Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το βρήκα το πρόβλημα. Ένας driver ήταν και μόλις τον απενεργοποίησα όλα καλά!.

Είχα δυο περασμένους drivers (δεν ξέρω πως έγινε αυτό) και μόλις απενεργοποίησα τον έναν, συνδέθηκα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεξί κλικ στην μπαρα εργασιών, μετά πας διαχείρηση εργασιών, περισσότερες λεπτομέρειες και μετά εκκίνηση. Απο εκεί απενεργοποιείς ποιες δεν θέλεις να ξεκινάνε με το boot.

 

Δεν υπάρχουν όλες εκεί... Και εγώ θέλω να το ψάξω λίγο καθώς με την εκκίνηση βλέπω πολλά να τρέχουν από πίσω αχρείαστα όπως πχ το TorrexPro...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

΄Εχω το λάπτοπ που αναφέρω στο θέμα το οποίο το αγόρασα με μία μνήμη DDR3 4G.Του πρόσθεσα άλλη μία τεσσάρα.Που μπορώ να βρώ πόση επέκταση της μνήμης μπορεί να γίνει?Κάρτα γραφικών Radeon 7650.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

΄Εχω το λάπτοπ που αναφέρω στο θέμα το οποίο το αγόρασα με μία μνήμη DDR3 4G.Του πρόσθεσα άλλη μία τεσσάρα.Που μπορώ να βρώ πόση επέκταση της μνήμης μπορεί να γίνει?Κάρτα γραφικών Radeon 7650.

 

Βλέπει μέχρι 2x8GB=16GB. Τα 8 δε σου αρκούν για τη χρήση που κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα γίνετε στα windows 10 προ να κάνει μονο έλεγχο για ενημέρωσης και όχι να τα κατεβάζει και μετά εγώ να βλέπω τι έχει βρει και άμα θέλω με το εργαλείο τις microsoft να μπλοκάρω αυτή που δεν θέλω να μου περάσει?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

+1.

Όσον αφορά το roll back, όντως μπορεί να είναι μπελάς αλλά όσο έχεις τον ένα μήνα επιστροφής, μέσα σε 20 λεπτά το πολύ έχεις το μηχάνημά σου όπως το άφησες. Σε κανονική εγκατάσταση μετά το πέρας του μήνα, όντως, είναι κάτι παραπάνω από μπελάς να τα ξαναπερνάς όλα από την αρχή.

 

εάν παρουμε backup ολο το συστημα πριν βαλουμε τα w10, δενμπορει να γινει recovery από το μεσο που είναι το μπακ απ, αν δεν μας αρεσουν τα 10αρια, μετα την παρελευση του 30ημερου?...με εφαρμογες και ντατα και όλα?....σορρυ αν λεω πατατα

Link to comment
Share on other sites

εάν παρουμε backup ολο το συστημα πριν βαλουμε τα w10, δενμπορει να γινει recovery από το μεσο που είναι το μπακ απ, αν δεν μας αρεσουν τα 10αρια, μετα την παρελευση του 30ημερου?...με εφαρμογες και ντατα και όλα?....σορρυ αν λεω πατατα

 

Ίσως αν έχεις προνοήσει να κρατησεις την ημερομηνία στο μηχάνημα όταν κάνεις restore εντός του μηνός;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν έχεις προνοήσει να κρατησεις την ημερομηνία στο μηχάνημα όταν κάνεις restore εντός του μηνός;

 

Αυτό δεν γίνεται. Μετά το πέρας του μηνός, ό,τι έχει σχέση με τα Windows 7/8.1 σβήνεται και αδειάζει και ο σχετικός φάκελος (Windows.old). Όπως από τα 8.1 για να κάνεις downgrade στα 7 έκαιγες δισκάκια και τα περνούσες πάλι από την αρχή όλα, έτσι γίνεται κι εδώ. Μπορεί να υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να σου επιτρέψει να κάνεις "upgrade" στα 7 αλλά δεν νομίζω να προχωρήσει.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα γίνετε στα windows 10 προ να κάνει μονο έλεγχο για ενημέρωσης και όχι να τα κατεβάζει και μετά εγώ να βλέπω τι έχει βρει και άμα θέλω με το εργαλείο τις microsoft να μπλοκάρω αυτή που δεν θέλω να μου περάσει?

 

Μπορείς να αναβάλεις το κατέβασμα και την εφαρμογή τους, αλλά όχι να επιλέγεις (στα Home ούτε αυτό). Δεδομένου ότι αυτό γίνεται στα Enterprise και Education, ίσως να μπορεί να γίνει κάποια πατέντα στα Pro, αλλά δεν το έχω ψάξει.

 

εάν παρουμε backup ολο το συστημα πριν βαλουμε τα w10, δενμπορει να γινει recovery από το μεσο που είναι το μπακ απ, αν δεν μας αρεσουν τα 10αρια, μετα την παρελευση του 30ημερου?...με εφαρμογες και ντατα και όλα?....σορρυ αν λεω πατατα

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις backup σε εξωτερικό μέσο και μετά να κάνεις πλήρη επαναφορά. Εφαρμογές και δεδομένα προφανώς θα γυρίσουν εκεί που ήταν πριν - θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι θα έχεις κρατήσει αλλού και όσα έχεις αλλάξει από το παλιό backup έως την επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα

Εχω αγοράσει εδώ και 4-5 μηνες ένα laptop dell των 250€ απλό για περιήγηση στο internet και γράψιμο , με windows 8.1. Εδώ και μία βδομάδα έκανα εγκατάσταση των windows 10 αλλά το μηχάνημα ...σέρνεται:(

1) Υπάρχει λύση ή να γυρίσω πίσω σε 8.1 που μπορώ -έχω 3 βδομάδες ακόμα προθεσμία νομίζω-;

2) Aν γυρίσω στα 8.1 θα μπορώ να ξαναγυρίσω στα windows 10 αν αλλάξω γνώμη; Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο γι αυτό;

 

Παρακαλώ τα φώτα σας καθότι ολίγον άσχετος:cry:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα

Εχω αγοράσει εδώ και 4-5 μηνες ένα laptop dell των 250€ απλό για περιήγηση στο internet και γράψιμο , με windows 8.1. Εδώ και μία βδομάδα έκανα εγκατάσταση των windows 10 αλλά το μηχάνημα ...σέρνεται:(

1) Υπάρχει λύση ή να γυρίσω πίσω σε 8.1 που μπορώ -έχω 3 βδομάδες ακόμα προθεσμία νομίζω-;

2) Aν γυρίσω στα 8.1 θα μπορώ να ξαναγυρίσω στα windows 10 αν αλλάξω γνώμη; Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο γι αυτό;

 

Παρακαλώ τα φώτα σας καθότι ολίγον άσχετος:cry:

 

1) Μπορείς μέσω των ρυθμίσεων να γυρίσεις στα 8.1 χωρίς να χάσεις τίποτα από τα προσωπικά σου αρχεία (προγράμματα που εγκατέστησες στα 10 θα χαθούν) και 2) μέχρι τις 29/7/2016(!) θα έχεις δυνατότητα αναβάθμισης μέσω των Windows Update/Get Windows 10 app, από κει και πέρα, λογικά, μέσω του ISO που μπορείς να κατεβάσεις από το πρόγραμμα της MSFT.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς μέσω των ρυθμίσεων να γυρίσεις στα 8.1 χωρίς να χάσεις τίποτα από τα προσωπικά σου αρχεία (προγράμματα που εγκατέστησες στα 10 θα χαθούν) και 2) μέχρι τις 29/7/2016(!) θα έχεις δυνατότητα αναβάθμισης μέσω των Windows Update/Get Windows 10 app, από κει και πέρα, λογικά, μέσω του ISO που μπορείς να κατεβάσεις από το πρόγραμμα της MSFT.

 

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.:)

Μήπως ξέρουμε τι φταίει που στα windows 10 το laptop μου μοιάζει με ...χελώνα;)ενώ στα 8,1 πετάειι;

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχει που το έκανες αναβάθμιση; το άφησες αρκετές ώρες να κάτσει η αναβάθμιση σωστά; εγώ τα έβαλα σε ένα netbook hp με 1 γιγα ραμ και atom στα 1,6 που φορούσε 7αρια starter και πάει το ίδιο αν όχι καλύτερα. Το άφησα όμως όλο το βράδυ ανοικτό για να στηθεί καλά.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καμμιά βδομάδα έχω που έκανα αναβάθμιση. Το άφησα ανοικτό κάποιες ώρες, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες..

Καμμιά ιδέα πως μπορώ να το κάνω να τρέχει πιο γρήγορα ( σήμερα κάνει και πολλά κολλήματα:wacko:) πριν γυρίσω πάλι στα 8.1;

Με απλά και κατανοητά λόγια please, λόγω ασχετοσύνης:O

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τα windows 10 από την πρώτη κιολας μέρα της διαθεσιμότητας τους (μέσω της κράτησης που είχα κανει) και ο υπολογιστής έχει γονατίσει εντελώς!! Μόνο τις πρώτες 2 μέρες ήταν μια χαρά Και γρήγορος με τα νέα windows. Τωρα Αργεί τόσο πολύ που πλέον δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω. Αργεί πολύ και στο άνοιγμα και στο κλείσιμο αλλά και γενικά όλο το σύστημα σέρνεται ! Κλικαρω να ανοίξω κάποιο πρόγραμμα και μπορεί να περιμένω και 3 και 4 λεπτά μέχρι να ανοίξει. Σε ολα!

 

Πριν του βάλω τα windows 10, του είχα κάνει φορματ κ Έτσι πέρασα τα νεα windows σε "καθαρό" λαπτοπ!

Πριν Ήμουν με windows 7.

 

Το λάπτοπ είναι acer aspire

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργο, σε δύο υπολογιστές τα έβαλα ( με αναβάθμιση) χωρίς να κάνω τίποτα άλλο, δεν είχα/εχω κανένα θέμα. Και άντε ο ένας είναι ένας vaio τετραπυρινος ο αλλος όπως είπα είναι ένα ταπεινό netbook....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και το δικό μου το έκανα φορματ πριν μπουν τα 10 άρια και τις πρώτες 2-3 μέρες με τα 10άρια σερνόταν όπως λέτε (είχε εργοστασιακά τα 8 και είχα βάλει τα 8.1 με update). Κολλούσε, αργούσε να ανοίξει εφαρμογές κλπ. Πλέον (και φτου φτου δηλαδή) φυσάει... Μετά από πολλές επανεκκινήσεις και υποχρεωτικά shut down με το κουμπί...

Ανοίγει ακόμη πιο γρήγορα από τα 8.1...

Είναι λαπτοπ Toshiba satellite με 6gb ram και i5 επεξεργαστή... Το μόνο που μου τη δίνει είναι όλες αυτές οι εφαρμογές που είχα στα 8.1 οι οποίες δεν υπάρχουν (τουλάχιστον ακόμη) στο store των win10 και επίσης κάποια εργαλεία που είχε μέσα της toshiba για παρακολούθηση του δίσκου κ.α. τα έχασε... :mad:

Εν ολίγοις.. αφήστε το καμιά εβδομάδα να δείτε αν στρώσει και μετά αν δεν, τότε το γυρνάτε στα παλιά σας λειτουργικά

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καμμιά βδομάδα έχω που έκανα αναβάθμιση. Το άφησα ανοικτό κάποιες ώρες, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες..

Καμμιά ιδέα πως μπορώ να το κάνω να τρέχει πιο γρήγορα ( σήμερα κάνει και πολλά κολλήματα:wacko:) πριν γυρίσω πάλι στα 8.1;

Με απλά και κατανοητά λόγια please, λόγω ασχετοσύνης:O

 

Tα windows 10 τρέχουν με πολλά services ορισμένα εκ των οποίων είναι και καινούρια!Μέσω του powershell ή task manager > services μπορούμε να απενεργοποιήσουμε περιττά πράγματα για ταχύτερη λειτουργία του λογισμικού!Υπάρχει και η δυνατότητα του command prompt (admin) αλλά χρειάζονται εξειδικευμένες εντολές για την αφαίρεση περιττών προγραμμάτων που είναι υπερβολικά στα windows 10 και δεν χρειάζονται!

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Είναι λαπτοπ Toshiba satellite με 6gb ram και i5 επεξεργαστή... Το μόνο που μου τη δίνει είναι όλες αυτές οι εφαρμογές που είχα στα 8.1 οι οποίες δεν υπάρχουν (τουλάχιστον ακόμη) στο store των win10 και επίσης κάποια εργαλεία που είχε μέσα της toshiba για παρακολούθηση του δίσκου κ.α. τα έχασε... :mad:

Εν ολίγοις.. αφήστε το καμιά εβδομάδα να δείτε αν στρώσει και μετά αν δεν, τότε το γυρνάτε στα παλιά σας λειτουργικά

Για κανονικο clean install μεσα απο τα windows 10,μπες στις ρυθμησεις ,μετα update και υπαρχει η επιλογη reset.Καντη για να μπουν εντελως καθαρα τα windows 10.

Υποψη υπαρχει και η επιλογη rolling back(στη προηγουμενη εκδοση του λογισμικου),αλλα αυτη ειναι διαθεσιμη μεχρι τον 1 μηνα μετα το upgrade και χανεται αν κανεις clean install ή το reset!

 

Oi εφαρμογες του κατασκευαστη ,δλδ στην περιπτωση σου,αυτες της toshiba,ειναι στην σελιδα του,μαζι με τους drivers.Μπες και κατεβασε τα!

 

Για τις εφαρμογες του store που ειχες στα 8.1 και δεν τα εχουν προσθεσει ακομη στο store του 10 ή δε στις εμφανιζει,απλα μπες στο My Library(στο store) ,βρες τις εφαρμογες που θες και πατα το εικονιδιο του download στα δεξια της εφαρμογης και θα στα κατεβασει και να τα εγκαταστησει!

http://www.windowscentral.com/sites/wpcentral.com/files/styles/larger_wm_brw/public/field/image/2015/08/store-your-apps.jpg?itok=ByP-v-qk

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Για κανονικο clean install μεσα απο τα windows 10,μπες στις ρυθμησεις ,μετα update και υπαρχει η επιλογη reset.Καντη για να μπουν εντελως καθαρα τα windows 10.

Υποψη υπαρχει και η επιλογη rolling back(στη προηγουμενη εκδοση του λογισμικου),αλλα αυτη ειναι διαθεσιμη μεχρι τον 1 μηνα μετα το upgrade και χανεται αν κανεις clean install ή το reset!

 

Oi εφαρμογες του κατασκευαστη ,δλδ στην περιπτωση σου,αυτες της toshiba,ειναι στην σελιδα του,μαζι με τους drivers.Μπες και κατεβασε τα!

 

Για τις εφαρμογες του store που ειχες στα 8.1 και δεν τα εχουν προσθεσει ακομη στο store του 10 ή δε στις εμφανιζει,απλα μπες στο My Library(στο store) ,βρες τις εφαρμογες που θες και πατα το εικονιδιο του download στα δεξια της εφαρμογης και θα στα κατεβασει και να τα εγκαταστησει!

 

Φίλε καρ αρχήν σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Τα γνωρίζω αυτά που λες. 5-10 πράγματα τα έχωψαξει... Από κει και πέρα. Το πρόβλημά μου είναι πως, είναι (απ' όσο καταλαβαίνω δηλ) πολύ "νωρίς" ούτως ώστε να υπάρξουν οι εφαρμογές ή/και τα εργαλεία (της toshiba στην προκειμένη περίπτωση) διαθέσιμα. Πχ. στο my library δεν τις έχει όλες τις εφαρμογές που είχα και στο site της Toshiba (τουλάχιστον μέχρι προχθές που κοίταξα) δεν έχουν ακόμη drivers για 10άρια αλλά φτάνουν μέχρι τα 8.1). Προφανώς θα περιμένω δηλαδή γιατί ακόμη δε τα έχουν ενημερώσει ακόμη!

Να είσαι καλά...

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η επόμενη μεγάλη ενημέρωση που θα λάβουμε τύπου Service Pack, θα είναι διαθέσιμη για λήψη σαν απλή ενημέρωση από το Windows Update Catalog ή θα δοθεί και από κάποια σελίδα της MSFT σαν ISO?

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η επόμενη μεγάλη ενημέρωση που θα λάβουμε τύπου Service Pack, θα είναι διαθέσιμη για λήψη σαν απλή ενημέρωση από το Windows Update Catalog ή θα δοθεί και από κάποια σελίδα της MSFT σαν ISO?

 

Μάλλον προτρέχεις λίγο, δεδομένου ότι μόλις κυκλοφόρησαν. Δεδομένου ότι και η MS έχει δηλώσει ότι θα έχουν συνεχείς ενημερώσεις, υποψιάζομαι ότι μπορεί να αποκλίνουν από το μοντέλο των Service Packs. Όπως και να έχει, το MSDN πάντα έχει ISO με επίκαιρες εκδόσεις του λογισμικού, με περασμένες αρκετές παλιότερες ενημερώσεις.

Επιπλέον, εικάζω ότι σε βάθος χρόνου και το media creation tool θα δημιουργεί επικαιροποιημένα μέσα εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

@ector7 (και οποιοσδήποτε άλλος ξέρει φυσικά):

1. Αν δεν κάνω reset που λες, από τη στιγμή που όλα δουλεύουν ρολόι, θα έχω πρόβλημα ? (γιατί έβαλα το GTA V και είναι μανίκι να το ξαναεγκαταστίσεις - αυτό το update θέλει πολύ υπομονή!!! :mad: )

2. Να δημιουργήσω μέσο αποκατάστασης ΤΏΡΑ ή μετά τον ένα μήνα που τα στοιχεία των 8.1 θα διαγραφούν?

3. Αρχίζω και κατεβάζω τα προγραμματάκια της Toshiba που σ έλεγα... Τελευταίες εκδόσεις είναι 27-29/ Αυγ. 2015... Οπότε λογικά είναι και για 10άρια... Φαίνεται πάντως να δουλεύουν και αυτά... :)

 

Να προσέξω κάτι άλλο ?

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εκανα ρισετ, όλα δουλευουν ενταξει οποτε το αφησα ετσι, απλα εσβησα τον φακελο Windows.old

αυτά σε Vaio που η Sony λεει να μην κανουμε αναβαθμιση μεχρι να βγαλει drivers :lol::lol::D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...