Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

sos μου εστειλε η φιλη μου ενα iphone και την φοβισε ο υπαλληλος με την αιτιολογια οτι θα ανοιχτει και το δηλωσε ως gift και εβαλε 850 δολλαρια τιμη!!!!με την usps!

 

υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο???

θα παθω σοκ!

 

Αν είναι από Αμερική, μάλλον θα πληρώσεις.

Οι κάτοχοι αιφον θεωρούνται μη φτωχοί, οπότε τους χρεώνουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μα μου το εκανε δωρο γιατι να πληρωσω εγω???δεν μπορω να το καταλαβω αυτο!εχει αναγραψει και gift!πως θα αποδειχθει οτι μου το εκανε δωρο???
Link to comment
Share on other sites

Μα μου το εκανε δωρο γιατι να πληρωσω εγω???δεν μπορω να το καταλαβω αυτο!εχει αναγραψει και gift!πως θα αποδειχθει οτι μου το εκανε δωρο???

 

Αν ήταν με ένα gift να καθαρίζαμε, θα φέρναμε και αυτοκίνητα :cool:

Είναι μεγάλης αξίας και αφού εισάγεται θα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα μου το εκανε δωρο γιατι να πληρωσω εγω???δεν μπορω να το καταλαβω αυτο!εχει αναγραψει και gift!πως θα αποδειχθει οτι μου το εκανε δωρο???

 

Αυτά τα ρωτάνε πριν.... Τώρα έχεις 2 επιλογές εκτός από τον εκτελωνισμο.

Το αφήνεις στο τελωνείο για εκποίηση η επιστρέφεται στον αποστολέα.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα με ενημερωσουν οτι θα πληρωσω?οταν παω στο ταχυδρομειο να το παραλαβω?

 

Θα ρθει ειδοποίηση μαζί με το ποσό του τελωνείου, το οποίο θα το αποδώσει ο μεταφορέας αφού το εισπράξει από σένα.

Έτσι γίνεται συνήθως από 3 τες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ελαβα ενα κινεζικο συναγερμο σπιτιου με κεντρικη μοναδα, σενσορες κλπ χωρις κανενα προβλημα απο τελωνειο.

Εκανε 17 μερες περιπου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω ενα κινητο μεσω ebay, τη πρεπει να προσέξω για να μην πληρώσω τίποτα κερατιάτικα στο τελωνείο;;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

αν το παρεις απο ΕΕ δεν πληρωνεις τελωνειο.

απο αλλου, να στο στειλουν με απλο ταχυδρμειο, να το δηλωσουν χαμηλη αξια και ως δωρο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα . Με πηραν τηλ απο το τελωνειο σημερα και μου ζητησαν αποδειξη paypal για κατι που ειχα αγορασει για να εκτελωνιστει. Το δεμα ειναθ αξιας γυρω στα 700 ευρω. Μπορω να κανω κατι για να αποφυγω οπως πχ να ενημερωσω οτι ειναι απο επιστροφη-αντικατασταση ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα . Με πηραν τηλ απο το τελωνειο σημερα και μου ζητησαν αποδειξη paypal για κατι που ειχα αγορασει για να εκτελωνιστει. Το δεμα ειναθ αξιας γυρω στα 700 ευρω. Μπορω να κανω κατι για να αποφυγω οπως πχ να ενημερωσω οτι ειναι απο επιστροφη-αντικατασταση ?

 

Ωχ.... άρχισαν να ζητάνε αποδείξεις?

Αν έρχεται από Κίνα, μπορείς να πεις ότι είναι από αντικατασταση, αρκεί να έχεις κάποια παλιά απόδειξη.

Με το φωτοσοπ μπορείς Εύκολα να αλλάξεις την τιμή στο χαρτί που θα εκτυπώσεις.

Έχει ξαναγίνει και περνάει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.... άρχισαν να ζητάνε αποδείξεις?

Αν έρχεται από Κίνα, μπορείς να πεις ότι είναι από αντικατασταση, αρκεί να έχεις κάποια παλιά απόδειξη.

Με το φωτοσοπ μπορείς Εύκολα να αλλάξεις την τιμή στο χαρτί που θα εκτυπώσεις.

Έχει ξαναγίνει και περνάει εύκολα.

 

Καλά δεν θέλει και πολύ σκέψη.

Αν έχεις κάνει το λάθος και έχεις δηλώσει ένα πακέτο πάνω από 100-200€, είναι αρκετό για να ασχοληθούν οι τελωνειακοί.

 

Για αυτό πρώτου γράφουμε ότι θέλει να σπάνε τα μεγάλα πακέτα σε μικρότερα η να δηλώνεται μικρότερη τιμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πακετο απο αμερικη αξιας γυρω στα 920 δολλαρια(680 ευρω) και αρκετα ογκωδες (6-7 κιλα). αν πω οτι ειναι απο αντικατασταση αλλα δεν εχω παλαιοτερη αποδειξη τι γινεται ?
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πακετο απο αμερικη αξιας γυρω στα 920 δολλαρια(680 ευρω) και αρκετα ογκωδες (6-7 κιλα). αν πω οτι ειναι απο αντικατασταση αλλα δεν εχω παλαιοτερη αποδειξη τι γινεται ?

 

Ισως αν ισχυριστείς (και το δεχτούν βέβαια), ότι είναι δώρο από φίλο και ότι δεν έχεις απόδειξη γιατί δεν το πλήρωσες.

Η φωτοσοπ αν γράφει ξεκάθαρα ότι έχει αγοραστεί από μαγαζί.

Δύσκολα τα πράγματα. Καλή τύχη πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω φωτοσοπ στα 200-300 δολλαρια ας πουμε, νομιζω οτι κανει μπαμ οτι η τιμη του ειναι παραπανω, τι μπορει να γινει αν δε δεχτουν την αποδειξη ?
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω φωτοσοπ στα 200-300 δολλαρια ας πουμε, νομιζω οτι κανει μπαμ οτι η τιμη του ειναι παραπανω, τι μπορει να γινει αν δε δεχτουν την αποδειξη ?

 

Τπτ. Θα πληρώσεις ότι σου πούνε. Έτσι κι αλλιώς δεν δεσμευοντται από ισχυρισμούς πελατών.

Δικαιολογία τους δίνεις, να σου κάνουν χάρη.

Γνωρίζουν πολύ καλά πόσο κοστίζει οτιδήποτε.

Αν αφήνουν τα κινέζικα κλπ ως gifts κλπ, είναι λόγω διακρατικων συμφωνιών, να κάνουν δήθεν ότι δεν βλέπουν.

Η δουλειά τους είναι αυτή.

Αν είχες κάνα κολλητό εκτελωνιστη, θατανε η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι φόρος μπαίνει πάνω από τα 50$, οπότε θα πρέπει να το δηλώσεις τόσο, αν πρέπει να δείξεις ότι το αγόρασες.
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δε νομίζω οτι μπορώ να τους παρουσιάσω "εικονικό" τιμολόγιο 50$ για αντικείμενο αξίας 850 δολλαρίων (στην Ελλάδα 900 ευρώ). Μετά από επικοινωνία μου με το τελωνείο ενημερώθηκα πως το αντικείμενο έχει αναγραφόμενη τιμή την πραγματική του αξία και μου είπαν οτι αν δεν στείλω απόδειξη κινδυνεύω να χρεωθώ μεγαλύτερη τιμή από την αναγραφόμενη ! Εγώ ισχυρίστηκα οτι είναι απο service αντικατάσταση αλλά ο πωλητής το έχει δηλώσει ως αντικείμενο εμπορίου. Μετά από διαβουλεύσεις κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην καλύτερη θα φορολογηθώ για την αναγραφόμενη τιμή. Δε νομίζω οτι μπορώ τώρα να κάνω κωλοτούμπα να τους πω πάρτε την απόδειξη τόσο είναι μη με χρεώσετε παραπάνω. Θα έχω νέα επικοινωνία την Δευτέρα απευθείας με τον εκτελωνιστή απ'ότι κατάλαβα και ο θεός βοηθός. Σε περίπτωση που δεν το δεχτώ τι παίζει με τον πωλητή στο ebay ? Μπορώ να ζητήσω refund χάνοντας τα μεταφορικά μου έτσι ?
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θέλει κουβέντα με τον πωλητή.

Από ποια χώρα είναι αλήθεια;

Ζήτα του να φύγει πίσω το πακέτο και να χάσεις μόνο μεταφορικά, εφόσον είναι δικό σου το φταίξιμο. Και να σου επιστρέψει το υπόλοιπο ποσό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εκανα μια συνδρομη στην myus.com για να παραγγελνω απο αμερικη, εχει καποιος εμπειρια απο την συγκεκριμενη εταιρια? τους ζητησα στο πακετο να γραψουν μικροτερη αξια αλλα δεν δεχτηκαν. μου το στελνουν με usps priority οπως τουσ ζητησα αλλα η αξια ειναι πανω απο 600 δολαρια. λετε να το γλιτωσω το τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θέλει κουβέντα με τον πωλητή.

Από ποια χώρα είναι αλήθεια;

Ζήτα του να φύγει πίσω το πακέτο και να χάσεις μόνο μεταφορικά, εφόσον είναι δικό σου το φταίξιμο. Και να σου επιστρέψει το υπόλοιπο ποσό.

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και το 30 days return policy. Από Αμερική είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δε νομίζω οτι μπορώ να τους παρουσιάσω "εικονικό" τιμολόγιο 50$ για αντικείμενο αξίας 850 δολλαρίων (στην Ελλάδα 900 ευρώ). Μετά από επικοινωνία μου με το τελωνείο ενημερώθηκα πως το αντικείμενο έχει αναγραφόμενη τιμή την πραγματική του αξία και μου είπαν οτι αν δεν στείλω απόδειξη κινδυνεύω να χρεωθώ μεγαλύτερη τιμή από την αναγραφόμενη ! Εγώ ισχυρίστηκα οτι είναι απο service αντικατάσταση αλλά ο πωλητής το έχει δηλώσει ως αντικείμενο εμπορίου. Μετά από διαβουλεύσεις κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην καλύτερη θα φορολογηθώ για την αναγραφόμενη τιμή. Δε νομίζω οτι μπορώ τώρα να κάνω κωλοτούμπα να τους πω πάρτε την απόδειξη τόσο είναι μη με χρεώσετε παραπάνω. Θα έχω νέα επικοινωνία την Δευτέρα απευθείας με τον εκτελωνιστή απ'ότι κατάλαβα και ο θεός βοηθός. Σε περίπτωση που δεν το δεχτώ τι παίζει με τον πωλητή στο ebay ? Μπορώ να ζητήσω refund χάνοντας τα μεταφορικά μου έτσι ?

Φίλος, δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά με τι κουράγιο κάνεις με κλειστά μάτια τέτοια παραγγελία από Αμερική και μπαίνεις στο αυτή τη διαδικασία που θα σε ζημιωσει κάποια χρήματα, χωρίς λόγο?

Δεν είναι καλύτερα να ποσταρεις η να διαβάσεις από πριν, ώστε να ενημερωθείς σωστά?

Δεν μαζεύεται τπτ τώρα. Όλοι αυτοί ψάχνουν αφελείς.

Βάσει νόμου σε επιστροφη, έχουν δικαίωμα να σου κρατήσουν τα μεταφορικά σε λιανική τιμή, που είναι κάτι κατοστάρικα για ΗΠΑ. Δεν είναι δική τους υπαιτιοτητα το τελωνείο.

Άντε να βγάλεις άκρη μετά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.

Είμαι ολοκαίνουργιος εδώ και γενικώς σε chat. Για αυτό συνχωράτε με αλά οι ανάγκες μου και εμένα να μην πληρώνω πολλαπλάσια τις τιμές κινέζικων με ανάγκασε να ψαχτώ για αγορές απευθείας απο τα γνωστά site.

Εχω πολλά ερωτήματα, ξεκινάω και ο θεός βοηθός, εαν δεν με πετάξετε εκτός!!!!

1)μεχρι πόσα κιλά μπορούν να αποσταλούν με airmail (γιατί ενδιαφέρομαι για κάποια θερμαντικά σωματα υπέρυθρων ακτίνων) και ποιά μπορεί να είναι άλλη επιλογή πού να μην κολλήση στό τελωνείο.

και 2) εάν κάποιος γνωρίζει καλά το alibaba και μπορεί να μου επισημάνει κάποια πράγματα θα το εκτιμούσα πολύ.

Αυτά πρός το παρόν γιά να το παρουμε σιγά σιγά! ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας .. Έχω μία ερώτηση

 

Ο καλύτερος μου φίλος ζει στις ΗΠΑ έχει αμερικάνικη ιθαγένεια αλλά και ελληνική. θέλει να μου στείλει ένα laptop (Mac Book Pro)

θα στείλει αυτό το πακέτο στο όνομα της αδελφής του και όχι στο δικό μου γιατί η αδεφή του μένει Ελλάδα. ο φίλος μου μου είπε ότι έδωσε τα πλήρη στοιχεία σχετικά με το laptop (πλήρη τιμή κλπ) 1299$ δήλωσε. Νομίζω ότι το έστειλε με USPS άλλα δεν είμαι και σίγουρος.

ξέρω ότι μπορει να περάσει από τελωνείο το θέμα είναι πόσο μπορέι να πληρώσω?? επίσης μου είπε ότι μέσα στο πακέτο έβαλε μόνο το laptop και τον φορτιστή, τίποτα άλλο. ούτε χαρτιά, ούτε τα CD του laptop.

 

Κάποια άτομα που ρώτησα μου είπαν οτι μπορεί να μην περάσει απο τελωνείο γιατί είναι στο ίδιο όνομα.. άλλα μπορεί να κάνουν κ λάθος!!!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...