Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά η dpd Πολωνίας με ποια εταιρία συνεργάζεται Ελλάδα ? Πρόκειται για ογκώδες αντικείμενο (ηλεκτρικό ποδήλατο) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 hours ago, skoulikomirmigot said:

Παιδιά η dpd Πολωνίας με ποια εταιρία συνεργάζεται Ελλάδα ? Πρόκειται για ογκώδες αντικείμενο (ηλεκτρικό ποδήλατο) 

Dpd μου έρχονται όλα με ACS (επαρχία), τώρα για ογκώδες δέμα δεν νομίζω να διαφέρει η εταιρεία που συνεργάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία από alie από αποθήκη Τσεχίας και το έστειλαν με comet Hellas, πρώτη φορά που στέλνουν με comet από alie

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, leo06 said:

Έκανα μια παραγγελία από alie από αποθήκη Τσεχίας και το έστειλαν με comet Hellas, πρώτη φορά που στέλνουν με comet από alie

Μέθοδος αποστολής;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, terkos2 said:

Μέθοδος αποστολής;

Seller's Shipping Method
και παράδοση 4-10 μέρες από Τσεχία 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μετά τις αλλαγές της 1ης Ιουλίου στις αγορες απο Ευρωπαικές και τριτες χωρες δεν εχω αγορασει τιποτα απο κινεζομαγαζα. Ψαχνω για κινητό ομως και  βρήκα το poco f3 απο το gshopper με αποστολή απο Ευρωπαικες χωρες και μεθοδο αποστολής DHL και GLS.  Επειδη απο το συγκεκριμένο δεν εχω αγορασει ποτέ κατι ,ποσο αξιοπιστο ειναι το κατάστημα και η μεθοδος αποστολής  ειναι οντως απο Ευρωπη;Επίσης κατά το checkout δεν βλέπω καμία χρεωση ΦΠΑ. Δεν θα επρεπε να χρεωνει και τον Ελληνικό ΦΠΑ;

Screenshot_1.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tsigpan said:

Καλησπερα.

Μετά τις αλλαγές της 1ης Ιουλίου στις αγορες απο Ευρωπαικές και τριτες χωρες δεν εχω αγορασει τιποτα απο κινεζομαγαζα. Ψαχνω για κινητό ομως και  βρήκα το poco f3 απο το gshopper με αποστολή απο Ευρωπαικες χωρες και μεθοδο αποστολής DHL και GLS.  Επειδη απο το συγκεκριμένο δεν εχω αγορασει ποτέ κατι ,ποσο αξιοπιστο ειναι το κατάστημα και η μεθοδος αποστολής  ειναι οντως απο Ευρωπη;Επίσης κατά το checkout δεν βλέπω καμία χρεωση ΦΠΑ. Δεν θα επρεπε να χρεωνει και τον Ελληνικό ΦΠΑ;

Screenshot_1.png

Καταρχάς δεν έχει αλλάξει τίποτα αν αγοράζεις από banggood. Έχει τις ίδιες επιλογές αποστολής χωρίς την εμπλοκή του τελωνείου. Δεύτερον, γιατί να πάρεις το poco από το μαγαζί που λές αφού με τα ίδια λεφτά το παίρνεις και από το Σκρουτζ.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nnoutas said:

Καταρχάς δεν έχει αλλάξει τίποτα αν αγοράζεις από banggood. Έχει τις ίδιες επιλογές αποστολής χωρίς την εμπλοκή του τελωνείου. Δεύτερον, γιατί να πάρεις το poco από το μαγαζί που λές αφού με τα ίδια λεφτά το παίρνεις και από το Σκροτζ.

Γιατι με κουπονακι πεφτει στα 259. Απλά δεν γνωριζω το καταστημα και θελω την γνωμη σας,

Screenshot_2.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, tsigpan said:

Γιατι με κουπονακι πεφτει στα 259. Απλά δεν γνωριζω το καταστημα και θελω την γνωμη σας,

Screenshot_2.png

Ούτε εγώ γνωρίζω. Αλλά αν είναι από ευρωπαϊκή αποθήκη και έχει και paypal δοκίμασε το. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2021 at 4:44 ΜΜ, taliban said:

το geek κάνει τέτοιες ΄΄μαΪμουδιές΄΄ ? Εχω χρόνια να παραγγείλω από εκεί 

Αγορασα προχτες router απο αποθηκη Τσεχίας απο geek και ερχεται με dhl 

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2021 at 9:14 ΠΜ, Nnoutas said:

Για την ακρίβεια ήταν τρεις παραγγελίες από διαφορετικούς πωλητές από Κίνα αξίας περίπου 10€ μαζί και οι τρεις, με αρχικό tracking number UA*********HU και το ali τις συγχωνεψε σε μια με tracking number της μορφής LT*********NL. Στο σαιτ του ali έγραφε σαν μέθοδο αποστολής "AliExpress Saver Shipping". Έφτασε πριν μια εβδομάδα περίπου αεροδρόμιο και μετά πήρε το δρόμο για ΚΔ Αττικής και τέλος Χαλκίδα. Δεν πέρασε καθόλου από το τελωνείο 

Σημερα παρέλαβα και το δεύτερο δέμα με τον ιδιο τροπο χωρίς να πληρώσω τίποτα άλλο εδώ. Παρακάτω βάζω και φωτογραφία από το αυτοκόλλητο που είχε εξωτερικά. 

 

IMG_20210915_045051.jpg

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται στο τρακινγκ έγινε εκτελωνισμός στην Ολλανδία. Στη φωτογραφία που ανέβασες φαίνεται το τηλέφωνο σου 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, leo06 said:

Όπως φαίνεται στο τρακινγκ έγινε εκτελωνισμός στην Ολλανδία. Στη φωτογραφία που ανέβασες φαίνεται το τηλέφωνο σου 

Ευχαριστω! Το έκρυψα το τηλέφωνο. Όποιος πρόλαβε... προλαβε 😂

Εκτελωνισμός φαίνεται αλλά όχι χρέωση. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Nnoutas said:

Ευχαριστω! Το έκρυψα το τηλέφωνο. Όποιος πρόλαβε... προλαβε 😂

Εκτελωνισμός φαίνεται αλλά όχι χρέωση. 

Αφού είχες πληρώσει ΦΠΑ οπότε δεν θα υπήρχε καμία χρέωση. Τωρα αν γινόταν Ελλάδα ο εκτελωνισμός μπορεί και να πλήρωνες ξανά.

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2021 at 6:46 ΜΜ, terkos2 said:

Εχω μια παραγγελία από AliExpress, αγορά στις 22-8-2021, με μέθοδο αποστολής AliExpress Standard Shipping και εννοείται πληρωμένο ΦΠΑ, αφού η αγορά είναι μετά την 1-7-2021 και ο ΦΠΑ πλέον φαίνεται ενσωματωμένος στην τιμή του προϊόντος.

Αρχική τιμή πλην μεταφορικών 41.31 € (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ), μετά από κάποιες εκπτώσεις και λόγω κουπονιών του καταστήματος και του AliExpress και χρέωσης μειωμένων μεταφορικών επειδή ήταν τέσσερα διαφορετικά αντικείμενα από το ίδιο κατάστημα το τελικό ποσό πληρωμής μαζί με τα μεταφορικά έφτασε στα 36,24 €.

Αυτό όμως το ποσό τώρα μέσα στον λογαριασμό μου στο AliExpress δεν φαίνεται πουθενά, εμφανίζεται το αρχικό ποσό 41.31 €, το κόστος μεταφορικών 2.63 € και ως τελικό ποσό 39.24 €. δηλαδή 3 € παραπάνω από το πραγματικό.

Κάποια στιγμή την πρώτη-δεύτερη ημέρα μετά την παραγγελία κάπου το πήρε το μάτι μου (το ποσό των 36,24 €), στην σελίδα της καθ' εαυτού παραγγελίας ή στην σελίδα όλων των παραγγελιών ή μπορεί ακόμη και σε ειδοποίηση στο κινητό, κατά την παραγγελία ή την αποστολή του δέματος-αριθμού παρακολούθησης, δεν θυμάμαι ακριβώς όμως που. Στα 4 mail κατά την παραγγελία, αποστολή του δέματος-αριθμού παρακολούθησης και προόδου αποστολής εκεί φαίνεται ποσό 44.40 $, ποσό δηλαδή που αντιστοιχεί στο πραγματικό 36,24 €.

Μήπως ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό;;

Οταν έλαβα ειδοποίηση στο κινητό κατά την αποστολή του δέματος-αριθμού παρακολούθησης, μπαίνω στο λογαριασμό μου και βλέπω έναν της μορφής LT123456789NL, την επόμενη ή μεθεπόμενη ημέρα είχε διαγραφεί αυτός (LT123456789NL) και είχε πάρει την θέση του ένας άλλος της μορφής LA123456789HU.

Οι παραπάνω αριθμοί παρακολούθησης ανιχνεύονται και οι δύο από την αρχή με τα ίδια βήματα από το parcelsapp. Με τον πρώτο αριθμό παρακολούθησης δεν ανιχνεύονται μόνο τα δύο βήματα από το UNIVERSAL POSTAL UNION.

Ενώ από το 17track και από τα ΕΛΤΑ ανιχνεύεται μόνο ο δεύτερος αριθμός από την στιγμή που έφτασε στην Ουγγαρία 28 Αυγ 2021 07:51 για το 17track και από 2-9-2021 για τα ΕΛΤΑ αντίστοιχα, όπως φαίνεται και στα παρακάτω μέχρι τώρα βήματα από το parcelsapp (ανίχνευση με τον δεύτερο αριθμό παρακολούθησης).

03 Σεπ 2021 01:32 Αποστολη Αντικειμενου Ουγγαρια GREECE POST

02 Σεπ 2021 23:54 Departure from outward office of exchange HUBUDC UNIVERSAL POSTAL UNION

02 Σεπ 2021 16:02 Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Ουγγαρια GREECE POST

02 Σεπ 2021 12:09 Acceptance completed Nemzetközi Posta Kicserélő Központ HUNGARIAN POST

02 Σεπ 2021 12:09 Posting/Collection HU1005 UNIVERSAL POSTAL UNION

02 Σεπ 2021 08:10 Άφιξη στη χώρα προορισμού CAINIAO

30 Αυγ 2021 16:00 Εισαγωγή επιτυχίας εκκαθάρισης CAINIAO

30 Αυγ 2021 13:20 Import clearance start CAINIAO

28 Αυγ 2021 18:17 Linehaul Arrival:Arrived Budapest Budapest CAINIAO

28 Αυγ 2021 07:52 Item under cargo transportation International airport HUNGARIAN POST

28 Αυγ 2021 07:52 Sender prepared the item International airport HUNGARIAN POST

28 Αυγ 2021 07:51 Item announced International airport HUNGARIAN POST

27 Αυγ 2021 14:00 Παράδοση στην αεροπορική εταιρεία CAINIAO

26 Αυγ 2021 03:18 Ελήφθη μέσω γραμμής CAINIAO

25 Αυγ 2021 14:29 Εξερχόμενα στο κέντρο διαλογής CAINIAO

25 Αυγ 2021 02:21 Εισερχόμενα στο κέντρο διαλογής CAINIAO

24 Αυγ 2021 11:18 Αποδεκτή από τον μεταφορέα CAINIAO

Για την ιστορία, σήμερα παρέλαβα το δέμα, με πάρα πολύ γρήγορες διαδικασίες που ομολογουμένως με ξάφνιασαν με αυτά που διαβάζουμε και φυσικά εννοείται πως δεν πλήρωσα τίποτα.

Την Δευτέρα 13/9/2021 ξημερώματα εμφανίστηκε στο αεροδρόμιο, την ίδια ημέρα το απόγευμα ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ., την επόμενη το πρωί ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ και σήμερα Τετάρτη παραλαβή σε επαρχία.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, leo06 said:

Αφού είχες πληρώσει ΦΠΑ οπότε δεν θα υπήρχε καμία χρέωση. Τωρα αν γινόταν Ελλάδα ο εκτελωνισμός μπορεί και να πλήρωνες ξανά.

Ο λόγος που μπορεί να γίνεται αυτό στην Ελλάδα; 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Nnoutas said:

Ο λόγος που μπορεί να γίνεται αυτό στην Ελλάδα; 

Ιδέα δεν έχω. Άσχετοι υπάλληλοι ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξέρει κανείς η Comet Hellas στο νομό Χανίων με ποια courrier συνεργάζεται?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, leotzian said:

Καλησπέρα ξέρει κανείς η Comet Hellas στο νομό Χανίων με ποια courrier συνεργάζεται?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Την speedex ξέρω που συνεργάζεται με την comet, αλλά γιατί ρωτάς συγκεκριμένα για τα Χανιά, έχεις υπόψη σου κάτι;;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Την speedex ξέρω που συνεργάζεται με την comet, αλλά γιατί ρωτάς συγκεκριμένα για τα Χανιά, έχεις υπόψη σου κάτι;;;
Οχι, περιμένω κάτι με comet και επειδή είναι πρώτη φορά δεν ήξερα με ποια courrier συνεργάζεται εδώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, terkos2 said:

Την speedex ξέρω που συνεργάζεται με την comet, αλλά γιατί ρωτάς συγκεκριμένα για τα Χανιά, έχεις υπόψη σου κάτι;;;

Δεν συνεργάζεται σε όλες τις πόλεις με την speedex, στην πατρα πχ δεν το κάνει. Συνεργάζεται με αυτή http://www.papadatoscourier.gr/contact/

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, leo06 said:

Δεν συνεργάζεται σε όλες τις πόλεις με την speedex, στην πατρα πχ δεν το κάνει. Συνεργάζεται με αυτή http://www.papadatoscourier.gr/contact/

Αυτό δεν το γνώριζα, αλλά από τη έκφραση που χρησιμοποίησε ο φίλος @leotzian μόνο για την περιοχή των Χανίων και όχι γενικά, κάτι υποπτεύθηκα και για αυτό τον ρώτησα αν έχει υπόψη του κάτι.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2021 at 2:12 ΜΜ, terkos2 said:

Για την ιστορία, σήμερα παρέλαβα το δέμα, με πάρα πολύ γρήγορες διαδικασίες που ομολογουμένως με ξάφνιασαν με αυτά που διαβάζουμε και φυσικά εννοείται πως δεν πλήρωσα τίποτα.

Την Δευτέρα 13/9/2021 ξημερώματα εμφανίστηκε στο αεροδρόμιο, την ίδια ημέρα το απόγευμα ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ., την επόμενη το πρωί ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ και σήμερα Τετάρτη παραλαβή σε επαρχία.

Ξέχασα να πω πως κάτω από το αυτοκόλλητο του Ουγγρικού ταχυδρομείου υπήρχε το αυτοκόλλητο του AliExpress με τον αρχικό αριθμό παρακολούθησης της μορφής LT123456789NL.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Tyrell said:

Ειδοποιηση ΕΛΤΑ με SMS και παραλαβη αντικειμενων που υποτιθεται ειχε πληρωθει VAT. 🤬

spacer.pngspacer.png

Επικοινώνησες με τον αποστολέα; Γιατί κάτι μου λέει ότι δεν «υποτίθεται». Απλώς τα ΕΛΤΑ ρίχνουν δίχτυα και ό,τι ψάρια πιάσουν. Αν έχεις απόδειξη με πληρωμένο vat γιατί να πληρώσεις κερατιάτικα;

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...