Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως με AliExpress standard shipping έρχονται με nlpost. Θα βρηκαν κάτι καινούργιο μάλλον οι Κινέζοι. Σου ήρθε γρήγορα το δέμα σου με αυτό τον τρόπο;
Σχεδόν μήνα

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ, μόλις το δοκίμασα κι εκεί, το ίδιο βγάζει, μόνο μια εγγραφή, αυτή που έγραψα πιο πάνω.

Μέχρι τώρα, το banggood χρησιμοποιούσε τη flytexpress για το εντός Κίνας σκέλος της αποστολής, οπότε εκεί περιμέναμε πάντα ότι θα μπορέσουμε να δούμε τις πρώτες κινήσεις ενός δέματος.

Αρχίζοντας από την περίπτωση ενός φίλου, που αναρωτιόταν πού είναι το τηλέφωνο που παρήγγειλε, αυτή είναι η 2η περίπτωση που βλέπω όπου η flytexpress ουσιαστικα δεν έχει καμία ενημέρωση.

Ο παραπάνω φίλος πάντως τελικά παρέλαβε κανονικά (αν και με κάποια μικρή καθυστέρηση), και ελπίζω ότι και τώρα, παρά την... περίεργη λεπτομέρεια, δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα τελικά με την παράδοση.

Ενημέρωσε, αν θέλεις, όποτε έχεις κάποια εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοείται, ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Χάζευα στην τύχη κάποια είδη στο eBay, προσπαθώντας να καταλάβω πώς/πού μπαίνει το ΦΠΑ (και όποιες άλλες επιβαρύνσεις) - δοθέντος του ότι το ίδιο το eBay -υποτίθεται ότι- αναλαμβάνει τη διεκπεραίωση της σχετικής διαδικασίας.

Κάποια είχαν ασυνήθιστα (για eBay και... Κινέζους πωλητές) υψηλά μεταφορικά, τα οποία άνετα θα μπορούσαν να περιέχουν το 24% ΦΠΑ - οπότε και υπέθεσα ότι εκεί είναι που μπαίνει η σχετική επιβάρυνση.

Κάποια άλλα όμως είχαν πολύ μικρό (αναλογικά) κόστος αποστολής, που σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσε να καλύψει το ΦΠΑ (π.χ. €1.99 μεταφορικά για είδος αξίας €18.69 - πάντα από Κίνα, για να είμαστε... σίγουροι ότι υπάρχουν έξτρα επιβαρύνσεις!  🙂).

Οπότε... τι γίνεται με αυτό...;  Βγάζει μήπως τα έξτρα έξοδα κατά το checkout (οπότε μας τα φυλάει για... έκπληξη);

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Thanks! Άρα:

α. Έκπληξη, που έλεγα (οκ, όχι στ' αλήθεια, ξέρουμε πόσο είναι το ΦΠΑ και λογικα το περιμένουμε!)

β. Οι (υψηλές) τιμές για μεταφορικά που είδα προφανώς δεν περιείχαν το ΦΠΑ,
    άρα ήταν απλώς... ανήθικα ψηλά μεταφορικά! (για είδος μικροσκοπικό και πανάλαφρο, μάλιστα!)

 

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικά έχουν πάρει την ανιούσα.

Υπάρχουν και ευρωπαϊκά shops που χρεώνουν ~40 ευρά, ανεξαρτήτος ύψους παραγγελίας.

Δεν πειράζει, κάνουμε και λίγο κράτει γιατί έχει γεμίσει η αποθήκη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κανονικά αγοράζω από εξωτερικό ακόμα. Και φτηνά μεταφορικά από Κίνα βλέπω σε κάποια μαγαζιά από Αλι και δωρεάν μεταφορικά βρήκα πρόσφατα από γερμανικό στοκατζιδικο με ρούχα και γενικά ποικιλία.

Καμία σχέση με αυτά που γράφουν ότι ΟΛΑ έχουν ακριβά μεταφορικά και κανείς δεν θέλει να στέλνει προς Ελλάδα/Κύπρο πράγματα με φτηνά μεταφορικά και λοιπές θεωρίες για αγρίους.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ ως επί το πλείστον "φυσιολογικά" μεταφορικά βλέπω.  Σε κανα-δύο έπεσα που είχαν περίεργα υψηλά μεταφορικά, και αναρωτήθηκα μήπως εκεί... "κρυβόταν" το ΦΠΑ, αλλά τελικά φαίνεται πως όχι.

Έχει γραφεί κάπου ότι -για  κ ά π ο ι ο  λόγο- πωλητές δε θέλουν να στέλνουν πρός Ελλάδα και Κύπρο; Δεν το έχω δει.
Και γιατί να μη θέλουν...;

Θα μπορούσε όντως να έχει συμβεί με το... κύμα αιτήσεων για refunds που είχε προκύψει σα συνέπεια των... ανήθικων καθυστερήσεων από τα ΕΛΤΑ και τα τελωνεία μέσα στον περασμένο χρόνο, αλλά -αφού αυτό φαίνεται να το... γλυτώσαμε- γιατί να συμβεί τώρα, με το IOSS και τα σχετικά...; (τα οποία άλλωστε, απ' ό,τι καταλαβαίνω, πρέπει να είναι κοινά για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά Comet μου καθυστερεί τόσο εμφανώς. Είμαστε ήδη στις τέσσερις εργάσιμες μετά την «εισαγωγή αποστολής στην Comet Hellas» και δε δόθηκε για παράδοση ούτε σήμερα, πάντα το δέμα ερχόταν την επόμενη της ένδειξης ή αντε δύο μέρες μετά το πολύ, άρα μάλλον....φορτώσαμε.

Πάντως γενικά με το BG όλα συνεχίζουν ρολόι.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει παραγγελια απο 20/8 ενα ποδηλατο απο BG αποθηκη Τσεχιας, το οποιο ειχε shipped time μεχρι τις 25/8. Εχουμε 2/9 και ακομη δεν εχει γινει shipped . O κινεζος λεει για ελλειψη stock , το οποιο θα ερθει την επομενη βδομαδα. Ολες αυτες τις μερες βεβαια το προιον το δειχνει stock συνεχεια. 

Εχει τυχει σε κανεναν παρομοια περιπτωση? Ποτε να κανω ενεργεια για επιστροφη χρηματων εαν δεν το στειλουν μεχρι την αλλη βδομαδα? Ποση προθεσμια εχω? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ενημέρωση ότι δεν έχουν στοκ, ενώ στη σελίδα του το προϊόν φαίνεται να έχει μια χαρά στοκ, το κάνουν δυστυχώς κάπου κάπου.

Για προθεσμία... τι προθεσμία;  Το ερώτημα είναι πόση υπομονή έχεις για να περιμένεις.

Συνήθως κάποια στιγμή τελικά το στέλνουν -αν και δεν υπάρχει πρόβλεψη για το πόσο μπορεί να πάρει αυτό- ενώ σε 2-3 περιπτώσεις σε μένα είχαν κάνει μόνοι τους ξαφνικά refund, μετά από μακρά αναμονή, λέγοντας απλώς ότι το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο (ενώ σε κάποια προηγούμενη φάση είχαν επικοινωνήσει ρωτώντας αν θέλω refund, ή θέλω να περιμένω -και τους είχα πει ότι ήθελα να περιμένω!)

Οπότε, όπως έγραψα παραπάνω, βλέπεις απλά για πόσο είσαι διατεθειμένος να τους περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, παρέλαβα παραγγελία από ali από 01/08 χωρίς να πληρώσω τίποτα άλλο εδώ. 
Για δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω. Από Κίνα ή ευρωπαϊκή αποθήκη? Μέθοδο αποστολής?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, zananiro said:
20 hours ago, Nnoutas said:
Για την ιστορία, παρέλαβα παραγγελία από ali από 01/08 χωρίς να πληρώσω τίποτα άλλο εδώ. 

Για δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω. Από Κίνα ή ευρωπαϊκή αποθήκη? Μέθοδο αποστολής?

Για την ακρίβεια ήταν τρεις παραγγελίες από διαφορετικούς πωλητές από Κίνα αξίας περίπου 10€ μαζί και οι τρεις, με αρχικό tracking number UA*********HU και το ali τις συγχωνεψε σε μια με tracking number της μορφής LT*********NL. Στο σαιτ του ali έγραφε σαν μέθοδο αποστολής "AliExpress Saver Shipping". Έφτασε πριν μια εβδομάδα περίπου αεροδρόμιο και μετά πήρε το δρόμο για ΚΔ Αττικής και τέλος Χαλκίδα. Δεν πέρασε καθόλου από το τελωνείο 

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Nnoutas said:

Για την ακρίβεια ήταν τρεις παραγγελίες από διαφορετικούς πωλητές από Κίνα αξίας περίπου 10€ μαζί και οι τρεις, με αρχικό tracking number UA*********HU και το ali τις συγχωνεψε σε μια με tracking number της μορφής LT*********NL. Στο σαιτ του ali έγραφε σαν μέθοδο αποστολής "AliExpress Saver Shipping". Έφτασε πριν μια εβδομάδα περίπου αεροδρόμιο και μετά πήρε το δρόμο για ΚΔ Αττικής και τέλος Χαλκίδα. Δεν πέρασε καθόλου από το τελωνείο 

Και πάλι λείπουν στοιχεία.

Να υποθέσουμε ότι είχες προπληρώσει ΦΠΑ και για τα 3;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, makap said:

Και πάλι λείπουν στοιχεία.

Να υποθέσουμε ότι είχες προπληρώσει ΦΠΑ και για τα 3;

 Τι άλλα στοιχεία θες; ΑΦΜ, ΑΜΚΑ; 😅ΕννοειταιΕννοείται ότι είχε πληρωθεί ο ΦΠΑ, αφού είναι μέσα στην τιμή των προϊόντων πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nnoutas said:

 Τι άλλα στοιχεία θες; ΑΦΜ, ΑΜΚΑ; 😅ΕννοειταιΕννοείται ότι είχε πληρωθεί ο ΦΠΑ, αφού είναι μέσα στην τιμή των προϊόντων πλέον. 

Στο tracking ανέφερε πουθενά για εκτελωνισμό πριν φτάσει Ελλάδα? Το αυτοκόλλητο είχε μόνο αποστολέα και παραλήπτη ή έγραφε και τιμή…. (CN22)?

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, leo06 said:

Στο tracking ανέφερε πουθενά για εκτελωνισμό πριν φτάσει Ελλάδα? Το αυτοκόλλητο είχε μόνο αποστολέα και παραλήπτη ή έγραφε και τιμή…. (CN22)?

Το tracking,, όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ δεν είχε αναφορά για τελωνείο. Το αυτοκόλλητο δεν κοίταξα καν τι έγραφε. 

Link to comment
Share on other sites

 

5 hours ago, leo06 said:

Στο tracking ανέφερε πουθενά για εκτελωνισμό πριν φτάσει Ελλάδα? Το αυτοκόλλητο είχε μόνο αποστολέα και παραλήπτη ή έγραφε και τιμή…. (CN22)?

Το tracking,, όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ δεν είχε αναφορά για τελωνείο. Το αυτοκόλλητο δεν κοίταξα καν τι έγραφε. 

Έχω πρόχειρη την πορεία ενός ακόμη παρόμοιου δέματος από ali με την ίδια μέθοδο που το περιμενω. Καμία αναφορά και γι αυτό σε τελωνείο. 

Αυτή τη φορά θα κοιτάξω και το αυτοκόλλητο. 

IMG_20210906_190914.jpg

IMG_20210906_190933.jpg

IMG_20210906_190944.jpg

IMG_20210906_190953.jpg

IMG_20210906_191003.jpg

IMG_20210906_191017.jpg

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nnoutas said:

 

Το tracking,, όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ δεν είχε αναφορά για τελωνείο. Το αυτοκόλλητο δεν κοίταξα καν τι έγραφε. 

Έχω πρόχειρη την πορεία ενός ακόμη παρόμοιου δέματος από ali με την ίδια μέθοδο που το περιμενω. Καμία αναφορά και γι αυτό σε τελωνείο. 

Αυτή τη φορά θα κοιτάξω και το αυτοκόλλητο. 

IMG_20210906_190914.jpg

IMG_20210906_190933.jpg

IMG_20210906_190944.jpg

IMG_20210906_190953.jpg

IMG_20210906_191003.jpg

IMG_20210906_191017.jpg

Οπότε με saver επιλογή δεν γίνεται εκτελωνισμός εκτός Ελλάδος. Λογικά πάνω στο δέμα πρέπει να υπάρχει το CN22 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, leo06 said:

Οπότε με saver επιλογή δεν γίνεται εκτελωνισμός εκτός Ελλάδος. Λογικά πάνω στο δέμα πρέπει να υπάρχει το CN22 

Επειδή δεν πρόσεξα το πρώτο δέμα, αυτό θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω. Πέρα από τη δική μου περίπτωση, δεν θα έπρεπε όλα τα πακέτα με όλες τις μεθόδους αποστολής (έως 150 ευρώ), εφόσον έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ, να μην περνάνε καθόλου τη διαδικασία του τελωνείου;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nnoutas said:

Επειδή δεν πρόσεξα το πρώτο δέμα, αυτό θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω. Πέρα από τη δική μου περίπτωση, δεν θα έπρεπε όλα τα πακέτα με όλες τις μεθόδους αποστολής (έως 150 ευρώ), εφόσον έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ, να μην περνάνε καθόλου τη διαδικασία του τελωνείου;

Τώρα που είδα τις φωτογραφίες από το ταμπλετ βλέπω ότι έχει αναφορά για τελώνιο στις 24 Αυγούστου στη Λιέγη, οπότε στο αυτοκόλλητο θα είχε μόνο αποστολέα και παραλήπτη χωρίς CN22

Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που λέει "Εισαγωγή αποστολής σε Comet Hellas"(banggood express) σε ποσες ήμερες να το περιμένω σπίτι μου Αθηνά; Παλια συνήθως την άμεσος επόμενη μερα μου το έφερναν. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...