Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Nexus 4 από Αμερική. Κόστος στο εκεί play store $249 (190 euro). Η αγορά θα γίνει στο όνομα συγγενή μου, ο οποίος διαμένει στο USA και θα αναλάβει την αποστολή έως Ελλάδα.

 

 

Και σε περίπτωση που περνάει τελωνείο. Πως θα αποδείξουν οτι είναι καινούριο το τηλ κτλ κτλ???

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Nexus 4 από Αμερική. Κόστος στο εκεί play store $249 (190 euro). Η αγορά θα γίνει στο όνομα συγγενή μου, ο οποίος διαμένει στο USA και θα αναλάβει την αποστολή έως Ελλάδα.

 

 

Και σε περίπτωση που περνάει τελωνείο. Πως θα αποδείξουν οτι είναι καινούριο το τηλ κτλ κτλ???

Θα ρωτήσω κάτι άλλο:

1)Έστω οτι είχες πάει αμερική στον συγγενή σου διακοπές τώρα το καλοκαίρι. Στην επιστροφή ξέχασες το κινητό σου στο σπίτι του. Αυτός το έβαλε μέσα σε ένα δέμα και στο έστειλε με κούριερ μάλιστα, για να είναι σίγουρος οτι θα το λάβεις. Πριν στο στείλει του κάνει κι ενα φορμάτ γιατί είχες έγγραφα μέσα και φοβόσασταν μήπως χαθεί πουθενά το δέμα.

Μέσα στο πακέτο υπάρχει ενα κινητό, μερικά καρτ ποστάλ, 3-4 άλλα δώρα για την θεία εδώ στην ελλάδα. Βραχιολάκια, ενα μικρό ποτήρι με το άγαλμα της ελευθερίας κλπ.

 

ή

 

2)Επειδή έχεις τα γεννέθλιά σου, ο συγγενής σου αποφασίζει να σου κάνει δώρο το τηλέφωνό του, το οποίο και είχε αγοράσει πριν λίγες μέρες στο όνομά του.

 

 

QUIZ: Τι θα γίνει μόλις έρθει το δέμα ελλάδα και το ανοίξουν στο τελωνείο;

Edited by impreza_sti
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

QUIZ: Τι θα γίνει μόλις έρθει το δέμα ελλάδα και το ανοίξουν στο τελωνείο;

 

(Αν κ ομολογουμένως δεν ψιλο έπιασα τα προηγούμενα:lol::lol:) Αυτή είναι κ η απορία μου!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τα έπιασες? :)

 

Πως μπορεί ένας στο τελωνείο να εξακριβώσει εάν το κινητό το έχει αγοράσει ο συγγενής σου για εσένα, 'η ήταν δικό του και στο κάνει δώρο για την γιορτή σου?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στείλε και ένα άλμπουμ με φωτογραφίες σου και πες να της περάσει μέσα στο τηλέφωνο. Να... αφού έχει φωτογραφίες μου μεσα....

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω εναν αντικειμενο απο Αμερικη.Η αξια του ειναι 58 USD και τα μεταφορικα 38 USD με Αμερικανικα Ταχυδρομεια USPS.Θα περασω τελωνειο?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω εναν αντικειμενο απο Αμερικη.Η αξια του ειναι 58 USD και τα μεταφορικα 38 USD με Αμερικανικα Ταχυδρομεια USPS.Θα περασω τελωνειο?

οχι usps δεν περναει τελωνειο

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

οχι usps δεν περναει τελωνειο

 

Μια χαρά και με usps περνάς τελωνείο.

Το ποσό όμως που αναφέρει ο φίλος είναι μικρό και πιθανόν να μην έχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο μενα...εχω παραγγειλει κινητο απο Κινα με ΕΜΣ και μου βγαλε πριν λιγο το παρακατω μηνυμα...

RUSSIA RUMOWR

"Handed over to Customs" ....Παντα απο Κινα ερχονται μεσω Ρωσσιας ή εχει γινει λαθος ή το στελνουν μεσω Ρωσσιας για αποφυγει τελωνειου ή πακετωθηκα και θα πληρωσω τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο μενα...εχω παραγγειλει κινητο απο Κινα με ΕΜΣ και μου βγαλε πριν λιγο το παρακατω μηνυμα...

RUSSIA RUMOWR

"Handed over to Customs" ....Παντα απο Κινα ερχονται μεσω Ρωσσιας ή εχει γινει λαθος ή το στελνουν μεσω Ρωσσιας για αποφυγει τελωνειου ή πακετωθηκα και θα πληρωσω τελωνειο?

για να δουμε και τον ρωσο...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Τ εννοεις?

αν θα πανε καλα ερχομενο απο Ρωσια μερια

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω κανει μια παραγγελια μεσω USPS απο Αμερικη.Το πακετο ειναι στο τελωνειο απο 25/09.Ποσες ημερες μαχιμουμ μπορει να παρει ενας εκτελωνισμος;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια παραγγελια μεσω USPS απο Αμερικη.Το πακετο ειναι στο τελωνειο απο 25/09.Ποσες ημερες μαχιμουμ μπορει να παρει ενας εκτελωνισμος;

 

Μέγεθος πακέτου;

Δηλωμένη αξία που είχε πάνω;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μεγεθος δε ξερω.Δηλωμενη αξια 400 ευρω.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Προφανως θα φας τελωνειο κανονικα. Υπολογιζε χοντρικα γυρω στο 30% στην συνολικη αξια (μαζι με τα μεταφορικα). Και καλυτερα να τους ενοχλησεις.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις, αλλα αυτο που ρωταω εγω ειναι ποσες ημερες μπορει να παρει ο εκτελωνισμος.Ειναι ηδη μια εβδομαδα στο τελωνειο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να τους ενοχλησεις ο ιδιος οπως σου ειπα παραπανω. Παρε τηλ στα ελτα για να σου δωσουν το τηλ στο αεροδρομιο. Ειδαλλως μπορει να καθυστερησει ακομα και μηνα.
Link to comment
Share on other sites

Θα τους ενοχλουσα αλλα οσες φορες πηρα τηλ δε σηκωνουν.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει μια παραγγελια μεσω USPS απο Αμερικη.Το πακετο ειναι στο τελωνειο απο 25/09.Ποσες ημερες μαχιμουμ μπορει να παρει ενας εκτελωνισμος;

Τελικα το δεμα το παρελαβα σημερα και χωρις κανενα κοστος παροτι επανω εγραφε αξια 531$

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

αναψε λαμπαδα!:lol:

 

να ξαναρχισω να παραγγελνω απο αμερικα?γιατι εδω και 1 χρονο εχω σταματησει οταν μου εκατσε τελωνειο για αξια 160 $ και ξενερωσα:p:mad:

Link to comment
Share on other sites

αναψε λαμπαδα!:lol:

 

να ξαναρχισω να παραγγελνω απο αμερικα?γιατι εδω και 1 χρονο εχω σταματησει οταν μου εκατσε τελωνειο για αξια 160 $ και ξενερωσα:p:mad:

περνανε αρκετα με usps.....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην του εδωσαν σημασια γιατι ηταν ειδη αθλητικης διατροφης.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...