Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι πολυ μεγαλο το ποσό που σου ζητάνε για 95 ευρώ.

Θα περιμενα περιπου 140 ευρω αλλά μάλλον σου έκαναν αυθερετη υπερκοστολογιση χωρίς να δωσουν σημασία στην πραγματική αξια του προϊόντος.

Αν κανεις μονος σου την διαδικασία εκτελωνισμου μπορεί να γλιτωσεις 60-80 ευρω.

Αν δεν κανεις τιποτα θα σου ζητησουν να καταστρεψουν το πακέτο ( που σημαίνει πως κάποιος άλλος θα το χαρει) και εσυ θα εχεις χάσει 95 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τη FedEx και μου είπαν, οτι αν παω να τα πάρω εγώ απο το αεροδρόμια θα γλιτώσω περίπου 50e. Επίσης σε περίπτωση που δεν θέλω να το παραλάβω, μου είπαν να μιλήσω με τον αποστολέα για επιστροφή και αν δεν δεχτεί, το δέμα θα μείνει εκεί για 6 μήνες και μετα θα δημοπραττηθεί, ξέρει κανείς αν θα μου ζητήσουν εξτρά λεφτά σε μια τέτοια περίπτωση; Αν είναι να χάσω μόνο τα 95e της παραγγελίας, ας πάει στο καλό, οι ανοησίες και η άγνοια πληρώνονται....
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον απο την αρχή έχεις δηλώσει άρνηση παραλαβής δεν μπορούν να σου χρεώσουν τίποτα.

Το αϊ στο διάβολο είναι δωρεάν σε αυτή την περίπτωση.

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα την βλακεία και παρήγγειλα ιντερκουλερ από κίνα..46 $ το κόστος και Αλλα 68$ τα μεταφορικά..βέβαια .ου γράφει από πέμπτη

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)30-10-2013 31:00ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ29-10-2013 15:59IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ29-10-2013 15:13IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS23-10-2013 19:23IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ21-10-2013 15:51IPS.. ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΖΗΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑ 100ΑΡΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΕΚΕΊ

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από EMS η διαδικασία του εκτελωνισμου γίνεται αυτόματα από τα ελτα.

Για κανένα πενηνταρικο συν σε βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και πιθανότητα να μην πληρώσει τίποτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

από μαρτυρία φίλου μου που πήγε να εκτελωνίσει κάτι μόνος του γιατί του ζήταγαν οτι γούσταραν:

(έκανε το λάθος να παραγγείλει με κούριερ για "πιο σίγουρα και πιο ασφαλές")

 

"μια παρέα τελωνιακών, μερικοί καθισμένοι και αραχτοί πάνω σε διάφορα δέματα, έβλεπαν άλλους που έπαιζαν μπάλα με μικρότερα δέματα και στοιχημάτιζαν τι μπορεί να είχαν μέσα.

Ένας που το έπαιζε σεκιούριτι (φόραγε το καρτελάκι που το έλεγε) απλά τους κοίταζε και χασκογέλαγε.

Γενικά, όπως ήταν όλοι έτσι και όπως φερόντουσαν, μου θύμησαν πίθηκους στο ζωολογικό κήπο"

 

Αυτά και άλλα πολλά μου είπε, αλλά κράτησα τη χαρακτηριστική σκηνή γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Ο φίλος έγινε μπαλάκι και πήγαινε από κτίριο σε κτίριο μέχρι να συμπληρώσει την απαραίτητη χαρτούρα για να πάρει αυτό που χρυσοπλήρωσε.

Φυσικά έχασε όλη του τη μέρα και δεν πήγε στη δουλειά του για να κάνει το 12ωρο του.

Link to comment
Share on other sites

από μαρτυρία φίλου μου που πήγε να εκτελωνίσει κάτι μόνος του γιατί του ζήταγαν οτι γούσταραν:

(έκανε το λάθος να παραγγείλει με κούριερ για "πιο σίγουρα και πιο ασφαλές")

 

"μια παρέα τελωνιακών, μερικοί καθισμένοι και αραχτοί πάνω σε διάφορα δέματα, έβλεπαν άλλους που έπαιζαν μπάλα με μικρότερα δέματα και στοιχημάτιζαν τι μπορεί να είχαν μέσα.

Ένας που το έπαιζε σεκιούριτι (φόραγε το καρτελάκι που το έλεγε) απλά τους κοίταζε και χασκογέλαγε.

Γενικά, όπως ήταν όλοι έτσι και όπως φερόντουσαν, μου θύμησαν πίθηκους στο ζωολογικό κήπο"

 

Αυτά και άλλα πολλά μου είπε, αλλά κράτησα τη χαρακτηριστική σκηνή γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Ο φίλος έγινε μπαλάκι και πήγαινε από κτίριο σε κτίριο μέχρι να συμπληρώσει την απαραίτητη χαρτούρα για να πάρει αυτό που χρυσοπλήρωσε.

Φυσικά έχασε όλη του τη μέρα και δεν πήγε στη δουλειά του για να κάνει το 12ωρο του.

 

Τέτοια λέγε μας να μην ξαναπαραγγείλουμε.... Ελλάντα είσαι τι περίμενες... :mad:

Υγ: Αυτοί οι τελωνειακοί μέχρι πριν 2 χρόνια παίρναν και σχεδόν διπλό μισθό φαντάσου....

Link to comment
Share on other sites

από μαρτυρία φίλου μου που πήγε να εκτελωνίσει κάτι μόνος του γιατί του ζήταγαν οτι γούσταραν:

(έκανε το λάθος να παραγγείλει με κούριερ για "πιο σίγουρα και πιο ασφαλές")

 

"μια παρέα τελωνιακών, μερικοί καθισμένοι και αραχτοί πάνω σε διάφορα δέματα, έβλεπαν άλλους που έπαιζαν μπάλα με μικρότερα δέματα και στοιχημάτιζαν τι μπορεί να είχαν μέσα.

Ένας που το έπαιζε σεκιούριτι (φόραγε το καρτελάκι που το έλεγε) απλά τους κοίταζε και χασκογέλαγε.

Γενικά, όπως ήταν όλοι έτσι και όπως φερόντουσαν, μου θύμησαν πίθηκους στο ζωολογικό κήπο"

 

Αυτά και άλλα πολλά μου είπε, αλλά κράτησα τη χαρακτηριστική σκηνή γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Ο φίλος έγινε μπαλάκι και πήγαινε από κτίριο σε κτίριο μέχρι να συμπληρώσει την απαραίτητη χαρτούρα για να πάρει αυτό που χρυσοπλήρωσε.

Φυσικά έχασε όλη του τη μέρα και δεν πήγε στη δουλειά του για να κάνει το 12ωρο του.

 

Είναι κλίκα στο αεροδρόμιο και το κάνουν επίτηδες.

Αν δώσεις τη δουλειά σε εκτελωνιστή που θα σου πάρει κανένα κατοστάρικο, θα τελειώσει στο πιτς φυτίλι.

Αν πας εσύ, θα σε κάνουν μπαλάκι από το ένα γραφείο στο άλλο, για ώρες.

Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι ο μονος κλαδος που ουτε καν αναφερθηκαν οι τροικανες κυβερνησεις για τις λεγομενες διαρθρωτικες αλλαγες.οχι οτι προχωρησαν πολυ και οι υπολοιπες που υποσχεθηκαν αλλα εδω ουτε καν ανακοινωθηκαν αλλαγες.προφανως ολα λειτουργουν ρολοι,οπως βλεπουμε:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια εμπειρία που αποδεικνύει την άγνοια μου και την κατάσταση στη χώρα μας.. Φωτοβολταϊκό από Κίνα αξίας 120€ που το εκτελώνισαν με 140€.. Άλλος βλάκας και εγώ που δεν το πήρα από Ευρώπη.

 

Θέλω να σας θέσω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να παραγγείλω από Κίνα ένα κινητό αλλά για Αγγλία. Ξέρετε πως είναι το σύστημα εδώ (UK). Για Ελλάδα ξέρω οτι συνήθως περνάνε χωρίς ιστορίες από το τελωνείο (ως δώρο,15€ κτλ). Από οτι έψαξα για UK υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις ένα 20% της αξίας του κινητού και των μεταφορικών. Αλλά δεν ξέρω αν είναι συχνό φαινόμενο αυτό. Γνωρίζει κανείς τίποτα παραπάνω;

Nokia 5210--->Nokia 6288--->LG KM900 Arena--->Samsung C3300K Champ---> THL W100---> Cubot Note S Black
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια εμπειρία που αποδεικνύει την άγνοια μου και την κατάσταση στη χώρα μας.. Φωτοβολταϊκό από Κίνα αξίας 120€ που το εκτελώνισαν με 140€.. Άλλος βλάκας και εγώ που δεν το πήρα από Ευρώπη.

 

Θέλω να σας θέσω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να παραγγείλω από Κίνα ένα κινητό αλλά για Αγγλία. Ξέρετε πως είναι το σύστημα εδώ (UK). Για Ελλάδα ξέρω οτι συνήθως περνάνε χωρίς ιστορίες από το τελωνείο (ως δώρο,15€ κτλ). Από οτι έψαξα για UK υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις ένα 20% της αξίας του κινητού και των μεταφορικών. Αλλά δεν ξέρω αν είναι συχνό φαινόμενο αυτό. Γνωρίζει κανείς τίποτα παραπάνω;

στειλε το Ελλαδα και μετα Αγγλια και δεν θα πληρωσεις τιποτα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

στειλε το Ελλαδα και μετα Αγγλια και δεν θα πληρωσεις τιποτα

Μπορώ να διαλέξω τι πορεία θα ακολουθήσει μέχρι να φτάσει σε μένα; Πως; Μήπως εννοείς να το στείλω στο σπίτι μου στην Ελλάδα και να πάω να το πάρω;

Nokia 5210--->Nokia 6288--->LG KM900 Arena--->Samsung C3300K Champ---> THL W100---> Cubot Note S Black
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να διαλέξω τι πορεία θα ακολουθήσει μέχρι να φτάσει σε μένα; Πως; Μήπως εννοείς να το στείλω στο σπίτι μου στην Ελλάδα και να πάω να το πάρω;

 

Αυτό εννοεί , ή να στο στείλει κάποιος αντί να πας.

Link to comment
Share on other sites

παρολο που εχω παραγγειλει αρκετα πραγματα απο εξω(λιγα με τρακιν) μου εβγαλε αυτο Item in conta IPS, IPS

 

 

εκανα μια αναζητηση αλλα δεν πολυ βρηκα και πολλα...καποιος ελεγε οτι πρεπει να μιλησω με τα ελτα και οτι μπορει αν σταματησε τελωνειο....καμια ιδεα?

 

 

07-11-2013 10:16, Item in conta IPS, IPS

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

παρολο που εχω παραγγειλει αρκετα πραγματα απο εξω(λιγα με τρακιν) μου εβγαλε αυτο Item in conta IPS, IPS

 

 

εκανα μια αναζητηση αλλα δεν πολυ βρηκα και πολλα...καποιος ελεγε οτι πρεπει να μιλησω με τα ελτα και οτι μπορει αν σταματησε τελωνειο....καμια ιδεα?

 

Δε νομίζω να σταμάτησε τελωνείο. Και εμένα μου βγάζει το ίδιο μύνημα και η αξία του αντικειμένου είναι λιγότερη από 25$

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να σταμάτησε τελωνείο. Και εμένα μου βγάζει το ίδιο μύνημα και η αξία του αντικειμένου είναι λιγότερη από 25$

 

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση...και εγω αυτο ευχομαι

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

παρολο που εχω παραγγειλει αρκετα πραγματα απο εξω(λιγα με τρακιν) μου εβγαλε αυτο Item in conta IPS, IPS

 

 

εκανα μια αναζητηση αλλα δεν πολυ βρηκα και πολλα...καποιος ελεγε οτι πρεπει να μιλησω με τα ελτα και οτι μπορει αν σταματησε τελωνειο....καμια ιδεα?

 

Καμια σχεση αυτο που ακουσες με αυτο που σημαινει.

Ριξε μια ματια εδω στο πρωτο ποστ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

Κανονικα προχωραει προς Ελλαδα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση αυτο που ακουσες με αυτο που σημαινει.

Ριξε μια ματια εδω στο πρωτο ποστ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

Κανονικα προχωραει προς Ελλαδα.

 

σε ευχαριστω φιλε μου. το καταλαβα

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

sos μου εστειλε η φιλη μου ενα iphone και την φοβισε ο υπαλληλος με την αιτιολογια οτι θα ανοιχτει και το δηλωσε ως gift και εβαλε 850 δολλαρια τιμη!!!!με την usps!

 

υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο???

θα παθω σοκ!

Link to comment
Share on other sites

sos μου εστειλε η φιλη μου ενα iphone και την φοβισε ο υπαλληλος με την αιτιολογια οτι θα ανοιχτει και το δηλωσε ως gift και εβαλε 850 δολλαρια τιμη!!!!με την usps!

 

υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο???

θα παθω σοκ!

μα καλα δηλωσε την αληθινη τιμη? ειναι δυνατον? τιποτα δεν δηλωνουμε , ουτε αποδειξη μεσα ...τιποτα!!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...