Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2012-12-06 00:10:00 HELLENIC REPUBLIC ATHENS EMS Arrival at Sorting Center

2012-12-06 00:26:00 HELLENIC REPUBLIC ATHENS EMS Handed over to Customs

2012-12-06 02:02:00 HELLENIC REPUBLIC ATHENS EMS Released from Customs

2012-12-06 21:51:00 HELLENIC REPUBLIC 18380 Delivery

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να γράφεις Ελληνικά γιατί παραβιάζεις τους κανόνες.

 

Τώρα στην περίπτωση σου ή πληρώνεις ή ζητάς να φύγει το πακέτο πίσω στον πωλητή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΌ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΛΗΣΕΙ. ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ Η ΠΑΝΤΑ ΑΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΩΡΤΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Εφόσον το δέμα σου ήρθε, τότε μόνο λόγω γιορτών καθυστερεί ( αν και αυτό το θεωρώ δικαιολογία για το τελωνείο). Μένει να μάθεις πόσο θα πληρώσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Αυτή την στιγμή αδυνατώ λόγω χρόνου να διαβάσω τις 50+ σελίδες του thread και πρόλαβα να διαβάσω μόνο τις 3-4 τελευταίες. Έχω την εξής ερώτηση. Θέλω να αγοράσω κάτι παπούτσια από το Amazon.com

Στο check out χρεώνει και κάτι Import Fees 25$ ως φόρους για το τελωνείο και το συνολικό ποσό που θα πληρώσω είναι 87$ μαζί με τα μεταφορικά. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω παραπάνω φόρους όταν θα έρθει το πακέτο στο τελωνείο; Και αν ναι πόσο θα πληρώσω. Τα παπούτσια στέλνονται από ότι λέει με AmazonGlobal Expedited Shipping.

Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να βάζουν και στο Amazon και στο Ebay κάτι τέτοιους φόρους. Όσες φορές το συνάντησα ήταν για αντικείμενα που αποστέλονται από Αμερική και ποτέ δεν αφορούσε USPS.. Και γω το έχω απορία αν όντως καλύπτουν τον εκτελωνισμό ή αν είναι κανένα νταβατζιλίκι που επιβάλει η κούριερ που στέλνει το πακέτο. Ας μας πει κανένας άλλος που δοκίμασε να αγοράσει έτσι...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επικοινώνησα με το Amazon και μου είπαν ότι προκρατάνε ένα ποσό... Αν το αντικείμενο στέλνεται με AmazonGlobal όπως αυτά τα παπούτσια που θέλω να αγοράσω τότε δεν πρόκειται να πληρώσεις άλλους φόρους... Αν οι φόροι που θα πληρωθούν είναι λιγότεροι από αυτό το ποσό που κράτησαν ή το αντικείμενο δεν περάσει καθόλου από το τελωνείο τότε επιστρέφουν την διαφορά ή όλο το ποσό...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται αν όλα τα δέματα που έρχονται απο U.S.A ελέγχονται στο τελωνείο η απλώς ελέγχουν κάποια τυχαία;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δωστε λιγο τα φωτα σας Ειναι στο τελωνειο θεσσαλονικης απO χθες 7/1.Λετε να την γλυτωσω?ΕΜS κινητακι 130 ευρω απο ΚΙΝΑ.

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 04-01-2013 09:11 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 04-01-2013 08:56 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 28-12-2012 01:25 IPS

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά δώστε μου τα φώτα σας. έχω παραγγείλει από κίνα ένα κινητό αξίας 160 ευρώ και από τα ελτα στον εντοπισμό αντικημένου έχω αυτό το αποτέλεσμα. τη λέτε να τρέχει¨?

 

 

Τετάρτη, 16 Ιανουαρίου 2013, 1:28:14 πμΤόπος Σάρωσης: ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

Περιγραφή: Αντικείμενα σε Συσκευασία

Κατάσταση Επίδοσης:

 

Τετάρτη, 16 Ιανουαρίου 2013, 1:30:47 πμΤόπος Σάρωσης: ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας

Κατάσταση Επίδοσης:

 

Παρασκευή, 18 Ιανουαρίου 2013, 11:38:26 πμΤόπος Σάρωσης: ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ.

Περιγραφή: Παραλαβή Συσκευασίας

Κατάσταση Επίδοσης:

 

Παρασκευή, 18 Ιανουαρίου 2013, 11:38:58 πμΤόπος Σάρωσης: ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ.

Περιγραφή: Αντικείμενα σε Συσκευασία

Κατάσταση Επίδοσης:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση .Γνωρίζει κανείς αν γίνετε να εισάγουμε μαχαίρια ?Θέλω να παραγγέλλω ένα σετ μαχαίρια Throwing Knives από Αμερική στο e-bay(δυστυχώς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα) και δεν είμαι σίγουρη αν θα το αφήσουν στο τελωνείο. Και με πιο τρόπο προτιμότερο να το στείλουν??

USPS First Class Mail InternationalTM

USPS Priority Mail InternationalTM

USPS Express Mail InternationalTM

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
γεια σας σκοπευω να παραγγειλω ενα κινητο απο κινα και οσο μπορεσα να διαβασω απ τις προηγουμενες σελιδες καποιες μεταφορικες τις αποκλειουμε για το τελωνειο. εχω την δυνατοτητα να ερθει το κινητο με Hongkong Post Air Mail, θα γλητωσω τα εχτρα? αλλιως σκεφτομαι την ems. τνχ
Link to comment
Share on other sites

China Post, Singapure Post, Hongkong Post είναι πλέον 99% ότι δεν σταματάνε τελωνείο. EMS θα δώσω 98%. Αποφεύγεις DHL όπως ο διάολος το λιβάνι.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας σκοπευω να παραγγειλω ενα κινητο απο κινα και οσο μπορεσα να διαβασω απ τις προηγουμενες σελιδες καποιες μεταφορικες τις αποκλειουμε για το τελωνειο. εχω την δυνατοτητα να ερθει το κινητο με Hongkong Post Air Mail, θα γλητωσω τα εχτρα? αλλιως σκεφτομαι την ems. τνχ

 

και εγώ αυτό έχω σκοπό απο εβδομάδα και απο ότι διάβασα EMS είναι ασφαλές, γρήγορο και χωρίς τελωνείο (τουλάχιστον απο όσο διάβασα εδω μέσα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
China Post, Singapure Post, Hongkong Post είναι πλέον 99% ότι δεν σταματάνε τελωνείο. EMS θα δώσω 98%. Αποφεύγεις DHL όπως ο διάολος το λιβάνι.

 

 

 

απο οτι μου ειπε ενας φιλος οτι δεν περναει απο τελωνειο(του ειπα για κινητα) μου λεει ειναι παρανομο...(κανει αγορες απο ebay θηκες για το iphone )ισχυει?

 

επισης πειτε οτι θελω να αγορασω ενα κινητο g4 jiayu οταν βγει...επισης ομως θελω να παρω θηκες...φορτιστες...μνημης...ζελατινες,,,στηριγματα ..joystick η γενικα διαφορα οπως καμερες γουεμπ...αν τα βαλω ολα σε να λογικα θα ανοιχτει? τι πρεπει να κλανω για να μην το ανοιξουν?2 διαφορετικες?

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

απο οτι μου ειπε ενας φιλος οτι δεν περναει απο τελωνειο(του ειπα για κινητα) μου λεει ειναι παρανομο...(κανει αγορες απο ebay θηκες για το iphone )ισχυει?

 

επισης πειτε οτι θελω να αγορασω ενα κινητο g4 jiayu οταν βγει...επισης ομως θελω να παρω θηκες...φορτιστες...μνημης...ζελατινες,,,στηριγματα ..joystick η γενικα διαφορα οπως καμερες γουεμπ...αν τα βαλω ολα σε να λογικα θα ανοιχτει? τι πρεπει να κλανω για να μην το ανοιξουν?2 διαφορετικες?

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Όσο πιο μικρό πακέτο τόσο καλύτερα.

Το παράνομο χωράει πολύ κουβέντα.

Πάντως φυλακή δεν πρόκειται να πας, ούτε να πληρώσεις κάποιο πρόστιμο αν αγχώνεσαι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ξερω αλλα δεν μπορω να δω την απαντηση σου...τι λες?

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος που δεν βλέπει το προηγούμενο post μου;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση .Γνωρίζει κανείς αν γίνετε να εισάγουμε μαχαίρια ?Θέλω να παραγγέλλω ένα σετ μαχαίρια Throwing Knives από Αμερική στο e-bay(δυστυχώς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα) και δεν είμαι σίγουρη αν θα το αφήσουν στο τελωνείο. Και με πιο τρόπο προτιμότερο να το στείλουν??

USPS First Class Mail InternationalTM

USPS Priority Mail InternationalTM

USPS Express Mail InternationalTM

Ευχαριστώ

 

Δοκίμασε να τα βρεις σε ευρωπαϊκά eBay κ δε θα έχεις πρόβλημα.

Απο eBay.it είχα φέρει ενα σπαθάκι ήρθε στη πόρτα μου αβιαστα. Εξω απο ΕΕ θα το σταματήσουν κ ίσως να μη στο δώσουν κ ποτε με τη δικαιολογία του "φονικού όπλου"

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα τελωνεία σταματάνε τις μεγάλες ποσότητες κ προϊόντα που πανε σε εταιρίες.

Παράδειγμα: δε θα σταματήσουν 5 κουτιά βιταμίνες προς ιδιώτη αλλα 20 κουτιά θα τα σταματήσουν 99.9%

Οπλα/μαχαίρια εκτός ΕΕ τα σταματάνε ΟΛΑ

Ρούχα, παπούτσια, γυαλιά, ρολόγια, κοσμήματα, κολωνιες σε λογικές ποσότητες όλα περνάνε χωρις εκτελωνισμο.

Να έχετε στο μυαλο σας τα εξής: τα ελαχιστα έξοδα εκτελωνισμου ειναι ανάλογα με την αξία του προϊόντος, άρα οταν κάποιος πάρει ρούχα πχ 500€ απο Αμερική ποιος νοιάζεται, κανείς. Αν όμως παει να φέρει ρούχα ή κάτι άλλο "νόμιμο" αξίας 2000€ πιθανότατα θα το σταματήσουν για να πληρώσει κανά 500€ έξοδα τελωνειου γιατι αλλιώς θα χάσει κι αυτα που πλήρωσε!

Ειδικά αν τα στείλετε με fast delivery αυξάνεται πολύ η πιθανότητα να τα μπλοκάρουν στο τελωνείο, γι αυτο προτιμάτε το απλό ταχυδρομείο που κάνει 2-3-4 βδομάδες.

Τώρα τα ηλεκτρονικά απο ΕΕ δε τα σταματάνε, απο US δεν εχω τολμήσει ποτε να φέρω ηλεκτρονικό αξία μεγαλύτερης των 50$ τα οποία δεν ασχολείται κανείς με τόσο φτηνά αντικείμενα.

Δείτε το και λογικά, οτι το κόστος εκτελωνισμου ειναι ανάλογο της τιμής, αλλα υπάρχει κι ενα ελάχιστο το οποίο ειναι περίπου 100$ άρα αν σου σταματήσουν προϊόν μικρής αξίας σε συμφέρει να το χάσεις παρα να το πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα τελωνεία σταματάνε τις μεγάλες ποσότητες κ προϊόντα που πανε σε εταιρίες.

Παράδειγμα: δε θα σταματήσουν 5 κουτιά βιταμίνες προς ιδιώτη αλλα 20 κουτιά θα τα σταματήσουν 99.9%

Οπλα/μαχαίρια εκτός ΕΕ τα σταματάνε ΟΛΑ

Ρούχα, παπούτσια, γυαλιά, ρολόγια, κοσμήματα, κολωνιες σε λογικές ποσότητες όλα περνάνε χωρις εκτελωνισμο.

Να έχετε στο μυαλο σας τα εξής: τα ελαχιστα έξοδα εκτελωνισμου ειναι ανάλογα με την αξία του προϊόντος, άρα οταν κάποιος πάρει ρούχα πχ 500€ απο Αμερική ποιος νοιάζεται, κανείς. Αν όμως παει να φέρει ρούχα ή κάτι άλλο "νόμιμο" αξίας 2000€ πιθανότατα θα το σταματήσουν για να πληρώσει κανά 500€ έξοδα τελωνειου γιατι αλλιώς θα χάσει κι αυτα που πλήρωσε!

Ειδικά αν τα στείλετε με fast delivery αυξάνεται πολύ η πιθανότητα να τα μπλοκάρουν στο τελωνείο, γι αυτο προτιμάτε το απλό ταχυδρομείο που κάνει 2-3-4 βδομάδες.

Τώρα τα ηλεκτρονικά απο ΕΕ δε τα σταματάνε, απο US δεν εχω τολμήσει ποτε να φέρω ηλεκτρονικό αξία μεγαλύτερης των 50$ τα οποία δεν ασχολείται κανείς με τόσο φτηνά αντικείμενα.

 

 

 

Δείτε το και λογικά, οτι το κόστος εκτελωνισμου ειναι ανάλογο της τιμής, αλλα υπάρχει κι ενα ελάχιστο το οποίο ειναι περίπου 100$ άρα αν σου σταματήσουν προϊόν μικρής αξίας σε συμφέρει να το χάσεις παρα να το πληρώσεις.

 

σε παραγγελια μου απο αμερικα φακων επαφης κοστος 150 δολαριων οταν τα εστειλαν με αργο δεν περασε τελωνειο....οταν τα εστειλαν με το γρηγορο σταματησε τελωνειο και μου ζητησαν 137 ευρω ....ακυρωσα την παραγγελια μου και τελικα το εκτελωνισα τσαμπα....:DDD

 

εγω εχω αλλο ερωτημα...αν δηλαδη παρω απο pandawill ενα κινητο μαζι με καρτες μνημης βασεις...θηκες η οτι βρω να μου αρεσει φυσικα κατω απο 350 ευρω τι πιθανοτητες εχει να μου το ανοιξουν?εννοω αν ειναι πολλα τα πραγματα?

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...