Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!Θελω να κανω μια εισαγωγη με 4 πολλαπλασιαστες απο αμερικη αξιας 260 ευρω + 50 μεταφορικα!Γνωριζετε τι τελωνειο θα πληρωσω και μπορει να υπαρξει κανα προβλημα!?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ. Προέβην σε μια παραγγελία από Αμερική http://www.ebay.com/itm/RINGKE-DELIGHT-Nexus-5-NAVY-Standing-View-Wallet-Case-w-FREE-Screen-Protector-/301005105381?ssPageName=ADME:L:OU:GB:3160 μιας θήκης αξίας 12.99 $ +3.99$ μεταφορικά και όπως μπορείτε να δείτε στο πεδίο shipping, αναφέρει:Standard Int'l Shipping . Το email που έλαβα σήμερα είχε και tracking number και αναζητώντας το μου βγάζει : DHL Global Mail με πιθανή ημερομηνία παραλαβής από 21.01.2014-10.02.2014. Αυτό τώρα το φρούτο με την DHL Global Mail τι εστί ;;; Είναι κούριερ ;;; Βέβαια κούριερ και να φτάσει από 11 εως 30 ημέρες απο σήμερα δεν μου κάνει αλλά το DHL με τρομάζει...μην φτάσουμε για μια θήκη των 15 $ να πληρώνουμε εκτελωνισμό των κούριερ που αγγίζουν τα 70 ευρώ. Για δώστε τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε τι εστι DHL Global Mail.

Δεν είναι DHL Courier,αλλα τα Γερμανικά ταχυδρομεία.

Απο ELTA θα σου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Λετε να χουμε κανα θεμα με ΤΝΤ Airmail?

 

Δεν είναι DHL Courier,αλλα τα Γερμανικά ταχυδρομεία.

Απο ELTA θα σου έρθει.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις τιποτα.Οι Αμερικανοι γραφουν σχεδον παντα την πραγματικη αξια του αντικειμενου.Και να το ανοιξουν (που δεν) θα το κοστολογησουν το πολυ 20 ευρω.Οπως ειπε ο φιλος απο πανω καμια σχεση με κουριερ.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! εχω παραγγειλει ενα κινητο απο Κινα απο το minideal.net ,πληρωσα και 18 ευρω συν για να μου ερθει γρηγοροτερα μεσω EMS. σημερα το μεσημερακι που μπηκα να δω που βρισκεται κτλ. ελεγε αυτο: ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 15-01-2014 15:08 ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ. To ερωτημα μου ειναι αν ξερει καποιος αν θα πληρωσω φορο-δασμο. Ειδα οτι ερχεται με την ΕΛΤΑ ταχυμεταφορες. το κινητο ειχε αξια 275 μαζι με μια θηκη που παρηγγειλα και συνολικα μαζι με την EMS που πληρωσα 295 ολα. επειδη διαβασα κατι οτι πληρωνεις θελω την βοηθεια σας,αν καποιος εχει παραγγειλει κινητο κτλ. και τι γινεται με το τελωνειο. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! εχω παραγγειλει ενα κινητο απο Κινα απο το minideal.net ,πληρωσα και 18 ευρω συν για να μου ερθει γρηγοροτερα μεσω EMS. σημερα το μεσημερακι που μπηκα να δω που βρισκεται κτλ. ελεγε αυτο: ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ15-01-2014 15:08ΚΔΤ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ. To ερωτημα μου ειναι αν ξερει καποιος αν θα πληρωσω φορο-δασμο. Ειδα οτι ερχεται με την ΕΛΤΑ ταχυμεταφορες. το κινητο ειχε αξια 275 μαζι με μια θηκη που παρηγγειλα και συνολικα μαζι με την EMS που πληρωσα 295 ολα. επειδη διαβασα κατι οτι πληρωνεις θελω την βοηθεια σας,αν καποιος εχει παραγγειλει κινητο κτλ. και τι γινεται με το τελωνειο. Ευχαριστω

 

Αν είδες ότι έρχεται με ΕΛΤΑ μάλλον την γλυτωσες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

με τα ΕΛΤΑ ειναι γιατι περασα απο εκει και με το tracking number που εχω το εβγαλε οτι ειναι σε αυτους. τι να πω? θα περασω και αυριο να κανω μια ερωτηση μηπως ξερουν αυτοι να μου πουνε
Link to comment
Share on other sites

με τα ΕΛΤΑ ειναι γιατι περασα απο εκει και με το tracking number που εχω το εβγαλε οτι ειναι σε αυτους. τι να πω? θα περασω και αυριο να κανω μια ερωτηση μηπως ξερουν αυτοι να μου πουνε

 

Αφού θα σου έρθει με ταχυμεταφορές μη περάσεις.

Θα σε ειδοποιούσαν πριν στο παραδώσουν, αν ήταν να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω στειλει το κινητό μου galaxy s3 στο εξωτερικο για να μου το φτιάξουν λογο κακού φλασαρισματος.Η επισκευή κόστισε 50 ευρώ ξέρετε αν θα μου βάλουν τελωνιο για το κινητό το οποίο είναι ειδη δικο μου αλλά το εστειλα για επισκευή
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω στειλει το κινητό μου galaxy s3 στο εξωτερικο για να μου το φτιάξουν λογο κακού φλασαρισματος.Η επισκευή κόστισε 50 ευρώ ξέρετε αν θα μου βάλουν τελωνιο για το κινητό το οποίο είναι ειδη δικο μου αλλά το εστειλα για επισκευή

Aν αγοράστηκε εδώ το κινητό, τότε και να γίνει κάτι τέτοιο που λες, αρκεί να αποδείξεις ότι έχει αγοραστεί εδώ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω πάρει ενα κινητό απο αμερικη .Το παρειγειλα στις 3 του μηνός και στα site της usps μου δείχνει

January 10, 2014

Depart USPS Sort Facility

MIAMI,*FL*33112*

 

Και απο τοτε δεν έχω τίποτα νεο ξέρει κανεις τι μπορεί να έχει γίνει γιατί 20 του μηνός σήμερα και δεν έχει δειξει κάτι καινούριο απο τις 10 του μήνα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω πάρει ενα κινητό απο αμερικη .Το παρειγειλα στις 3 του μηνός και στα site της usps μου δείχνει

January 10, 2014

Depart USPS Sort Facility

MIAMI,*FL*33112*

 

Και απο τοτε δεν έχω τίποτα νεο ξέρει κανεις τι μπορεί να έχει γίνει γιατί 20 του μηνός σήμερα και δεν έχει δειξει κάτι καινούριο απο τις 10 του μήνα

 

Φίλε μου αν το tracking Number ξεκινάει με L******* τότε δε θα δεις απολύτως τίποτα, γιατι αυτοί οι κωδικοί είναι για απλά – express ταχυδρομικά αντικείμενα τα οποία σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση, δεν καταγράφονται αναλυτικά στα διάφορα στάδια της διαχείρισής τους.

Αρα κανεις δεν ξερει που μπορει να ειναι τωρα, επειδη το αντικειμενο δεν ιχνηλατειται απο το σύστημα!

 

Πρακτικά να ξέρεις ότι μπορει να πάρει απο 1 μήνα μέχρι 2 μέχρι να σου έρθει! Οπότε μη φοβάσαι να έχει χαθεί.

(Όλα όσα είπα αφορούν στην περίπτωση που ο κωδικός ξεκινάει L******** )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω ενα δεμα απο την περασμενη πεμπτη που μου λεει εισαγωγη τελωνείο ειναι με usps priority mail και με αξια 400$ +107.70 μεταφoρικα γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω για να μαθω τι γινετε με το δεμα μου ?
Link to comment
Share on other sites

Φίλος αγόρασε ένα τηλ. από ebay. Ο seller ο ******, παρά την περιγραφή στο αντικείμενο που έλεγε πως χρησιμοποιεί USPS, το έστειλε με FedEx, gift, <100$ και έβαλε το δικό του όνομα, όχι του ebay store. Επιπλέον, δεν έβαλε κανενός είδους απόδειξη μέσα στο κουτί.

Αποτέλεσμα, η orbit έστειλε στο φιλαράκι πακετάκι 127.41 euros για κάτι το οποίο έχει ήδη πληρωθεί η αξία του μία φορά και έχει αποδοθεί φόρος στην Αμερική.. Για κάτι που είναι gift και <100$ για όνομα του Θεού..

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Φίλος αγόρασε ένα τηλ. από ebay. Ο seller ο *******, παρά την περιγραφή στο αντικείμενο που έλεγε πως χρησιμοποιεί USPS, το έστειλε με FedEx, gift, <100$ και έβαλε το δικό του όνομα, όχι του ebay store. Επιπλέον, δεν έβαλε κανενός είδους απόδειξη μέσα στο κουτί.

Αποτέλεσμα, η orbit έστειλε στο φιλαράκι πακετάκι 127.41 euros για κάτι το οποίο έχει ήδη πληρωθεί η αξία του μία φορά και έχει αποδοθεί φόρος στην Αμερική.. Για κάτι που είναι gift και <100$ για όνομα του Θεού..

 

Καλό θα είναι να είμαστε προσεκτικοί και να ρωτάμε πριν αγοράσουμε. Αφελείς ψάχνουν όλοι αυτοί.

Ολοι gift γράφουν στα κουτιά, αλλά έχουν γνώση οι φύλακες.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να είμαστε προσεκτικοί και να ρωτάμε πριν αγοράσουμε. Αφελείς ψάχνουν όλοι αυτοί.

Ολοι gift γράφουν στα κουτιά, αλλά έχουν γνώση οι φύλακες.

 

Μα δεν είναι μόνο το gift.. Είναι και όλα τα υπόλοιπα που έγιναν (αξία, μη απόδειξη εντός κουτιού και όνομα ΑΝΘΡΩΠΟΥ, όχι εταιρείας). Δηλ. αν του έστελνε η μάνα του γιουβαρλάκια τι θα πλήρωνε?

 

Το τηλ είναι consumer goods και electronics αλλά είναι από ιδιώτη (ο οποίος έχει ΗΔΗ πληρώσει φόρο στην Αμερική) προς ιδιώτη..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Μη λέμε ότι θέλουμε. Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι που πληρώνει κερατιατικα από Αμερική.

Δικαιολογίες υπάρχουν, αλλά τπτ δεν αλλάζει.

Μην ξαναπαραγγειλεις από Αμερική. Τώρα έμαθες.

Πες του φίλου να τον πιει :lol: και η ζωή συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να επιβεβαιώσεις με τον seller ότι θα σου στείλει με απλό ταχυδρομείο πριν να τον πληρώσεις

 

είχες την ατυχία να πέσεις σε seller με i.q ραδίκι, που αφού είδε ότι πληρώθηκε έστειλε την παραγγελία σου με τον τρόπο που γούσταρε αυτός και όχι αυτόν που συμφέρει τον πελάτη καλύτερα

 

αν αποφασίσεις ξανά να πάρεις από USA να κανονίζεις με τον seller πρώτα τα μεταφορικά και τρόπο αποστολής και συνολική τιμή με invoice και μετά να προχωράς στην τελική πληρωμή

 

πες ότι με αυτό που έπαθες, έμαθες ένα καλό μάθημα

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να επιβεβαιώσεις με τον seller ότι θα σου στείλει με απλό ταχυδρομείο πριν να τον πληρώσεις

 

είχες την ατυχία να πέσεις σε seller με i.q ραδίκι, που αφού είδε ότι πληρώθηκε έστειλε την παραγγελία σου με τον τρόπο που γούσταρε αυτός και όχι αυτόν που συμφέρει τον πελάτη καλύτερα

 

αν αποφασίσεις ξανά να πάρεις από USA να κανονίζεις με τον seller πρώτα τα μεταφορικά και τρόπο αποστολής και συνολική τιμή με invoice και μετά να προχωράς στην τελική πληρωμή

 

πες ότι με αυτό που έπαθες, έμαθες ένα καλό μάθημα

 

Παιδιά, όπως προείπα το φιλαράκι όταν αγόρασε το προιόν, ο seller έγραφε USPS στην περιγραφή.

 

Και για να απαντήσω σσε διάφορους εξυπνάκηδες, ο φίλος, καθότι Αμερικάνος και μεγαλωμένος με λίιιιγο διαφορετική παιδεία από τον Ελληνάρα, έστειλε email στην FedEx USA.. Ε, μετά από λίγες ώρες τον πήραν τηλ. από Orbit couriers και του είπαν πως όλα οκ, δεν θα πληρώσει τίποτα.

Edited by Shuffle
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όπως προείπα το φιλαράκι όταν αγόρασε το προιόν, ο seller έγραφε USPS στην περιγραφή.

 

Και για να απαντήσω σσε διάφορους εξυπνάκηδες, ο φίλος, καθότι Αμερικάνος και μεγαλωμένος με λίιιιγο διαφορετική παιδεία από τον Ελληνάρα, έστειλε email στην FedEx USA.. Ε, μετά από λίγες ώρες τον πήραν τηλ. από Orbit couriers και του είπαν πως όλα οκ, δεν θα πληρώσει τίποτα.

 

Είχε πληρώσει δηλαδή ήδη έξοδα εκτελωνισμου και εδώ ζηταγαν ξανά χρήματα για τον ίδιο λόγο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως στο checkout ο πωλητής να σου έχει και άλλες επιλογές να πατήσεις και να έγινε εκεί κάποιο λάθος.

Λογικά πάντως δε στέκει να πληρώσεις απλό και να το στείλει με courier, γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά κόστους, που όπως λες το κάλυψε ο πωλητής από μόνος του.

Ακούγεται κάπως περίεργο.

Πάντως παίζει ρόλο και η συσκευή.

Αν πχ πήρε iphone, δε πα να έγραφε και 5 ευρώ, ξέρουν πλέον τα κόλπα στο τελωνείο και έχουν λίστες με συσκευές και κόστη.

Το αποτέλεσμα πάντως δε πρόκειται να αλλάξει.

Το παλικάρι θα βάλει το χέρι στην τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δεις.

 

σου είπα απλά πως παραγγέλνω εγώ από US χωρίς προβλήματα μήπως σε βοηθήσω κάπως

ας λέει και με usps, πάντα ζητάω invoice με τελική τιμή (τιμή + μεταφορικά)

 

τώρα αν αυτό σου φαίνεται για "εξυπνακιδισμός" και φαινόμενο "ελληναράς", ε πάω πάσο

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πάντως δε στέκει να πληρώσεις απλό και να το στείλει με courier, γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά κόστους, που όπως λες το κάλυψε ο πωλητής από μόνος του.

Ακούγεται κάπως περίεργο.

Μου έχει τύχει και σε εμένα!

 

Πήρα κάτι μπαταρίες αξίας 170 ευρώ με USPS και ο πωλητής μου στέλνει μήνυμα ότι "είσαι καλός πελάτης και σου αναβαθμίσαμε δωρεάν την παραγγελία σε fedex. Να και το tracking!"

 

Με χτύπησαν 10 εγκεφαλικά και μετά από λίγες μέρες έπεσε τηλέφωνο για τα έξοδα εκτελωνισμου, +150 ευρώ περίπου...

 

Πότε ξανα λοιπόν! Πλέον σε αγορές άνω των 100 ευρώ μιλάω απευθείας με τον πωλητή και του εξηγώ. Από τότε, ούτε καν έχω πληρώσει έστω και ένα ευρώ σε αυτούς....! "Άντε γεια" ένα πράγμα... :)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει και σε εμένα!

 

Πήρα κάτι μπαταρίες αξίας 170 ευρώ με USPS και ο πωλητής μου στέλνει μήνυμα ότι "είσαι καλός πελάτης και σου αναβαθμίσαμε δωρεάν την παραγγελία σε fedex. Να και το tracking!"

 

Με χτύπησαν 10 εγκεφαλικά και μετά από λίγες μέρες έπεσε τηλέφωνο για τα έξοδα εκτελωνισμου, +150 ευρώ περίπου...

 

Πότε ξανα λοιπόν! Πλέον σε αγορές άνω των 100 ευρώ μιλάω απευθείας με τον πωλητή και του εξηγώ. Από τότε, ούτε καν έχω πληρώσει έστω και ένα ευρώ σε αυτούς....! "Άντε γεια" ένα πράγμα... :)

 

Πρώτη φορά τ' ακούω.

Ευτυχώς που σπάνια αγοράζω από Αμερική και αποκλείεται να με κάνουν vip.

Πάνε να κάνουν ένα καλό και μας αλλάζουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...