Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ πατάω "Τερματισμός λειτουργίας", μαυρίζει η οθόνη αλλά το laptop δεν απενεργοποιείται. Πρέπει να πατήσω παρατεταμένα το Power button για να κλείσει. Το κάνει αρκετά συχνά και κυρίως μετά από ένα game του LoL. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά να με βοηθήσει. Dell Inspiron 15 7537 είναι το μοντέλο. Το έχω 3 μήνες (i7 8GB Ram 4GBNvidia)

Και σε μένα το κάνει αυτό. Παταω απενεργοποιηση, σβήνει η οθόνη αλλά το λαμπάκι σβήνει μετά από 2 λεπτά περίπου. Δεν έχω παιχνίδια μέσα Εγώ!! Γενικά δλδ δεν του έχω μέσα σχεδόν τίποτα. Με τα windows 7 έσβηνε αμέσως. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό καθόλου. Acer Είναι Ο δικός μου. Πιστεύω ότι αυτό ίσως φτιαχτεί με κάποιο update αργοτερα. Αν περιμένεις λίγη ώρα (παραπανω) δεν απενεργοποιειτε χωρίς να τον κλείσεις από το κουμπι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενώ πατάω "Τερματισμός λειτουργίας", μαυρίζει η οθόνη αλλά το laptop δεν απενεργοποιείται. Πρέπει να πατήσω παρατεταμένα το Power button για να κλείσει. Το κάνει αρκετά συχνά και κυρίως μετά από ένα game του LoL. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά να με βοηθήσει. Dell Inspiron 15 7537 είναι το μοντέλο. Το έχω 3 μήνες (i7 8GB Ram 4GBNvidia)

 

Τον ίδιο έχω και εγώ (αλλα 17.3) απο w8.1 σε w10 μια χαρά εγκατασταθηκαν, δεν έχω θέμα....!!!

 

Κανε μια (ρυθμησεις > Ενημέρωση & ασφάλεια > Αποκατασταση > Επαναφορά αυτού του υπολογιστή.;)

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τους ντραιβερς της κάρτας γραφικών το έβαλα να ψάξει μόνο του για να τους βρει. Οι υπόλοιπες ενημερώσεις ναι μόνες έρχονται

 

μπορεις να μου πεις πως το εβαλες να ψαξει μονο του?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις πως το εβαλες να ψαξει μονο του?

 

 

Συνήθως (Nvidia) κάτω στην μπάρα.

 

http://s27.postimg.org/b81pton9f/Picture0002.png

screen capture windows 7

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το κάνει αυτό. Παταω απενεργοποιηση, σβήνει η οθόνη αλλά το λαμπάκι σβήνει μετά από 2 λεπτά περίπου. Δεν έχω παιχνίδια μέσα Εγώ!! Γενικά δλδ δεν του έχω μέσα σχεδόν τίποτα. Με τα windows 7 έσβηνε αμέσως. Δεν ξέρω γιατί το κάνει αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό καθόλου. Acer Είναι Ο δικός μου. Πιστεύω ότι αυτό ίσως φτιαχτεί με κάποιο update αργοτερα. Αν περιμένεις λίγη ώρα (παραπανω) δεν απενεργοποιειτε χωρίς να τον κλείσεις από το κουμπι;;;;;

 

Πριν είχα win8.1 και δεν μου έκανε τέτοια. Σήμερα το μεσημέρι το άφησα σε αυτή την κατάσταση χωρίς παροχή ρεύματος και μετά από 4 ώρες τον έκλεισα πάλι από το power button και όταν τον άνοιξα ξανά είχε μέσα 11%. Προφανώς κάνει και κάποια διεργασία. Αλλά με alt+ctrl+del πριν τον απενεργοποιήσω, δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι στο παρασκήνιο που να δουλεύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τον ίδιο έχω και εγώ (αλλα 17.3) απο w8.1 σε w10 μια χαρά εγκατασταθηκαν, δεν έχω θέμα....!!!

 

Κανε μια (ρυθμησεις > Ενημέρωση & ασφάλεια > Αποκατασταση > Επαναφορά αυτού του υπολογιστή.;)

 

Με αυτή την επαναφορά δεν θα χάσω εγκατεστημένα προγράμματα, αρχεία, παιχνίδια...; Γνκ κάνω έλεγχο για update κάθε μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου dell e6400 το έκανε αυτό με το κλείσιμο. Δεν έκανα τίποτα και πλέον κλείνει μόνο του κανονικά. Ο χρόνο που χρειάζεται είναι λίγο περισσότερος από το Linux που έχω παράλληλα.

 

Και στα δυο λειτουργικά όμως όταν βλέπω live stemming από επίσημα site που έχω συνδρομή, η χρήση της CPU μετά από λίγη ώρα φτάνει ακόμη και στο 100% και κάνει την εικόνα λίγο να κολλάει, μέχρι να πέσει κάτω από 90%. Στο Linux μάλιστα η χρήση RAM είναι και λίγο μεγαλύτερη. 1.85 με 1.70 από 1.95 διαθέσιμα.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις πως το εβαλες να ψαξει μονο του?

Πάνε στην σελίδα της nvidia και κατέβασε το πρόγραμμα που έχει.. Αυτό που λέει ο Μάριος.. Από κει θα τα κάνεις μετά όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έκανα τρεις προσπάθειες για αναβάθμιση από 8.1 σε 10 και πάντα έβγαζε σφάλμα.

Την πρώτη γιατί είδα ότι μου είχε βγάλει κάποιες ακόμα ενημερώσεις οπότε σκέφτηκα ότι αυτό έφταιξε, την δεύτερη φορά μου είχε κάποιες προαιρετικές ενημερώσεις που δεν μου τις κάνει, (είναι 2-3) και την Τρίτη φορά τα ίδια.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι έχω τα office σπασμένα; ή είναι κάτι άλλο;

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έκανα τρεις προσπάθειες για αναβάθμιση από 8.1 σε 10 και πάντα έβγαζε σφάλμα.

Την πρώτη γιατί είδα ότι μου είχε βγάλει κάποιες ακόμα ενημερώσεις οπότε σκέφτηκα ότι αυτό έφταιξε, την δεύτερη φορά μου είχε κάποιες προαιρετικές ενημερώσεις που δεν μου τις κάνει, (είναι 2-3) και την Τρίτη φορά τα ίδια.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι έχω τα office σπασμένα; ή είναι κάτι άλλο;

 

Δεν φταίει το office.Κάνε την αναβάθμιση με το Media tool και θα ησυχάσεις.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με τερματισμό για το Dell Studio 1737 με 64bit.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ουφ τα εκανα και εγω σε acer aspire 5738DZG.χρειαστηκε να βαλω με recovery τα 7αρια με τους drivers και τις εφαρμογες της acer και το εκανα με το εργαλειο(media tool)ολα καλα λοιπον,αν και δεν μπαινει στο store πιστευω να ειναι προσωρινο!
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το office.Κάνε την αναβάθμιση με το Media tool και θα ησυχάσεις.

Θα το δοκιμάσω και αυτό :)

Υποθέτω ότι εννοείς το media creation tool...

Link to comment
Share on other sites

Και με το media tool παλι σφαλμα βγαζει :wacko::wacko::mad:

μου βγαζει κωδικο 0x80070002

εκανα ελεγχο με το εργαλειο που δινει στο site της Μ$ και θα ξαναδοκιμασω.......

Link to comment
Share on other sites

Σε surface pro και pc με i5 και 8 GB ram δουλεύουν ολα τέλεια (ssd και τα 2). Drivers, softwares, apps κανένα πρόβλημα. Το μόνο θέμα είναι. Με τον edge που δεν έχει επιλογή για να αλλάξεις φάκελο στα downloads. Βρήκα μια λύση στο internet αλλά πρέπει να πειράξεις τη registry.
Link to comment
Share on other sites

Και δεύτερη φορά με το media tool αποτυχία.... Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Να φταίει το avast; να φταίει το tuneup;

Από χώρο έχω 32 γιγα πριν αρχίσει να κατεβάζει και πριν αρχίσει η εγκατάσταση μένουν 23....

Link to comment
Share on other sites

Και δεύτερη φορά με το media tool αποτυχία.... Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Να φταίει το avast; να φταίει το tuneup;

Από χώρο έχω 32 γιγα πριν αρχίσει να κατεβάζει και πριν αρχίσει η εγκατάσταση μένουν 23....

Μάλλον ο χώρος φταίει, σκέψου ότι θέλει 20+ για να κάνει buck up τα προηγούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι κάνει έλεγχο και ξεκινάει η αναβάθμιση... Δεν κατάλαβα, δλδ είναι δυνατόν να μην μπορώ να κάνω αναβάθμιση έχοντας ελεύθερο χώρο 25-26 γιγα;
Link to comment
Share on other sites

Και με το media tool παλι σφαλμα βγαζει :wacko::wacko::mad:

μου βγαζει κωδικο 0x80070002

εκανα ελεγχο με το εργαλειο που δινει στο site της Μ$ και θα ξαναδοκιμασω.......

 

http://www.filecritic.com/how-to-fix-the-something-happened-0x80070002-0x20016-error-and-upgrade-to-windows-10/

;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και αυτό, αν και έχω αρχίσει να τα παίρνω....

Καθάρισα κάποιες εφαρμογές και αρχεία και ανέβασα τον διαθέσιμο χώρο σε 37 γιγα έχοντας κατεβάσει τα αρχεία για την αναβάθμιση...πάλι τίποτα, οπότε δεν είναι θέμα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και αυτό, αν και έχω αρχίσει να τα παίρνω....

Καθάρισα κάποιες εφαρμογές και αρχεία και ανέβασα τον διαθέσιμο χώρο σε 37 γιγα έχοντας κατεβάσει τα αρχεία για την αναβάθμιση...πάλι τίποτα, οπότε δεν είναι θέμα χώρου.

 

Απο ότι καταλαβαίνω απο το site και απο το πρόβλημα σου, κάποια ενημέρωση έχει σκαλώσει και δεν μπορεί να σου κάνει την αναβαθμιση αφου δεν μπορεί να εκκινήσει την διαδικασία. Πράγμα περίεργο. Τσέκαρε μήπως έχεις κανένα firewall ενεργοποιημένο, αλλιώς θα μπορούσες να δοκιμάσεις ένα repair τα Windows και μετά να δοκιμάσεις πάλι με το media creation tool.

Βέβαια με τον τρόπο απο το link είναι πιο γρήγορο, αν όντως λειτουργεί.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω, όλες οι ενημερώσεις έχουν γίνει κανονικά, σε όλους τους ελέγχους δεν μου βγάζει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι καταλαβαίνω απο το site και απο το πρόβλημα σου, κάποια ενημέρωση έχει σκαλώσει και δεν μπορεί να σου κάνει την αναβαθμιση αφου δεν μπορεί να εκκινήσει την διαδικασία. Πράγμα περίεργο. Τσέκαρε μήπως έχεις κανένα firewall ενεργοποιημένο, αλλιώς θα μπορούσες να δοκιμάσεις ένα repair τα Windows και μετά να δοκιμάσεις πάλι με το media creation tool.

Βέβαια με τον τρόπο απο το link είναι πιο γρήγορο, αν όντως λειτουργεί.

 

λειτουργει ο τροπος αυτος,σας γραφω απο win 10 :p:lol:

 

 

ειχα σπασμενα 7pro.

Link to comment
Share on other sites

λειτουργει ο τροπος αυτος,σας γραφω απο win 10 :p:lol:

 

 

ειχα σπασμενα 7pro.

Σε μένα δεν λειτουργεί, ήδη στην registry έχω τα κλειδιά που λέει χωρίς να κάνω κάτι.

Αυτό που λέει λινκ είναι για να τα κατεβάσεις, εγώ τα έχω κατεβάσει τα 10άρια, απλά δεν τα περνάει, μου βγάζει το έβαλα στο second boot.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν λειτουργεί, ήδη στην registry έχω τα κλειδιά που λέει χωρίς να κάνω κάτι.

Αυτό που λέει λινκ είναι για να τα κατεβάσεις, εγώ τα έχω κατεβάσει τα 10άρια, απλά δεν τα περνάει, μου βγάζει το έβαλα στο second boot.

 

Eπειδή μάλλον τα μπέρδεψα για τα λινκ κλπ να πω εγώ τι έκανα.

Ειχα σπασμένα win7pro.Κάποια στιγμη ήρθε η ειδοποίηση και εκανα reserve για τα 10.Επειδή δεν μου κατέβηκαν μετά απο 15+ μέρες που κυκλοφόρησαν ψαχνόμουν να δω τι φταίει.Απο το MCT τα κατέβασα για clean install αλλα δεν το προχώρησα.Είδα το ποστ σου με το λάθος και το έψαξα στο google ,ενα απο τα αποτελέσματα ήταν και το λινκ που έβαλα http://www.filecritic.com/how-to-fix-the-something-happened-0x80070002-0x20016-error-and-upgrade-to-windows-10/ κάνοντας ακριβώς ότι έλεγε με το που έκλεισα την registry μου είπε ότι είναι έτοιμα να κατέβουν ,2000κάτι ΜΒ (λίγα δεν ήταν; ) .Μετά η εγκατάσταση ήταν αυτόματη,ασχολήθηκα ελάχιστα και όλα δουλέυουν καλά,μέχρι στιγμής δηλαδή :lol:

Το laptop είναι toshiba a300 intel core2duo T5550 1,83GHz 3GB memory εξαετίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...