Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θεμα ειναι το εξης. Αν εχεις πληρωσει με paypal, στο τελωνειο λογικα θα σου ζητησουν την αποδειξη paypal. Οποτε οτι ποσο και να βαλεις εξω απο το κουτι, στην αποδειξη paypal θα φαινεται η πραγματικη αξια. Αλλα, ακομη και αυτο μπορει και να το γλυτωσεις...στην ελλαδα ζουμε... Το θεμα ειναι τι παιζει με την USPS και ποσο πιθανο ειναι να περασει τελωνειο.

 

Κοιτα το θέμα είναι ότι όσο πιο μεγάλο είναι το πόσο που είναι γραμμένο απο έξω τόσο μεγαλώνουν και οι πιθανότητες να το σταματήσουν τελωνείο για έλεγχο και εκει να δουν ότι μέσα έχει κάτι ακριβό, αν γράψει δώρο και αξία μικρή οι πιθανότητες να περάσει στο ντούκου αυξάνουν σημαντικά.

Με το που το ασφαλισε για 780$ δεν νομίζω το τελωνείο να αφήσει ένα τέτοιο κελεπουρι θα το μπλοκάρουν και θα με καλέσουν να πληρώσω κατα 99.9% .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες. Όταν ασφαλίζεις κάτι το ποσό της ασφάλισης είναι αυτό που λέμε "δηλωμένη αξία" και είναι το ποσό σύμφωνα με το οποίο σου βάζει δασμούς το τελωνείο. Είναι δίκοπο μαχαίρι. Είτε ασφαλίζεις το δέμα και περνάς τελωνείο στα σίγουρα είτε το ρισκάρεις και αν τυχόν το σταματήσουν στο τελωνείο παρουσιάζεις ψευδή στοιχεία πχ στην περίπτωσή σου σπας το ποσό σε 700 και 80 και τους πας την απόδειξη των 80. Και πάλι όμως αν τους φανεί εξωπραγματικό μπορεί να σε φορολογήσουν βάση ελληνικού τιμοκαταλόγου.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες. Όταν ασφαλίζεις κάτι το ποσό της ασφάλισης είναι αυτό που λέμε "δηλωμένη αξία" και είναι το ποσό σύμφωνα με το οποίο σου βάζει δασμούς το τελωνείο. Είναι δίκοπο μαχαίρι. Είτε ασφαλίζεις το δέμα και περνάς τελωνείο στα σίγουρα είτε το ρισκάρεις και αν τυχόν το σταματήσουν στο τελωνείο παρουσιάζεις ψευδή στοιχεία πχ στην περίπτωσή σου σπας το ποσό σε 700 και 80 και τους πας την απόδειξη των 80. Και πάλι όμως αν τους φανεί εξωπραγματικό μπορεί να σε φορολογήσουν βάση ελληνικού τιμοκαταλόγου.

 

SOS Παιδια το παλικαρη καταφερε να παρι το πακετο πισω θα το ξαναστειλει αυριο σε μενα, τι τιμη να βαλει στο πακετο για να μην εχουμε παρατραγουδα?

Το στελνει με USPS express mail internationαλ.

Link to comment
Share on other sites

SOS Παιδια το παλικαρη καταφερε να παρι το πακετο πισω θα το ξαναστειλει αυριο σε μενα, τι τιμη να βαλει στο πακετο για να μην εχουμε παρατραγουδα?

Το στελνει με USPS express mail internationαλ.

30$ και είσαι οκ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εξαρταται τι εχει μεσα...μην εχεις ας πουμε μια LED TV και αξια 10€...

 

Γιατί το 10ιντσο ταμπλετ που πήρα από Κίνα, πώς πέρασε με 30$?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα τη βοήθειά σας...

 

Έχω σκοπό να παραγγείλω από Κίνα συσκευές κινητών. Αναγκαστικά η minimum παραγγελία είναι σε 5άδα με συνολικό κόστος 80$ ήτοι 61 ευρώ περίπου. Η παράδοση γίνεται με UPS (όχι USPS).

Εγώ θέλω να παραγγείλω 10 αλλά φοβάμαι πως ο όγκος του πακέτου (είναι και 5άιντσα) θα προκαλέσει το τελωνείο.

 

Έχω διαβάσει σε άλλο φόρουμ, περί εκτελωνισμού, ότι μέχρι 150 ευρώ, πληρώνεις φόρο 23% και τέλη εκτελωνισμού 6%, το οποίο δε με πειράζει είτε παραγγείλω 5, είτε 10.

 

Κινδυνεύω όμως , κατά την άποψή σας, με παραπάνω αλόγιστες κοστολογήσεις, από τη στιγμή που έχω και τη δυνατότητα να προσκομίσω απόδειξη πληρωμής μέσω κάρτας (prepaid)?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ενδιαφέρον σήμερα.

Παρέλαβα από Αμερική πακέτο σε σωλήνα ύψους 1,5 μέτρου, δηλωμένη αξία 69€, βάρους 1,1 κιλού και δεν με χρέωσαν ευρώ.

Με USPS και με σφραγίδες τελωνείου κανονικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ενδιαφέρον σήμερα.

Παρέλαβα από Αμερική πακέτο σε σωλήνα ύψους 1,5 μέτρου, δηλωμένη αξία 69€, βάρους 1,1 κιλού και δεν με χρέωσαν ευρώ.

Με USPS και με σφραγίδες τελωνείου κανονικά.

 

Και το κόστος σχετικά μικρό και μάλλον το προϊόν πράγματι όσης αξίας δηλώθηκε και είναι και USPS οπότε μάλλον φυσιολογικό να μη πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το πρόβλημά μου έχει ως εξής και όποιος μπορεί ασ βοηθήσει! Ένας φίλος επιχείρησε να μου στείλει από Φινλανδία ένα κινητό τηλέφωνο. 5 μέρες μετά του ήρθε ειδοποιητήριο να πάει στο ταχυδρομείο να πάρει το τηλέφωνο πίσω γιατί λέει βρήκαν στο Scanning μπαταρία λιθίου μέσα στο δέμα και άρα δεν μπορούν να το στείλουν. Ο έλεγχος πιθανότατα έγινε στο αεροδρόμιο. Στη συνέχεια απευθύνθηκε σε courier και του είπαν πως μπορούν να το στείλουν καταβάλλοντας 200 ευρώ! Επειδή το ποσό μου φαίνεται εξωφρενικό είπα να το αφήσει αν και είμαι σίγουρη πως αν το θέμα βρίσκεται στον έλεγχο του αεροδρομίου ούτε h courier θα τα καταφέρει.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πώς μπορεί αλλιώς να γίνει? Κάποιος μου είπε να τυλιχθεί το τηλέφωνο σε αλουμινόχαρτο γιατι έτσι δεν εντοπίζεται και έβαλα τα γέλια. Έχει κάποια λογική αυτο?

Και αν αυτό ισχύει από πότε ισχύει γιατι μου είπε πριν 6 μήνες εστειλε αλλού τηλέφωνο και έφτασε μια χαρά. και αυτό αφορά μόνο την Φινλανδια η όλες τις χωρες της ευρωπαικής ένωσης αν βγήκε κάτι τελαυταία με τις μπαταρίες λιθίου?

Anyway αν έχει κάποιος καμια ιδέα ας βοηθήσει γιατί έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ.

Σας ευχαρισώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει η μπαταρια λιθιου με το οτι το σταματησαν στο αεροδρομιο? η φιλανδια ειναι εντος ΕΕ. εγω το καλοκαιρι αγορασα τηλεφωνο απο γερμανια και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

το αγορασες και το ειχες μαζι σου. η το αγορασες ηλεκτρονικα και σου το εστειλαν? αυτο που γραφω ειναι πως το ταχυδρομειο γυρισε πισω το πακετο που ειχε μεσα το τηλεφωνο γιατι εντοπισε μπαταρια λιθιου στη συσκευασια. ξερω πως απο 1/1/13 δεν θα αποστελλονται πακετα που θα περιεχουν μεσα μπαταριες λιθιου. αλλα δεν καταλαβα γιατι το κανουν ηδη. η παραπανω οδηγια ισχυει οχι μονο για κινητα αλλα και για λαπτοπ, φωτογραφικες μηχανες η οτι αλλο εχει πανω λιθιο. αραγε να ισχυει ηδη σε ολες τις χωρες η μονο οι φινλανδοι πρωτοπορησαν παλι και το ξεκινησαν νωριτερα? Edited by eirini78
Link to comment
Share on other sites

Και σε κάποια χώρα στην Ασία δεν δέχεται το ταχυδρομείο τους προϊόντα που έχουν μπαταρία. Δεν θυμάμαι σε ποια χώρα....

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει παρόμοια ιστορία από κάποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα, αλλά δεν θυμάμαι ποια.

Σύντομα δεν θα αγοράζουμε καμιά συσκευή από έξω με την μπαταρία της.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει παρόμοια ιστορία από κάποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα, αλλά δεν θυμάμαι ποια.

Σύντομα δεν θα αγοράζουμε καμιά συσκευή από έξω με την μπαταρία της.

και ποιοι ηλιθιος το σκεφτηκε αυτο?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

και ποιοι ηλιθιος το σκεφτηκε αυτο?

 

Η apple για να μη πέρνουμε από Αμερική και άλλες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Όντας αρχάριος όσον αφορά μεγάλες αγορές από Κίνα θέλω να ρωτήσω αν πάρω κάτι σαν και αυτό http://www.banggood.com/Wholesale-Ainol-Novo10-Hero-Amlogic8726-m6-Dual-Core-1_5ghz-10_1-Inch-Android-4_1-16gb-Tablet-p-55192.html υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο και αν ναι πόσο περίπου;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Όντας αρχάριος όσον αφορά μεγάλες αγορές από Κίνα θέλω να ρωτήσω αν πάρω κάτι σαν και αυτό http://www.banggood.com/Wholesale-Ainol-Novo10-Hero-Amlogic8726-m6-Dual-Core-1_5ghz-10_1-Inch-Android-4_1-16gb-Tablet-p-55192.html υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο και αν ναι πόσο περίπου;

 

Πάντα υπάρχει πιθανότητα. Τις λιγότερες τις εχει αν το στείλουν με ταχυδρομίο. To θέμα είναι να μην πληρώσεις, γιατι αν πληρωσεις.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

PEDIA GIA SAS. NA ROTISO. EIXA PARAGGILI KATI PAPOUTSIA APO KINA KAI I AKSIA TOUS ITAN 217,5 EURO. MOU TA ESTILAN EMS. PROXTHES MOU IRTHE ENA XARTI APO TO TELONIO TO EL. VENIZELOU KAI ZITAEI PERIGRAFI PARAGELIA I APODIKSI APO PAYPAL GIA NA MOU TO STILOUN. THA PLIROSO?TI AKRIVOS PREPI NA KANO?VOITHISTEME DEN EXO IDEA.
Link to comment
Share on other sites

Σουζητάνε απόδειξη paypal για εξακρίβωση της αξίας. Σε πήραν κάποιο τηλέφωνο και σου το ζητάνε να το στείλεις για να στο εκτελωνήσουν? Σου είπαν τίποτα για αμοιβή εκτελωνιστή? Στο δέμα αναγράφει την αξία των παπουτσιών ή ο κινέζος σου έβαλε μικρότερη αξία? Όπως και να'χει, θα χρειαστεί να εκτυπώσεις την απόδειξη paypal και να τους την πας ή να την στείλεις. Άρα, κάτι θα πληρώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει πιθανότητα. Τις λιγότερες τις εχει αν το στείλουν με ταχυδρομίο. To θέμα είναι να μην πληρώσεις, γιατι αν πληρωσεις.....

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος για να υπολογίσεις πάνω κάτω πόσο μπορεί να πληρώσεις; Το όριο αξίας ποιο είναι πάνω από το οποίο πληρώνεις;

Link to comment
Share on other sites

oxi. xarti mou estilan spiti.kai tous estila me fax tin paraggelia apo to ioffer pou vgeni analitika kai tin aksia tis paragelia kai to periexomeno pou leei ta panta. ayto kani?pos mporo na enimerotho gia na mi mou ti stiloun piso?exo axgothi polu....an pao aerodromio tha vro akri?an pao se kapio elta me to trackin number mporoun na me voithisoun? Edited by giougias
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τους το έστειλες, περιμένεις να ακούσεις πόσο θα πληρώσεις τελωνείο. Μακάρι βέβαια να μου σου βγεί να πληρώσεις τίποτα, αλλά το βλέπω δύσκολο συμφωνά με το πως εξελίσσεται η περίπτωσή σου...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...