Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα.

Είμαι ολοκαίνουργιος εδώ και γενικώς σε chat. Για αυτό συνχωράτε με αλά οι ανάγκες μου και εμένα να μην πληρώνω πολλαπλάσια τις τιμές κινέζικων με ανάγκασε να ψαχτώ για αγορές απευθείας απο τα γνωστά site.

Εχω πολλά ερωτήματα, ξεκινάω και ο θεός βοηθός, εαν δεν με πετάξετε εκτός!!!!

 

2) εάν κάποιος γνωρίζει καλά το alibaba και μπορεί να μου επισημάνει κάποια πράγματα θα το εκτιμούσα πολύ.

Αυτά πρός το παρόν γιά να το παρουμε σιγά σιγά! ευχαριστώ

 

κάπως αργά, αλλά τελοσπάντων...

 

γνωρίζω μόνο το 2

παρήγγειλα 2 φορές και μου τα έστειλαν πολύ καλά πακεταρισμένα με αριθμό συστημένου (ογκώδη εργαλεία)

ήξερα που βρίσκονταν τα δέματα μου κάθε στιγμή και δεν είχα κανένα πρόβλημα

 

απλά πρόσεξε πάντα να έχει υψηλό rating ο πωλητής και να στέλνει πάντα με αριθμό τρακινγκ

 

το alibaba / aliexpress είναι το αντίστοιχο κινέζικο ebay

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας!

Εχω παραγγειλει και εγω με την σειρα μου στις 28/11 ενα Κινητο και εχει σταλει με Swiss Post γνωριζετε ποσες περιπου μερες θα κανει να ερθει?

το κοστος ειναι περιπου 140 ευρω θα κολησει στο τελωνειο?

 

υ.γ: εχω διαβασει περιπου 20-30 σελιδες ,εχω μια αποψη αλλα τωρα τελευταια εχει κανει κανεις καμια αγορα?

 

 

ευχαριστω

masterD
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .. Έχω μία ερώτηση

 

Ο καλύτερος μου φίλος ζει στις ΗΠΑ έχει αμερικάνικη ιθαγένεια αλλά και ελληνική. θέλει να μου στείλει ένα laptop (Mac Book Pro)

θα στείλει αυτό το πακέτο στο όνομα της αδελφής του και όχι στο δικό μου γιατί η αδεφή του μένει Ελλάδα. ο φίλος μου μου είπε ότι έδωσε τα πλήρη στοιχεία σχετικά με το laptop (πλήρη τιμή κλπ) 1299$ δήλωσε. Νομίζω ότι το έστειλε με USPS άλλα δεν είμαι και σίγουρος.

ξέρω ότι μπορει να περάσει από τελωνείο το θέμα είναι πόσο μπορέι να πληρώσω?? επίσης μου είπε ότι μέσα στο πακέτο έβαλε μόνο το laptop και τον φορτιστή, τίποτα άλλο. ούτε χαρτιά, ούτε τα CD του laptop.

 

Κάποια άτομα που ρώτησα μου είπαν οτι μπορεί να μην περάσει απο τελωνείο γιατί είναι στο ίδιο όνομα.. άλλα μπορεί να κάνουν κ λάθος!!!

 

Ευχαριστώ!

 

99.9% θα περασει τελωνειο.

Υπολογισε στα 30% της δηλωθεν αξιας αν συνοδευεται απο αποδειξη αγορας πραγματικη.

Αν εχει ψευτικη αποδειξη θα βαλουν τους δασμους με την επισημη Αμερικανικη τιμη.

Γενικως μην μπλεξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας!

Εχω παραγγειλει και εγω με την σειρα μου στις 28/11 ενα Κινητο και εχει σταλει με Swiss Post γνωριζετε ποσες περιπου μερες θα κανει να ερθει?

το κοστος ειναι περιπου 140 ευρω θα κολησει στο τελωνειο?

 

υ.γ: εχω διαβασει περιπου 20-30 σελιδες ,εχω μια αποψη αλλα τωρα τελευταια εχει κανει κανεις καμια αγορα?

 

 

ευχαριστω

Αν έρχεται με swiss post γιατί να περάσει τελωνείο;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και απο εμένα, μια ερώτηση θέλω να κάνω γιατι όσο και να έψαξα δεν βρήκα κατι το κατατοπιστικό. Θέλω να κάνω μια παραγγελια απο ebay απο US για κατι ακουστικα. Με το global shipping program που αναφερει no addititonal import charges at delivery υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ εξτρά απο το τελωνείο ή ειμαι ξεγνοιαστος;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια σας, θελω να κανω μια παραγγελια απο κινα, το προιον κανει 41 ευρω ειναι 900 γραμμαρια και θα ερθει με την hongkongpost... θα εχω καμια χρεωση απο το τελωνειο???
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, θελω να κανω μια παραγγελια απο κινα, το προιον κανει 41 ευρω ειναι 900 γραμμαρια και θα ερθει με την hongkongpost... θα εχω καμια χρεωση απο το τελωνειο???

 

Μπα .:cool:

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Αμερική, 40ε αξία, 40ε μεταφορικά, ογκώδες και ψιλό βαρύ. (Εξάτμιση, το τελικό μόνο)

Eρχεται με USPS Priority Mail InternationalTM. Πιθανότητες να περάσει τελωνείο; Και πόσο (περίπου) θα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κι εγώ την παρέα.Παιδιά θέλω βοήθεια.Παρήγγειλα από ebay αμερικής ένα τάμπλετ αξίας 500 ευρώ γτ το βρήκα σε προσφορά.Μου ζήτησαν και 50 ευρώ για έξοδα αποστολής.Σήμερα έφτασε αθήνα και βρίσκεται τελωνείο.Η αποστολή έγινε μέσω fedex.Πήρα τηλέφωνο σήμερα και τους ρώτησα πότε θα το έχω στα χέρια μου, γιατί η παραγγελία έγινε 20 δεκεμβρίου κι ακόμα περιμένω.Μου απάντησαν ότι πρέπει να εκτελωνιστεί για να το στείλουν.Πόσο περίπου θα χρεωθω?Το δέμα είναι 550 γρ.Ξέρει κανείς?Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου λέγατε περίπου το ποσό. Edited by Theo_Pech
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω 100-150 ευρώ σίγουρα (βασισμένος σε ιστορίες με τελωνείο που έχω διαβάσει).

 

Πόσο έκανε δηλαδή το ίδιο ταμπλετ εδώ στην Ελλάδα 'η στην Ευρώπη?

Μήπως δηλαδή στο τέλος σου βγει και ακριβότερο...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω 100-150 ευρώ σίγουρα (βασισμένος σε ιστορίες με τελωνείο που έχω διαβάσει).

 

Πόσο έκανε δηλαδή το ίδιο ταμπλετ εδώ στην Ελλάδα 'η στην Ευρώπη?

Μήπως δηλαδή στο τέλος σου βγει και ακριβότερο...

 

Είναι το καινούριο note 10.1 2014 edition της samsung αλλά 32 GB.Εδώ ελλάδα το μοντέλο με τα 16GB κοστίζει 700.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντησή σου.Μακάρι να μην είναι παραπάνω, κι άλλη φορά θα ρωτάω πριν κάνω αγορά.Ήταν πρώτη φορά και δεν γνώριζα :wacko::worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω άνετα ένα 200αρι ειδικά αν υπάρχει μέσα απόδειξη αγοράς.

Καλά βρε παλληκάρι, το αγόρασες από την άλλη άκρη για να γλιτώσεις 100€ στα 700€;

Τουλάχιστον εγγύηση παίζει από εκεί για Ευρώπη ή ούτε αυτό το ξέρεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω άνετα ένα 200αρι ειδικά αν υπάρχει μέσα απόδειξη αγοράς.

Καλά βρε παλληκάρι, το αγόρασες από την άλλη άκρη για να γλιτώσεις 100€ στα 700€;

Τουλάχιστον εγγύηση παίζει από εκεί για Ευρώπη ή ούτε αυτό το ξέρεις;

 

Δεν αναγνωρίζεται η εγγύηση στην Ευρώπη για προϊόντα που αγοράστηκαν στην Αμερική! Τουλάχιστον αυτό ισχύει για τα κινητά Samsung υποθέτω και για τα tablet!

Link to comment
Share on other sites

Είναι το καινούριο note 10.1 2014 edition της samsung αλλά 32 GB.Εδώ ελλάδα το μοντέλο με τα 16GB κοστίζει 700.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντησή σου.Μακάρι να μην είναι παραπάνω, κι άλλη φορά θα ρωτάω πριν κάνω αγορά.Ήταν πρώτη φορά και δεν γνώριζα :wacko::worry:

 

Το έψαξες στο skroutz καθόλου? Μου βγάζει 570€ το 32αρι. Φοβάμαι ότι και πιο πολλά χρήματα θα δώσεις και εγγύηση δεν θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξες στο skroutz καθόλου? Μου βγάζει 570€ το 32αρι. Φοβάμαι ότι και πιο πολλά χρήματα θα δώσεις και εγγύηση δεν θα έχεις.

 

Ναι το έψαξα..ξέχασα να πω ότι είναι η έκδοση wifi+4g 32 GB.Γίνεται να το στείλω πίσω και να τους πω να μου το στείλουν με USPS?Εννοώ να συννενοηθώ με τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έψαξα..ξέχασα να πω ότι είναι η έκδοση wifi+4g 32 GB.Γίνεται να το στείλω πίσω και να τους πω να μου το στείλουν με USPS?Εννοώ να συννενοηθώ με τον πωλητή.

 

Τι να στείλεις φίλε μου.

Αφού είναι ήδη τελωνείο.

Τώρα περιμένεις τη λυπητερή.

Link to comment
Share on other sites

Τι να στείλεις φίλε μου.

Αφού είναι ήδη τελωνείο.

Τώρα περιμένεις τη λυπητερή.

θα αγγιξει τα 800...:cry:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

θα αγγιξει τα 800...:cry:

 

Εντωμεταξύ ρώτησα παιδιά που έχουν ξαναπαραγγήλει από ebay αμερικής και κανένας δεν μου είπε για τελωνείο.Κι εμένα δεν μου πέρασε καν από το μυαλό...:X

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ ρώτησα παιδιά που έχουν ξαναπαραγγήλει από ebay αμερικής και κανένας δεν μου είπε για τελωνείο.Κι εμένα δεν μου πέρασε καν από το μυαλό...:X

 

Προφανώς δεν ρώτησες εδώ μέσα και δεν εψαξες λίγο στο ίντερνετ να δεις τι ισχύει.

Τώρα πες στα παιδιά που ρώτησες να σε καλύψουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ ρώτησα παιδιά που έχουν ξαναπαραγγήλει από ebay αμερικής και κανένας δεν μου είπε για τελωνείο.Κι εμένα δεν μου πέρασε καν από το μυαλό...:X

 

Από ebay Αμερικής παραγγέλνω κι εγώ, αλλά αν ο πωλητής είναι από Κίνα κλπ δεν έχει τελωνείο. Αλήθεια είπαν τα παιδιά.

Αν ο πωλητής είναι από ΗΠΑ, είναι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ ρώτησα παιδιά που έχουν ξαναπαραγγήλει από ebay αμερικής και κανένας δεν μου είπε για τελωνείο.Κι εμένα δεν μου πέρασε καν από το μυαλό...:X

μην το παραλαβεις...στειλτο πισω..αλλα δεν ξερω αν γινεται τωρα...τα παιδια ξερουν καλυτερα να σου πουν

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

μην το παραλαβεις...στειλτο πισω..αλλα δεν ξερω αν γινεται τωρα...τα παιδια ξερουν καλυτερα να σου πουν

 

Οχι γιατί θα πληρώσει διπλά μεταφορικά και αφού ο πωλητής είναι ο ίδιος θα ξαναπληρωσει τελωνείο. Καλύτερα να το πάρει να το χαρεί. Δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα ο φίλος με τα λεφτά.

Αντε Τρίτη και καλορίζικο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί θα πληρώσει διπλά μεταφορικά και αφού ο πωλητής είναι ο ίδιος θα ξαναπληρωσει τελωνείο. Καλύτερα να το πάρει να το χαρεί. Δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα ο φίλος με τα λεφτά.

Αντε Τρίτη και καλορίζικο.

 

Ναι δεν έχω πρόβλημα, αλλά είναι απατεώνες εδώ που τα λέμε να χρεώνουν τόσο πολύ.Παρασκευή μεσημέρι που μίλησα μαζί τους μου είπε μία κοπέλα ότι θα μου στείλουν στο email το κόστος, αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα τίποτα.Μήπως να ξαναπάρω τηλέφωνο την Δευτέρα να ξαναρωτήσω;Γτ το χρειάζομαι το τάμπλετ.Τρίτη έιναι αργία για τους ιδιώτες, οπότε τέλη εβδομάδος το κόβω.Σας ευχαριστώ όλους σας για την άμεση ενημέρωσή σας, ειλικρινά. :O:O:rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχω πρόβλημα, αλλά είναι απατεώνες εδώ που τα λέμε να χρεώνουν τόσο πολύ.Παρασκευή μεσημέρι που μίλησα μαζί τους μου είπε μία κοπέλα ότι θα μου στείλουν στο email το κόστος, αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα τίποτα.Μήπως να ξαναπάρω τηλέφωνο την Δευτέρα να ξαναρωτήσω;Γτ το χρειάζομαι το τάμπλετ.Τρίτη έιναι αργία για τους ιδιώτες, οπότε τέλη εβδομάδος το κόβω.Σας ευχαριστώ όλους σας για την άμεση ενημέρωσή σας, ειλικρινά. :O:O:rolleyes:;)

 

Δεν ειναι απατεώνες. Αυτό λέει ο νόμος. Κάτσε να δεις πόσο θα σε χρεώσουν πρώτα.

Το κακό είναι ότι τα κουριερ παίρνουν ποσοστά, γι αυτό προσπαθούν να χρεώσουν όσο γίνεται πιο πολύ. Μόλις πληρώσεις, σε 2-3 ωρες τοχεις.

Πίεσέ τους. Τα τελωνεία ειναι ανοιχτά Τρίτη. Τέτάρτη, το πολύ, τοχεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...