Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγάλη δηλωμένη αξία ή μεγάλος όγκος πακέτου ή αποστολή μέσω courier αυξάνει πιθανότητες να στα φορολογησουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδια. Ενδιαφερομαι να φτιαξω εναν αρκετα δυνατο υπολογιστη και γι'αυτο το λογο τα εξαρτηματα που διαλεξα εκτιναζουν την τιμη γυρω στα 1600+ ευρω . Ομως βαζοντας τα ιδια ακριβως προιοντα στο Amazon παρατηρησα οτι υπαρχει μια διαφορα της ταξης των 500+ ευρω ! Επειδη εχω παρακολουθησει το θεμα , θα ηθελα να ξερω τι ακριβως ισχυει την δεδομενη χρονικη στιγμη στα τελωνεια και κατα ποσο παραγγελνοντας τα κομματια σπαστα θα μπορουσα να το γλιτωσω. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ενδιαφερομαι να φτιαξω εναν αρκετα δυνατο υπολογιστη και γι'αυτο το λογο τα εξαρτηματα που διαλεξα εκτιναζουν την τιμη γυρω στα 1600+ ευρω . Ομως βαζοντας τα ιδια ακριβως προιοντα στο Amazon παρατηρησα οτι υπαρχει μια διαφορα της ταξης των 500+ ευρω ! Επειδη εχω παρακολουθησει το θεμα , θα ηθελα να ξερω τι ακριβως ισχυει την δεδομενη χρονικη στιγμη στα τελωνεια και κατα ποσο παραγγελνοντας τα κομματια σπαστα θα μπορουσα να το γλιτωσω. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Αν τα βρίσκεις από amazon.co.uk ή από ευρωπαϊκό δεν έχεις θέμα με τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ενδιαφερομαι να φτιαξω εναν αρκετα δυνατο υπολογιστη και γι'αυτο το λογο τα εξαρτηματα που διαλεξα εκτιναζουν την τιμη γυρω στα 1600+ ευρω . Ομως βαζοντας τα ιδια ακριβως προιοντα στο Amazon παρατηρησα οτι υπαρχει μια διαφορα της ταξης των 500+ ευρω ! Επειδη εχω παρακολουθησει το θεμα , θα ηθελα να ξερω τι ακριβως ισχυει την δεδομενη χρονικη στιγμη στα τελωνεια και κατα ποσο παραγγελνοντας τα κομματια σπαστα θα μπορουσα να το γλιτωσω. Ευχαριστω εκ των προτερων.

ειναι δυνατον? μας κλεβουν τοσο πολυ στην Ελλαδα?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα αντικειμενα δεν ειναι θεμα , τα βρισκω σε ολα τα Amazon του κοσμου , το θεμα ειναι οτι μονο στο Αμερικανικο εχω αυτο το τεραστιο κερδος στην τιμη. Στο αγγλικο , στο ιταλικο κτλ ειναι ζητημα η διαφορα τιμης να ειναι πανω απο 50 ευρω....
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα αντικειμενα δεν ειναι θεμα , τα βρισκω σε ολα τα Amazon του κοσμου , το θεμα ειναι οτι μονο στο Αμερικανικο εχω αυτο το τεραστιο κερδος στην τιμη. Στο αγγλικο , στο ιταλικο κτλ ειναι ζητημα η διαφορα τιμης να ειναι πανω απο 50 ευρω....

παντα ebay και ολα τα καταστηματα in USA ειναι φθηνοτερα...

Edited by impreza_sti

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατον? μας κλεβουν τοσο πολυ στην Ελλαδα?

 

Κοιτα σιγουρα στο συγκεκριμενο θεμα παιζει ρολο η ισοτιμια και η οποια ειναι υπερ μας καθω 1 ευρω = 1.3 δολλαρια περιπου οπως επισης και το γεγονος οτι παραγγελνοντας κατι απο 3η χωρα γλυτωνεις το 23% φπα που υπαρχει εδω στην Ελλαδα (αν βεβαιως γλυτωσεις το τελωνειο .... Γιατι αν δεν το γλυτωσεις τοτε μην σου πω οτι μπορει και να σου βγει πιο ακριβα απο οτι θα πληρωνες εδω....)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες και χρονια πολλα σε ολους. Προσφατα παρηγγειλα ενα tablet απο αμερικη και θα ηθελα να αναφερω την εμπειρια μου γιατι μπορει να ειναι χρησιμη για καποιους μελλοντικα.

Να αναφερω οτι αγοραζω κατα μεσο ορο 10-15 προιοντα μικρων συνηθως αξιων το χρονο τα τελευταια 6-7 χρονια. Δεν εχω ιδιαιτερα μεγαλη εμπειρια,αλλα εχω καποιες παρατηρησεις. Προσπαθω να κανω αγορες απο ΕΕ για να μη μπλεκω απο τελωνεια,μερικες φορες ομως υποκειπτω στον πειρασμο και αγοραζω και απο αμερικη/ασια.

1) Οπως εχουν πει πολλοι στο φορουμ,επιλεξτε ΜΟΝΟ usps/ems.

2)Οταν κανετε την αγορα,ας πουμε απο usa, να εχετε υποψιν σας οτι αφου πληρωσετε shipping+τιμη ΔΕΝ εχετε εξοφλησει το προιον. Πρεπει να υπολογισετε ενα επιπλεον 25% της συνολικης τιμης που θα πληρωθει στην ελλαδα. Μην υπολογιζετε οτι θα τη γλυτωσετε λογω usps γιατι αν ερθει ελλαδα και σας ζητανε λεφτα απο τελωνειο που δεν εχετε την ευχερεια να δωσετε, δεν υπαρχει επιστροφη χρηματων. Χανετε και το προιον και τα χρηματα που δωσατε στο εξωτερικο για την αγορα του. Αν πχ shipping+price=400ευρω, συνολικα υπολογιστε 1.25*400 σαν τελικη τιμη,δηλ 500.Τα 100 θα πανε στο τελωνειο.

3) Προσπαθειστε να μην κανετε παραγγελιες μεχρι και 10 μερες πριν απο χριστουγεννα/πασχα/αυγουστο. Ειναι μερες που υπαρχουν πολλες παραγγελιες λογω εορτων/διακοπων + μερες αργιας τελωνιου. Η καθυστερηση μπορει να φτασει και τους 2,5 μηνες (μου συνεβη προπερσι). Η καθυστερηση αυτη δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με τον αν τελικα θα πληρωσετε λεφτα στο τελωνειο η οχι.

4)Οποτε προεκυψε προβλημα (πχ χαθηκε το πακετο στο ταχυδρομιο η ξαφνικα αφου το αγορασα εγινε unavailable) μου δοθηκαν τα χρηματα πισω χωρις σχεδον καθολου κοπο και χρονο.Ακομα δεν εχω αποκτησει στο ebay η στο amazon καμμια τετοια ασχημη εμπειρια.Γνωμη μου ειναι οτι οι αγορες απο αυτα τα μερη ειναι απολυτως ασφαλεις (ελεξτε το feedback του πωλητη βεβαια,εννοειται).

5)Να ελεγχετε που και που τι γινεται με το πακετο σας.Να αναφερω παραδειγμα: στις 25/4 αγορασα ενα tablet απο αμερικη. Ο πωλητης ηταν στην washington. Για οσους δεν τα πανε καλα με τη γεωγραφια της αμερικης (οπως εγω :Ρ) ειναι στην ανατολικη ακτη της αμερικης,"κοντα" μας δηλαδη. Επειδη το πασχα πλησιαζε,επελεξα usps express (3-5 μερες) αντι του κλασσικου usps priority (7-11 μερες). Α)Ο πωλητης αρνηθηκε να αναγραψει μικροτερη αξια (απολυτως κατανοητο), και δεν μου απανταγε στην ερωτηση αν γινεται να γραψει "δωρο". Τον ρωταγα με μηνυματα και απλα δεν μου απαντουσε. Β)Στο tracking βλεπω οτι αφου περιμενα 7 μερες,την 7η μερα το πακετο πηγε απο washington σε los angeles,στη δυτικη μερια της αμερικης δλδ. Γ)Επειδη φοβηθηκα μηπως εγινε καποιο λαθος μιλησα με usps και ο υπαλληλος δεν ηξερε γιατι πηγε la.Μου ειπε οτι ισως εγινε γιατι τα αλλα κεντρα της usps ειχαν μεγαλο φορτο εργασιας. Ηταν κατι σπανιο,αλλα συμβαινει. Ομως ημουν τυχερος που πηρα τηλεφωνο γιατι τελικα ειχαν σημειωσει κατι λαθος στο πακετο και αντι για ελλαδα (gre) ηταν να παει γερμανια (ger). Ευτυχως διορθωθηκε οσο ηταν ακομα στο la.Το λαθος αυτο μου ειπε θα διορθωνοταν αργα η γρηγορα,μαλλον οταν θα εφτανε γερμανια,απλα τωρα το προλαβαμε+γλυτωσαμε χρονο.Με διαβεβαιωσε οτι το πακετο μου δε θα χανοταν. Επισης μου ειπε οτι το πακετο ειχε σταλει με usps PRIORITY,και οχι express που ειχα πληρωσει. Ο πωλητης δλδ κρατησε τα 20$ της διαφορας για καποιο λογο.

Τελικα ο πωλητης μου ειπε οτι ειχε γινει καποιο λαθος,οχι δικο του, και θα μου επεστρεφε τη διαφορα.

Τελικα εδω και 8 μερες το tablet ειναι στο τελωνειο και απλα ειμαι στο περιμενε. Το δεμα "φαινεται" στο tracking του σαιτ των ελτα-courrier,οχι των απλων.Παρολα αυτα,οταν πηρα τηλεφωνο τα ελτα κουριερ μου ειπαν οτι υπευθυνοι για το πακετο ηταν τα "απλα" ελτα(?). Πηρα λοιπον και αυτους,το επιβεβαιωσαν και που ειπαν οτι ο χρονος εκτελωνισμου ειναι αγνωστος,"μπορει να το περασουν και αυριο",αλλα τυπικα ειναι "15 με 20 μερες απο την 1η εργασιμη μερα παραλαβης". Σορρυ αν σας κουρασα, αλλα αγχωθηκα πολυ με αυτη την τελευταια αγορα και θεωρησα οτι ειναι χρησιμο σε καλα φορουμ οπως του myphone να καταγραφονται αναλογες εμπειριες αλλων.

Link to comment
Share on other sites

Καθε προσωπικη εμπειρια ειναι καλη να γραφεται ωστε να ενημερωνονται και οι αλλοι συμφουριτες σωστα.

 

Ευχαριστουμε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! Οι γιορτές τελικά δεν μ βγήκαν καλές !! Έχω παραγγείλει πολλές φορές απο αμερικη με usps priority! Και μέχρι τον προηγούμενο μήνα π έλαβα δεμα ολα στα 3 δέματα π Έλαβα.ουτε τελωνειο ουτε τίποτα μονο σφραγίδα απλουστευεμενου κ υπογραφή . Μέχρι π μπήκε ενα δεμα μου 5 κιλών μικρο κουτι διακριτικό με 5 μπλουζάκια,1 τζην και κατι μικρά ηχεία για iphone ! Και βλεπω customs clearance!!!! Το τιμολόγιο έγραφε επάνω απο τον θείο μου π το έστειλε 49 δολ! Τελικά μου ήρθε σε 8 μέρες (περίεργο τοσο γρήγορος εκτελωνισμος απο απλό ελτα!!!)και η φαρμακερη στο ταχυδρομείο 138+12!!!! Άλλαξε κατι στα τελωνεία ;;; Ξέρετε ; Η να παίξω τζοκερ;απλα έτυχε ;:cry:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μας βγηκαν τα ματια να διαβασουμε το μηνυμα σου και παρολα αυτα δεν καταλαβα τι θες να πεις , γραφε κανονικα , δεν ειναι twitter ουτε sms για να κανεις οικονομια χαρακτηρων και στοιχειων στίξης.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! Οι γιορτές τελικά δεν μ βγήκαν καλές !! Έχω παραγγείλει πολλές φορές απο αμερικη με usps priority! Και μέχρι τον προηγούμενο μήνα π έλαβα δεμα ολα στα 3 δέματα π Έλαβα.ουτε τελωνειο ουτε τίποτα μονο σφραγίδα απλουστευεμενου κ υπογραφή . Μέχρι π μπήκε ενα δεμα μου 5 κιλών μικρο κουτι διακριτικό με 5 μπλουζάκια,1 τζην και κατι μικρά ηχεία για iphone ! Και βλεπω customs clearance!!!! Το τιμολόγιο έγραφε επάνω απο τον θείο μου π το έστειλε 49 δολ! Τελικά μου ήρθε σε 8 μέρες (περίεργο τοσο γρήγορος εκτελωνισμος απο απλό ελτα!!!)και η φαρμακερη στο ταχυδρομείο 138+12!!!! Άλλαξε κατι στα τελωνεία ;;; Ξέρετε ; Η να παίξω τζοκερ;απλα έτυχε ;:cry:

 

Τώρα πια προσπαθούν να βγάλουν από παντού. Και πάλι όμως είναι θέμα τύχης γενικά. Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι από Αμερική τα τσιμπάνε με πιο μεγάλη πιθανότητα (μάλλον γιατί γράφουν αξία επάνω υποχρεωτικά με αμερικάνικο νόμο) ενώ από Ασία δε τα ελέγχουν τόσο. Δε γνωρίζω το λόγο. Υποθέτω απλά.

 

Αν πράγματι τα πήρες 49 δολάρια πάρε τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και ρώτα μήπως μπορείς να προσκομίσεις αποδεικτικά για να διορθωθεί. Λογικά θα χρειαστεί να εκτυπώσεις την απόδειξη από Paypal ή ότι άλλο μέσω πληρωμής χρησιμοποίησες.

 

Πάντως αν τα ρούχα είναι επώνυμα και υπάρχουν στην ελληνική αγορά έχουν δικαίωμα να τα φορολογήσουν βάση τιμής ελληνικού καταλόγου ώστε το ελληνικό δημόσιο να πάρει τα λεφτά που έχασε επειδή δε τα πήρες από εδώ. Αν δηλαδή αυτά τα ρούχα στην Ελλάδα όντως αξίζουν 500-600 ευρώ είναι λογικό να σου βάλανε τόσο φόρο. Δε θα βασιστούν στα 49 δολάρια που λέει πάνω. Βασίζονται στον κατάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας στις 4 Μαιου πηρα ενα κινητο απο αμερικη. Το tracking δειχνει οτι εφυγε απο αμερικη στις 4 μαιου. Ξερετε ποτε μηπως θα ερθει και αν θα περασει τελωνιο Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας στις 4 Μαιου πηρα ενα κινητο απο αμερικη. Το tracking δειχνει οτι εφυγε απο αμερικη στις 4 μαιου. Ξερετε ποτε μηπως θα ερθει και αν θα περασει τελωνιο

γυρω στις 20 και οχι αν ειναι με usps

Edited by impreza_sti

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Με usps ειναι αλλα γιατι τοσες μερες

 

Γιατί από Αμερική τόσο κάνει με απλό ταχυδρομείο.

Μου έχει τύχει και μήνα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ψάξιμο έχω κάνει (κατόπιν εορτής) έχω ψιλοαπαγοητευθεί. Εν ολίγοις παράγγειλα από Αμέρικα 2 t-shirts, συνολική παραγγελία €55 με μεταφορικά αλλά δυστυχώς με DHL :(

Δίνετε καμμιά πιθανότητα να γλυτώσω τελωνείο λόγω μικρής αξίας - όγκου ή το έχω φάει το πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ψάξιμο έχω κάνει (κατόπιν εορτής) έχω ψιλοαπαγοητευθεί. Εν ολίγοις παράγγειλα από Αμέρικα 2 t-shirts, συνολική παραγγελία €55 με μεταφορικά αλλά δυστυχώς με DHL :(

Δίνετε καμμιά πιθανότητα να γλυτώσω τελωνείο λόγω μικρής αξίας - όγκου ή το έχω φάει το πακέτο;

παντα υπαρχουν ελπιδες!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ψάξιμο έχω κάνει (κατόπιν εορτής) έχω ψιλοαπαγοητευθεί. Εν ολίγοις παράγγειλα από Αμέρικα 2 t-shirts, συνολική παραγγελία €55 με μεταφορικά αλλά δυστυχώς με DHL :(

Δίνετε καμμιά πιθανότητα να γλυτώσω τελωνείο λόγω μικρής αξίας - όγκου ή το έχω φάει το πακέτο;

Προσωπικά δεν σου δίνω καμία ελπίδα να γλυτώσεις το τελωνείο,όχι λόγω τιμής όσο μικρή και αν είναι,αλλά λόγω ότι είναι με ιδιωτική εταιρία η οποία έχει κέρδος από τον εκτελωνισμο! Εγώ από το 2009 παραγγέλνω από το ebay και ποτέ δεν έχω πληρώσει τελωνείο λόγο ότι πάντα τα παραγγέλνω με τα κρατικά τους ταχυδρομεία είτε από Αμερική είτε από Ασία όπου και το 95 % των αγορών που κάνω είναι από αυτές τις περιοχές!

Όταν σου έρθει το δέμα ενημέρωσε μας αν πλήρωσες ή όχι!

Edited by kosnic2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν σου δίνω καμία ελπίδα να γλυτώσεις το τελωνείο,όχι λόγω τιμής όσο μικρή και αν είναι,αλλά λόγω ότι είναι με ιδιωτική εταιρία η οποία έχει κέρδος από τον εκτελωνισμο! Εγώ από το 2009 παραγγέλνω από το ebay και ποτέ δεν έχω πληρώσει τελωνείο λόγο ότι πάντα τα παραγγέλνω με τα κρατικά τους ταχυδρομεία είτε από Αμερική είτε από Ασία όπου και το 95 % των αγορών που κάνω είναι από αυτές τις περιοχές!

Όταν σου έρθει το δέμα ενημέρωσε μας αν πλήρωσες ή όχι!

 

Κι εγώ, με βάση ό,τι έχω διαβάσει, (δυστυχώς κατόπιν εορτής) αυτό φαντάζομαι. Σιγά μην χάσει η DHL το τριαντάρι (μην είναι και παραπάνω)...

Επικοινώνησα μόλις τα είδα όλα αυτά με το site και ζήτησα να το στείλουν με USPS αλλά μου είπαν ότι για διεθνείς αποστολές χρησιμοποιούν μόνο την DHL.

Οι μπλούζες χωρίς μεταφορικά κόστισαν περίπου €37. Αν DHL+τέλη+έξοδα αποθήκης έρθουν πάνω από 60 (το πιθανότερο δηλαδή) δεν παίζει να τα πάρω.

Έπαθα και έμαθα. Θα ενημερώσω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω...αν θέλω να αγοράσω από το πάνταγουηλ ένα πληκτρολόγιο και ένα ποντίκι, γουόκι τοκι ,βάση κινητού στο ποδήλατο

Και ακουστικα,Και κλάσικα γράψω από έξω άλλη τιμή...θα σταλούν ελλάδα κανονικά; η ΘA εχω θέμα με τελωνείο,

 

 

 

EYXAPIΣTΩ

Edited by impreza_sti

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν σου δίνω καμία ελπίδα να γλυτώσεις το τελωνείο,όχι λόγω τιμής όσο μικρή και αν είναι,αλλά λόγω ότι είναι με ιδιωτική εταιρία η οποία έχει κέρδος από τον εκτελωνισμο! Εγώ από το 2009 παραγγέλνω από το ebay και ποτέ δεν έχω πληρώσει τελωνείο λόγο ότι πάντα τα παραγγέλνω με τα κρατικά τους ταχυδρομεία είτε από Αμερική είτε από Ασία όπου και το 95 % των αγορών που κάνω είναι από αυτές τις περιοχές!

Όταν σου έρθει το δέμα ενημέρωσε μας αν πλήρωσες ή όχι!

 

Ανήμερα της γιορτής μου το πρώτο δώρο μου το έκανε η DHL. Σήμερα ήρθε κατευθείαν στην πόρτα μου το πακέτο με τις μπλούζες (και πολύ γρήγορα, 12 μέρες ακριβώς) από Αμερική χωρίς να περάσει τελωνείο! Δεν ξέρω πώς μου έκατσε. Η ετικέτα του πακέτου λέει ότι είναι από DHL Global Mail (όχι κούριερ). Έχει όμως και άλλη μία από απλό γερμανικό ταχυδρομείο, καθώς όπως φαίνεται πέρασε πρώτα απο Γερμανία. Ίσως έτσι τη γλύτωσα. Άσε που για κάποιον λόγο η δηλωθείσα αξία στην ετικέτα είναι διπλάσια της πραγματικής (έχουν περάσει την κάθε μπλούζα 2 φορές) και εκτελωνιζόταν θα έπρεπε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

Τέλος καλό όμως...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...