Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας παρακολουθώ καιρό αλλά τώρα έχει φαγωθεί η γυναίκα μου που ψωνίζει από Αμερική οτι πλέον σταματάνε στο τελωνείο κι απ' οτι βλέπω τα ίδια λέτε κι εσείς εδώ, έχω την εξής απορία. Πώς είναι δυνατόν να ζητάνε χρήματα και για δέματα τα οποία όντως περιέχουν δώρα όπως λέει η κοπέλα παραπάνω;

 

γιατι απλα επειδη καποιοι πωλητες σε συνενοηση με τους αγοαραστες ,στελνουν τα δεματα με την καταγραφη σαν δωρο για να ερθει ελευθερο χωρις χρεωση.μονο που οι τελωνες το καταλαβαν αυτο εδω και καιρο και αρχισαν να τα ελεγχουν.επειδη ομως λογω φορτου εργασιας η' και διαθεσης κ.α χιλιων λογων αναξιων να τους αναφερουμε ,δεν ελεγχουν πια τα προιοντα,απλα τα βλεπουν και μαζι με αυτα τα δεματα που ειναι μαιμου σαν δωρα παιρνει η μπαλλα και τα πραγματικα δωρα και χρεωνονται.

ζητα επανελεγχο αν σου τυχει.δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο.

 

spyipad αυτο δεν το εχω ξανακουσει απο κινα.

Edited by protoporos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω παραγγείλει beats by dre ακουστικά από κινα αξίας 90€.μου το στειλανε με Swiss post .λέτε να πληρώσω τελωνειο?

 

Μήπως είναι Sweden post; Εγώ παραγγέλνω συχνά αρώματα από strawberrynet και μου τα στέλνουν από Hong Kong μέσω Σουηδίας με Sweden post. Ίσως το κάνουν γιατί μπορεί οι Σουηδοί να είναι πιο χαλαροί με τα τελωνεία τους και επειδή είναι στην Ε.Ε., δεν πληρώνουμε φόρους. Η Ελβετία πάντως δεν είναι στην Ε.Ε. οπότε είναι πιθανό να πληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο πωλητής μου έδωσε αυτό http://www.swisspost.com/ για τρακινκ άρα μέσω αυτής της εταιρίας το έστειλε .μου είπε ότι το έχει δηλώσει 30$ τι λέτε να γίνει ?
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά τι θα γίνει με το τελωνείο.

Πότε το έστειλε; στην σελίδα για το τρακινγκ έχει βγάλει τίποτα σχετικό;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν εχει κανενας παρομοια εμπειρια πως να σου απαντησουμε με σιγουρια?και εγω πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.δεν τους στελνεις ενα μειλ να στο επιβεβαιωσουν?

και εγω εχω λαβει απο αμερικη μεσω σουηδιας και φυσικα δεν γινεται για λογους τελωνειου.τρανζιτ λεγεται και εχει να κανει με την μειωση του κοστους για την αμερικανικη μεταφορικη.

κοιτα δεν ξερω τι θα γινει αλλα πιστευω επειδη ειναι μικρο το ποσο που δηλωσε δεν θα εχεις προβλημα.μην σε προκαταβαλω ομως.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε το τρακιν RU463776511CH

Αν θέλετε πηγαίνετε στο site να δείτε

Όντως από Hong Kong έρχεται Ελλάδα μέσω Ζυρίχης αν κατάλαβα σωστά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω παραγγείλει beats by dre ακουστικά από κινα αξίας 90€.μου το στειλανε με Swiss post .λέτε να πληρώσω τελωνειο?

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ φιλε μου....Λοιπον ,swisspost χρησιμοποιουν παρα πολλοι sellers απο Hong Kong .Ειναι τρομερα αργη και συνηθως κανει 21+ μερες για να φτασει σπιτι σου.Οι στασεις που κανει ειναι Σινγκαπουρη,Ζυριχη και μετα Αθηνα.Για την τελικη διαδρομη συνηθως 10 μερες.Ερχεται με απλο ταχυδρομειο,οχι το elta courrier.Τωρα για το τελωνειο που λες επειδη ειναι λιγο αεριτζιδικο το επαγγελμα,με καθε επιφυλαξη θα σου πω πως μαλλον μονο κανα 3 ευρω θα πληρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ φιλε μου....Λοιπον ,swisspost χρησιμοποιουν παρα πολλοι sellers απο Hong Kong .Ειναι τρομερα αργη και συνηθως κανει 21+ μερες για να φτασει σπιτι σου.Οι στασεις που κανει ειναι Σινγκαπουρη,Ζυριχη και μετα Αθηνα.Για την τελικη διαδρομη συνηθως 10 μερες.Ερχεται με απλο ταχυδρομειο,οχι το elta courrier.Τωρα για το τελωνειο που λες επειδη ειναι λιγο αεριτζιδικο το επαγγελμα,με καθε επιφυλαξη θα σου πω πως μαλλον μονο κανα 3 ευρω θα πληρωσεις.

Εμένα πάλι, σε παραγγελία μου μικρής αξίας ($6 περίπου) από Hong Kong μου ήρθε μέσω Ελβετίας με free shipping μέσα σε 5 ή 6 εργάσιμες (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Τώρα τι πατέντα έχουν βρει και τα στέλνουν μέσω Ζυρίχης δεν μπορώ να καταλάβω.

Πάντως άλλη αίσθηση έχει να γράφει πάνω το δέμα Zurich και άλλη Hong Kong ή China :lol:

Το δείχνεις σε φίλους σου οτι έχεις πάρε-δώσε με Ελβετίες και εντυπωσιάζονται :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι πατέντα έχουν βρει και τα στέλνουν μέσω Ζυρίχης δεν μπορώ να καταλάβω.

κινεζοι ειναι σε ολα ειναι απαιχτοι....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει συμφωνια για να πηγαινουν μεσω Ζυριχης , καλύτερη τιμή γι αυτους σε πολλα πραγματα και λεπτομεριες.

 

απο την στιγμή που έρχονται και είναι ολα εντάξει λιγη σημασια εχει απο που περνανε..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι Sweden post; Εγώ παραγγέλνω συχνά αρώματα από strawberrynet και μου τα στέλνουν από Hong Kong μέσω Σουηδίας με Sweden post. Ίσως το κάνουν γιατί μπορεί οι Σουηδοί να είναι πιο χαλαροί με τα τελωνεία τους και επειδή είναι στην Ε.Ε., δεν πληρώνουμε φόρους. Η Ελβετία πάντως δεν είναι στην Ε.Ε. οπότε είναι πιθανό να πληρώσεις

 

Δεν έχει σημασία ότι η Ελβετία δεν είναι στην Ε.Ε. - η Ελβετία έχει ειδικές συμβάσεις με τα κράτη της Ε.Ε. και υπάρχει ελεύθερη μετακίνηση αγαθών. Δες το Agreement on the Carriage of Goods of 1990.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία ότι η Ελβετία δεν είναι στην Ε.Ε. - η Ελβετία έχει ειδικές συμβάσεις με τα κράτη της Ε.Ε. και υπάρχει ελεύθερη μετακίνηση αγαθών. Δες το Agreement on the Carriage of Goods of 1990.

 

Δεν διαφωνώ. Όμως θυμάμαι παλιότερα που ήθελα να αγοράσω κάτι από το ebay και ο πωλητής ήταν στην Ελβετία, προειδοποιούσε στην περιγραφή ότι ενδεχομένως να υπάρχουν χρεώσεις

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι από Αμερική (ebay) στα 290€ με τα έξοδα αποστολής. Πως θα υπολογίσω τους φόρους που θα πληρώσω; Εδώ το βρίσκω 500€, οπότε πιστεύω με συμφέρει να το φέρω από έξω.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι από Αμερική (ebay) στα 290€ με τα έξοδα αποστολής. Πως θα υπολογίσω τους φόρους που θα πληρώσω; Εδώ το βρίσκω 500€, οπότε πιστεύω με συμφέρει να το φέρω από έξω.

 

Με τους φόρους εύκολα θα πλησιάσει την τιμή της Ελλάδας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με τους φόρους εύκολα θα πλησιάσει την τιμή της Ελλάδας.

 

Σε περίπτωση που έρθει με USPS υπάρχει περίπτωση να τη γλιτώσω; Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει πιο παλιά. Ή μήπως έχουν ζοριστεί και τα σταματάνε όλα;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έρθει με USPS υπάρχει περίπτωση να τη γλιτώσω; Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει πιο παλιά. Ή μήπως έχουν ζοριστεί και τα σταματάνε όλα;

Μόνο με USPS έχεις κάποιες ελπίδες.

Απλά στην περίπτωση που στο σταματήσουν, οι φόροι θα είναι αρκετοί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έρθει με USPS υπάρχει περίπτωση να τη γλιτώσω; Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει πιο παλιά. Ή μήπως έχουν ζοριστεί και τα σταματάνε όλα;

εχεις πιθανοτητες αν ειναι και πολυ μικρο το δεμα δεν θα το δωσουν σημασια καν....οχι βεβαια τιμες,περιγραφη κλπ. απο εξω...

ευτυχως ειναι παρα πολλα τα δεματα , λιγοι αυτοι και ακομα πιο λιγοι οι σωστοι στη δουλεια τους....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός αλλά παρ έλαβα πακέτο ενα HP touchpad από USA with USPS με τιμή επάνω 200 δολάρια και πέρασε χωρίς καμία χρέωση απολύτως . Αρά περνάνε τα πακέτα
Link to comment
Share on other sites

εχεις πιθανοτητες αν ειναι και πολυ μικρο το δεμα δεν θα το δωσουν σημασια καν....οχι βεβαια τιμες,περιγραφη κλπ. απο εξω...

ευτυχως ειναι παρα πολλα τα δεματα , λιγοι αυτοι και ακομα πιο λιγοι οι σωστοι στη δουλεια τους....

 

Αν είναι ασφαλισμένο το δέμα θα γράφει τιμή πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός αλλά παρ έλαβα πακέτο ενα HP touchpad από USA with USPS με τιμή επάνω 200 δολάρια και πέρασε χωρίς καμία χρέωση απολύτως . Αρά περνάνε τα πακέτα

 

μαλλον τυχερος ησουν:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...