Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πήρα tablet απο το spemall.com , και ενώ δήλωσα signapore post , ο χαζός μου το έστειλε με DHL!!:lol:

αν ζητήσουν χρήματα θα το αφήσω να φύγει πίσω και θα ζητήσω πισω τα χρήματα είτε με το καλό είτε με dispute..

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια :)

 

Θέλω να παραγγείλω κάποια t-shirts online αλλά δυσκολέυομαι να βρω κάποιο ευρωπαικό site με ποικιλία όπως τα αμερικάνικα και θέλω να με διαφωτίσετε όσο γίνεται για το τελωνείο.Θελω 4-5 t-shirts με κοστος περίπου 100 ευρώ.

 

Έχω βρει τα εξής site απο America :

-T-shirt Hell

-Threadless

-Redbubble

-Zazzle.

 

Έχει κανείς εμπειρία με τα παραπάνω?Και κάτι σημαντικό όσον αφορά το zazzle.Είδα ότι έχει international site zazzle.co.uk ,όπου πήγα στο help και βρήκα το εξής κείμενο:

 

**In the case of orders placed through Zazzle's International web portals, the local tax and customs fees are covered by Zazzle. Separate customs charges will not apply unless the order is shipped outside of the region covered by the portal's distinct agreement with the local customs office. For more information, on what to expect when ordering through one of the Zazzle international portals, please select your local Zazzle site:

 

Will I need to pay VAT (Value Added Tax) and customs duties for my Zazzle.co.uk shipment when it is delivered?

 

No! When you order through the Zazzle.co.uk website, Zazzle is happy to pay all import duties and local taxes for you.

Is it possible to see a breakdown of the taxes and duties applied to an order?

 

Zazzle pays all import duties and local taxes for packages ordered from the Zazzle.co.uk website and shipping to locations within the European Union. Because you are not being charged import duties or taxes, we are not able to offer an itemized statement or invoice which lists the various charges that your package may incur as it travels to you.

 

Το έχει προσέξει κανείς?Να τους εμπιστευτώ οτι μου πληρώνουν αυτοί το τελωνείο αν παραγγείλω απο το co.uk?Αν κατάλαβα καλα δλδ...

Edited by ddd13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω...αν θέλω να αγοράσω από το πάνταγουηλ ένα πληκτρολόγιο και ένα ποντίκι, γουόκι τοκι ,βάση κινητού στο ποδήλατο

Και ακουστικα,Και κλάσικα γράψω από έξω άλλη τιμή...θα σταλούν ελλάδα κανονικά; η ΘA εχω θέμα με τελωνείο,

 

 

 

καμια αποψη?ευχαριστω

Edited by impreza_sti

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

πήρα tablet απο το spemall.com , και ενώ δήλωσα signapore post , ο χαζός μου το έστειλε με DHL!!:lol:

αν ζητήσουν χρήματα θα το αφήσω να φύγει πίσω και θα ζητήσω πισω τα χρήματα είτε με το καλό είτε με dispute..

 

δεν ειναι χαζος απλως εχει προσφορα με dhl στελνει και τα δηλωνει σαν ψηφιακες foto με αξια 20-30$ και δεν περνανε τελωνειο ...εσυ τα παιρνεις σε3-4 μερες και εισαι οκ...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Kάτι για αυτο που ρώτησα παραπάνω?

 

Τελικά θέλω να παραγγείλω t-shirts απο το redbubble.Σκέφτομαι για παραγγελία κάτω των 100 ευρώ,να ανησυχώ για τελωνείο?Αν κάτσει τελωνείο είναι το 25% της παραγγελίας κανονικά?

 

(Σε 1-2 email που αντάλλαξα είπαν οτι αν αναγκαστώ να πληρώσω customs να φωτογραφήσω την απόδειξη και να τους τη στείλω για να με βοηθήσουν χωρίς όμως να ξεκαθαρίζουν αν εννοούν refund)

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω κι εγώ την ερώτησή μου. Πρώτα απ' όλα, γίνεται να ΜΗΝ παραλάβω το πακέτο και να ζητήσω να σταλεί πίσω; Επικοινώνησα με το site όπου έκανα την βλακεία και παράγγειλα με DHL δύο κινητά απο hong kong. Προφανώς γράψανε την αξία τους οπώτε μου ζήτησαν κάτι τρελά ποσά.

 

Την δευτέρα σκέφτομαι να κάνω άρνηση παραλαβής και να σταλούν πίσω. Γίνεται κάτι τέτοιο; Αν ναι, παίζει να δεχτούν ξανασταλούν (με τα δεύτερα έξοδα δικά μου, καμμία σχέση με τα 180++ που μου ζητάει συνολικά η DHL που είναι ένα τρίτο (!) κινητό σε αξία) τα κινητά ένα-ένα; Έχω ξαναπάρει το ίδιο κινητό με China Post Express και πέρασε στο ντούκου.

 

Πάντως παρατήρησα το εξής:

Στην προηγούμενη παραγγελεία δεν είχαν γράψει αξία πάνω στο κουτί. Λέτε να μην έχουν ούτε και σε αυτήν; Ο υπεύθυνος της DHL δεν μου είπε την τιμή που είδε και του είπα οτι είναι δώρο και ευτελής αξίας ούτως η άλλως, ενώ ζήτησε απόδειξη.

 

 

 

Δεύτερον, η επιστροφή των προιόντων λόγω άρνησης γίνεται έτσι ώστε να συννενοηθώ να μου τα ξαναστείλουν ένα-ένα;

Edited by impreza_sti

Nokia N-gage Wasn't a bad phone...

it was a good console.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Την είχα πατήσει κι εγώ μία φορά με αυτούς (ο πωλητής μου το έστειλε δωρεάν με κουριερ ως εξυπηρέτηση, ενώ εγώ είχα επιλέξει απλό δέμα), και τότε μου είχαν πει ότι αν δεν τα παραλάβω θα τα στείλουν πίσω. Δε μου είχαν πει τίποτα για λεφτά...

 

Τελικά τα πληρωσα γιατί και πάλι φθηνότερα μου έβγαιναν από ότι να τα αγόραζα Ελλάδα, και μάλιστα ένα που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι για την δουλειά χρειάζονταν 2 εκτελωνιστές!

Ένας άντρας και μία γυναίκα με το ίδιο επώνυμο.

Γύρισε σπίτι το ζευγάρι με καλό μεροκάματο...!

 

Φαντάσου δηλαδή να είχα φέρει ένα κοντέινερ τι θα γινόταν και πόσοι θα χρειάζονταν!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού δίνεις αναγκαστικά ένα τηλέφωνο.

 

Στη δική μου περίπτωση χτύπησε το κινητό που είχα δώσει και άκουσα την κυρία να μου ζητάει κάτι λεφτά....

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

και αν χρειαστει σε καλουν οσο ειναι ακομη το δεμα στο ΚΔ αεροδρομιου?

γιατι το πακετο μου βρισκεται αυτη τη στιγμη το ΚΔ αθηνων

Link to comment
Share on other sites

Α, νόμιζα με κουριερ...

 

Αν είναι με ταχυδρομείο, και αν φυσικά χρειαστεί εκτελωνισμός, δεν κάνεις τίποτα. Θα σου έρθει κανονικά το δέμα, απλά όταν θα το παραλάβεις θα πληρώσεις 3 ευρώ επιπλέον στο ταχυδρομείο 'η στον ταχυδρόμο.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι παραπανω απο 3 ευρω το ποσο?

δηλαδη με το ταχυδρομειο οτι και να περασεις, στην χειροτερη δινεις 3 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Για αγορά απο Κίνα 51ε να επιλέξω κάποια εταιρία courrier που είναι δωρεάν ή EMS που χρεώνει γύρω στα 80ε? το δέμα θα είναι γύρω στα 3 κιλά συνολικά, μίνι λάπτοπ με παρελκόμενα

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

51 ευρω μινι λαπτοπ?ποιο??

 

αν και αν ειναι τοσοοοο βαρυ η αποψη μου ειναι οτι γενικα το ρισκαρεις πολυ...αλλα ναι ems

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω: Εχω γνωστο στις ΗΠΑ που μπορει να μου αγορασει και να μου στειλει κινητο (Nexus 4). Αν ανοιξει την συσκευασια και στειλει μονο το κινητο, βαζοντας πανω και κατι για να φαινεται οτι δεν ειναι καινουργιο (πχ μια ζελατινα/θηκη), το δηλωσει ως personal item και το στειλει με USPS υπαρχει πιθανοτητα να το σταματησουν στο τελωνειο;

 

Να με βαλουν να πληρωσω τι; Το κινητο που "ξεχασα στις ΗΠΑ" και μου το στελνει ο φιλος μου πισω;

 

Ευχαριστω!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Με usps συνήθως δεν περνάει. Άντε να πληρώσεις 3 ευρώ παραπάνω...

 

Ας βάλει μέσα και 5-10 φωτογραφίες σας (και καλά) και μία κάρτα για να την δώσεις στη γιαγιά, με ευχές...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφού δίνεις αναγκαστικά ένα τηλέφωνο.

 

Στη δική μου περίπτωση χτύπησε το κινητό που είχα δώσει και άκουσα την κυρία να μου ζητάει κάτι λεφτά....

 

Το τηλέφωνο που σε πήρε ήταν με απόκρυψη;

Δεν σηκώνω ποτέ με απόκρυψη αλλά αν παίρνουν με απόκρυψη αναγκαστικά θα πρέπει να απαντάω μέχρι να παραλάβω ένα δέμα που περιμένω.

Edited by StavrosD
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι... :(

 

Από απόκρυψη γιατί δεν σηκώνεις? Παλιότερα (εποχές telepassport) κάποιες εταιρίες τηλεφώνου είχαν εξ ορισμού απόκρυψη για τους πελάτες τους.

Μπορεί να μην σε παίρνουν για φάρσες αλλά να είναι πελάτες σου για κάποια δουλειά...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν απανταω σε κλησεις με αποκρυψη επειδή οι 100 τελευταίες κλησεις που είχα απο αποκρυψη ήταν απο τράπεζες για να βγάλω πιστωτικη κάρτα , απο εταιρείες σταθερης η κινητής τηλεφωνιας για να μου προωθησουν τα προϊόντα τούς, απο εταιρείες δημοσκοπησης, απο κάποια που ήθελα να αποφύγω και γενικότερα ήταν κλησεις που άπλα έχανα τον χρόνο μου όταν απαντούσα.

 

Ούτε μια φορά δεν ήταν κλήση για δουλειά η για βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

κανε το ποιο σωστο ,πηγαινε και απενεργοποιησε την...ετσι οποιος παει να σε παρει θα λεει..<<αν συνεχισετε την κληση σας ο αριθμος σας θα καταγραφει και θα εμφανιστει κανονικα>> ενα μηνυμα 10 δευτερολεπτων που θα σε σωσει απο βλακειεσ η ανεπιθυμητα ατομσ

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ την δικια σ...πας σε ενα καταστημα της τηλεφωνιας σου

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, θα χάσω πελάτες αν αλλάξω νούμερο.

 

Μόλισα με τα ΕΛΤΑ, μου είπαν να μην ανησυχώ. Θέλει πάνω από 20 μέρες ο εκτελωνισμός οπότε δεν τίθεται θέμα να μου τηλεφωνήσανε και να έχασα την κλήση.

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω να αλλαξεις....

 

κρατας το ιδιο και αλα ενεργοποιεις μια υπηρεσια η οποια οταν σε περνει καποιος με αποκρυψη θα σου λεει

 

"αν συνεχισετε την κληση σας ο αριθμος σας θα καταγραφει"

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...