Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λαθος !!!

Το προβλημα της καθυστερησης ειναι απο το κεντρο διαλογης 100% .

Το θεωρω τουλαχιστον αστειο να υποστηριζουν καποιοι οτι δινει ψευτικα στοιχεια η SingPost .

 

Εχω γραψει και παλαιοτερα ( αλλα τα εσβησαν οι mods ) οτι στην χωρα που βρισκομαι τωρα ( Βουλγαρια ) μολις η Singapore post αναφερει οτι το δεμα εχει φτασει στην χωρα προορισμου , μετα απο 2 μερες το αργοτερο παραλαμβανω .

Εδω δεν λενε ψεματα , μονο στην Ελλαδα λενε ;

Φίλε μου το θέμα είναι όπως εγραψα και εγώ ότι σε καμια 40αρια παραγγελίες τα τελευταία 3 χρόνια όταν η Singapore έγραφε ότι το δέμα έφτασε και εγώ σε 3-4 μέρες παρελαμβανα. Μιλάω για Ελλάδα και συγκεκριμένα Αθήνα.

Απλά πρώτη φορά μου έτυχε να περιμένω τόσες μέρες, μιλάμε για 17 εργάσιμες (από 31/3). Συνεπεσε όμως αυτή η καθυστέρηση με παράξενες συμπεριφορές από πλευρά Singapore, όπως να στέλνει 2 tr. Number με διαφορετικές πορείες για το ίδιο προϊόν η να δείχνουν τα ΕΛΤΑ και η sing διαφορετικές ημερομηνίες αναχώρησης από Σιγκαπούρη. Εσένα δεν θα σε έβαζαν σε σκέψεις οι παραπάνω περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμεις φιλε μου βρισκόμαστε στις πεντε εβδομάδες

 

Το χω δει περίεργο το τρακινγκ που έδωσε η SGpost που έφτασε γρήγορα Ελλάδα και μένει εκεί

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα , αλλα το αν αληθευουν οι πληροφοριες της Singapore post. Εσυ ισχυριζεσαι οτι δινει ψευτικες πληροφοριες .

Κι εγω σου λεω οτι σε 30+ παραγγελιες που εκανα στην Βουλγαρία οταν εβλεπα απο το tracking information της SG οτι ειχε φτασει στην χωρα προορισμου ηταν πραγματι ετσι !!!

 

Αρα συμφωνεις μαζι μου , οτι τα καθυστερει το κεντρο διαλογης λογω φορτου εργασιας .

Δεν είπα ότι δουλεύει καλά το ΚΔ του αεροδρομίου, είπα ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ λόγω διαδρομής που κάνουν τα δέματα να φεύγουν από Σιγκαπούρη και σε 3 ή 4 ημέρες να είναι στο αεροδρόμιο.

Στην Βουλγαρία έρχονται από την Σιγκαπούρη σε 3 ημέρες;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δουλεύει καλά το ΚΔ του αεροδρομίου, είπα ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ λόγω διαδρομής που κάνουν τα δέματα να φεύγουν από Σιγκαπούρη και σε 3 ή 4 ημέρες να είναι στο αεροδρόμιο.

Στην Βουλγαρία έρχονται από την Σιγκαπούρη σε 3 ημέρες;;

 

Απο 3-5 αντε σε καναδυο να εκανε 6 .

 

Να , βρηκα ενα πριν μερικους μηνες .

Το παρελαβα στις 19 επειδη δεν μενω Σοφια που ειναι το αεροδρομιο , αν εμενα Σοφια θα ειχα παραλαβει στις 18.

Δες

 

http://i.imgur.com/rUXJ6A1.jpg

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το θέμα είναι όπως εγραψα και εγώ ότι σε καμια 40αρια παραγγελίες τα τελευταία 3 χρόνια όταν η Singapore έγραφε ότι το δέμα έφτασε και εγώ σε 3-4 μέρες παρελαμβανα. Μιλάω για Ελλάδα και συγκεκριμένα Αθήνα.

Απλά πρώτη φορά μου έτυχε να περιμένω τόσες μέρες, μιλάμε για 17 εργάσιμες (από 31/3). Συνεπεσε όμως αυτή η καθυστέρηση με παράξενες συμπεριφορές από πλευρά Singapore, όπως να στέλνει 2 tr. Number με διαφορετικές πορείες για το ίδιο προϊόν η να δείχνουν τα ΕΛΤΑ και η sing διαφορετικές ημερομηνίες αναχώρησης από Σιγκαπούρη. Εσένα δεν θα σε έβαζαν σε σκέψεις οι παραπάνω περιπτώσεις?

 

Ακριβώς. Εδώ είναι το περίεργο. Όταν λοιπόν μετά από τόσες παραγγελίες με SG Post, ξέρεις ότι θα παραλάβεις το πακέτο σε μερικές μέρες από τη στιγμή που μπήκε Ελλάδα, οι τόσες μέρες αναμονής σε κάνουν να πιστεύεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , επειδη διαβασα καμποσες σελιδες απο το 2015 το πηρα το post αλλα καπου το εχασα..! Gearbest με NL Post για Θεσσαλονικη σταματαει σιγουρα τελωνειο ? Περιμενω ενα κινητο και απο οτι βλεπω στο invoice βαλανε mobile phone 20$ ! Σιγα μην ψαρωσουν οτι κανει 20$ ! Τι λετε απο την εμπειρια σας ? Αν σταματησει ποιος θα καθορισει τι τιμη εχει ? Η επειδη γραφει 20 $ θα το περασουν ??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , επειδη διαβασα καμποσες σελιδες απο το 2015 το πηρα το post αλλα καπου το εχασα..! Gearbest με NL Post για Θεσσαλονικη σταματαει σιγουρα τελωνειο ? Περιμενω ενα κινητο και απο οτι βλεπω στο invoice βαλανε mobile phone 20$ ! Σιγα μην ψαρωσουν οτι κανει 20$ ! Τι λετε απο την εμπειρια σας ? Αν σταματησει ποιος θα καθορισει τι τιμη εχει ? Η επειδη γραφει 20 $ θα το περασουν ??

Εχεις πολλες πιθανοτητες να περασει χωρις τελωνειο.Οχι 100% αλλα ενα 90% το χεις.Τωρα αν εισαι ατυχος....Μακαρι να μην εισαι και να το χαρεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι είμαστε με κολλήμενα απο αρχές Απρίλη είναι όλοι απο vickmall?

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι είμαστε με κολλήμενα απο αρχές Απρίλη είναι όλοι απο vickmall?

Πότε ακριβώς εννοείς αρχές Απρίλη,γιατι εχει και τέλη Μαρτίου,ειναι η 4 τυχερές ημερομηνίες.:rolleyes:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι στις 2 του Απρίλη αλλά γενικά εννοώ αυτή την περίοδο με τις τυχερές ημερομηνίες.όλοι απο vickmall είναι?

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι στις 2 του Απρίλη αλλά γενικά εννοώ αυτή την περίοδο με τις τυχερές ημερομηνίες.όλοι απο vickmall είναι?

Απο οτι γνωρίζω ναι όλες απο εκεί σχεδόν.

Μετα από αυτές τις ημερομηνίες όλη παραλαμβάνουν κανονικά και απο το συγκεκριμένο κατάστημα,δεν γνωρίζουμε τι εχει μεσολάβησή ακόμη και γιατί κόλλησαν μονο τα δικά μας πακέτα και που βρίσκονται τώρα. :rolleyes::cool:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Vickmall, Ελλάδα απο 29-3.:wacko:

Εσυ εισαι στο δεύτερο γρουπ.εγω στο τέταρτο με 2/4 μαζι συμπαίκτες με το φίλο που ρώτησε νωρίτερα για το κατάστημα.:D:D

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι είμαστε με κολλήμενα απο αρχές Απρίλη είναι όλοι απο vickmall?

27/3 Geekbuying και 2/4 Vickmall με Singapore Post. Νομίζω όλα τα πακέτα ήρθαν με SG Post.

Link to comment
Share on other sites

27/3 Geekbuying και 2/4 Vickmall με Singapore Post. Νομίζω όλα τα πακέτα ήρθαν με SG Post.

Ναι η μεγάλη πλειοψηφία ειναι απο το vickmall,το ήρθαν ειναι πάντα σχετικό ετσι το δείχνουν οτι έφτασαν στο αεροδρόμιο ,μετά τι απέγιναν όμως ειναι ενα μυστήριο τόσες ημέρες,κάποιος να εχει κάποιο γνωστό στο αεροδρόμιο να τα τσεκάρει αν όντως έφτασαν,(εγώ βασικά αμφιβάλω).... με τα tracking number, δεν υπάρχει,άπλα μας λέει το κατάστημα κάντε ακόμη λίγο υπομονή.:wacko::ninja::O

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ναι η μεγάλη πλειοψηφία ειναι απο το vickmall,το ήρθαν ειναι πάντα σχετικό ετσι το δείχνουν οτι έφτασαν στο αεροδρόμιο ,μετά τι απέγιναν όμως ειναι ενα μυστήριο τόσες ημέρες,κάποιος να εχει κάποιο γνωστό στο αεροδρόμιο να τα τσεκάρει αν όντως έφτασαν,(εγώ βασικά αμφιβάλω).... με τα tracking number, δεν υπάρχει,άπλα μας λέει το κατάστημα κάντε ακόμη λίγο υπομονή.:wacko::ninja::O

 

Ήθελα να βάλω ερωτηματικό στη λέξη ήρθαν αλλά μετά λέω ασ' το καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να βάλω ερωτηματικό στη λέξη ήρθαν αλλά μετά λέω ασ' το καλύτερα...

ΧΑ ΧΑ Σε πρόλαβα και το διευκρίνισα...:lol::lol::lol::D Δεν ξέρεις ίσως μια μέρα έρθουν το πότε δεν το γνωρίζω πάντως,σε ένα παιδί έγραψε σε πρωτύτερο,ποιο νεότερο post ότι ήρθε το πακέτο του μετά από 90 ήμερες,τοτε βρήκε το σωστό δρόμο.

Edited by deni77
Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που σταματησει ενω το Invoice γραφει 20 δολλαρια ! Ποιος καθοριζει την τιμη ?

 

Σου ζητάνε την απόδειξη αγοράς και στην περίπτωση που κανείς τον "κινέζο" μπαίνουν στο ίντερνετ και βρίσκουν την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ ΧΑ Σε πρόλαβα και το διευκρίνισα...:lol::lol::lol::D Δεν ξέρεις ίσως μια μέρα έρθουν το πότε δεν το γνωρίζω πάντως,σε ένα παιδί έγραψε σε πρωτύτερο,ποιο νεότερο post ότι ήρθε το πακέτο του μετά από 90 ήμερες,τοτε βρήκε το σωστό δρόμο.

Ναι ίσως μία μέρα έρθουν... Όπως το είπες.

Link to comment
Share on other sites

29/3 vickmall και εγω . Να ρωτησω και εγω κατι οσοι ειμαστε κολλημενοι σ αυτες τις ημερομηνιες , ενω το 17track αναφερει arrival at destination post , στα ελτα δεν εχει καν το αρχικο που λεει παραληφθη απο τον πελατη Σιγκαπουρη ,σωστα? Ετσι για μενα μια υποθεση εργασιας ειναι οτι εγινε κατι και ηρθαν καποιοι σακοι η δε ξερω τι ΑΣΚΑΝΑΡΙΣΤΟΙ απο Σιγκαπουρη και μεχρι να συννενοηθουν τι πρπει να γινει , η ακομα ακομα να επιστρεψουν για να σκαναριστουν απο κει και να ξαναρθουν !!!, εμενα η ελλειψη του αρχικου σκαναρισματος που δε φαινεται στα ΕΛΤΑ αυτο μου δειχνει ...
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

29/3 vickmall και εγω . Να ρωτησω και εγω κατι οσοι ειμαστε κολλημενοι σ αυτες τις ημερομηνιες , ενω το 17track αναφερει arrival at destination post , στα ελτα δεν εχει καν το αρχικο που λεει παραληφθη απο τον πελατη Σιγκαπουρη ,σωστα? Ετσι για μενα μια υποθεση εργασιας ειναι οτι εγινε κατι και ηρθαν καποιοι σακοι η δε ξερω τι ΑΣΚΑΝΑΡΙΣΤΟΙ απο Σιγκαπουρη και μεχρι να συννενοηθουν τι πρπει να γινει , η ακομα ακομα να επιστρεψουν για να σκαναριστουν απο κει και να ξαναρθουν !!!, εμενα η ελλειψη του αρχικου σκαναρισματος που δε φαινεται στα ΕΛΤΑ αυτο μου δειχνει ...

Ναι ειναι και αυτήν μια πιθανή υποθεση,ισως να ήρθαν η δεν ήρθαν και καθόλου,αν δεν πάει κάποιος στο Ελληνικό Αεροδρόμιο εγω είμαι αρκετά μακριά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω, να τσεκάρει καποια τρακινκ ναμπερ απο τα πολλά πακέτα που έχουν αυτήν την μεγάλη αργοπορία,μόνο υποθέσεις θα κάνουμε και νέα σενάρια θα βρίσκουμε.:O:O

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

29/3 vickmall και εγω . Να ρωτησω και εγω κατι οσοι ειμαστε κολλημενοι σ αυτες τις ημερομηνιες , ενω το 17track αναφερει arrival at destination post , στα ελτα δεν εχει καν το αρχικο που λεει παραληφθη απο τον πελατη Σιγκαπουρη ,σωστα? Ετσι για μενα μια υποθεση εργασιας ειναι οτι εγινε κατι και ηρθαν καποιοι σακοι η δε ξερω τι ΑΣΚΑΝΑΡΙΣΤΟΙ απο Σιγκαπουρη και μεχρι να συννενοηθουν τι πρπει να γινει , η ακομα ακομα να επιστρεψουν για να σκαναριστουν απο κει και να ξαναρθουν !!!, εμενα η ελλειψη του αρχικου σκαναρισματος που δε φαινεται στα ΕΛΤΑ αυτο μου δειχνει ...

 

Τα ελτά δεν γράφουν τίποτα; Ούτε "αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό" όταν έγινε dispatch;

Link to comment
Share on other sites

Τα ελτά δεν γράφουν τίποτα; Ούτε "αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό" όταν έγινε dispatch;

Όχι δεν εμφανίζει τίποτα στα ΕΛΤΑ,μόνο αυτό ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-03-2016 16:03 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Πρέπει να περάσει πρώτα και να ολοκληρωθεί η διαδικασία τσεκαρίσματος,διαλογής στο αεροδρόμιο και μετά να παραδοθούν τα πακέτα στα ΕΛΤΑ.

Σε όλους τα ίδια γράφει στα ΕΛΤΑ,άπλα διαφέρουν οι ημερομηνίες αποστολής.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Τη Selina την είδα λίγο νευρική με το θέμα του dispute...

Μου έστειλε δυο φορές email ρωτώντας με τι ζήτησε το Paypal από μένα...

Της παρέθεσα το μήνυμα που μου έστειλαν και της είπα ότι το μόνο που με ρώτησαν ήταν αν ήθελα να συνεχίσω το claim ή να το ακυρώσω.

 

Πριν λίγο μου έστειλε πάλι ζητώντας screenshots...

 

Dear customer,

paypal ask vickmall to offer shipping proof,and we had offer to paypal.

so paypal is checking the case now.

if there have screenshot about this case in your paypal?

it is better to show me a screenshot.

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...