Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έρθει και δεν το παραλαβής αυτόματα θα πάει πίσω δεν θα επιβαρυνθείς νομίζω τίποτα,αν το παραλαβής το πληρώνεις στο κατάστημα και αφού θα εχεις 2 το ένα το πουλάς εδώ στην Ελλάδα όπως είναι σφραγισμένο,γιατί να το στήλης πίσω και να επιβαρυνθείς τα έξοδα αποστολής.

 

Γιατί αυτό που θα έρθει μετά το dispute νομίζω δε θα καλύπτεται από την εγγύηση του καταστήματος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί αυτό που θα έρθει μετά το dispute νομίζω δε θα καλύπτεται από την εγγύηση του καταστήματος...

Ναι με αυτήν την λογική είναι καλύτερα να επιστραφεί πίσω.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ναι με αυτήν την λογική είναι καλύτερα να επιστραφεί πίσω.

 

Αλλά και πάλι τώρα που το σκέφτομαι... αν το πληρώσεις κανονικά, γιατί να σου αρνηθεί το κατάστημα την εγγύηση;

Και έτσι να είναι όμως δε θέλω να το ρισκάρω... Ποιος μου λέει ότι όντως θα βρεθεί κάποιος να το αγοράσει και δε θα μου μείνει αμανάτι;

 

Πωπω ζαλίστηκα... Ας δούμε πρώτα τι θα γίνει με το dispute και βλέπουμε...

Καλή μέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβες και απο τους συνφορουμιτες που ηδη σου απαντησαν κάνεις λάθος και αντι να το διορθώσεις επιμένεις. Αμα θες και λινκ για τις ημερες που γράφει το κατάστημα ευχαρίστως να στο στείλω με πμ γιατι προφανως εσυ κοιτας καπου αλλού και οχι στο vickmall.

Επισης αν θελεις σου στέλνω όλες τις συνομιλίες με το κατάστημα όπου πλέον με προτρεπουν να κανω dispute για να προχωρήσουν σε refund, με αλλα λογια ξερουν οτι το δεμα χάθηκε αλλα και το order history για να σου αποδειξω ότι παρολα αυτα ΣΗΜΕΡΑ το πρωι εκανα για λογαριασμό φίλου παραγγελία απο το ιδιο κατάστημα.

Τελευταίο δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ανθρωποι που δεν περιμένουν παραγγελία ή θεωρούν δεδομένο οτι ενα δεμα θέλει 2 μηνες να φτασει "απο την αλλη άκρη του κόσμου" λες και βρισκόμαστε στο 2003 και ανακαλυψαμε το ebay μπαινουν σε αυτο το νήμα. Ειναι για να νουθετησουν εμας τους αμαθεις ? Ειναι μια προσωπική αναγκη να μοιραστούν τις γνώσεις τους ? Τουλαχιστον μη γράφετε ανακρίβειες και δείξτε υπομονή στους υπόλοιπους.

 

απλα η απαντηση ... γιατι πολυ απλα δεν μπαινουμε σε κοπο να κοιταξουμε τους ορους του καθε σαιτ, γιατι μας το ειπε ο Μιτσος και ο Μιτσος ξερει...

http://i.imgur.com/YAjFQic.png

 

Το καταστημα εννοητε οτι θα σου πει αν δεν ερθει θα επιστραφουν τα χρηματα... Τι περιμενεις να σου πει? Να σου παει κοντρα?

να σε εχει ευτυχισμενο προσπαθει... ζουμε σε αλλο πλανητη....

 

Μακαρι να μην εξαρτιομασταν απο εσας και να μην χρειαζοταν να προστατευτουμε απο εσας...

Ειστε ο κοσμος που κανει πιο ακριβα τα προιοντα και πιο δυσκολη την εξυπηρετιση

 

Οτι και να κανεις το κινητο θα ερθει οταν ειναι να ερθει.... τωρα αν ολη αυτη η συζητηση γινεται για να καλυφθεις ηθικα-προσωπικα για να παρεις το refund και μετα να κρατησεις και το κινητο γιατι αργησες να το παραλαβεις κατα Μιτσο, δεν θα σε βοηθησω.

 

πολυ πιθανο ειναι οσες αγορες εχεις κανει απο το 2003 μεχρι τωρα να ειναι ο τυπικος μου μηνας. αυτα που γραφω μπορει να μην συμφωνουν με το κατα Μιτσο ευαγγελιο, αλλα σιγουρα δεν ειναι ανακριβειες...

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

+1 με αποστολή στις 29/3. Redmi 3 από Vickmall

Σχετικά με τις καθυστερημένες αποστολές (απο Singapore Post αποτι εχω καταλάβει), μπορείτε να αναφέρετε τους σχετικούς αριθμούς των container για να σχηματίσουμε άποψη;

 

Το δικό μου είναι με DISPATCH NO 4078 (φαίνεται μόνο στο http://beta.singpost.com/ -> Track items, στις λεπτομέρειες)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο ,δεν γίνεται να γράφει ο καθένας εδώ στο νήμα με το παραμικρό να αρχίσω να ανησυχώ μου αργήσε 2 και 3 ημέρες ,όπως γράφει εδώ τώρα ο φίλος,

Δείχνει οτι έφτασε Ελλάδα το πακέτο σου και θα το παραλαβής κανονικά,μην γράφουμε ανούσια και επιπόλαια post ,εμείς φίλε μου περιμένουμε πακέτο που έχει περάσει τον ένα μηνά από την αποστολή,ναι είναι αυτό ενα πρόβλημα ,άλλα να μην γράφουμε για μια νορμάλ και φυσιολογική καθυστέρηση ,πρέπει να ανησυχώ και τέτοια χαζά,χωρίς να έχω σκοπό να σε μειώσω αλλα και ούτε να σε προσβάλω.

Απλά κάνεις υπομονή και περιμένεις, απο κίνα παρήγγειλες αλώστε .

 

Εντάξει ρε φιλαράκι μην κάνεις έτσι. Απλά μια ερώτηση έκανα γιατί μου έκανε εντύπωση που τις προηγούμενες μέρες παρέλαβα κανονικά όλα τα δέματα από Singapore post μέσα σε λογικά πλαίσια και υπήρχε μια φυσιολογική ροή στην διαδικασία και ξαφνικά βλέπω αυτό να κολλάει. Γνωρίζω ότι είμαι μέσα στα χρονικά όρια και έχω μέρες ακόμα. Ακόμη άλλο ένα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα περισσότερα δέματα που έχουν καθυστέρηση είναι από vickmall. Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

απλα η απαντηση ... γιατι πολυ απλα δεν μπαινουμε σε κοπο να κοιταξουμε τους ορους του καθε σαιτ, γιατι μας το ειπε ο Μιτσος και ο Μιτσος ξερει...

http://i.imgur.com/YAjFQic.png

 

Το καταστημα εννοητε οτι θα σου πει αν δεν ερθει θα επιστραφουν τα χρηματα... Τι περιμενεις να σου πει? Να σου παει κοντρα?

να σε εχει ευτυχισμενο προσπαθει... ζουμε σε αλλο πλανητη....

 

Μακαρι να μην εξαρτιομασταν απο εσας και να μην χρειαζοταν να προστατευτουμε απο εσας...

Ειστε ο κοσμος που κανει πιο ακριβα τα προιοντα και πιο δυσκολη την εξυπηρετιση

 

Οτι και να κανεις το κινητο θα ερθει οταν ειναι να ερθει.... τωρα αν ολη αυτη η συζητηση γινεται για να καλυφθεις ηθικα-προσωπικα για να παρεις το refund και μετα να κρατησεις και το κινητο γιατι αργησες να το παραλαβεις κατα Μιτσο, δεν θα σε βοηθησω.

 

πολυ πιθανο ειναι οσες αγορες εχεις κανει απο το 2003 μεχρι τωρα να ειναι ο τυπικος μου μηνας. αυτα που γραφω μπορει να μην συμφωνουν με το κατα Μιτσο ευαγγελιο, αλλα σιγουρα δεν ειναι ανακριβειες...

 

Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημά σου...

Αν το κατάστημα λέει άλλα στους όρους του και άλλα στη σελίδα αγοράς τότε το κατάστημα είναι λάθος όχι εμείς.

Επίσης αν μου λέει να πάω για refund τότε αυτό θα κάνω γιατί εγώ με αυτό έχω επικοινωνία και με αυτό θα λύσω το πρόβλημά μου κι όχι με σένα ή τον Μήτσο ή τον κάθε Μήτσο...

Τέλος, εγώ μπορεί να πήγα για refund (άσχετα αν έγινε με περίεργο τρόπο) αλλά δεν προσπαθώ να πείσω κανένα ότι έκανα το σωστό κι ότι όλοι πρέπει να κάνουν ότι έκανα εγώ... Αντίθετα με σένα που ξέρεις τα πάντα και πρέπει όλοι να συμφωνήσουν μαζί σου...

 

Κάνουμε μια συζήτηση εδώ, προσπαθούμε να μάθουμε μερικά πράγματα, να αποκτήσουμε παραπάνω εμπειρία με το θέμα "αγορές από Κίνα". Να ξέρεις ότι η εμπειρία αποκτάται και μέσα από τα λάθη και τις πατάτες που θα κάνεις. Αν εγώ έκανα πατάτα με το dispute και την πατήσω, δικό μου το πάθημα και θα μου γίνει μάθημα... Θα βγω όμως και θα πω "ξέρετε παιδιά εγώ έκανα αυτό και αυτό και την πάτησα, σας συμβουλεύω να μην το κάνετε κι εσείς".

 

Εκφράσεις όπως "εσείς είστε ο λόγος που οι Κινέζοι μας αποκαλούν κακούς πελάτες" είναι αν μη τι άλλο μειωτικές και απαξιωτικές. Όπως επίσης συμβουλες του στυλ "κάντε παραγγελία και το δέμα θα έρθει όποτε θα έρθει" δεν είναι αποδεκτές, τουλάχιστον όχι από εμένα. Αν εσένα δε σε πειράζει να κάθεσαι να περιμένεις ένα δέμα 2 και 3 μήνες λες και το στέλνουν με άμαξα με γεια σου με χαρά σου. Μην προσπαθείς όμως να μας πείσεις ότι έτσι πρέπει να γίνεται πάντα κι ότι το 99% των παραλαβών που έγινε τα τελευταία χρόνια σε 20, 25 ή 30 μέρες είναι η εξαίρεση...

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

LAOS post και ξερό ψωμί...2 δέματα με sg post και nl post και ίδιες ημερομηνίες αναχώρησης υποτίθεται ότι είναι Ελλάδα εδώ και μέρες.

 

-------------

18/4/2016 11:08 - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΟΣ

18/4/2016 13:24 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΟΣ

26/4/2016 05:23 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

26/4/2016 08:15 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

26/4/2016 08:15 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

26/4/2016 08:25 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

απλα η απαντηση ... γιατι πολυ απλα δεν μπαινουμε σε κοπο να κοιταξουμε τους ορους του καθε σαιτ, γιατι μας το ειπε ο Μιτσος και ο Μιτσος ξερει...

http://i.imgur.com/YAjFQic.png

 

Το καταστημα εννοητε οτι θα σου πει αν δεν ερθει θα επιστραφουν τα χρηματα... Τι περιμενεις να σου πει? Να σου παει κοντρα?

να σε εχει ευτυχισμενο προσπαθει... ζουμε σε αλλο πλανητη....

 

Μακαρι να μην εξαρτιομασταν απο εσας και να μην χρειαζοταν να προστατευτουμε απο εσας...

Ειστε ο κοσμος που κανει πιο ακριβα τα προιοντα και πιο δυσκολη την εξυπηρετιση

 

Οτι και να κανεις το κινητο θα ερθει οταν ειναι να ερθει.... τωρα αν ολη αυτη η συζητηση γινεται για να καλυφθεις ηθικα-προσωπικα για να παρεις το refund και μετα να κρατησεις και το κινητο γιατι αργησες να το παραλαβεις κατα Μιτσο, δεν θα σε βοηθησω.

 

πολυ πιθανο ειναι οσες αγορες εχεις κανει απο το 2003 μεχρι τωρα να ειναι ο τυπικος μου μηνας. αυτα που γραφω μπορει να μην συμφωνουν με το κατα Μιτσο ευαγγελιο, αλλα σιγουρα δεν ειναι ανακριβειες...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160426/62536fc636dd1d3445e858b7fa786660.jpg

Άρα καταλήγουμε ότι λένε παπατζες? Γιατί σε κάθε προϊόν είτε θήκη είτε κινητό αξίας 400 ευρώ στη καρτέλα shipping έχουν αυτόν τον τεράστιο πίνακα.

Τι λέει ο Μήτσος για αυτό? Εγώ βλέπω 7-25 εργάσιμες για Ελλάδα. Σε αυτό που έχεις δίκιο είναι ότι έδωσα βάση μόνο σε αυτό κι δεν έψαξα το site. Άρα με κοροιδεψε το κατάστημα που με τόσο πάθος υπερασπιζεσαι.

Edited by geomos
Link to comment
Share on other sites

27/03/2016

Arrival at Destination Post (Country: GR)

22/03/2016

Despatched to overseas (Country code: GR)

20/03/2016

Received from Customer

 

:angry:

Για αυτη την καθυστερηση τι λεει το καταστημα;;;;; :mad::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm:

Link to comment
Share on other sites

27/03/2016

Arrival at Destination Post (Country: GR)

22/03/2016

Despatched to overseas (Country code: GR)

20/03/2016

Received from Customer

 

:angry:

Για αυτη την καθυστερηση τι λεει το καταστημα;;;;; :mad::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm:

 

Εσύ τώρα μπήκες στο θέμα; :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

απλα η απαντηση ... γιατι πολυ απλα δεν μπαινουμε σε κοπο να κοιταξουμε τους ορους του καθε σαιτ, γιατι μας το ειπε ο Μιτσος και ο Μιτσος ξερει...

http://i.imgur.com/YAjFQic.png

 

Το καταστημα εννοητε οτι θα σου πει αν δεν ερθει θα επιστραφουν τα χρηματα... Τι περιμενεις να σου πει? Να σου παει κοντρα?

να σε εχει ευτυχισμενο προσπαθει... ζουμε σε αλλο πλανητη....

 

Μακαρι να μην εξαρτιομασταν απο εσας και να μην χρειαζοταν να προστατευτουμε απο εσας...

Ειστε ο κοσμος που κανει πιο ακριβα τα προιοντα και πιο δυσκολη την εξυπηρετιση

 

Οτι και να κανεις το κινητο θα ερθει οταν ειναι να ερθει.... τωρα αν ολη αυτη η συζητηση γινεται για να καλυφθεις ηθικα-προσωπικα για να παρεις το refund και μετα να κρατησεις και το κινητο γιατι αργησες να το παραλαβεις κατα Μιτσο, δεν θα σε βοηθησω.

 

πολυ πιθανο ειναι οσες αγορες εχεις κανει απο το 2003 μεχρι τωρα να ειναι ο τυπικος μου μηνας. αυτα που γραφω μπορει να μην συμφωνουν με το κατα Μιτσο ευαγγελιο, αλλα σιγουρα δεν ειναι ανακριβειες...[/quote

 

 

Φίλε αληθινά δεν καταλαβαίνω το σκοπό σου,όλοι έχουν λάθος και εσύ τα γνωρίζεις τα πάντα.

Εμείς δεν κοιτάμε τους ορούς πριν απο κάθε αγορά μόνο εσύ φίλε ,τα διαβάζεις και τα παρατηρείς όλα.

Βασικά δεν θέλω ούτε να περιαυτολογήσω ούτε να έρθω σε αντίθεση με όλα αυτά που λες και γράφεις,με τον τρόπο σου όμως δεν βοηθάς με το θέμα εδώ που έχει προκύψει, άπλα θέλεις να περάσεις μόνο την δίκη σου άποψη,που νομίζεις είναι και η σωστή.

Edited by deni77
Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις καθυστερημένες αποστολές (απο Singapore Post αποτι εχω καταλάβει), μπορείτε να αναφέρετε τους σχετικούς αριθμούς των container για να σχηματίσουμε άποψη;

 

Το δικό μου είναι με DISPATCH NO 4078 (φαίνεται μόνο στο http://beta.singpost.com/ -> Track items, στις λεπτομέρειες)

 

 

Και για μένα DISPATCH NO 4078.

Κοίτα να δεις μια ... σύμπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημά σου...

Αν το κατάστημα λέει άλλα στους όρους του και άλλα στη σελίδα αγοράς τότε το κατάστημα είναι λάθος όχι εμείς.

Επίσης αν μου λέει να πάω για refund τότε αυτό θα κάνω γιατί εγώ με αυτό έχω επικοινωνία και με αυτό θα λύσω το πρόβλημά μου κι όχι με σένα ή τον Μήτσο ή τον κάθε Μήτσο...

Τέλος, εγώ μπορεί να πήγα για refund (άσχετα αν έγινε με περίεργο τρόπο) αλλά δεν προσπαθώ να πείσω κανένα ότι έκανα το σωστό κι ότι όλοι πρέπει να κάνουν ότι έκανα εγώ... Αντίθετα με σένα που ξέρεις τα πάντα και πρέπει όλοι να συμφωνήσουν μαζί σου...

 

Κάνουμε μια συζήτηση εδώ, προσπαθούμε να μάθουμε μερικά πράγματα, να αποκτήσουμε παραπάνω εμπειρία με το θέμα "αγορές από Κίνα". Να ξέρεις ότι η εμπειρία αποκτάται και μέσα από τα λάθη και τις πατάτες που θα κάνεις. Αν εγώ έκανα πατάτα με το dispute και την πατήσω, δικό μου το πάθημα και θα μου γίνει μάθημα... Θα βγω όμως και θα πω "ξέρετε παιδιά εγώ έκανα αυτό και αυτό και την πάτησα, σας συμβουλεύω να μην το κάνετε κι εσείς".

 

Εκφράσεις όπως "εσείς είστε ο λόγος που οι Κινέζοι μας αποκαλούν κακούς πελάτες" είναι αν μη τι άλλο μειωτικές και απαξιωτικές. Όπως επίσης συμβουλες του στυλ "κάντε παραγγελία και το δέμα θα έρθει όποτε θα έρθει" δεν είναι αποδεκτές, τουλάχιστον όχι από εμένα. Αν εσένα δε σε πειράζει να κάθεσαι να περιμένεις ένα δέμα 2 και 3 μήνες λες και το στέλνουν με άμαξα με γεια σου με χαρά σου. Μην προσπαθείς όμως να μας πείσεις ότι έτσι πρέπει να γίνεται πάντα κι ότι το 99% των παραλαβών που έγινε τα τελευταία χρόνια σε 20, 25 ή 30 μέρες είναι η εξαίρεση...

 

και παλι θα σου πω το προβλημα μου που μαλλον δεν διαβασες

"Μακαρι να μην εξαρτιομασταν απο εσας και να μην χρειαζοταν να προστατευτουμε απο εσας...

Ειστε ο κοσμος που κανει πιο ακριβα τα προιοντα και πιο δυσκολη την εξυπηρετιση"

 

 

ακομα και το εως 25 εργασιμες ημερες ειναι γυρω στις 30-35 πραγματικες και αφορα κανονικες συνθηκες.

αν θες στανταρ προθεσμιες ψωνιζε aliexpress που σου λεει... μεχρι τοτε αλλιως παιρνεις πισω τα λεφτα

 

ΑΝ μπαινεις εδω μεσα και ρωτας για κατι , σημαινει οτι περιμενεις και απαντηση... Τωρα η απαντηση μπορει να ειναι οι 10 Μιτσοι και να μας βολευει ή να ειναι οι ανθρωποι που αγοραζουν τον μηνα οσο οι 10 Μιτσοι x10 και να μην βολευει η απαντηση.

 

 

Δεν υπαρχει ελπιδα για καποιους (δες που εφτασε η χωρα μας εν γενει) και οι απαντησεις δεν ειναι προσωπικες. Ο περισσοτερος κοσμος κατλαβαινει... Στο τελος θα καταληξουμε οπως το πολυ χρησιμοποιουμενο πλεον στο ebay "shippping all countries except Italy and Albania" και θα ησυχασουμε... ή θα μας κακοφανει να χρεωνουν τα μεταφορικα οπως το Amazon ... και μετα θα λετε ΓΙΑΤΙ?

Edited by agatho

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

και παλι θα σου πω το προβλημα μου που μαλλον δεν διαβασες

"Μακαρι να μην εξαρτιομασταν απο εσας και να μην χρειαζοταν να προστατευτουμε απο εσας...

Ειστε ο κοσμος που κανει πιο ακριβα τα προιοντα και πιο δυσκολη την εξυπηρετιση"

 

 

ακομα και το εως 25 εργασιμες ημερες ειναι γυρω στις 30-35 πραγματικες και αφορα κανονικες συνθηκες.

αν θες στανταρ προθεσμιες ψωνιζε aliexpress που σου λεει... μεχρι τοτε αλλιως παιρνεις πισω τα λεφτα

 

ΑΝ μπαινεις εδω μεσα και ρωτας για κατι , σημαινει οτι περιμενεις και απαντηση... Τωρα η απαντηση μπορει να ειναι οι 10 Μιτσοι και να μας βολευει ή να ειναι οι ανθρωποι που αγοραζουν τον μηνα οσο οι 10 Μιτσοι x10 και να μην βολευει η απαντηση.

 

 

Δεν υπαρχει ελπιδα για καποιους (δες που εφτασε η χωρα μας εν γενει) και οι απαντησεις δεν ειναι προσωπικες. Ο περισσοτερος κοσμος κατλαβαινει... Στο τελος θα καταληξουμε οπως το πολυ χρησιμοποιουμενο πλεον στο ebay "shippping all countries except Italy and Albania" και θα ησυχασουμε... ;η θα μας κακοφανει να χρεωνουν τα μεταφορικα οπως το Amazon ... και μετα θα λετε ΓΙΑΤΙ?

 

Πες μου λίγο συγκεκριμένα... γιατί μέχρι τώρα μιλάς γενικά και αόριστα και απλά μειώνεις και κατηγορείς τους πάντες...

Αφού αγοράζεις τόσο πολλά πακέτα από Κίνα... βγάλε μου ένα ποσοστό στο οποίο υπάρχει συνήθως καθυστέρηση πάνω από ένα μήνα και φυσικά για registered πακέτα... μην πας πολύ πίσω, πες για το τελευταίο εξάμηνό σου...

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο επικοινώνησα με τα ελτά αεροδρομίου, συγκεκριμένα εκεί που σκανάρουν τα δέματα που έρχονται.

Το τηλ ήταν αυτό που κάποιες έγραψε χθες. (Κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να επικοινωνήσουν και άλλοι για να πιέσουμε λίγο)

Ένας κύριος που το σήκωσε (δυστυχώς δε ζήτησα το όνομά του) μου είπε ότι το δέμα αφού είναι συστημένο θα έρθει σε μένα κατευθείαν και να περιμένω. Με σιγουριά μου είπε δεν έχει χαθεί απλά περιμένετε.

Είδε το tracking που του ανέφερα μου απάντησε δεν έχει σκαναριστεί και πως αν είχε φτάσει θα είχε σκαναριστεί.

Άρχισε να μου λέει ότι δουλεύουμε 24ώρες εδώ και αν είχε έρθει το δέμα γιατί να το κρατάμε εδώ να του ρίξουμε αλάτι!!!!!

Έλεγε ότι φτάνουν 5.000 χιλιάδες δέματα καθημερινά και κάντε υπομονή θα έρθει.

Όταν τον ρώτησα γιατί το Singpost γράφει πως είναι στην Ελλάδα από τις 2/4 μου είπε ότι πιθανολογούν την άφιξη στις 2/4 δεν ξέρουν όμως ότι έφτασε, το Ελτά το γνωρίζουν αυτό. Μπορεί να έχει κολλήσει στη Γερμανία 10 μέρες που να το ξέρουν αυτοί οι Σιγκαπουριανοί αυτό. Απλά υποθέτουν ότι τότε θα φτάσει αν όλα πάνε καλά.

Τέλος μου είπε και το εξής κορυφαίο ότι κυρία μου εσείς με έναν υπολογιστή που τα βλέπετε αυτά εμείς εδώ έχουμε τόσους εκατοντάδες υπολογιστές και παρακολουθούμε κάθε δέμα και τι μας λέτε τώρα.

Υπομονή τουλάχιστον αυτοί ξέρουν πως δεν έχει χαθεί, είναι μέσα σε σάκους που θα ανοιχτούν άγνωστο πότε...

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα DISPATCH NO 4078.

Κοίτα να δεις μια ... σύμπτωση![

 

το δικό μου με αφιξη στην Ελλάδα 11/4/16 έχει αριθμό 4082

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα λεει 4082.

 

και έμενα το ίδιο 4082

Link to comment
Share on other sites

10μαρτιου απο βελγιο και ακομη περιμενω

 

O.o

Σου έχει κάνει ενημέρωση το τελευταίο status οτι έφτασε ελλάδα;

Εμένα με προβληματίζει οτι είναι ακόμα Departure to country of destination.

Τουλάχιστον ας είχε ενημερωθεί οτι έφτασε και μετά ας "χανόταν" το tracking.

 

 

Μακαρι να μην εξαρτιομασταν απο εσας και να μην χρειαζοταν να προστατευτουμε απο εσας...

Ειστε ο κοσμος που κανει πιο ακριβα τα προιοντα και πιο δυσκολη την εξυπηρετιση

 

Amen.:)

Αλλά μην περιμένεις να καταλάβουν.

Εδώ σε άλλα σοβαρά πράγματα δεν έχουμε βρεί άκρη...

Έτσι είναι όταν έχεις να κάνεις με κατοίκους χωρίς συνείδηση.

 

Επίσης αυτό που λες για το "excluded τάδε χώρα" ίσως έπρεπε να έχει γίνει εδώ και καιρό.

Πραγματικά το έχω σκεφτεί αρκετές φορές, και πολλές απο τις υπηρεσίες μας έχουν δοθεί χαριστικά.

Σίγουρα δεν τις αξίζουμε, αρά δεν έπρεπε να τις έχουμε απο την αρχή.

 

Το θλιβερό είναι οτι στις περισσότερες περιπτώσεις έχεις να κάνεις με νέους ανθρώπους.

Ενημέρωση υπάρχει, πρόσβαση στην πληροφορία επίσης, αλλά η νοοτροπία δεν λέει να αλλάξει.

We deserve this.:p

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δηλαδή έχουμε 4 ατομα με 4078 (dith, gtop85, Eimarmeni, deni77), 2 με 4082 (vtag, fotiou21), και ο agmg με 4069 (που αφηνει να εννοηθει οτι επισης δεν παρέλαβε).

 

Γνωρίζει κάποιος αν οι αριθμοί αποστολών είναι σειριακοί για Ελλάδα. Η λογική λέει πως όχι, και οι αποστολές προς Ελλάδα ίσως να ειναι μόνο 3: η 4069, η 4078 και η 4082.

 

Ας μαζέψουμε κάποια υποτυπώδη στατιστικά για να χαλαρώσουμε. Θεωρώ πως αν ειμαστε ολοι στα ιδια container δεν έχει χαθεί μεμονωμένο πακέτο

Edited by dith
Link to comment
Share on other sites

Και για μένα DISPATCH NO 4078.

Κοίτα να δεις μια ... σύμπτωση!

Και το δικο μου εχει Despatch No 4078 :rolleyes:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο επικοινώνησα με τα ελτά αεροδρομίου, συγκεκριμένα εκεί που σκανάρουν τα δέματα που έρχονται.

Το τηλ ήταν αυτό που κάποιες έγραψε χθες. (Κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να επικοινωνήσουν και άλλοι για να πιέσουμε λίγο)

Ένας κύριος που το σήκωσε (δυστυχώς δε ζήτησα το όνομά του) μου είπε ότι το δέμα αφού είναι συστημένο θα έρθει σε μένα κατευθείαν και να περιμένω. Με σιγουριά μου είπε δεν έχει χαθεί απλά περιμένετε.

Είδε το tracking που του ανέφερα μου απάντησε δεν έχει σκαναριστεί και πως αν είχε φτάσει θα είχε σκαναριστεί.

Άρχισε να μου λέει ότι δουλεύουμε 24ώρες εδώ και αν είχε έρθει το δέμα γιατί να το κρατάμε εδώ να του ρίξουμε αλάτι!!!!!

Έλεγε ότι φτάνουν 5.000 χιλιάδες δέματα καθημερινά και κάντε υπομονή θα έρθει.

Όταν τον ρώτησα γιατί το Singpost γράφει πως είναι στην Ελλάδα από τις 2/4 μου είπε ότι πιθανολογούν την άφιξη στις 2/4 δεν ξέρουν όμως ότι έφτασε, το Ελτά το γνωρίζουν αυτό. Μπορεί να έχει κολλήσει στη Γερμανία 10 μέρες που να το ξέρουν αυτοί οι Σιγκαπουριανοί αυτό. Απλά υποθέτουν ότι τότε θα φτάσει αν όλα πάνε καλά.

Τέλος μου είπε και το εξής κορυφαίο ότι κυρία μου εσείς με έναν υπολογιστή που τα βλέπετε αυτά εμείς εδώ έχουμε τόσους εκατοντάδες υπολογιστές και παρακολουθούμε κάθε δέμα και τι μας λέτε τώρα.

Υπομονή τουλάχιστον αυτοί ξέρουν πως δεν έχει χαθεί, είναι μέσα σε σάκους που θα ανοιχτούν άγνωστο πότε...

 

Τι να πεις τώρα... ότι θα έπρεπε να ταξινομούν τα δέματα με βάση την ημερομηνία άφιξης ώστε να μην περιμένουν άλλοι ένα-ενάμιση μήνα και άλλοι να παραλαμβάνουν σε 2 εβδομάδες;

Αυτό που τα ΕΛΤΑ ξέρουν και όλοι οι υπόλοιποι όχι έχει πολύ πλάκα... Πιθανολογούν λέει την άφιξή του δεν έφτασε... χαχαχαχα

 

Δε νομίζω ότι αν αρχίσουμε όλοι να παίρνουμε τηλέφωνα θα αλλάξει κάτι ούτε πρόκειται να συνεννοηθούμε μαζί τους....

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μέχρι στιγμής δηλαδή έχουμε 4 ατομα με 4078 (dith, gtop85, Eimarmeni, deni77), 2 με 4082 (vtag, fotiou21), και ο agmg με 4069 (που αφηνει να εννοηθει οτι επισης δεν παρέλαβε).

 

Γνωρίζει κάποιος αν οι αριθμοί αποστολών είναι σειριακοί για Ελλάδα. Η λογική λέει πως όχι, και οι αποστολές προς Ελλάδα ίσως να ειναι μόνο 3: η 4069, η 4078 και η 4082.

 

Ας μαζέψουμε κάποια υποτυπώδη στατιστικά για να χαλαρώσουμε. Θεωρώ πως αν ειμαστε ολοι στα ιδια container δεν έχει χαθεί μεμονωμένο πακέτο

 

Όντως δεν έχω παραλάβει... Λέει ότι έφτασε Ελλάδα στις 27/3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...