Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες

 

Αγορά από Banggood, αποθήκη Τσεχίας με DHL & ΕΛΤΑ Courier για να φτάσει στην πόρτα μου, ακριβώς όσες μέρες υποσχέθηκε το site με EU Priority Mail.

 

Αγορά την 18/07 (Κυριακή) και ολοκλήρωση παράδοσης (όπως έγραφε και στην παραγγελία) την 30/07/2021.

Το EU PM έλεγε 6-8 εργάσιμες. Όταν έκανα την παραγγελία, το Banggood μου έδωσε σαν deadline την 30/07 (δηλαδή 10 εργάσιμες)

Ήρθε στην ώρα του.

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, παρελαβε κανεις μετα την 1/7 δεμα με προπληρωμενο ΦΠΑ αξιας 140-150€ να μας πει αν πηγαν "ολα καλα"?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

 

Για την ιστορία , σήμερα παρέλαβα και εγώ το δέμα που είχα παραγγείλει από banggood και είχε αποσταλεί στις 28/06 με GLS, χωρίς επιπλέον έξοδα, μου το παρέδωσε η ACS !!!

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το "Banggood Express" που είναι δωρεάν, τι μέρος του λόγου είναι;

 

Edit

Σύμφωνα με το Banggood η μέθοδος αυτή δεν επηρρεάζεται από τις αλλαγές στο ΦΠΑ που έρχονται από 1 Ιουλίου, έχει προπληρωμένο ΦΠΑ, αλλά και δασμούς, έτσι δεν θα χρειαστεί να πληρώσουμε κάτι άλλο όταν έρθει Ελλάδα.

https://gr.gizchina.com/2021/07/02/banggood-express-shipping-methods/

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το "Banggood Express" που είναι δωρεάν, τι μέρος του λόγου είναι;

 

Edit

https://gr.gizchina.com/2021/07/02/banggood-express-shipping-methods/

 

Μία από τις μεθόδους του banggood για ασφαλης αποστολές στην Ευρώπη με πληρωμένο το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Περιέργως, το "banggood express" το έδιναν εδώ και πολύ καιρό για τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, αλλά όχι για την Ελλάδα, είχε δε πάντα πολύ χαμηλά ή δωρεάν μεταφορικά. Στην Ελλάδα η αντίστοιχη επιλογή ήταν το (σαφώς ακριβότερο) γνωστό μας PDM.

Τώρα πλέον το "express" αντικατέστησε το PDM και για την Ελλάδα. Φαίνεται να χρησιμοποιούν επίσης την Comet Hellas (όπως και με το PDM) για την παράδοση των δεμάτων.

Η μέχρι τώρα εμπειρία από όσους το χρησιμοποιήσαμε μετά την 1/7 είναι θετική. Γρήγορο και χωρίς πρόσθετες χρεώσεις.

Αυτά βέβαια έχοντας υπ' όψιν πόσο ευμετάβλητα είναι όλα αυτά, ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες στην αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, σήμερα παρέλαβα και εγώ κινητό αξίας 421€, από Banggood με GLS και ACS, αγορά 8-7-21 χωρίς καμία επιπλέον χρέωση.

 

06/08/2021 12:48

The parcel has been delivered. Greece

 

06/08/2021 11:11

The parcel is expected to be delivered during the day. Greece

 

06/08/2021 08:03

The parcel has reached the parcel center. Greece

 

04/08/2021 14:35

The parcel has reached the parcel center. Greece

 

03/08/2021 11:48

The parcel has left the parcel center. Bulgaria

 

03/08/2021 11:48

The parcel has reached the parcel center. Bulgaria

 

03/08/2021 02:41

The parcel has left the parcel center. Romania Selimbar

 

02/08/2021 21:52

The parcel has reached the parcel center. Romania Selimbar

 

30/07/2021 02:32

The parcel has left the parcel center. Germany Neuenstein

 

30/07/2021 01:29

The parcel has reached the parcel center. Germany Neuenstein

 

29/07/2021 02:30

The parcel has reached the parcel center. Belgium Puurs

 

29/07/2021 02:30

The parcel was handed over to GLS. Belgium Puurs

 

09/07/2021 06:18

The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS. Belgium Puurs

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πόσο κρατάει το ΕΛΤΑ ένα δέμα συστημένο; Γιατί έχει έρθει από 23/7 και ειδοποίηση ήρθε στις 5/8.οποτε αν πάω Δευτέρα δεν ξέρω μήπως γυρίσει πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Για στατιστικούς λόγους παρελήφθη σήμερα στο Ηράκλειο Κρήτης με acs δέμα από banggood.Παραγγελία 15-7 κ 5-8 ήταν Θεσσαλονίκη κ ο τρόπος αποστολής EU Priority Line.

Αρκετά καλά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελίες με 4px από Κίνα γίνονται διανομή στην Ελλάδα με ΕΛΤΑ η συνεργάζεται με κάποιο courier?
Link to comment
Share on other sites

banngood....Αυτος ο κωδικος....52913624.....που τον ψαχνουμε εκτος απο το banngood?

 

https://www.comethellas.gr/track-n-trace/

https://parcelsapp.com/en

Link to comment
Share on other sites

banngood....Αυτος ο κωδικος....52913624.....που τον ψαχνουμε εκτος απο το banngood?

 

Flyt Express

http://www.flytexpress.com/En/Home/LogisticsTracking#orderIds=52913624

 

Και στα υπολοιπα tracking sites: A0003621072703ST με αυτον τον κωδικο που σου δινει απο πανω η Flyt Express

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία απο Aliexpress 17 Μαίου αξίας 12,83 ,μου ήρθε μήνυμα απο Ελτά γράφοντας "Αντικείμενο LT89*******NL με φόρους και τέλη 4,05 θας σας επιδοθεί απο διανομέα τηλέφωνο επικοινωνίας 2410243591"!!

 

Δηλαδή πλήρωσα έξτρα ΦΠΑ στο πωλητή θα πληρώσω και άλλα για να το παραλάβω?Δηλαδή ισχύει ανάλογα το ποσό θα έχουμε και τον ανάλογο φόρο εδώ μέσα?

Επίσης να περιμένω να το μου το φέρουνε και να πληρώσω η πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία απο Aliexpress 17 Μαίου αξίας 12,83 ,μου ήρθε μήνυμα απο Ελτά γράφοντας "Αντικείμενο LT89*******NL με φόρους και τέλη 4,05 θας σας επιδοθεί απο διανομέα τηλέφωνο επικοινωνίας 2410243591"!!

 

Δηλαδή πλήρωσα έξτρα ΦΠΑ στο πωλητή θα πληρώσω και άλλα για να το παραλάβω?Δηλαδή ισχύει ανάλογα το ποσό θα έχουμε και τον ανάλογο φόρο εδώ μέσα?

Επίσης να περιμένω να το μου το φέρουνε και να πληρώσω η πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

 

Αν η παραγγελία έγινε το Μάιο δεν έχεις πληρώσει έξτρα ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο δεν έιχα πληρώσει ΦΠΑ, μπερδεύτηκα!!Γι' αυτό μου βάλανε τώρα έξτρα?

Στις επόμενες αγορές που πλήρωσα ΦΠΑ δε θα μου ρθουνε έξτρα?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο δεν έιχα πληρώσει ΦΠΑ, μπερδεύτηκα!!Γι' αυτό μου βάλανε τώρα έξτρα?

Στις επόμενες αγορές που πλήρωσα ΦΠΑ δε θα μου ρθουνε έξτρα?

 

Δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα πληρώσεις ξανά ΦΠΑ. Αν ο πωλητής έχει βάλει τον αριθμό ioss του aliexpress στο δέμα δεν θα πληρώσεις, αν δεν τον έχει βάλει τότε υπάρχει ενδεχόμενο να πληρώσεις κανα ΦΠΑ και τελη εκτελωνισμού των ελτα. Όταν αγοράζεται κάτι καλό θα ήταν μετά να στέλνεται μήνυμα στον πωλητή να βάλει τον αριθμό στο δέμα, έτσι αν δεν τον βάλει μπορείτε να ανοίξετε dispute με μεγαλύτερες πιθανότητες δικαίωσης από το aliexpress

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα περιλαμβάνεται και το 15άρι ευρώ μεσα στο εκτελωνισμό?Μιλάμε για πακέτα μικρής αξίας..

 

Επίσης σε αυτη τη περίπτωση τωρα περιμένω να έρθει ο ταχυδρόμος και να του δώσω τα λεφτά?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα περιλαμβάνεται και το 15άρι ευρώ μεσα στο εκτελωνισμό?Μιλάμε για πακέτα μικρής αξίας..

 

Επίσης σε αυτη τη περίπτωση τωρα περιμένω να έρθει ο ταχυδρόμος και να του δώσω τα λεφτά?

 

Είναι 2,5€ ευρώ για δέματα αξίας έως 15€

Για το δεύτερο δεν ξέρω αλλά από τη στιγμή που λέει επιδοθεί απο διανομέα λογικά θα στο φέρει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παραγγελίες κινητού από Banggood που στέλνονται από "ΗΚ" με τρόπο EU Priority Line (αυτό βγαίνει ως προεπιλογή), έχουν καμία εμπλοκή στα ΕΛΤΑ; Ή έρχονται όπως παλιά, σαν εσωτερική μετακίνηση εντός Ε.Ε;

 

Υ.Γ: Με 10€ παραπάνω γράφει αποστολή από "ES", και άφιξη στο μισό χρόνο, μήπως να προτιμηθεί αυτό καλύτερα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπου 25 μέρες κ θα σου έρθει με acs.

 

Καλησπέρα, παραγγελίες κινητού από Banggood που στέλνονται από "ΗΚ" με τρόπο EU Priority Line (αυτό βγαίνει ως προεπιλογή), έχουν καμία εμπλοκή στα ΕΛΤΑ; Ή έρχονται όπως παλιά, σαν εσωτερική μετακίνηση εντός Ε.Ε;

 

Υ.Γ: Με 10€ παραπάνω γράφει αποστολή από "ES", και άφιξη στο μισό χρόνο, μήπως να προτιμηθεί αυτό καλύτερα;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...