Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια,εχει κολλησει η παραγγελια μου εδς και καμια 20αρια μερες στη Ρωσσια και με τους Κινεζους που μιλησα (αυτοι μου στελνουν το πακετο) μου παν οτι υπαρχει περιπτωση να γυρισει Κινα το πακετο. Ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος επικοινωνιας μεσω ιντερνετ με ΕΜΣ Ρωσσιας? Για την ακριβεια το πακετο ειναι στο αεροδρομιο απο 20 σεπτεμβρη
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

ειχα παραγγειλει 2 ζευγαρια αθλητικα παπουτσια απο eastbay, το ενα κοστιζε 130 ευρω με τα μεταφορικα και το αλλο 120 ευρω με τα μεταφορικα.. σημερα πηρα τηλ στα ΕΛΤΑ να ρωτησω εαν εχουν φτασει και μου λενε πως εχουν δασμους 68 και 47 ευρω αντιστοιχα.. τρελαθηκα.. γινεται αυτο? μπορω με καποιο τροπο να τα γλιτωσω ή να πληρωσω λιγοτερα?

 

η μονη λυση ειναι να τα στειλω πισω και να περιμενω να παρω τα χρηματα μου πισω απο το eastbay?

και εαν τα στειλω πισω, τι να τους πω για να παρω το refund?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

ειχα παραγγειλει 2 ζευγαρια αθλητικα παπουτσια απο eastbay, το ενα κοστιζε 130 ευρω με τα μεταφορικα και το αλλο 120 ευρω με τα μεταφορικα.. σημερα πηρα τηλ στα ΕΛΤΑ να ρωτησω εαν εχουν φτασει και μου λενε πως εχουν δασμους 68 και 47 ευρω αντιστοιχα.. τρελαθηκα.. γινεται αυτο? μπορω με καποιο τροπο να τα γλιτωσω ή να πληρωσω λιγοτερα?

 

η μονη λυση ειναι να τα στειλω πισω και να περιμενω να παρω τα χρηματα μου πισω απο το eastbay?

και εαν τα στειλω πισω, τι να τους πω για να παρω το refund?

 

ωπααα νατα μαςςςς...και πανω που εβλεπα οτι καποιοι παραγγελνουν απο αμερικη και δεν πληρωνουν και ειπα με το καλο να ξαναρχισω να φερνω,ηρθε η καμπανα στον φιλο...

 

ναι φιλε δυστυχως γινεται...το επαθα πρωτη φορα περσι μετα απο πολλα χρονια παραγγελιων απο το συγκεκριμενο καταστημα.υπαρχει απο περσι οδηγια να μην περναει σχεδον τιποτα χωρις φορους.λεω σχεδον τιποτα γιατι καποια ευτυχως για καποιους περασαν.ειναι αναλογα πως θα τυχει.αν ρωτας εαν εχουν το δικαιωμα ,ναι το εχουν,οτιδηποτε πανω απο 45 ευρω νομιζω περναει τελωνειο.αν θελουν περνανε και πακετο που κοστιζει 300 ευρω,οτι θελουν κανουν ειναι δυναμη εν κρατη και δεν τους πειραζει κανεις,δυστυχως.

 

καποτε μπορουσες να πας απο εκει και να κανεις καποιο διακανονισμο να πληρωσεις λιγοτερα χρηματα,αλλα αυτα κοπηκαν.τι κανεις τωρα αν δεν θελεις να πληρωσεις το φεσι?

ακου προσεκτικα γιατι αν δεν το κανεις το καταστημα αυτο δεν στα παιρνει πισω.σιγουρα θα χασεις χρηματα αν τα επιστρεψεις γιατι τα εξοδα αποστολης για την επιστροφη ειναι δικα σου. .αυτα αν δεν θες να πληρωσεις.εκτος αν σε συμφερει και θες τοσο πολυ τα παπουτσια γιατι δεν μπορεις να τα βρεις εδω.εσυ κρινεις.

δεν θα πας να τα παραλαβεις με τιποτα και θα στειλεις ενα μειλ στο τμημα εξυπηρετησης του eastbay και θα τους πεις οτι δυστυχως σου ετυχε κατι προσωπικο και επειγον και εφυγες εξωτερικο -αγγλια η' καπου αλλου- και οτι δεν θα γυρισεις συντομα πισω στην ελλαδα και ετσι δεν μπορεις να τα παραλαβεις.στειλε στην αρχη μονο αυτο,τιποτα αλλο και περιμενε απαντηση.ισως σου προτεινουν μετα να σου τα στειλουν εκει που εισαι αν και απιθανο.αν το κανουν πες οτι δεν γινεται και βρες δικαιολογια.αν δεν σου προτεινουν αυτο τοτε σιγουρα θα σου προτεινουν να τα στειλεις πισω με δικα σου εξοδα και να γινει επιστροφη του ποσου μειον τις ελαχιστες διακυμανσεις του ευρω σε σχεση με το δολλαριο.αν στο προτεινουν το δεχεσαι και τους ευχαριστεις.

αν θες παντως να τα δεχτουν πισω κανε αυτο που σου προτεινω γιατι αν τους προτεινεις εσυ να τα τους τα στειλεις πισω δεν θα δεχτουν γιατι οταν συμφωνησες με τους ορους αποστολης ελεγε οτι οταν φτασουν στην χωρα σου εισαι εσυ υπευθυνος και η χωρα σου για τους φορους και δασμους που τυχον προκυψουν,οποτε δεν εχουν ευθυνη για να τους τα επιστρεψεις.

αν σου το προτεινουν να τα επιστρεψεις τοτε απαντας θετικα,τους ευχαριστεις,τηλεφωνας το τελωνειο και τους λες να τα στειλουν πισω και μολις φτασουν αμεσως πιστωνεται στην καρτα σου η επιστροφη των ποσων αγορας των παπουτσιων μειον τα εξοδα αποστολης και τελειωνει.

ελπιζω να σε βοηθησα.

Edited by mixalis1202
Link to comment
Share on other sites

τι γίνετε αν κάποιος παραγγείλει από Αμερική σε διεύθυνση Αγγλίας?

το τελωνείο της Αγγλίας είναι πιο φθηνό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ...

 

Παρήγγειλα μέσα Αυγούστου μέσω ebay.co.uk από ένα κατάστημα στην Αμερική για 1η φορά. Κόστος παραγγελίας γύρω στα 30€+μεταφορικά αν θυμάμαι καλά. Έπρεπε να είχε έρθει max σε 8 εβδομάδες.

 

Δεν έχω παραλάβει ούτε έχω κάποια ειδοποίηση. Άνοιξα case ρωτώντας αν μπορούν να μου προσδιορίσουν που βρίσκεται η παραγγελία, αλλά ο πωλητής δεν έχει απαντήσει 10+ μέρες τώρα.

 

Μπορώ να κάνω κάτι από εδώ; Να απευθυνθώ κάπου (π.χ. τελωνείο ή ΕΛΤΑ) για να δω που βρίσκεται η παραγγελία μου;

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να απευθυνθείς στα ΕΛΤΑ και να βρεις κάποια άκρη αν έχεις tracking number

τα συστημένα είναι δύσκολο να "χαθούν"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ...

 

Παρήγγειλα μέσα Αυγούστου μέσω ebay.co.uk από ένα κατάστημα στην Αμερική για 1η φορά. Κόστος παραγγελίας γύρω στα 30€+μεταφορικά αν θυμάμαι καλά. Έπρεπε να είχε έρθει max σε 8 εβδομάδες.

 

Δεν έχω παραλάβει ούτε έχω κάποια ειδοποίηση. Άνοιξα case ρωτώντας αν μπορούν να μου προσδιορίσουν που βρίσκεται η παραγγελία, αλλά ο πωλητής δεν έχει απαντήσει 10+ μέρες τώρα.

 

Μπορώ να κάνω κάτι από εδώ; Να απευθυνθώ κάπου (π.χ. τελωνείο ή ΕΛΤΑ) για να δω που βρίσκεται η παραγγελία μου;

Αν δεν απαντάει ο πωλητής, κάνε escalate το case και ζήτα το ποσό ως refund και καθάρισες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

οι εταιρειες forwarder ειναι πονεμενη υποθεση...προσωπικα δεν εχω παραγγειλει ποτε αλλα υπαρχουν κακες κριτικες οπως διαβασα και δεν το επιχειρησα ποτε.το δυσκολο κομματι αποτι διαβασα στις κριτικες ειναι αυτο ακριβως,οτι αν κατι δεν παει καλα δεν επικοινωνουν,η' αν επικοινωνουν λενε τα γνωστα της εξυπηρετησης !
Link to comment
Share on other sites

οι εταιρειες forwarder ειναι πονεμενη υποθεση...προσωπικα δεν εχω παραγγειλει ποτε αλλα υπαρχουν κακες κριτικες οπως διαβασα και δεν το επιχειρησα ποτε.το δυσκολο κομματι αποτι διαβασα στις κριτικες ειναι αυτο ακριβως,οτι αν κατι δεν παει καλα δεν επικοινωνουν,η' αν επικοινωνουν λενε τα γνωστα της εξυπηρετησης !

ειναι αποτυχημενη υποθεση...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Aπό Ασία παραγγέλνω κινητό με απλό ΕΛΤΑ τοπικό εκεί ή με EMS??? Με EMS κινδυνεύω γενικά; Δεν είδα κάποιο πρόσφατο post και γι'αυτό ρωτάω!!!
Το θέμα δεν είναι πόσος χρόνος μας απομένει, αλλά το τι κάνουμε με αυτόν τον χρόνο που μας έχει δοθεί...
Link to comment
Share on other sites

Aπό Ασία παραγγέλνω κινητό με απλό ΕΛΤΑ τοπικό εκεί ή με EMS??? Με EMS κινδυνεύω γενικά; Δεν είδα κάποιο πρόσφατο post και γι'αυτό ρωτάω!!!

απλο απλο ...sing post , hongkong post

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Απεφυγε την ΕΜΣ οπωσδηποτε...εγω εχω παραγγειλει ενα κινητο απο κινα με ΕΜΣ απο 23 Αυγουστου και βρισκεται απο τις 9 Σεπτεμβρη Ρωσσια και καθεται μεχρι και σημερα που μιλαμε...δεν χανω τα λεφτα μου βεβαια αλλα εχω φαει μεγαλο πακετο γιατι ο πωλητης μου λεει οτι περιμενει να επιστρεψει το πακετο για να με αποζημιωσει
Link to comment
Share on other sites

Έχουν παρατηρηθεί τέτοιες καθυστερήσεις με EMS αλλά παρόλα αυτά είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για αγορές από χώρες εκτός ΕΕ σε ότι αφορά θέματα τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Έχουν παρατηρηθεί τέτοιες καθυστερήσεις με EMS αλλά παρόλα αυτά είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για αγορές από χώρες εκτός ΕΕ σε ότι αφορά θέματα τελωνείου

 

το θεμα ειναι ο πωλητης που θα σου το στειλει..δεσ για παραδειγμα minideal εγω προσωπικα απο το τοπικ τοτ Lenovo P780 που παρακολουθω δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να χει πληρωσει τελωνειο η να χει καποια καθυστερηση με το απλο ταχυδρομειο

Link to comment
Share on other sites

Με EMS έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να πληρώσεις τελωνείο από απλή αποστολή.

Και γενικώς μακριά από υπηρεσίες Courier.

Εκεί το χαράτσι το 'χεις σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ταμπλετ και με EMS και με Singapore post χωρίς πρόβλημα πάντως.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για πιθανότητες μίλησα, όχι για 100%.

Σίγουρα μπορεί να την γλυτώσεις και στις 2 περιπτώσεις. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και δω την εμπειρία μου. Παρήγγειλα απο eBay μια μπαταρια για laptop. Ενώ ο πωλητής έλεγε οτι στέλνει απο αγγλία, μου ήρθε tracking number απο UPS. Δηλαδή θάνατος.

Το κόστος είναι 30 λίρες συνολικά με έξοδα αποστόλης. Λέτε να την φάω στο τελωνείο? Μπορώ κάπως να καταγγείλω τον πωλητής στο eBay σαν ψεύτη?

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως σταλθηκε απο Αγγλια, δεν εχει σχεση με ποιον κουριερ η ταχυδρομειο σταλθηκε γιατι δεν περναει τελωνειο.

Απλα επιβεβαιωσε την χωρα αποστολης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια παραγγελια απο Αμερικη αξιας 8 ευρω. Να υποθεσω οτι δεν περναω τελωνειο σωστα?

 

Aν είναι πραγματική αξία το 8, δε περνάς σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι πραγματική αξία το 8, δε περνάς σίγουρα.

 

Πραγματικη ειναι μια σφυριχτρα για την ακριβεια 10 ευρω συνολο μαζι με εξοδα αποστολης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έπεσα και εγώ στην παγίδα των courier, παραγγέλνοντας ρούχα απο Κίνα αξίας 95e και χτες μου ήρθε μέιλ οτι πρέπει να πληρώσω για εκτελωνισμό 210e. Δεν υπάρχει περίπτωση να τους δώσω αυτά τα λεφτά. Τι μπορώ να κάνω; Άμα πάω να τα πάρω απο το αεροδρόμιο τι θα γλιτώσω; Αν δεν τα δεχτώ καθόλου, θα πληρώσω κάτι; Μπορώ να τα κάνω δωρεά (κι ας χάσω τα αρχικά χρήματα μου) και να μην πληρώσω τίποτα σε αυτούς τους γελοίους;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...