Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος με την εμπειρία να μου απαντήσει που μπορεί να βρίσκετε το δέμα μου (μπαταρία) από 15/3/2016 δεν έχω κάποιο νέο,

το νούμερο είναι RE810096929SE

 

Ευχαριστώ.

 

Από που παρήγγειλες αν επιτρέπεται;

Γιατί κι εγώ παρήγγειλα μπαταρία από Vickmall αλλά μου έστειλαν μαζί και βάση φόρτισης (χωρίς έξτρα χρέωση) για να μην είναι η μπαταρία μόνη της και έχω πρόβλημα. Φυσικά ήρθε κανονικά το πακετάκι με SG Post.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην ενημέρωση.

Και εγώ αγορά απο Minideal, ξεκίνησε 5/4 και 11/4 είχαμε το Arrived at destination Post. Και εγώ νούμερο 4082 στο singpost.

Απο τότε περιμένουμε. Έχω γνωστό που είναι υπεύθυνος σε υποκατάστημα Ελτα και έχει εξυπηρετήσει πάρα πολλές φορές

και έτσι τον ρώτησα. Επιτόπου πήρε τηλέφωνο Αθήνα για να του πούνε πως το δέμα φαίνεται απο τις 5/4 να ταξιδεύει για Ελλάδα και όχι πως έφτασε. Και πως το Destination Post σημαίνει πως το πακέτο πήγε στο τέρμιναλ που προορίζεται για Ελλάδα και μαρκαρίστηκε ως δέμα προς Ελλάδα. Άρα κατα πάσα πιθανότητα περιμένει την σειρά του να μπει σε αεροπλάνο ή μπήκε σε αεροπλάνο και έρχεται.

Μιλώντας σήμερα με Minideal (πολλές αγορές απο εκεί χωρίς παράπονο ακόμα και σε περιπτώσεις εγγυήσεων) μου είπαν πως γνωρίζουν για την καθυστέρηση και πως οφείλεται σε φόρτο εργασίας λογω εποχής. Μεγάλη κίνηση στο τέλος Μαρτίου κάθε χρόνο λόγω "Big promotion Events" (ακριβώς έτσι το είπε). Και πως κανείς δεν έχει παραλάβει ακόμα παρά το Arrival at Destination Post.

Ψάχνοντας λιγάκι βρήκα πως απο 20 Μαρτίου έως 4 Απριλίου υπάρχουν Εθνικές γιορτές και απο 30 Απριλίου έως 2 Μαίου πάλι γιορτές.

 

Άρα κατα πάσα πιθανότητα τα δέματα μας δεν είναι Ελλάδα, είναι πηγμένο το ταχυδρομείο/αεροδρόμιο Σιγκαπούρης λόγω "Events" ή λόγω αργιών και πέσαμε στην περίπτωση. Άρα οι αγορές αρχές Μαρτίου και νωρίτερα ή μέσα Απριλίου και μετά.

 

Μέχρι τώρα αυτό που γράφεις είναι, για μένα τουλάχιστον, η πιό λογική εξήγηση. Το να λιβανίζει τόσα backdated πακέτα η διαλογή των ΕΛΤΑ στο Ελ. Βενιζέλος δεν έχει νόημα. Δουλεύουν όντως 24/7 (με βάρδιες) και μόνο ανίκανοι δεν είναι οι άνθρωποι. Επίσης, αυτό που σου είπε ο γνωστός σου συνάδει και μ' αυτό που είχε πει σε άλλη ενδιαφερόμενη ο τύπος από το Τμήμα Διαλογής. Ότι τα πακέτα δεν έχουν μπει Ελλάδα και "αν έχουν ξεμείνει για 10+ μέρες στη Γερμανία π.χ., περιμένοντας να φορτωθούν για Ελλάδα, δεν μπορούν αυτό να το ξέρουν αυτό τα ΕΛΤΑ" (και σαφώς δεν είναι δική τους ευθύνη).

Link to comment
Share on other sites

Από που παρήγγειλες αν επιτρέπεται;

Γιατί κι εγώ παρήγγειλα μπαταρία από Vickmall αλλά μου έστειλαν μαζί και βάση φόρτισης (χωρίς έξτρα χρέωση) για να μην είναι η μπαταρία μόνη της και έχω πρόβλημα. Φυσικά ήρθε κανονικά το πακετάκι με SG Post.

 

Από ebay το παρήγγειλα είναι μπαταρία από λάπτοπ και μάλιστα ακριβούτσικη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην το ζοριζετε το πραγμα και εγω εχω τυχει να παραλαβω σε 38 μερες προιον ,,,ειδικα αυτες τις μερες του πασχα τι περιμενετε να δουλευουν ρολοι τα ελτα???οι ανθρωποι κλασσικα δεν εχουν προσωπικο γατι δεν γινονται προσληψεις,, και αυτοι που ειναι εκει τι να πρωτοκανουν,,και πριν λιγες μερες που πηραν ατομα 36 στο συνολο μονιμους τους πηραν για διανομεις και οχι για θεσεις γραφειων η στα κεντρα διαλογης...οποτε παλι στην ουσια δεν εχουν προσωπικο...και εγω περυσι το πασχα ηρθε το προιον σε 8 μερες με ολλανδικο ταχυδρομειο και ητανε αλλες 8 μερες στο κεντρο διαλογης αεροδρομειου....οποτε παντα στις γιορτες υπαρχει προβλημα...τωρα με το να καθυστερει απο αεροδρομειο σε αεροδρομειο στην ευρωπη το προιον μην ξεχνατε οτι ελενχονται τα δεματα και οσο και αν φανει περιεργο αυτο που θα πω ειναι και θεμα τρομοκρατιας με αυτα που γινονται και που ειδαμε...π.χ. εμενα εχει κολλησει το δεμα στο ολλανδικο αεροδρομειο τωρα που γραφω απο τις 20 του μηνα και λεει ((the item is ready for shipment)) και σημερα εχει 27 ο μηνας....επισης με ταχυδρομειο του λαος το track number δεν λεει τιποτα απο τις 23 του μηνα που σημερα εχουμε 27 και μου λεει not found..........επισης μην παιρνετε τηλ στο κεντρο διαλογης στα νουμερα που ειδα σε αλλο ποστ γιατι δεν προκειται να αλλαξει κατι ειναι θεμα καθαρα το οτι δεν εχουν προσωπικο,,,επισης μην νομιζετε οτι δεν το διαβαζουν και τελωνιακοι το θεμα εδω ,,,δεν πρεπει να δημιουργουνται υποψιες και αρχιζουμε και τρωμε τελωνεια επειδη ολοι γραφουν που ειναι το δεμα μου και ολοι γραφουν για καθυστερισεις και να το ψαχνουν το θεμα και οι τελωνες και να αρχιζουν να χρεωνουν....οποτε μερικοι ας κανονισουν την πορεια τους και μην γραφουν τα ιδια και τα ιδια...καλοπροαιρετα μιλαω....για να μην κινουμε υποψιες ειδικα τωρα που κοιτανε να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι που χρειαζεται εσοδα το κρατος...εσεις τι νομιζετε οτι δεν εχει πεσει συρμα και στα τελωνεια για εξακριβωση των δεματων απο θεμα τρομοκρατιας και φυσικο επακολουθο και χρεωσεων??? Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρη και εγω μπαταρια για λαπτοπ 16 ευρω παρακαλω απο αλι.εμενα ειχε κολησει στο τελωνειο της σουηδιας,τελικα ηρθε μετα απο 50 μερες συνολικα
Link to comment
Share on other sites

Στα συστημένα αλλά στα μεγάλα δέματα στα φέρνουν σπίτι ή αφήνουν ειδοποίηση για να πας στο ταχυδρομείο;

 

εξαρτάται από τον ταχυδρόμο και το τι έχει να κουβαλήσει. Συνήθως πάντως αφήνουν ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Στα συστημένα αλλά στα μεγάλα δέματα στα φέρνουν σπίτι ή αφήνουν ειδοποίηση για να πας στο ταχυδρομείο;

 

Αφήνουν ειδοποίηση. Σπάνια πια οι Ταχυδρόμοι ζαλώνονται πακέτα. Κι αν μιλάμε και για μεγάλο ... ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

Στα συστημένα αλλά στα μεγάλα δέματα στα φέρνουν σπίτι ή αφήνουν ειδοποίηση για να πας στο ταχυδρομείο;
συνηθως ειδοποιηση επειδη αν ειναι μεγαλο δεν μπορει να το παρει ο ταχυδρομος ,εξαρταται φυσικα απο το μεγεθος,,, τωρα ειναι και θεμα ταχυδρομου,, αν τον ξερεις και σε ξερει καλα μπορει αν δεν εχει δεματα πανω του την ημερα παραδοσης και εχει μονο αλληλογραφια να στο φερει....εμενα εδω στο ηρακλειο κρητη που ειμαι τον ξερω και ξερει καλα και παντα μου τα φερνει,,,μπορει ομως αλλος να μην τα φερνει ποτε και να αφηνει συνεχεια οπου παει ειδοποιησεις γιατι δεν θελει ο ιδιος να κουβαλαει δεματα,,η επισης πολλες φορες δεν τους αφηνουν οι προισταμενοι τους να τα παρουν με συνεπεια να τρεχεις εσυ στο ταχυδρομειο.....αυτο που σου λεω τωρα συμβαινει στην πατρα με ενα παιδι που μιλαγα παντα αφηνουν ειδοποιηση οι ταχυδρομοι ακομα και για πολυ μικρα κουτακια που κανονικα μπορουν να τα παρουν μαζι τους αλλα δεν τους αφηνει ο προισταμενος εκει,,,,,και μην ξεχνας οτι εχουν γινει και κλοπες δεματων και βρισκουν τον μπελα τους οι ταχυδρομοι γιατι καμια φορα ενω τον γνωριζουν τον παραληπτη προσωπικα και το αφηνουν π.χ. στις εσωτερικη σκαλα της πολυκατοικιας δεν το παιρνει αμεσως ο παραληπτης και μπορει οστοσο να μπει καποιος ασχετος στην πολυκατοικια και να αρπαξει το δεμα..
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα αυτό που γράφεις είναι, για μένα τουλάχιστον, η πιό λογική εξήγηση. Το να λιβανίζει τόσα backdated πακέτα η διαλογή των ΕΛΤΑ στο Ελ. Βενιζέλος δεν έχει νόημα. Δουλεύουν όντως 24/7 (με βάρδιες) και μόνο ανίκανοι δεν είναι οι άνθρωποι. Επίσης, αυτό που σου είπε ο γνωστός σου συνάδει και μ' αυτό που είχε πει σε άλλη ενδιαφερόμενη ο τύπος από το Τμήμα Διαλογής. Ότι τα πακέτα δεν έχουν μπει Ελλάδα και "αν έχουν ξεμείνει για 10+ μέρες στη Γερμανία π.χ., περιμένοντας να φορτωθούν για Ελλάδα, δεν μπορούν αυτό να το ξέρουν αυτό τα ΕΛΤΑ" (και σαφώς δεν είναι δική τους ευθύνη).

Είπαμε ότι η διαλογή στο αεροδρόμιο ΔΕΝ είναι των ΕΛΤΑ ... Ιδιωτική εταιρεία είναι.

Από την στιγμή που τα πάρει το ΚΔ των ΕΛΤΑ το πολύ σε 2 ημέρες παραλαμβάνουν όλοι.

 

Από ebay το παρήγγειλα είναι μπαταρία από λάπτοπ και μάλιστα ακριβούτσικη.

Και εγώ μπαταρία γιά λάπτοπ πήρα από το ΕΒΑΥ αλλά την παρέλαβα σε 20 ημέρες χωρίς πρόβλημα. (Με CN Post.)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μην το ζοριζετε το πραγμα και εγω εχω τυχει να παραλαβω σε 38 μερες προιον ,,,ειδικα αυτες τις μερες του πασχα τι περιμενετε να δουλευουν ρολοι τα ελτα???οι ανθρωποι κλασσικα δεν εχουν προσωπικο γατι δεν γινονται προσληψεις,, και αυτοι που ειναι εκει τι να πρωτοκανουν,,και πριν λιγες μερες που πηραν ατομα 36 στο συνολο μονιμους τους πηραν για διανομεις και οχι για θεσεις γραφειων η στα κεντρα διαλογης...οποτε παλι στην ουσια δεν εχουν προσωπικο...και εγω περυσι το πασχα ηρθε το προιον σε 8 μερες με ολλανδικο ταχυδρομειο και ητανε αλλες 8 μερες στο κεντρο διαλογης αεροδρομειου....οποτε παντα στις γιορτες υπαρχει προβλημα...τωρα με το να καθυστερει απο αεροδρομειο σε αεροδρομειο στην ευρωπη το προιον μην ξεχνατε οτι ελενχονται τα δεματα και οσο και αν φανει περιεργο αυτο που θα πω ειναι και θεμα τρομοκρατιας με αυτα που γινονται και που ειδαμε...π.χ. εγω εμενα εχει κολλησει το δεμα στο ολλανδικο ταχυδρομειο τωρα που γραφω απο τις 20 του μηνα και λεει ((the item is ready for shipment)) και σημερα εχει 27 ο μηνας....επισης με ταχυδρομειο του λαος το track number δεν λεει τιποτα απο τις 23 του μηνα που σημερα εχουμε 27 και μου λεει not found..........επισης μην παιρνετε τηλ στο κεντρο διαλογης στα νουμερα που ειδα σε αλλο ποστ γιατι δεν προκειται να αλλαξει κατι ειναι θεμα καθαρα το οτι δεν εχουν προσωπικο,,,επισης μην νομιζετε οτι δεν το διαβαζουν και τελωνιακοι το θεμα εδω ,,,δεν πρεπει να δημιουργουνται υποψιες και αρχιζουμε και τρωμε τελωνεια επειδη ολοι γραφουν που ειναι το δεμα μου και ολοι γραφουν για καθυστερισεις και να το ψαχνουν το θεμα και οι τελωνες και να αρχιζουν να χρεωνουν....οποτε μερικοι ας κανονισουν την πορεια τους και μην γραφουν τα ιδια και τα ιδια...καλοπροαιρετα μιλαω....για να μην κινουμε υποψιες ειδικα τωρα που κοιτανε να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι που χρειαζεται εσοδα το κρατος...εσεις τι νομιζετε οτι δεν εχει πεσει συρμα και στα τελωνεια για εξακριβωση των δεματων απο θεμα τρομοκρατιας και φυσικο επακολουθο και χρεωσεων???

Φιλε συγκρίνεις ανούσια και διαφορετικά πράγματα με αυτα που γράφεις,σε εσένα άργησε το πακέτο σου και έκανε 38 ημέρες,εδω εμείς δεν μιλάμε για ενα ,δυο.πεντε πακέτα,εδω μιλάμε για 30 πακέτα και πάνω,η 4 ημερομηνίες.

Οτι αυτό το καιρό εναι φορτωμένο το δίκτυο διακινήσεις εμπορευμάτων απο αγορές,ναι ειναι λογικό και δεν το αμφισβήτησε κανένας,δεν ειναι καθόλου λογικό όμως να έρχονται πακετα σε 12 με 15 ημέρες κανονικότατα,το τονίζω το κανονικότατα και σε εμας τίποτα,με χωρίς στοιχειώδη ενημέρωση απο το μαγαζί ,που αυτο πρέπει και είναι το καθόλα αρμόδιο να κάνει ολες τις τρέχουσες ενέργειες για να μάθουμε που βρίσκονται τα πακέτα μας.

Το vickmall. είναι ο αποστολέας των πακέτων μας και αυτό δεν μας λέει ουσιαστικά τίποτα,με αυτό περισσότερο εκνευρίζομαι πάρα με την αναμονή που ας υποθέσουμε οτι εναι μέσα στα χρονικά πλαίσια και όρια για να παραλάβουμε της παραγγελίες μας.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Φιλε συγκρίνεις ανούσια και διαφορετικά πράγματα με αυτα που γράφεις,σε εσένα άργησε το πακέτο σου και έκανε 38 ημέρες,εδω εμείς δεν μιλάμε για ενα ,δυο.πεντε πακέτα,εδω μιλάμε για 30 πακέτα και πάνω,η 4 ημερομηνίες.

Οτι αυτό το καιρό εναι φορτωμένο το δίκτυο διακινήσεις εμπορευμάτων απο αγορές,ναι ειναι λογικό και δεν το αμφισβήτησε κανένας,δεν ειναι καθόλου λογικό όμως να έρχονται πακετα σε 12 με 15 ημέρες κανονικότατα,το τονίζω το κανονικότατα και σε εμας τίποτα,με χωρίς στοιχειώδη ενημέρωση απο το μαγαζί ,που αυτο πρέπει και είναι το καθόλα αρμόδιο να κάνει ολες τις τρέχουσες ενέργειες για να μάθουμε που βρίσκονται τα πακέτα μας.

Το vickmall. είναι ο αποστολέας των πακέτων μας και αυτό δεν μας λέει ουσιαστικά τίποτα,με αυτό περισσότερο εκνευρίζομαι πάρα με την αναμονή που ας υποθέσουμε οτι εναι μέσα στα χρονικά πλαίσια και όρια για να παραλάβουμε της παραγγελίες μας.

φιλε μου ναι εχεις δικιο και μπορει πραγματικα να φταιει το vickmall η να συμβαινει κατι αλλο..π.χ. λαθος track numbers πραγμα που το βλεπω δυσκολο να δωσει τοσα track numbers λαθος το vickmall,,αν και εμενα μου εχει συμβει να εχω αριθμο ταδε και τελικα να μην ισχυει και αν μου δωσουν αλλο δεν εννοω απο το vickmall,,μην ξεχνας οτι τα track numbers τα αγοραζουν και αυτοι οσο και αν σου κανει εντυπωση αυτο και απλα στο βαζουν μες στην τιμη του προιοντος μπορει απο εκει που παιρνουν τα νουμερα και τα βαζουν στα προιοντα του καθενος για αποστολη να εχει γινει καποιο μπερδεμα και με τις ημερομηνιες οπως λες,,αλλα εγω το λεω καθαρα μην κινηθουν υποψιες για τους τελωνες,,,καταλαβες τι εννοω....καταλαβαινω την αγωνια σας λογικο ειναι...αλλα πρεπει να ημαστε λιγο προσεκτικοι στα γραφομενα μας...φιλικα μιλαω σε ολους Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

έφτασε και το δικό μου!!! (SG - vickmall)

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 17-04-2016 16:36 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-04-2016 10:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 27-04-2016 13:38 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 27-04-2016 15:38 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ

 

με Arrival at Destination Post 20/04/2016.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ελαβα απαντηση απο τη Selina που με προτρεπει να ανοιξω dispute sto paypal (θυμιζω ειμαι 29/3)

Και κατι αλλο που θελω να αγορασω αλλο ενα κινητο απο vick και sg η απο αλλου λετε ;;;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160427/b5c97637a67168017b8b6016f9d88787.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by reddevils.gr
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

1η παραγγελία Vickmall 20/03 φτάνει Ελλάδα 27/03 ακόμη δεν έχω παραλάβει περιμένω, διαβάζω το forum και θα αποφασίσω μετά το Πάσχα τι θα κάνω

 

2η παραγγελία Vickmall 11/04 φτάνει Ελλάδα 20/04 σήμερα 26-04-2016 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17:56 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ

ΑΤΤΙΚΗΣ, περιμένω να παραλάβω και θα σας ενημερώσω.

 

 

Σήμερα παρέλαβα την 2η παραγγελία μέσα σε 16 ημέρες, η πρώτη ακόμη κολλημένη.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα κι εγώ με την Σελίνα σήμερα και μου είπε να περιμένω ακόμη μια εβδομάδα κι αν δεν έρθει να κάνω dispute για προστασία.

Παραγγελία στις 30/3 , arrival at GR 11/4.

Link to comment
Share on other sites

Εδω έχω μερικά tracking number απο πέρυσι την ιδια περίοδο απο το ίδιο κατάστημα για SG post.Μπορείτε να τα δείτε μόνο στο site των ΕΛΤΑ. Το ειχε ανεβάσει ενα παιδί την ιδια περίοδο που του είχαν δώσει απο το κατάστημα για να δούμε πόσα πακέτα είχαν κολλήσει.

RF323849677SG

RF323858550SG

RF323137362SG

RF323354747SG

RF323661040SG

RF323662368SG

RF323868336SG

RF323847631SG

RF323666197SG

RF323848040SG

Οπότε η υπομονή ειναι το καλύτερο πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

Εδω έχω μερικά tracking number απο πέρυσι την ιδια περίοδο απο το ίδιο κατάστημα για SG post.Μπορείτε να τα δείτε μόνο στο site των ΕΛΤΑ. Το ειχε ανεβάσει ενα παιδί την ιδια περίοδο που του είχαν δώσει απο το κατάστημα για να δούμε πόσα πακέτα είχαν κολλήσει.

RF323849677SG

RF323858550SG

RF323137362SG

RF323354747SG

RF323661040SG

RF323662368SG

RF323868336SG

RF323847631SG

RF323666197SG

RF323848040SG

Οπότε η υπομονή ειναι το καλύτερο πράγμα!

 

Με μια ματιά γύρω στον ενάμιση μήνα (ίσως και λίγο παραπάνω). Ωραία πράματα :)

Link to comment
Share on other sites

Να βγει ανακοίνωση που να λέει "ΜΗΝ παραγγέλνετε τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου,

όποιος παραγγέλνει παραλαμβάνει μετά από 2 μήνες!"

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιοι έχουν ξεκινήσει dispute;

Σκέφτομαι να ξεκινήσω, θα περιμένω μήπως και αύριο έρθει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Να βγει ανακοίνωση που να λέει "ΜΗΝ παραγγέλνετε τέλος Μαρτίου με αρχές Απριλίου,

όποιος παραγγέλνει παραλαμβάνει μετά από 2 μήνες!"

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιοι έχουν ξεκινήσει dispute;

Σκέφτομαι να ξεκινήσω, θα περιμένω μήπως και αύριο έρθει κάτι.

 

Νομίζω μόνο εγώ προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να κάνω dispute αλλά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα.Όταν είχα κάνει την αγορά απο Vickmall προχώρησα μέσω paypal express checkout. Η χρέωση έγινε κανονικά στην πιστωτική.Δημιουργώ λογαριασμό στο paypal ώστε να προχωρήσω στο dispute αλλά δεν βρίσκει την συναλλαγή.Έχω στείλει mail στο paypal αλλά δεν έχω νέα ακόμα. Το πακέτο είναι at destination post απο 29-3. Μιλησα με την τράπεζα και μου λένε οτι είναι θέμα paypal.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?:worry:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να κάνω dispute αλλά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα.Όταν είχα κάνει την αγορά απο Vickmall προχώρησα μέσω paypal express checkout. Η χρέωση έγινε κανονικά στην πιστωτική.Δημιουργώ λογαριασμό στο paypal ώστε να προχωρήσω στο dispute αλλά δεν βρίσκει την συναλλαγή.Έχω στείλει mail στο paypal αλλά δεν έχω νέα ακόμα. Το πακέτο είναι at destination post απο 29-3. Μιλησα με την τράπεζα και μου λένε οτι είναι θέμα paypal.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?:worry:

 

Πως χρέωσε την πιστωτική σου χωρίς να έχεις λογαριασμό στο Paypal;

Δε σου ζήτησε να συνδεθείς με το Paypal κατά το checkout;

Link to comment
Share on other sites

Για βιαστικούς σαν εμένα, σου δίνει την δυνατότητα για express checkout, χωρίς να έχεις λογαριασμό. Χρέωση απο paypal έχω στην πιστωτική, αλλά δεν μπορώ να βρώ την συναλλαγή..
Link to comment
Share on other sites

Για βιαστικούς σαν εμένα, σου δίνει την δυνατότητα για express checkout, χωρίς να έχεις λογαριασμό. Χρέωση απο paypal έχω στην πιστωτική, αλλά δεν μπορώ να βρώ την συναλλαγή..

 

Αν ο λογαριασμός του Paypal δημιουργήθηκε μετά τη συναλλαγή τότε άδικα ψάχνεις.

Νομίζω θα ήταν καλύτερα να πας στην τράπεζα να πάρεις ένα αντίγραφο των κινήσεων της κάρτας σου και έχοντας αυτό να επικοινωνήσεις με το Paypal...

 

Πάλι όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί αυτό το express checkout...

Δίνεις τα στοιχεία της κάρτας σου;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ναι εχεις δικιο και μπορει πραγματικα να φταιει το vickmall η να συμβαινει κατι αλλο..π.χ. λαθος track numbers πραγμα που το βλεπω δυσκολο να δωσει τοσα track numbers λαθος το vickmall,,αν και εμενα μου εχει συμβει να εχω αριθμο ταδε και τελικα να μην ισχυει και αν μου δωσουν αλλο δεν εννοω απο το vickmall,,μην ξεχνας οτι τα track numbers τα αγοραζουν και αυτοι οσο και αν σου κανει εντυπωση αυτο και απλα στο βαζουν μες στην τιμη του προιοντος μπορει απο εκει που παιρνουν τα νουμερα και τα βαζουν στα προιοντα του καθενος για αποστολη να εχει γινει καποιο μπερδεμα και με τις ημερομηνιες οπως λες,,αλλα εγω το λεω καθαρα μην κινηθουν υποψιες για τους τελωνες,,,καταλαβες τι εννοω....καταλαβαινω την αγωνια σας λογικο ειναι...αλλα πρεπει να ημαστε λιγο προσεκτικοι στα γραφομενα μας...φιλικα μιλαω σε ολους

Φιλε εγω κατηγόρησα ανοιχτά και τους το είπα καταφορά στο vickmall και στην Σελινα πριν 13 με 14 ,οτι δεν κάνουν ενέργειες ,για να μας πληροφορήσουν αμεσα και να πληροφορηθούμε ,τουλάχιστον να μαθουμε που βρίσκονται αν έχουν έρθει Ελλάδα,εγω το αμφισβητώ και τους είπα ακόμη για τις 4 γνώστες ημερομηνίες οτι ειναι δυσαρεστημένη όλοι αυτή που αναμένουν τις παραγγελίες τους και αρμόδιο καθαρα σε αυτο το τομέα ειναι μόνο αυτη,και για νεότερο αποτέλεσμα προκύψει και μαθουν κατι να μας ενημέρωσή άμεσα,

Τίποτα μεχρι σημερα απλα κάντε υπομονη ακόμη λιγο και μετα μου ειπε οτι δεν χάνονται τα πακέτα δεν εχουν χαθεί πότε μέχρι σημερα και εξασφαλίζομαι μεσω dispute sto paypal.

Δεν θα πρεπει να κατηγορώ δηλαδη το μαγαζι που νόμιζα και περίμενα για την αξιοπιστία του φημίζεται αλώστε, να μην μας λεει τιποτα ουσιαστικά,εχει περασει ο μηνας σχεδόν τιποτα.

Κανεις δεν έγραψε εδω απο εμας νομίζω και δεν κατηγορισε τελωνειακούς,αυτο πως το συμπέρανες??

Δεν μπορούμε χωρις αποδειξις και στοιχεία να κατηγορήσουμε κανέναν,απλα σχεδον ολη έχουμε κάνει παραγγελία απο το συγκεκριμένο μαγαζι και αυτο δεν μας ενημερώνει για την τρέχουσα κατάσταση,εχει φοβηθεί και ειναι λογικό απο ολη αυτην ιστορία γιατι ειναι πολυ εύκολο να σβηστή απο την προτεραιότητα πολλών μελλοντικών αγοραστών

Προφανώς γνωρίζουν αλλα δεν μας λένε τιποτα και εμεις απλα ακομη περιμένουμε ακόμη λιγο και θα κάνουμε τις απαιτούμενες ενέργειες κατα γνώμονα , για την εξασφάλιση των χρημάτων μας,αυτο εξαρτάται απο την κρίση του καθενός τι θα κάνει ξεχωριστά φυσικα και πότε..

Εγω δεν ξερω αν θα ξανά παραγγείλω απο το συγκεκριμένο κατάστημα,το σκέφτομαι πολυ γιατι με έχει εκνευρίσει αυτήν η αναμονή και να μην ξέρεις ουσιαστικά τιποτα ,αυτή λογικά το γνωρίζουν ..... για το πακέτο που παρήγγειλα να μην ξέρω που βρίσκεται όμως τώρα και με όλη αυτην την καθυστέρηση να γίνεται εκνευριστική,γιατί δεν υπάρχει η κατάλληλη ενημέρωση μόνο υποθέσεις και εικασίες.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...