Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη Selina την είδα λίγο νευρική με το θέμα του dispute...

Μου έστειλε δυο φορές email ρωτώντας με τι ζήτησε το Paypal από μένα...

Της παρέθεσα το μήνυμα που μου έστειλαν και της είπα ότι το μόνο που με ρώτησαν ήταν αν ήθελα να συνεχίσω το claim ή να το ακυρώσω.

 

Πριν λίγο μου έστειλε πάλι ζητώντας screenshots...

Το vickmall μας τρελαίνει στο περίμενε ακόμη λίγο...υπομονή για να μην κάνουμε την επόμενη ενεργεία μας που κοντεύει, απλά περιμένουμε ακόμη λίγες ημέρες και μετά θα δώσουμε ενα γενικό ομαδικό τέλος, περνώντας πίσω τα χρήματα μας.

Αλλα δεν μας ενημερώνει που βρίσκονται τα πακέτα μας,τι έγινε,τι μεσολάβησε με το ταχυδρομείο στην κίνα,αυτοί τα έστειλαν προς τα εδώ και την Ελλάδα,αυτό με εκνευρίζει περισσότερο παρά η υπομονή για να περιμένω και παραλάβω το πακέτο μου ένα μήνα τώρα,όταν δεν γνωρίζεις τίποτα και εχεις μια μαύρη άγνοια πως να κάνεις μετά υπομονή.:O:O:O:X

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια εγω τι να κανω που αυτο RK432281609CN εχει κολλησει απο 11/4 και δεν εχω καμια ενημερωση εδω και 13 μερες...; Μια βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω τι να κανω που αυτο RK432281609CN εχει κολλησει απο 11/4 και δεν εχω καμια ενημερωση εδω και 13 μερες...; Μια βοηθεια

Τα δεματα απο κινα κανουν απο 10 εως 60 μερες....Λιγο υπομονη δεν βλαπτει! :)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτο το τηλ. παιδιά.....Κέντρο Διαλογής Αττικής - Υπηρεσία Ειδικών Διαχειρίσεων

Λεύκης 128, Κρυονέρι, 14568, ΑΤΤΙΚΗΣ

ΤΗΛ. 2108006985

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εμφανίζει τίποτα στα ΕΛΤΑ,μόνο αυτό ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-03-2016 16:03 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Πρέπει να περάσει πρώτα και να ολοκληρωθεί η διαδικασία τσεκαρίσματος,διαλογής στο αεροδρόμιο και μετά να παραδοθούν τα πακέτα στα ΕΛΤΑ.

Σε όλους τα ίδια γράφει στα ΕΛΤΑ,άπλα διαφέρουν οι ημερομηνίες αποστολής.

 

Στα δέματα που παραδίδονται κανονικά έχει κι άλλο βήμα πριν;

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι μια φορα παργγγηλα δεν εθχα θεμα. Απλως μπορει να λεει οτι εχει στοκ και να το παραλλαβει σε μερικες μερες
Link to comment
Share on other sites

Από tinydeal έχει παραγγείλει κανείς; ξέρουμε τίποτα για το κατάστημα;

 

Κι εγώ αρκετές φορές... Δεν είχα κανένα θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Από χθες διαβάζω τα "πονεμένα" σχόλια κάποιων και είπα να σας παραθέσω τη δική μου ιστορία.

(Σας βρήκα χθες ψάχνοντας για το θέμα αυτό)

Παράγγειλα από το Vickmall στις 23/3 ένα κινητό (όχι για μένα για μια φίλη) με tracking number RF384721762SG από τις 2/4 το SG post γράφει ότι έφτασε Ελλάδα, δυστυχώς μέχρι τώρα 24/4 δεν έχω παραλάβει όπως και οι υπόλοιποι εδώ (Ως τώρα καλά).

Παράγγειλα κ δεύτερο κινητό από το ίδιο μαγαζί στις 2/4 με tracking number RF386192229SG αυτό θα δείτε ότι έφτασε στις 22/4!!!

Το αστείο της υπόθεσης ήταν πως νομίζαμε ότι έφτασε το πρώτο κινητό και χαρήκαμε όλοι αλλά μόλις διαπιστώσαμε το αντίθετο τρελαθήκαμε.

Από τις 12/4 είμαι σε συνεχής επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ (αυτοί χέστ... το μόνο που μου λένε ότι δεν έχει φτάσει ΠΟΤΕ Ελλάδα, έτσι γράφει ΨΕΜΑΤΑ το SG post το δέμα είναι σε κάποιον ενδιάμεσο προορισμό, όχι πάντως Ελλάδα). Τα Ελτά είναι απαράδεκτα δε βοηθούν καθόλου το μόνο που κάνουν είναι να δικαιολογούνται, να ψάξουν να σε εξυπηρετήσουν άγνωστη λέξη γι'αυτούς!!!Πάντως αν δείτε δεν υπάρχει ενδιάμεσος προορισμός να ενμφανίζετε μεταξύ Ελλάδας και Σιγκαπούρη (είμαι λάθος;). Επιπλέον μου είπαν ότι το SG post και το vickmall εμφανίζουν ΕΙΚΟΝΙΚΑ sites που δείχνουν ότι το δέμα είναι Ελλάδα.

Έρχομαι τώρα στο SG post επικοινωνώ και μ'αυτό από τις 14/4 μου γράφουν ότι είναι στην Ελλάδα και δεν υπάρχει κάποιος να το παραλάβει. Όμως από τις 19/4 που τους είπα θέλω επίσημο έγγραφο ότι το δέμα είναι Ελλάδα με έχουν γράψει, ούτε φωνή ούτε ακρόαση!!! Να δούμε μήπως κι αυτοί λένε τελικά ψέματα.

Πάμε τώρα στη Selina η κοπέλα ευγενική μου είπε ότι περίπου 100!!! δέματα ψάχνουν:cry::cry::cry:.

Αυτή ισχυρίζεται ότι το δέμα σίγουρα είναι Ελλάδα, δεν έχει χαθεί, απλά δεν υπάρχει κάποιος από το ταχυδρομείο να το παραλάβει και να κάνω λίγο υπομονή. Επίσης σε ερωτήσεις μου αν έχουν χαθεί δέματα από το vickmall μου απάντησε δεν έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο (Λέτε να είμαστε οι πρώτοι;;;). Ααα μου είπε ότι αυτό να καθυστερούν δέματα τυχαίνει από 1-3 φορές το χρόνο.

Αυτά...

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα.

Αλλά έτσι και είναι το δέμα από τις 2/4 Ελλάδα θα ζητήσω αποζημίωση από τα Ελτά.

Καλή υπομονή σε όλους μας! Ελπίζω Άγιες Μέρες που είναι να βοηθηθούμε και να έρθουν τα δέματα σε όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Από χθες διαβάζω τα "πονεμένα" σχόλια κάποιων και είπα να σας παραθέσω τη δική μου ιστορία.

(Σας βρήκα χθες ψάχνοντας για το θέμα αυτό)

Παράγγειλα από το Vickmall στις 23/3 ένα κινητό (όχι για μένα για μια φίλη) με tracking number RF384721762SG από τις 2/4 το SG post γράφει ότι έφτασε Ελλάδα, δυστυχώς μέχρι τώρα 24/4 δεν έχω παραλάβει όπως και οι υπόλοιποι εδώ (Ως τώρα καλά).

Παράγγειλα κ δεύτερο κινητό από το ίδιο μαγαζί στις 2/4 με tracking number RF386192229SG αυτό θα δείτε ότι έφτασε στις 22/4!!!

Το αστείο της υπόθεσης ήταν πως νομίζαμε ότι έφτασε το πρώτο κινητό και χαρήκαμε όλοι αλλά μόλις διαπιστώσαμε το αντίθετο τρελαθήκαμε.

Από τις 12/4 είμαι σε συνεχής επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ (αυτοί χέστ... το μόνο που μου λένε ότι δεν έχει φτάσει ΠΟΤΕ Ελλάδα, έτσι γράφει ΨΕΜΑΤΑ το SG post το δέμα είναι σε κάποιον ενδιάμεσο προορισμό, όχι πάντως Ελλάδα). Τα Ελτά είναι απαράδεκτα δε βοηθούν καθόλου το μόνο που κάνουν είναι να δικαιολογούνται, να ψάξουν να σε εξυπηρετήσουν άγνωστη λέξη γι'αυτούς!!!Πάντως αν δείτε δεν υπάρχει ενδιάμεσος προορισμός να ενμφανίζετε μεταξύ Ελλάδας και Σιγκαπούρη (είμαι λάθος;). Επιπλέον μου είπαν ότι το SG post και το vickmall εμφανίζουν ΕΙΚΟΝΙΚΑ sites που δείχνουν ότι το δέμα είναι Ελλάδα.

Έρχομαι τώρα στο SG post επικοινωνώ και μ'αυτό από τις 14/4 μου γράφουν ότι είναι στην Ελλάδα και δεν υπάρχει κάποιος να το παραλάβει. Όμως από τις 19/4 που τους είπα θέλω επίσημο έγγραφο ότι το δέμα είναι Ελλάδα με έχουν γράψει, ούτε φωνή ούτε ακρόαση!!! Να δούμε μήπως κι αυτοί λένε τελικά ψέματα.

Πάμε τώρα στη Selina η κοπέλα ευγενική μου είπε ότι περίπου 100!!! δέματα ψάχνουν:cry::cry::cry:.

Αυτή ισχυρίζεται ότι το δέμα σίγουρα είναι Ελλάδα, δεν έχει χαθεί, απλά δεν υπάρχει κάποιος από το ταχυδρομείο να το παραλάβει και να κάνω λίγο υπομονή. Επίσης σε ερωτήσεις μου αν έχουν χαθεί δέματα από το vickmall μου απάντησε δεν έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο (Λέτε να είμαστε οι πρώτοι;;;). Ααα μου είπε ότι αυτό να καθυστερούν δέματα τυχαίνει από 1-3 φορές το χρόνο.

Αυτά...

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα.

Αλλά έτσι και είναι το δέμα από τις 2/4 Ελλάδα θα ζητήσω αποζημίωση από τα Ελτά.

Καλή υπομονή σε όλους μας! Ελπίζω Άγιες Μέρες που είναι να βοηθηθούμε και να έρθουν τα δέματα σε όλους μας!

Καλησπέρα και καλός ήρθες και εσύ στις 4 τυχερές ημερομηνίες,:lol::lol:

Βασικά δεν υπάρχουν αυτά τα πονεμένα σχόλια που γράφεις,ναι μια μικρή ανησυχία ,υπάρχει μια πραγματικότητα πλέων και ενα δεδομένο, οτι υπάρχει ενα θεμα της παραλαβής αρκετών πακέτων απο την κινα που καθε μέρα αυξάνεται σε αριθμο,καθε μέρα να εμφανίζονται εδω μέσα,ατομων να περιμένουν τοσο καιρό την παραγγελιά τους και ακόμη τίποτα.

2 αυτό που εχεις διαπίστωση και εσυ είναι οτι ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε τίποτα,μπορεί να χαθηκαν,μπορεί να βρίσκονται κάπου στο αεροδρόμιο,εμένα μου είπε πριν 10 ημερες μια κυρία στα ΕΛΤΑ ,οτι μπορεί και υπάρχει πιθανότητα να αποσταλησαν με πλοίο,δεν την ρώτησα αν ηταν της γραμμής ,τέλος πάντων.

Άπλα πλέων το έχουμε μερικοί συνειδητοποίηση οτι δεν θα παραλάβουμε και περιμένουμε ακομη μερικές ημέρες να πάρουμε τα χρήματα μας πίσω και να κάνουμε μια νεα αγορά είτε απο το ιδιο μαγαζί ,είτε απο άλλο.

Μας έχουν με ανοιχτώ ακουστικό και μας λένε καντε λίγο ακόμη και περιμένετε,ε αυτο κάνουμε ,δεν μπορούμε και κατι άλλο μέχρι να κλίση το θέμα οριστικά.

Κατάντησε και λιγο κουραστικό πλέον να γράφουμε τα ιδια και τα ίδια,αλωστε η αγορές απο κίνα και το εκάστοτε θεμα το αναφέρει καθαρά και ρητά,αν θέλεις αγορά απο κινα από τόσες ημέρες για να παραλαβής,μεχρι τόσες περίπου και υπομονή ,αλλιώς πλήρωσε παραπάνω και κανε την αγορά σου απο εδώ .

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εμπειρία ενός έτους στην αγορά τηλεφώνων από vickmall έχω να πω πρώτη φορά συμβαίνει αυτό σε τέτοια κλίμακα.Νομίζω μως ότι δεν είναι μόνο σε αυτές τις ημερομηνίες το πρόβλημα. Αφίξεις τηλεφώνων στις 18 και 20 του μηνός έπρεπε να ανοιχτούν στο κέντρο διαλογής βάση εμπειρίας. Νομίζω ότι από αρχές του μήνα ,που ξεκίνησε η συνεργασία των ΕΛΤΑ και έγινε πύλη για την ευρωπη μιας κινέζικης ταχυδρομικής ,ξεκίνησε αυτό το πρόβλημα. Τα κινητά σίγουρα είναι στο κέντρο διαλογης αεροδρομίου.τόσο καιρό με το που έλεγε arrival σε δυο τρεις μέρες περνούσαν από ΕΛΤΑ και παραλαβή. Πάντα έτσι ήταν. Μόνο από αρχές απριλιου τελη μαρτιου ξεκίνησε το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εμπειρία ενός έτους στην αγορά τηλεφώνων από vickmall έχω να πω πρώτη φορά συμβαίνει αυτό σε τέτοια κλίμακα.Νομίζω μως ότι δεν είναι μόνο σε αυτές τις ημερομηνίες το πρόβλημα. Αφίξεις τηλεφώνων στις 18 και 20 του μηνός έπρεπε να ανοιχτούν στο κέντρο διαλογής βάση εμπειρίας. Νομίζω ότι από αρχές του μήνα ,που ξεκίνησε η συνεργασία των ΕΛΤΑ και έγινε πύλη για την ευρωπη μιας κινέζικης ταχυδρομικής ,ξεκίνησε αυτό το πρόβλημα. Τα κινητά σίγουρα είναι στο κέντρο διαλογης αεροδρομίου.τόσο καιρό με το που έλεγε arrival σε δυο τρεις μέρες περνούσαν από ΕΛΤΑ και παραλαβή. Πάντα έτσι ήταν. Μόνο από αρχές απριλιου τελη μαρτιου ξεκίνησε το πρόβλημα.

Ρε φιλε νομιζω ειπες το καλυτερο!Με ενα μικρο google βρηκα πολλα αρθρα πχ αυτο.

http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/kineziko_e_mporio_meso_ton_elta-64356972/

 

Μιλαμε για 100.000 δεματα λεει ημερησιως Plus!!!!!!Και αυτα απο και προς ΕΕ μεσω Ελλαδας!Δλδ αμα παει Ισπανια μεσω Ελλαδας.Καλο για τη χωρα βεβαια.Και σιγα μην προσελαβαν και κανεναν.Για αυτο το μπαχαλο!

Και αμα δεις και τις φωτογραφιες του αρθρου καταλαβαινεις την κατασταση που επικρατει....

 

Αρα Καλα χριστουγεννα πρεπει να λεμε πλεον μου φαινεται......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε νομιζω ειπες το καλυτερο!Με ενα μικρο google βρηκα πολλα αρθρα πχ αυτο.

http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/kineziko_e_mporio_meso_ton_elta-64356972/

 

Μιλαμε για 100.000 δεματα λεει ημερησιως Plus!!!!!!Και αυτα απο και προς ΕΕ μεσω Ελλαδας!Δλδ αμα παει Ισπανια μεσω Ελλαδας.Καλο για τη χωρα βεβαια.Και σιγα μην προσελαβαν και κανεναν.Για αυτο το μπαχαλο!

Και αμα δεις και τις φωτογραφιες του αρθρου καταλαβαινεις την κατασταση που επικρατει....

 

Αρα Καλα χριστουγεννα πρεπει να λεμε πλεον μου φαινεται......:lol:[/quote

Καλά πέστε οτι ισχύουν αυτά που γράφετε,2 απορίες έχω όμως.

1 γιατί παραλαμβάνουν κανονικά οι μετα παραγγελίες απο 2/4 τα πακέτα τους απο κινα και 2 δεν θα πρέπει να περάσουν πρώτα απο το αεροδρόμιο όλα τα πακέτα και μετα να παραδοθούν στα ΕΛΤΑ,εκτός αν τα ΕΛΤΑ ,τώρα αρχίσουν και κάνουν αερομεταφορές,δεν πρέπει δηλαδη να τελείωση η διαλογή στο ελληνικό αεροδρόμιο και μετά να παραλάβουν τα ΕΛΤΑ, το γράφει στο άρθρο καθαρά θα γίνει ο πυλώνας της μεταφορικής της κινάς για χώρες της Ευρώπης,αυτά τα πακέτα από που θα τα παραλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες πληροφορίες δώσατε δεν το είχα ακούσει καθόλου αυτό!

Το σκέφτηκαν καλά οι Κινέζοι πριν κλείσουν τη συνεργασία με τα Ελτά;;;

Ακόμη καλά καλά δεν ξεκίνησε και χάθηκαν τα δέματα!

Το θέμα είναι τι θα γίνει με τα δέματα αυτού του διαστήματος που μας καίει και δεν έχουν έρθει.

Θα ξεκινήσουν το σκανάρισμα ή θα μείνουν για καιρό κολλημένα;;;

Κάτι που μου έγραψαν τα Ελτά στις συνομιλίες που είχα ήταν ότι ο αποστολέας πρέπει να ξεκινήσει τη διαδικασία αναζήτησης των δεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια τι track number ειναι αυτο??? RB000985203LA το ταχυδρομειο δειχνει οτι ειναι αυτο.. Lao People's Democratic Republic σας εχει τυχει τετοια αποστολη με αυτο το ταχυδρομειο?? η θα φαω καμια ητα και δεν θα ερθει?? η θα ερθει του αγιου ανημερα και κανα τελωνειο μαζι??
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια τι track number ειναι αυτο??? RB000985203LA το ταχυδρομειο δειχνει οτι ειναι αυτο.. Lao People's Democratic Republic σας εχει τυχει τετοια αποστολη με αυτο το ταχυδρομειο?? η θα φαω καμια ητα και δεν θα ερθει?? η θα ερθει του αγιου ανημερα και κανα τελωνειο μαζι??

 

Για αυτό έχει ακουστεί ότι είναι από τα γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε νομιζω ειπες το καλυτερο!Με ενα μικρο google βρηκα πολλα αρθρα πχ αυτο.

http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/kineziko_e_mporio_meso_ton_elta-64356972/

 

Μιλαμε για 100.000 δεματα λεει ημερησιως Plus!!!!!!Και αυτα απο και προς ΕΕ μεσω Ελλαδας!Δλδ αμα παει Ισπανια μεσω Ελλαδας.Καλο για τη χωρα βεβαια.Και σιγα μην προσελαβαν και κανεναν.Για αυτο το μπαχαλο!

Και αμα δεις και τις φωτογραφιες του αρθρου καταλαβαινεις την κατασταση που επικρατει....

 

Αρα Καλα χριστουγεννα πρεπει να λεμε πλεον μου φαινεται......:lol:[/quote

Καλά πέστε οτι ισχύουν αυτά που γράφετε,2 απορίες έχω όμως.

1 γιατί παραλαμβάνουν κανονικά οι μετα παραγγελίες απο 2/4 τα πακέτα τους απο κινα και 2 δεν θα πρέπει να περάσουν πρώτα απο το αεροδρόμιο όλα τα πακέτα και μετα να παραδοθούν στα ΕΛΤΑ,εκτός αν τα ΕΛΤΑ ,τώρα αρχίσουν και κάνουν αερομεταφορές,δεν πρέπει δηλαδη να τελείωση η διαλογή στο ελληνικό αεροδρόμιο και μετά να παραλάβουν τα ΕΛΤΑ, το γράφει στο άρθρο καθαρά θα γίνει ο πυλώνας της μεταφορικής της κινάς για χώρες της Ευρώπης,αυτά τα πακέτα από που θα τα παραλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ.

Δεν παραλαμβάνουν κανονικά ούτε οι επόμενες παραγγελίες.... Ήδη έχω μία ακόμη με άφιξη 18 του μηνός ,φυσικά η άλλη ειναι απο 2 του μηνος

Ο.ως και αυτή με 18 άργησε σύμφωνα με τον παλιό ρυθμό..άσε που έχει πολλούς από 11 που περιμένουν..πρόβλημα παιδιά μεγάλο και μάλλον θα πάμε για επιστροφή χρημάτων μετά το πασχα(φανταζεστε πόσο θα μεγαλώσει το πρόβλημα με την πενθήμερη αργία που έρχεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραλαμβάνουν κανονικά ούτε οι επόμενες παραγγελίες.... Ήδη έχω μία ακόμη με άφιξη 18 του μηνός ,φυσικά η άλλη ειναι απο 2 του μηνος

Ο.ως και αυτή με 18 άργησε σύμφωνα με τον παλιό ρυθμό..άσε που έχει πολλούς από 11 που περιμένουν..πρόβλημα παιδιά μεγάλο και μάλλον θα πάμε για επιστροφή χρημάτων μετά το πασχα(φανταζεστε πόσο θα μεγαλώσει το πρόβλημα με την πενθήμερη αργία που έρχεται?

Ναι για εκεί στρέφετε γενικότερα όλη η υπόθεση ας περάσουν οι μέρες και μετα το Πάσχα θα πάμε για επιστροφή χρημάτων,σκεφτόμουν επιστροφή πριν το Πασχα άλλα λέω ας περάσει και μετά.Οι κατάσταση δεν είναι καθόλου ρόδινη δυστυχώς και μας έχουν μόνο στο περίμενε,χωρίς καν στοιχεία που βρίσκονται τα πακέτα,η τουλάχιστον μερικές ενδειξης,άπλα περιμένουμε ακόμη μια εβδομάδα,πότε δεν ξέρεις είναι και μεγάλη εβδομάδα αλώστε και έλεγα πριν ένα μηνά θα κάνω Πάσχα με νέο κινητό,έμεινα με την όρεξη.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω την καταστροφή που περιγράφετε...

 

Και καθυστέρησαν τα δέματα 50 μέρες στο σύνολο.. Ε και?

 

Το σύνηθες είναι 30-50 μέρες...

τα δέματα θα είναι σε ένα σάκο και πιθανό είναι να κάνει τουρ... Στο τέλος θα ερθει. Μου έχει τύχει να έρθει δεμα unregister βέβαια 5μηνες μετά...

Αν ανοιγετε despute χωρίς λόγο και αφορμή στο τέλος όταν θα το χρειαστείτε πραγματικα θα λάβετε αρνητική απάντηση και θα αναρωτιεστε γιατί...

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω την καταστροφή που περιγράφετε...

 

Και καθυστέρησαν τα δέματα 50 μέρες στο σύνολο.. Ε και?

 

Το σύνηθες είναι 30-50 μέρες...

τα δέματα θα είναι σε ένα σάκο και πιθανό είναι να κάνει τουρ... Στο τέλος θα ερθει. Μου έχει τύχει να έρθει δεμα unregister βέβαια 5μηνες μετά...

Αν ανοιγετε despute χωρίς λόγο και αφορμή στο τέλος όταν θα το χρειαστείτε πραγματικα θα λάβετε αρνητική απάντηση και θα αναρωτιεστε γιατί...

Αν διαβάσεις τα post των τελευταίων 2 χρόνων θα δεις πλέον ότι το σύνηθες από συγκεκριμένο κατάστημα που στέλνει γρήγορα και συγκεκριμένη αεροπορική εταιρεία είναι maximum 20 μέρες. Όταν λοιπόν διαβάζεις σε όλα τα τοπικ που αφορούν αγορά κινεζικων συσκευών "παρτο από εκεί σε 3 βδομάδες θα το έχεις σπίτι σου" και φτάνεις να περιμένεις 1μιση μήνα προφανώς υπάρχει λόγος ανησυχίας!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστο ειναι η υπογραφη του φιλου παραπανω...

´´ οποιος βιαζεται, δεν ψωνιζει απο Κινα ´´

Για οποιον κανει συχνες αγορες, μπορει να καταλαβει το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω την καταστροφή που περιγράφετε...

 

Και καθυστέρησαν τα δέματα 50 μέρες στο σύνολο.. Ε και?

 

Το σύνηθες είναι 30-50 μέρες...

τα δέματα θα είναι σε ένα σάκο και πιθανό είναι να κάνει τουρ... Στο τέλος θα ερθει. Μου έχει τύχει να έρθει δεμα unregister βέβαια 5μηνες μετά...

Αν ανοιγετε despute χωρίς λόγο και αφορμή στο τέλος όταν θα το χρειαστείτε πραγματικα θα λάβετε αρνητική απάντηση και θα αναρωτιεστε γιατί...

Εσυ τι μας πρωτινής δηλαδή να κάνουμε,είπαμε θα περιμένουμε δεν γνωρίζω πόσο χρόνο, πιστεύω πάνω από 40 με 45 ημέρες,δεν έχουμε πρόθεση να κάνουμε αμέσως despute ,κανείς δεν το ανάφερε αυτό,το γνωρίζουμε οτι οι μετά υπηρεσίες αγοράς χάνονται,επισκευής μέσω εγγύησης κτλπ από despute,ελπίζω να μην ξεχαστούν από το ταξίδι που κάνουν και έρθουν μετα απο 5 μήνες,σε κάποιον ήρθε δέμα μετά 3 μήνες.

Το πρόβλημα ειναι οτι είναι αρκετά πακέτα πανω απο 20 με 25 μπορεί και 30 και 40,καθημερινά εμφανίζονται νεα ατομα που δεν εχουν παραλάβει τις 4 γνωστές ημερομηνίες και δεν γνωρίζουμε αν έχουν έρθει Ελλαδα.

Δεν μας εχει ενημερώσει κανείς ακόμη επίσημα απο κίνα και εκει υπάρχουν κάποιες επιφυλάξεις και καποια εύλογη ανησυχία για το που βρίσκονται και αν βρίσκονται στην Ελλαδα και στο αεροδρόμιο τόσες ημέρες.:rolleyes:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστο ειναι η υπογραφη του φιλου παραπανω...

´´ οποιος βιαζεται, δεν ψωνιζει απο Κινα ´´

Για οποιον κανει συχνες αγορες, μπορει να καταλαβει το παραπανω.

 

Παιδιά συμφωνώ κι εγώ ότι οι αποστολές από Κίνα μπορεί να κάνουν μέχρι και 2 μήνες.

Και συμφωνώ με αυτό που λέτε ότι "όποιος βιάζεται, δεν ψωνίζει από Κίνα".

 

Σε αυτή την υπόθεση υπάρχουν αρκετά στοιχεία όμως που μας κάνουν να ανησυχούμε:

1. Έχουν κολλήσει δέματα συγκεκριμένων ημερομηνιών και δεν έχει παραλάβει κανείς από τις επίμαχες ημερομηνίες, από κανένα κατάστημα. Είναι δυνατόν όλες οι παραγγελίες π.χ. της 27/3 από όλα τα καταστήματα να είναι σε έναν και μόνο σάκο ο οποίος αργεί να ανοιχτεί;

2. Το γεγονός ότι η Selina αναφέρει πως "αυτό συμβαίνει 2-3 φορές κάθε χρόνο" εμένα τουλάχιστον μου κάνει λίγο ύποπτο.

3. Επίσης το γεγονός ότι από τις πρώτες μέρες επικοινωνίας μας η Selina μου ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να χάσω τα λεφτά μου και μου πρότεινε να περιμένω μερικές μέρες ακόμα και μετά να πάω για dispute στο Paypal, επίσης μου "βρωμάει".

 

Όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα έχω παραγγείλει τα τελευταία χρόνια πάνω από 30 πακετάκια από Κίνα.

Όλα ερχόντουσαν κανονικά στις 25 μέρες max. Ακόμα και unregistered πακέτα έκαναν λιγότερο από μήνα.

Δεν έχω ανοίξει ποτέ ξανά dispute στο Paypal ακόμα κι όταν αυτό που παρέλαβα δεν ήταν αυτό που παρήγγειλα. Πάντα έβρισκα την άκρη με τον πωλητή.

 

Εδώ πέρα όμως η καθυστέρηση μου φαίνεται το λιγότερο περίεργη... Και δεν είμαι καθόλου διατεθειμένος να περιμένω 2 μήνες για να παραλάβω όταν στατιστικά αυτό θα έπρεπε να έχει έρθει στον μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παραγγελνεις απο εξωτερικο (όχι Ευρώπη) θα πρεπει και να εχεις την απαιτούμενη υπομονή, εγώ ως τώρα έχω παραλάβει σε νορμάλ χρόνους. Φαντασου τι γίνεται απο δέματα εξωτερικου εκεί στο αεροδρόμιο.....

Η τελευταια μου παραγγελία παει καλά

 

2016-04-24 13:24 Shipmnet arrived at destination country

2016-04-21 15:14 GRATH / parcel dispatched from original office

2016-04-19 15:14 Wait transport

2016-04-18 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-04-18 18:00 HONGKONG / Depart from Airport

2016-04-18 16:00 HONGKONG / Depart from facility

2016-04-18 14:00 HONGKONG / Arrive at facility

2016-04-18 02:55 Shipment information received

2016-04-18 02:21 Mingle,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-04-18 02:21 Mingle,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-04-17 15:57 Shipment information received

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παραγγελνεις απο εξωτερικο (όχι Ευρώπη) θα πρεπει και να εχεις την απαιτούμενη υπομονή, εγώ ως τώρα έχω παραλάβει σε νορμάλ χρόνους. Φαντασου τι γίνεται απο δέματα εξωτερικου εκεί στο αεροδρόμιο.....

Η τελευταια μου παραγγελία παει καλά

 

2016-04-24 13:24 Shipmnet arrived at destination country

2016-04-21 15:14 GRATH / parcel dispatched from original office

2016-04-19 15:14 Wait transport

2016-04-18 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-04-18 18:00 HONGKONG / Depart from Airport

2016-04-18 16:00 HONGKONG / Depart from facility

2016-04-18 14:00 HONGKONG / Arrive at facility

2016-04-18 02:55 Shipment information received

2016-04-18 02:21 Mingle,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-04-18 02:21 Mingle,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-04-17 15:57 Shipment information received

 

Όταν το δέμα σου θα δείχνει ότι βρίσκεται Ελλάδα εδώ και 35-40 μέρες έλα να ξαναμιλήσουμε για υπομονή :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...