όμορφα και εννοείται πολύ καλύτερο Ui....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ότι τα Windows περνούν τα προσωπικά δεδομένα...

Βρέθηκα κανένας τρόπος για να το μπλοκαρουμε η ή μόνη λύση είναι ξανά πίσω στα παλιά?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το τι πάρτι γίνεται με τη συλλογή πληροφοριών που συντελείται στα Windows 10, δε λέγεται.

Διαβάζοντας στο Διαδίκτυο, είδα αυτό το πρόγραμμα, το οποίο μάλιστα είναι και ανοικτού κώδικα.

Επίσης δες και αυτό το How-to.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το τι πάρτι γίνεται με τη συλλογή πληροφοριών που συντελείται στα Windows 10, δε λέγεται.

Διαβάζοντας στο Διαδίκτυο, είδα αυτό το πρόγραμμα, το οποίο μάλιστα είναι και ανοικτού κώδικα.

Επίσης δες και αυτό το How-to.

 

Μας πρόλαβαν............

 

http://s13.postimg.org/49guco4d3/Picture0003.png

image url

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ότι τα Windows περνούν τα προσωπικά δεδομένα...

Βρέθηκα κανένας τρόπος για να το μπλοκαρουμε η ή μόνη λύση είναι ξανά πίσω στα παλιά?

 

http://www.pcsteps.gr/76579-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-windows-10/

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια! Είναι ωραία και ποιο γρήγορα και ψάχνω τρόπο μήπως και μπορέσω να τα κρατήσω...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ρητό που λέει πως "Αν δεν πληρώνεις για κάτι, δεν είσαι ο πελάτης, είσαι το προϊόν προς πώληση". (ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΎΕΙ)Τα Windows 10 συγκεντρώνουν έναν ανησυχητικό αριθμό από προσωπικά δεδομένα τα οποία αποστέλνουν στη Microsoft.

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...