Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω λογικα χθες εκλεισα τις 25 εργασιμες

Shenzhen Vickmall Trading Ltd

Payment MAR 17 2016

Shenzhen Vickmall Trading Ltd Payment

Payment-negative 240,97 USD

 

25 εργάσιμες απο την παραγγελιά σου,χωρίς αργίες και Σαββατοκύριακα να μεσολαβούν,εσυ δεν γνωρίζω πότε παρήγγειλες ακριβώς δώσε μας και άλλα στοιχεία νου σου πότε ακριβώς εχεις 25 εργάσιμες,δες και στο ημερολόγιο μπορεις να το τσεκάρεις πολυ απλά .

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μαλλον δεν ξέρανε ότι έρχεται πακέτο για σένα να το περιμένουν ....

 

ξέρετε πόσες χιλιάδες δέματα διακινούνται καθημερινά. κάντε λίγο υπομονή.

 

Δεν είπε κανένας ότι δεν κάνουμε υπομονή. Μου το έστειλαν από Κινα 30/03 θα περιμένω μέχρι την επομενη εβδομάδα που θα έχουν περάσει οι 25 μέρες και μετά άντε γεια Vickmall :X !

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αλλα δεν νομίζω να παραλαμβάνουν ούτε και τα 11/04 από Vickmall δες εδώ

http://www.17track.net/en/track?nums=RF385784551SG,RF385558215SG,RF385555721SG,RF385554173SG,RF385556510SG,RF385553345SG,RF385549465SG,RF385555925SG,RF385544763SG&fc=0

 

 

 

Οι μέρες που υποτίθεται ότι είναι στην Ελλάδα στο Αεροδρόμιο αυτό με ανησυχεί.

11 μέρες και counting ...

Τι να δω δηλαδη και σε μενα βγαζει Origin Country - Singapore(Singapore Post) - Web Error[Cache]

 

A web error has occurred.

Αλλα από κάτω σε μενα αντιθετα μου βγάζει το trackiκ κανονικά και την διαδρομή στην Ελλάδα,οπως και στα αλλα track.Αυτα δηλαδή τι σημαίνουν,όλοι σχεδόν μετα απο τις δικες μας τυχερές ημερομηνίες εχουν παραλάβει,με μερικες ημέρες διαφορα μεταξύ τους.:blink:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

25 εργάσιμες απο την παραγγελιά σου,χωρίς αργίες και Σαββατοκύριακα να μεσολαβούν,εσυ δεν γνωρίζω πότε παρήγγειλες ακριβώς δώσε μας και άλλα στοιχεία νου σου πότε ακριβώς εχεις 25 εργάσιμες,δες και στο ημερολόγιο μπορεις να το τσεκάρεις πολυ απλά .

 

Η παραγγελια και η πληρωμη μου εγινε 17 Μαρτιου οπως φαινεται παρακατω η αποστολη του δεματος 19 Μαρτιου .

 

Μαρ 17, 01:26 ΜΜReceipt for Your Payment to Shenzhen Vickmall Trading Ltd

 

Εμεις υπολιζουμε 25 μερες απο την παραγγελια η απο την αποστολη του δεματος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας εχω κανει παραγγελια 1 Quadcopter JJRC H98 με απλο ταχυδρομειο (NLpost) απο το banggood υπαρχει περιπτωση λογο του δεματος να περασει απο τελωνειο?

Οι διαστασεις του δεματος ειναι (L x W x H): 29.00 x 18.50 x 12.00 cm

Και βαρος 600 γραμμαρια

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελια και η πληρωμη μου εγινε 17 Μαρτιου οπως φαινεται παρακατω η αποστολη του δεματος 19 Μαρτιου .

 

Μαρ 17, 01:26 ΜΜReceipt for Your Payment to Shenzhen Vickmall Trading Ltd

 

Εμεις υπολιζουμε 25 μερες απο την παραγγελια η απο την αποστολη του δεματος;

Μολεις ξαναμπηκα στο sait τους δεν το διευκρινηζει αυτο,απλα γραφει 7-25 ημερες

Εγω το μετράω απο την παραγγελία ,βασικά εγω εκανα 24/3 και 25/3 το στείλανε την αλλη ημερα δηλαδη και μου έδωσαν και Tracking Number

Λογικά απο την αποστολή πρέπει να το μετράμε τις 25 ημερες που γράφουν.

Edited by deni77
Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελια και η πληρωμη μου εγινε 17 Μαρτιου οπως φαινεται παρακατω η αποστολη του δεματος 19 Μαρτιου .

 

Μαρ 17, 01:26 ΜΜReceipt for Your Payment to Shenzhen Vickmall Trading Ltd

 

Εμεις υπολιζουμε 25 μερες απο την παραγγελια η απο την αποστολη του δεματος;

 

Σε όλα τα online shops, όταν σου λένε π.χ παράδοση σε 2 εργάσιμες εννοούν από τη μέρα της παραγγελίας σου.

Τώρα αν στο Vickmall το μετράνε αλλιώς... δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα online shops, όταν σου λένε π.χ παράδοση σε 2 εργάσιμες εννοούν από τη μέρα της παραγγελίας σου.

Τώρα αν στο Vickmall το μετράνε αλλιώς... δεν ξέρω...

Ναι αυτο ξερω και εγω και ετσι το υπολόγισα απο την ημερα της παραγγελίας σου,αυτο δεν το διευκρινίζουν αυτοί στο vickmall όμως.Εγω ετσι το μετράω πάντως απο την ημέρα που παραγγέλνεις

απο την άλλη ημερα μετράς.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι in Stock εγώ μετράω από τη μέρα που μου έρχεται το mail που κατοχυρωνει την παραγγελία. Πχ άμα κάνεις παραγγελία Πέμπτη βράδυ, Παρασκευή σου έρχεται mail ότι κατοχυρωθηκε και Τρίτη mail ότι στάλθηκε μαζί με το tr number, εγώ σαν πρώτη εργάσιμη μετράω την Παρασκευή (όπως και όλα τα online καταστηματα).

Η μέρα αποστολής σε προϊόν σε στοκ δεν μας απασχολεί, φαντάσου αν στο έστελναν μετά από δύο εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά στις 17 ημερολογιακές ημέρες από την αναχώρηση dispute; σοβαρευτείτε λίγο. από την κίνα παραγγέλνουμε όχι από τα Σεπόλια!

 

:lol::lol::lol:

Και μετά έλεγες εμένα βιαστικό :p

Έχεις απόλυτο δίκιο όμως κι εγώ έκανα χαζομάρα... θα δείξει, μακάρι να με δικαιώσει...

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε τα φώτα σου να μαθαίνουμε και νεότεροι,πως αποζημιώνεται το κατάστημα αφου θα επιστραφούν τα χρήματα στον πελάτη.

Εννοείς απο την ταχυδρομική εταιρία που θα μεσολαβήσει για την παράδοση των πακέτων,τι ακριβώς εννοείς.:ninja:

Σαφώς από την ταχυδρομική εταιρεία εννοώ, είμαι σίγουρος ότι κάποιου είδους ασφάλεια έχουν, δεν γνωρίζω κάποια λεπτομέρεια ώστε να γίνω πιο συγκεκριμένος αλλά έτσι λειτουργούν οι εταιρείες γενικά.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκει στο κεντρο Διαλογης στο αεροδρομειο Αττικης απο οτι βλεπω καθυστερουν οποτε υπομονη.

Αμα κανουν αν ανοιξουν τους σακους 15 μερες τι περιμενεις?

Τα ΕΛΤΑ που τα παιρνουν μετα τα δεματα σε 2 μερες εχεις και ειδοποιηση.

Αλλα εκεινοι στη Διαλογη ειναι αστα να πανε.Απλα εχουμε πεσει στις μερες τωρα που πλησιαζουν οι γιορτες.Δε φταινε δυστυχως τα μαγαζια αλλα εδω η Ελλαδα που δουλευουν ολα ρολοι με μνημονιο πλεον....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκει στο κεντρο Διαλογης στο αεροδρομειο Αττικης απο οτι βλεπω καθυστερουν οποτε υπομονη.

Αμα κανουν αν ανοιξουν τους σακους 15 μερες τι περιμενεις?

Τα ΕΛΤΑ που τα παιρνουν μετα τα δεματα σε 2 μερες εχεις και ειδοποιηση.

Αλλα εκεινοι στη Διαλογη ειναι αστα να πανε.Απλα εχουμε πεσει στις μερες τωρα που πλησιαζουν οι γιορτες.Δε φταινε δυστυχως τα μαγαζια αλλα εδω η Ελλαδα που δουλευουν ολα ρολοι με μνημονιο πλεον....

 

Δεν είναι γενικό αυτό που λες γιατί κάποιους σάκους τους ανοίγουν αμέσως, μην πω την ίδια μέρα και γίνω υπερβολικός, μέσα σε 1-2 μέρες από την άφιξη. Και μετά από άλλες 2-3 μέρες ο παραλήπτης έχει το πακετάκι του...

 

Τώρα πως γίνεται σάκοι που παρελήφθησαν πολύ αργότερα να ανοίγονται πρώτοι και κάποιοι άλλοι να περιμένουν 20+ μέρες, μόνο αυτοί που δουλεύουν εκεί το γνωρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ λογικο....ΑΚου...

 

Επειδη μπορει να εχω λιγα ατομα στο Κεντρο διαλογης...Μου φερνουν 100 σακους.ΑΝοιγω τους 40.Οκ μεχρι εδω.

60 μου μειναν.Την αλλη μερα μου πετανε αλους 50 απο πανω.ΑΝοιγω 25 νεους 15 παλιους...Κτλ....Και το προβλημα μεγαλωνει.

Αρα δεν υπαρχει ηρθε νωριτερα στο αεροδρομιο αρα θα το ανοιξουν νωριτερα.Μιλαμε για μεγαλο ογκο και προφανως δεν υπαρχει σωστη διαχειρηση.

Δεν σημαινει οτι ανοιγουν ολους τους σακους ημερας πρωτα και τα τελιωνουν.Για αυτο εμενα μου περιμενω 5 δεματα που ειναι Ελ.Βενιζελο και μου χουν ανοιξει το 1ο αυτο που σταλθηκε 3ο στη σειρα...5 μερες μετα απο τα υπολοιπα.Καταλαβες!

Edited by donstefano
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γενικό αυτό που λες γιατί κάποιους σάκους τους ανοίγουν αμέσως, μην πω την ίδια μέρα και γίνω υπερβολικός, μέσα σε 1-2 μέρες από την άφιξη. Και μετά από άλλες 2-3 μέρες ο παραλήπτης έχει το πακετάκι του...

 

Τώρα πως γίνεται σάκοι που παρελήφθησαν πολύ αργότερα να ανοίγονται πρώτοι και κάποιοι άλλοι να περιμένουν 20+ μέρες, μόνο αυτοί που δουλεύουν εκεί το γνωρίζουν...

Ναι αυτο που περιγράφεις ειναι περίεργο πολύ,το δικό μου πακέτο δείχνει οτι έφτασε στο Ελλάδα............ααα 2/4 μετά τι απόγινε,δεν γνωρίζουμε,βασικά δεν γνωρίζω αν έφτασε καν στο αεροδρόμιο πλέων:lol::lol::D,χει 20 ημέρες απο τότε :O:O:O:O

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ λογικο....ΑΚου...

 

Επειδη μπορει να εχω λιγα ατομα στο Κεντρο διαλογης...Μου φερνουν 100 σακους.ΑΝοιγω τους 40.Οκ μεχρι εδω.

60 μου μειναν.Την αλλη μερα μου πετανε αλους 50 απο πανω.ΑΝοιγω 25 νεους 15 παλιους...Κτλ....Και το προβλημα μεγαλωνει.

Αρα δεν υπαρχει ηρθε νωριτερα στο αεροδρομιο αρα θα το ανοιξουν νωριτερα.Μιλαμε για μεγαλο ογκο και προφανως δεν υπαρχει σωστη διαχειρηση.

Δεν σημαινει οτι ανοιγουν ολους τους σακους ημερας πρωτα και τα τελιωνουν.Για αυτο εμενα μου περιμενω 5 δεματα που ειναι Ελ.Βενιζελο και μου χουν ανοιξει το 1ο αυτο που σταλθηκε 3ο στη σειρα...5 μερες μετα απο τα υπολοιπα.Καταλαβες!

 

Αν είναι έτσι τότε καήκαμε! Μπορεί το δέμα κάποιου να είναι σε σάκους που μένουν πάντα πίσω και να παραλάβει μετά από ένα τρίμηνο! :lol::lol::lol::lol:

 

Εμένα σε αντίθεση τα άνοιξαν όλα που περίμενα αυτές τις μέρες (8 πακετάκια) εκτός από το σημαντικότερο: το κινητό μου. Και φυσικά ήταν πρώτο σε σειρά παραγγελίας :p

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

RF386071279SG

Κάποιος παρέλαβε σε 17 μέρες κσι εμείς ακόμα περιμένουμε. Αν είναι να πάμε να δώσουμε ενα χεράκι στα παιδιά του αεροδρομίου.

Link to comment
Share on other sites

RF386071279SG

Κάποιος παρέλαβε σε 17 μέρες κσι εμείς ακόμα περιμένουμε. Αν είναι να πάμε να δώσουμε ενα χεράκι στα παιδιά του αεροδρομίου.

Ναι αυτο που πρωτινής είναι το καλύτερο που πρέπει να το κάνουμε μετά βεβαία απο το να παίξουμε ομαδικό τζοκερ αυτό προηγείται,αν τους βοηθήσουμε θα επισπεύσουν την διαδικασία διαλογής και έτσι θα παραλάβουμε τα κινητά μας μέχρι πριν το Πάσχα...:lol::D:p:p:D

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε καήκαμε! Μπορεί το δέμα κάποιου να είναι σε σάκους που μένουν πάντα πίσω και να παραλάβει μετά από ένα τρίμηνο! :lol::lol::lol::lol:

 

Εμένα σε αντίθεση τα άνοιξαν όλα που περίμενα αυτές τις μέρες (8 πακετάκια) εκτός από το σημαντικότερο: το κινητό μου. Και φυσικά ήταν πρώτο σε σειρά παραγγελίας :p

Βλεπεις και συ που λες για το κινητο σου τι γινεται.Αν στο στειλαν και πρωτο πρωτο κιολας!Δηλαδη ψεματα σου λεει ο αλλος οτι εφτασε Ελλαδα?Ο Sgpost για παραδειγμα η ο Nlpost!

Αρα τι γινεται?Κατι σαν αυτο που περιεγραψα!

Απλα εχει συμβει σε καποιους να παραλαβουν και στο 2μηνο.Εμενα το χειροτερο μεχρι τωρα ηταν 1,5 μηνες.Αλλα οκ.Δεν μπορω να εχω απαιτηση να παραλαβω σε 15 μερες.Και σε μερικους να τυχαινει και λεμε σε 15 μερες παρελαβα λες και εναι νομος του κρατους αλλοι εχουν παρει στο 2μηνο και 3μηνο(σπανιες περιπτωσεις αλλα εχουν γινει)Μονο υπομονη και τιποτα αλλο.Αλλιως Ελλαδα και το περνεις απευθειας με παραπανω κοστος.Και γω και σεις.....

Οποτε Κινα οικονομικα και υπομονετικα!

Link to comment
Share on other sites

Φοβεροί εκεί στο Paypal...

Όπως είχα γράψει πριν μερικά ποστ τους είχα στείλει ένα email για διευκρινήσεις σχετικά με το πόσο πρέπει να περιμένω πριν το dispute και αυτοί το άνοιξαν κιόλας και το έκαναν και claim.

Πριν λίγο μου ήρθε ένα άλλο μήνυμα, από άλλον, με τις διευκρινήσεις που είχα ζητήσει... Κάλλιο αργά παρά ποτέ...

 

Μετά λέτε για την Ελλαδίτσα μας :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Φοβεροί εκεί στο Paypal...

Όπως είχα γράψει πριν μερικά ποστ τους είχα στείλει ένα email για διευκρινήσεις σχετικά με το πόσο πρέπει να περιμένω πριν το dispute και αυτοί το άνοιξαν κιόλας και το έκαναν και claim.

Πριν λίγο μου ήρθε ένα άλλο μήνυμα, από άλλον, με τις διευκρινήσεις που είχα ζητήσει... Κάλλιο αργά παρά ποτέ...

 

Μετά λέτε για την Ελλαδίτσα μας :lol::lol::lol:

 

μπορείς να διαφωτίσεις λίγο και εμάς λοιπών;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να διαφωτίσεις λίγο και εμάς λοιπών;

 

Δε λέει για το πόσο πρέπει να περιμένω για dispute... Λέει απλώς ότι από τη στιγμή που θα το ανοίξω έχω 20 μέρες να επικοινωνήσω με τον πωλητή μήπως και βρεθεί μια λύση. Μέσα σε αυτές τις 20 μέρες έχω το δικαίωμα να το μετατρέψω σε claim, αν φυσικά δεν υπάρξει αλλαγή. Από εκεί και πέρα αναλαμβάνει το Paypal.

 

Τους έστειλα πάλι μπας και μου απαντήσουν, σωστά αυτή τη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αλλα δεν νομίζω να παραλαμβάνουν ούτε και τα 11/04 από Vickmall δες εδώ

http://www.17track.net/en/track?nums=RF385784551SG,RF385558215SG,RF385555721SG,RF385554173SG,RF385556510SG,RF385553345SG,RF385549465SG,RF385555925SG,RF385544763SG&fc=0

 

 

 

Οι μέρες που υποτίθεται ότι είναι στην Ελλάδα στο Αεροδρόμιο αυτό με ανησυχεί.

11 μέρες και counting ...

Δεν είναι θέμα Vickmall και το ιδιι προβλημα εχω, έχει φτασει 11/04 και παρήγγειλα απο minideal.net το redmi note 2 prime

Link to comment
Share on other sites

Άντε να συνεχίσω και γω το saga με τα κουνητά που όλο στο δρόμο βρίσκονται κι όλο στο δρόμο μένουν.

Έστειλα ένα μαίηλ στο Vickmall και η απάντηση ήταν αυτή εδώ η άσχετη που τη λες και "τρία πουλάκια κάθονται":

 

Hello friend,

thank you for your message

we are really sorry for that

For all delay parcels we have sent all informations let post check for us

they are still in checking,we are still waiting from them

and they can sure the parcel was not got lost ,just delay

so i hope you can a few more days again

we will inform you asap if get news from them

thanks and very sorry for the inconvenience

 

Κατά τ' άλλα, έχω tracking number RF384721745SG και μετράω 24 μέρες από την ημερομηνία αποστολής (σύμφωνα μ' αυτά που λέει το Singapore Post, δηλ. 29/3). Ημερομηνία άφιξης στην Ελλάδα δηλώνεται η 2/4 και μετά τα ίχνη χάνονται στα βάθη του Ελ. Βενιζέλος (και πάλι αυτό παίζεται). Τα Σαββατοκύριακα δεν τα βγάζω γιατί, εξαιρώντας το Vickmall, αεροπλάνα και διαλογή δουλεύουν σε βάρδιες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε που αναφέρεις για 11/4 δε νομίζω ν αργησεις τόσο. Το πρόβλημά εντοπίζεται 27/3-2/4.

Ο αλλος φιλος που λέει για το πως ανοίγουν σακους, π.χ 10 σημερινους 15 παλιούς ειναι ότι πιο κουφό έχω ακούσει(δεν αναφέρομαι στον φιλο) για τη λειτουργία μιας επιχείρησης ακομα και αν μιλαμε για δημόσιο αν ισχύει βέβαια...Σκέψου ν πηγαίνεις εφορία και να εξυπηρετούν 15 παλιά νούμερα κανονικά στη στη σειρά τους και δέκα καινούρια που μολις έφτασαν. Και συ ν περιμενεις κάνα εξαωρο ή κ αύριο μερα είναι μωρέ και να πηγαινωερχεσαι 1 βδομάδα απραγος... Γι αυτό δεν μπορώ να το χωνέψω....πραγματικα θα ήθελα πολύ να μάθω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...