Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δυστυχως την επαθες.επρεπε να διαβασεις τον χρυσο κανονα που γραφεται συχνα-πυκνα εδω μεσα οτι απο χωρες εκτος ευρωπαικης ενωσης μονο ταχυδρομειο.

τωρα πρεπει να πληρωσεις δυστυχως.η' αυτους η' πας μονος εκει να το εκτελωνισεις! απο το κακο στο χειροτερο δλδ γιατι δεν ειναι απλη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα

 

Παρήγγειλα ένα κινητό από κίνα στα 200 ευρώ(μαζί με τα μεταφορικά) και ο πωλητής το έστειλε με dhl.

Με το tracking number που βλέπω μου βγάζει αυτό...

http://img6.imageshack.us/img6/5604/dhlh.jpg

Με το λίγο που έψαξα στο google έχω φρίξει... Παίζει να πληρώσω στο τελωνείο κανένα τρελό ποσό;

Link to comment
Share on other sites

είναι κορώνα-γράμματα όπως έχουμε πει, δεν υπάρχει κάτι στανταρ δυστυχώς. μπορεί και να μην πληρώσεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα

 

Παρήγγειλα ένα κινητό από κίνα στα 200 ευρώ(μαζί με τα μεταφορικά) και ο πωλητής το έστειλε με dhl.

Με το tracking number που βλέπω μου βγάζει αυτό...

http://img6.imageshack.us/img6/5604/dhlh.jpg

Με το λίγο που έψαξα στο google έχω φρίξει... Παίζει να πληρώσω στο τελωνείο κανένα τρελό ποσό;

 

Αν πάντως πληρώσεις, μπορεί να περάσει και τα 100€ όλο το χαράτσι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έστειλα μήνυμα στον πωλητή για την τιμή που γράφει πάνω το δέμα και περιμένω...

Αυτό εδώ ισχύει; http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos

Link to comment
Share on other sites

Ισχυουν ακριβως οπως τα λεει!

Την πατησα μια φορα με μια οθονη αυτοκ/του που αγορασα απο Κινα. Με πηραν τηλ απο DHL για το γνωστο παραμυθακι, οτι κ καλα πρεπει να πληρωσω εκτελωνιστη κλπ κλπ. Τους ειπα οτι θα το κανω μονος μου. Συνδιασα βολτα με δουλεια κ πηγα Αθηνα. Οντως πρεπει να περασεις απο ολα αυτα τα γραφεια, σε μερικα απο τα οποια πληρωνεις κ κατι μικροποσα. Μαζευονται ομως σιγα σιγα. Εμενα μου ζητησανε κ αποδειξη απο paypal πριν μου δωσουν το δεμα γιατι ειπανε οτι η οθονη τους φαινοταν πολυ φθηνη. Τους ειπα αν θελανε να μπαιναμε σε ενα site και να τους εβρισκα οθονη με τα μισα χρηματα της δικης μου, αλλα το μονο που καταφερα ηταν να τους διασκεδασω. Ευτυχως ομως γιατι δεν ειχα αποδειξη μαζι μου...

Οπως καταλαβατε, δεν ειναι τιποτα σιγουρο ως προς το ποσο που θα πληρωσεις. Εμενα πχ με πηραν με καλο ματι κ εκανα πισω στο θεμα αποδειξη. Ηξερα οτι χρειαζοταν, αλλα εκανα μ@*****@ με τον κινεζο το παραδεχομαι. Σιγα να μην πληρωνα τα νταβατζιλικια τους....

Link to comment
Share on other sites

Το τι επρεπε να πληρωσω δεν το γνωριζω. Τα "μικροποσα" που αναφερω παραπανω νομιζω ειναι στανταρ, γιατι εκει δεν μου ζητουσαν αποδειξη αγορας.

Η οθονη κανονικα εκανε 300€ κ εγω ειχα αποδειξη για 150€. Συνολικο κοστουμονταβατζιλικι 80€. Αν πληρωνα εκτελωνιστη θα ηθελα άλλα τοσα για την αμοιβη του.

Οποιος ειναι μακρια απο Αθηνα δυστυχως δεν εχει αλλη επιλογη. Εγω πηγα με παρεα για βολτα κ εκανα κ τη δουλεια μου. Αλλιως μπορει κ εγω να πληρωνα τον εκτελωνιστη, ο οποιος βεβαια δεν γνωριζουμε εαν θα την περνουσε την οθονη οπως την περασα εγω. Εκει ολοι γνωστοι ειναι, οποτε θα του ελεγαν εκεινοι οτι "φαινεται" ( το τονιζω το "φαινεται" γιατι αυτο ειναι το κριτηριο τους!) ακριβη οποτε βαρατε τον στο κεφαλι!

Link to comment
Share on other sites

κρατος απαραδεκτο..ουτε κανονες εχουν , ουτε λιστες εχουν , ουτε κανονισμους...σε οποιον τυχει και ο,τι τυχει...

ειναι στην ομαδα των "καλων επαγγελματων" ολοι αυτοι...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

με επιασες αδιαβαστο :O , δεν εχω παραγγειλει ποτε απο αμαζον.κομ , υπαρχει κανενα λινκ να ενημερωθω σχετικα ?

 

http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_596184_global?nodeId=596184import

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ερωτηση παιδια sos..τωρα ειδα και εγω οτι μεσο fedex k εκτος ee οτι πληρωνεις κερατιατικα.χτες εφτασε το tablet στο τελωνειο.μου γραφει αυτα στο tracking...Nov 26, 2012 09:26

Καθυστέρηση άδειας - Εισαγωγή

ATHENS GRΑπαιτούνται οδηγίες εκτελωνισμού από τον εισαγωγέα.Nov 26, 2012 04:27Υπό μεταφοράATHENS GRΔέμα διαθέσιμο για εκτελωνισμό.......θα τους παρω τηλεφωνω σημερα να μου πουν τι χρειαζοντε...ποια ειναι η γνωμη σας σχετικα με αυτο;εγω εχω αποδειξει αγορας του tablet το οποιο κοστιζει 410 ευρο συνολικα.ο πολιτης εχει γραψει πανω στο κουτι αξια 80 ευρο και οτι ειναι gift.αν μου ζητησουν αποδειξει να το παιξω κινεζος και να πω οτι δεν εχω αποδειξει η να τους πω την αληθεια;τι μου προτεινετε να κανω;θα το κοστολογισουν μονοι τους αυτοι το tablet;αλλα με ποια τιμη θα το κωστολογισουν αφου δεν πωλειτε στην ελλαδα ακομα;ευχαριστω εκ τον προτερον

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση παιδια sos..τωρα ειδα και εγω οτι μεσο fedex k εκτος ee οτι πληρωνεις κερατιατικα.χτες εφτασε το tablet στο τελωνειο.μου γραφει αυτα στο tracking...Nov 26, 2012 09:26

Καθυστέρηση άδειας - Εισαγωγή

ATHENS GRΑπαιτούνται οδηγίες εκτελωνισμού από τον εισαγωγέα.Nov 26, 2012 04:27Υπό μεταφοράATHENS GRΔέμα διαθέσιμο για εκτελωνισμό.......θα τους παρω τηλεφωνω σημερα να μου πουν τι χρειαζοντε...ποια ειναι η γνωμη σας σχετικα με αυτο;εγω εχω αποδειξει αγορας του tablet το οποιο κοστιζει 410 ευρο συνολικα.ο πολιτης εχει γραψει πανω στο κουτι αξια 80 ευρο και οτι ειναι gift.αν μου ζητησουν αποδειξει να το παιξω κινεζος και να πω οτι δεν εχω αποδειξει η να τους πω την αληθεια;τι μου προτεινετε να κανω;θα το κοστολογισουν μονοι τους αυτοι το tablet;αλλα με ποια τιμη θα το κωστολογισουν αφου δεν πωλειτε στην ελλαδα ακομα;ευχαριστω εκ τον προτερον

Σε καμία περίπτωση μην τους πας απόδειξη 400€.

Το καλύτερο θα ήταν αν μπορεί να σου στείλει ο πωλητής να εκτυπώσεις μια άλλη απόδειξη εκεί κοντά στα 80€ που έγραψε και στο κουτί.

Αυτοι αν θέλουν και μόνοι τους θα βρουν μια τιμή να βάλουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση μην τους πας απόδειξη 400€.

Το καλύτερο θα ήταν αν μπορεί να σου στείλει ο πωλητής να εκτυπώσεις μια άλλη απόδειξη εκεί κοντά στα 80€ που έγραψε και στο κουτί.

Αυτοι αν θέλουν και μόνοι τους θα βρουν μια τιμή να βάλουν.

 

εστειλα τελικα αποδειξει 80 ευρο και τι δεχτηκαν.και μου στειλαν αυτο.

Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας σας αποστέλλω την ανάλυση των εξόδων του

εκτελωνισμού για τις φορτωτικές:

ΠΟΣο

ΔΑΣΜΟΙ/ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 33,00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2,00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00 ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΠΜΛΗΡΩΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ & ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ

Ε.Ε.Π.Α. 0,00 ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΥΝΝΗΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΤΣΟ EMAIL ΣΑΣ

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0,00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15,00

ΑΜΟΙΒΗ 82,41

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0,00

ΣΥΝΟΛΟ 132,41......αυτα.

αν παω για εκτελονιζμο μονος μου μου ειπε οτι απο τα 82 ευρο αμοιβη θα γλιτωσω κανα 50 ευρο.30 θα τους δωσω.υσχιει αυτο η κανονικα πρεπει να τους πω οτι αφου ηρθα μονος μ για παραλαβη δε πληρωνω αμοιβη τπτ;εχει κανεις αναλογη εμπειρια να μου πει΄η να με βοηθησει;

Edited by rimpo9
Link to comment
Share on other sites

παίδες, έχω παραγγείλει κάτι παπούτσια και έχει μερικές μέρες που το τρακινγκ τον ελτά έχει σταματήσει στο εξής:

 

Τρίτη, 27 Νοεμβρίου 2012, 5:10:10 μμ

Τόπος Σάρωσης: ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

Περιγραφή: Αντικείμενα σε Συσκευασία

Κατάσταση Επίδοσης:

Τρίτη, 27 Νοεμβρίου 2012, 5:15:01 μμ

Τόπος Σάρωσης: ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας

Κατάσταση Επίδοσης:

Τετάρτη, 28 Νοεμβρίου 2012, 12:39:40 πμ

Τόπος Σάρωσης: ΤΜΗΜΑ EMS - ΚΑΤ

Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας

Κατάσταση Επίδοσης:

 

τι συμβαίνει και δεν έρχεται; -.-

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαινεται ερχεται, δε βλεπω λογο ανησυχιας. Περιμενε 1-2 μερες ακομη, αλλιως παρε ενα τηλ στις πληροφοριες ελτα 8001182000 (χωρις χρεωση απο σταθερο) και δωσε τους τον αριθμο αποστολης.
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι μεσολαβησε και το σ/κ. Δεν διαφωνω μαζι σου, οντως εχει αργησει, αλλα δυστυχως αυτο ειναι κανονας με τα ελληνικα ταχυδρομεια..βλεπεις δεματα να ερχονται απο αμερικη σε 2 μερες και η διακινηση τους εντος ελλαδας κραταει μια εβδομαδα. Παρε καλυτερα ενα τηλεφωνο να δεις τι γινεται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας αγόρασα ένα macmini απο ένα παλικάρι στο eBay και το έστειλε σαν δώρο (έβαλε μέσα μέχρι και κάρτα Χριστουγέννων) αλλα το ασφαλισε στην πραγματική του αξία δλδ 780$, δεν έβαλε απόδειξη μέσα ποιες οι πιθανότητες να σταματήσει τελωνείο και να μου κόψουν κοστούμι ;
Link to comment
Share on other sites

Με ποια μεταφορικη στο εστειλε?

 

Sorry ξέχασα να το αναφέρω USPS express international δλδ σαν συστημενο με το αμερικανικό ταχυδρομείο.

 

Υγ. Οταν στέλνουν κάτι άλλο η αξία του αντικειμένου και άλλο το πόσο το ασφαλιζεις;

Δλδ αγοράζω κάτι και το στέλνω σαν δώρο οπότε τσεκαρω δώρο αξία 0$ αλλα το ασφαλιζω πχ. Στην αξία που το αγόρασα για ασφάλεια ή όσο το ασφαλιζω δηλώνει και την αξία της αγοράς και αυτο βλέπουν στο τελωνείο και σε σφαζουν;

Edited by ahill2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας αγόρασα ένα macmini απο ένα παλικάρι στο eBay και το έστειλε σαν δώρο (έβαλε μέσα μέχρι και κάρτα Χριστουγέννων) αλλα το ασφαλισε στην πραγματική του αξία δλδ 780$, δεν έβαλε απόδειξη μέσα ποιες οι πιθανότητες να σταματήσει τελωνείο και να μου κόψουν κοστούμι ;

 

Το 780$ αναφέρεται στο έξω μέρος του πακέτου;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το 780$ αναφέρεται στο έξω μέρος του πακέτου;

 

in order to insure it for the full amount they said i have to put the full value on the customs form

 

Αυτο μου έγραψε δεν ξέρω αν φαίνεται απο έξω αλλα μαντευω πως ναι λογικά είναι γραμενο πάνω στη φόρμα που κολλάνε απο έξω απο το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

in order to insure it for the full amount they said i have to put the full value on the customs form

 

Αυτο μου έγραψε δεν ξέρω αν φαίνεται απο έξω αλλα μαντευω πως ναι λογικά είναι γραμενο πάνω στη φόρμα που κολλάνε απο έξω απο το πακέτο.

 

Άσχημο αυτό, γιατί αν το δούνε στο τελωνείο θα σε σκισουνε για τόσο ψηλό ποσό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άσχημο αυτό, γιατί αν το δούνε στο τελωνείο θα σε σκισουνε για τόσο ψηλό ποσό.

 

Μάλιστα ... Μου είπε ότι θα επικοινωνήσει με ένα γνωστό του στο εκει ταχυδρομείο μπες και προλάβει το δέμα πριν φύγει .

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι το εξης. Αν εχεις πληρωσει με paypal, στο τελωνειο λογικα θα σου ζητησουν την αποδειξη paypal. Οποτε οτι ποσο και να βαλεις εξω απο το κουτι, στην αποδειξη paypal θα φαινεται η πραγματικη αξια. Αλλα, ακομη και αυτο μπορει και να το γλυτωσεις...στην ελλαδα ζουμε... Το θεμα ειναι τι παιζει με την USPS και ποσο πιθανο ειναι να περασει τελωνειο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...