Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις ποσες μερες σας ηρθε?

Εγω ειμαι στην 13μερα και περιμενω ακομα δεμα απο Banggood με Banggood Express με Comet Hellas και στην εφαρμογη https://parcelsapp.com/ ακομα γραφει Item in transit.

 

εμένα μου ήρθε στις 11 μέρες. Μπες εδώ να δεις https://www.comethellas.gr/track-n-trace/

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια χιλια συγγνωμη ακυρος ο συναγερμος ηταν δικο μου λαθος που αν δεν πηγαινα απο τα ΕΛΤΑ δεν θα το καταλαβαινα μου το ειπε και η υπαλληλος που ηταν πολυ εξυπηρετικη δεν ειστε ο μονος που την ''πατησε'' αν προσεξετε στο sms καλα εχει μπροστα απο το 40€ μια τελεια τουτέστιν 0.40€

 

https://ibb.co/YN6W7Rs

 

Επισης να ενημερωσω οτι σου δινουν και ενα χαρτι που πρεπει να υπογραψεις για την πληρωμη το οποιο κρατανε τα ελτα

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λοιπόν.

Προφανώς δεν ρώτησες πως προκύπτει αυτό το 0.40€, σωστά;;

 

Ο φίλος @kted με το 1.43€ δυστυχώς δεν απάντησε στο τι και πως κλπ.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου ήρθε στις 11 μέρες. Μπες εδώ να δεις https://www.comethellas.gr/track-n-trace/

Εκεί έχει μείνει στο :

Ημερομηνία Κατάσταση

2021-07-03 02:42:20 Δημιουργία ετικέτας αποστολής

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χιλια συγγνωμη ακυρος ο συναγερμος ηταν δικο μου λαθος που αν δεν πηγαινα απο τα ΕΛΤΑ δεν θα το καταλαβαινα μου το ειπε και η υπαλληλος που ηταν πολυ εξυπηρετικη δεν ειστε ο μονος που την ''πατησε'' αν προσεξετε στο sms καλα εχει μπροστα απο το 40€ μια τελεια τουτέστιν 0.40€

https://ibb.co/YN6W7Rs

Επισης να ενημερωσω οτι σου δινουν και ενα χαρτι που πρεπει να υπογραψεις για την πληρωμη το οποιο κρατανε τα ελτα

Καλά σοβαρά τώρα? Τόσο δύσκολο είναι να βάζουν και το 0 μπροστά? :p

Μήπως θα έπρεπε να τους κάνεις και μία αγωγή για την λαχτάρα και την σύγχυση που τράβηξες?:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λοιπόν.

Προφανώς δεν ρώτησες πως προκύπτει αυτό το 0.40€, σωστά;;

 

Ο φίλος @kted με το 1.43€ δυστυχώς δεν απάντησε στο τι και πως κλπ.

Οχι δεν ρωτησα δυστυχώς ειχε και πολυ κινηση και δεν ηθελα να περιμενω, παντως επρεπε να περνουμε καποιο αποδεικτικο για την πληρωμη αυτη ειναι η γνωμη μου.

εδω μπορεις να δεις ολη την πορεια του δεματος

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LT799079691NL

 

Καλά σοβαρά τώρα? Τόσο δύσκολο είναι να βάζουν και το 0 μπροστά? :p

Μήπως θα έπρεπε να τους κάνεις και μία αγωγή για την λαχτάρα και την σύγχυση που τράβηξες?:lol:

Τι να πω φιλε, οπως ειπα και παραπανω δεν θα πηγαινα αλλα με ετρωγε να δω πως εβγαλαν αυτο το κουστουμι που στην ουσια ηταν 0.40 ειδες τι κανει ενα 0 :lol:

επισης να ενημερωσω οτι στο σακουλακι των κινεζων ειχε το κιτρινο αυτοκολητο και ενα ακομα αυτοκολητο που ελεγε απαιτηται εισπραξη φπα αυτα απο μενα ευχομαι σε ολους που περιμενουν κατι οσο το δυνατον πιο ανωδυνη πληρωμη

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Εκεί έχει μείνει στο :

Ημερομηνία Κατάσταση

2021-07-03 02:42:20 Δημιουργία ετικέτας αποστολής

 

Πάρτους ένα τηλέφωνο ρε αδερφέ να μάθεις. αυτό πρέπει να στο πω δηλαδή?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

[...] αν δεν πηγαινα απο τα ΕΛΤΑ δεν θα το καταλαβαινα μου το ειπε και η υπαλληλος που ηταν πολυ εξυπηρετικη δεν ειστε ο μονος που την ''πατησε'' αν προσεξετε στο sms καλα εχει μπροστα απο το 40€ μια τελεια τουτέστιν 0.40€

Εδώ μας είχες παραθέσει και screenshot και δεν το πρόσεξε κανείς μας! :lol:

Έχουν να φάνε γκρίνια γι' αυτό... (ας πρόσεχαν!)

Link to comment
Share on other sites

Δικά μου τρία δέματα, αγορές 2021-07-05, 2021-07-06 και 2021-07-08 με Banggood Express και CometHellas βρίσκονται στο ίδιο στάδιο και παρόλο που το πρώτο από αυτά έχει ίδια ημερομηνία παραγγελίας με δύο φίλων παραπάνω που ήδη έχουν παραλάβει το δικό μου τίποτα.

 

2021-07-07 15:02 CN Processing center Item in transit

2021-07-07 09:01 CN Processing center Item dispatched. PKG#:PKG34011566

2021-07-06 21:04 CN Processing center Item in transit

2021-07-06 21:01 CN Processing center Item received

2021-07-05 14:56 Έτοιμο προς αποστολή στην CometHellas

2021-07-05 14:56 Δημιουργία ετικέτας αποστολής

 

2021-07-09 15:15 CN Processing center Item in transit

2021-07-09 09:15 CN Processing center Item dispatched. PKG#:PKG34011573

2021-07-08 21:17 CN Processing center Item in transit

2021-07-08 21:15 CN Processing center Item received

2021-07-06 15:16 Έτοιμο προς αποστολή στην CometHellas

2021-07-06 15:16 Δημιουργία ετικέτας αποστολής

 

2021-07-09 15:17 CN Processing center Item in transit

2021-07-09 09:16 CN Processing center Item dispatched. PKG#:PKG34118977

2021-07-08 21:19 CN Processing center Item in transit

2021-07-08 21:16 CN Processing center Item received

2021-07-08 02:18 Έτοιμο προς αποστολή στην CometHellas

2021-07-08 02:18 Δημιουργία ετικέτας αποστολής

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μας είχες παραθέσει και screenshot και δεν το πρόσεξε κανείς μας! :lol:

Έχουν να φάνε γκρίνια γι' αυτό... (ας πρόσεχαν!)

οποτε αν δειτε καμια τελεία μπροστα απο το ποσο μηνπαθετε κανενα εγκεφαλικο μπορει να ειναι 0.40 οπως ηταν το δικο μου :lol:

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ρωτησα δυστυχώς ειχε και πολυ κινηση και δεν ηθελα να περιμενω, παντως επρεπε να περνουμε καποιο αποδεικτικο για την πληρωμη αυτη ειναι η γνωμη μου.

εδω μπορεις να δεις ολη την πορεια του δεματος

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LT799079691NL

Αυτό πάλι καινούργιο είναι;;

 

26/6/2021, 03:51 ΤΣΕΧΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι καινούργιο είναι;;

 

26/6/2021, 03:51 ΤΣΕΧΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

αυτο ειναι το ιδιο μηνυμα και αφορα το αντικειμενο που ειχα προ αναφερει

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ιδιο μηνυμα και αφορα το αντικειμενο που ειχα προ αναφερει

Ναι, εννοώ για την Τσεχία, πριν ερχόντουσαν από Ολλανδία κατευθείαν Ελλάδα, για αυτό λέω καινούργιο.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοώ για την Τσεχία, πριν ερχόντουσαν από Ολλανδία κατευθείαν Ελλάδα, για αυτό λέω καινούργιο.

 

Προφανώς καινούργιο δρομολόγιο

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κολλημένο δέμα από 24/06 που στάλθηκε από Κίνα με GLS του banggood. Ακόμα δεν έχει φανεί Ευρώπη.

 

Και εγώ έχω κολλημένο δέμα

Παραγγελία από banggood, αποστολή με GLS στις 28/06, δεν έχει εμφανιστεί ακόμη Ευρώπη. Πρώτη φορά μου αργεί τόσο πολύ.

Edited by stavai
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες όμως τι, πως, από που, πότε κλπ πληροφορίες.

Φαίνεται στο tracking... Από AliExpress μεσω PostNL, ένας απογυμνωτής καλωδίων, 11€ περίπου με τα ταχυδρομικά.

Η παραγγελίοα έγινε πριν τα μέτρα, έκατσε 15 μέρες στο τελωνείο, και μπήκε στο σύστημα όλως τυχαίως στις 1 Ιουλίου.

Πήγα στο ταχυδρομείο, πλήρωσα 1,4€ και το πήρα.

Έχω κάνει και 1-2 άλλες παραγγελίες μικρές που μου χρέωσαν το ΦΠΑ, οπότε φαντάζομαι θα τα πάρω στην πόρτα μου όπως πρίν.

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

Αγορά από AliExpress πόσο 5,85€ στις 10/06, δοκιμαστικό για να δω τι θα ισχύσει με τα νέα μέτρα, δεν έχω πάει ακόμη Eλτα λόγω δουλειάς, αλλά είναι ένα σοκ 60€ εκτός αν ανήκω στη ίδια κατηγορία με τον φίλο μας που είχε 0.40€ και του έστειλαν 40€.

Μόλις πάω θα σας γράψω νεότερα

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και το μήνυμα...που έλαβα
[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και το μήνυμα...που έλαβα

 

Αν δεις στην πάνω σειρά και πριν το 60€ υπάρχει μια τελεία. Αυτό σημαίνει 0.60€. Τελείως ψαρωτικο όμως από τα ΕΛΤΑ. Πρέπει να το αλλάξουν :)

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από AliExpress πόσο 5,85€ στις 10/06, δοκιμαστικό για να δω τι θα ισχύσει με τα νέα μέτρα, δεν έχω πάει ακόμη Eλτα λόγω δουλειάς, αλλά είναι ένα σοκ 60€ εκτός αν ανήκω στη ίδια κατηγορία με τον φίλο μας που είχε 0.40€ και του έστειλαν 40€.

Μόλις πάω θα σας γράψω νεότερα

 

Μην ανησυχείς όπως έγραψε και ο φίλος πιο πάνω πριν από μένα είναι το ίδιο με το δικό μου θα έχεις οφειλή 0,60 είναι πλέον οι γνωστη τέλεια :lol:

Όταν παραλάβεις με το καλό γράψε μας άμα μπορείς εάν σου δώσανε κάποιο αποδεικτικό για την πληρωμή γιατί εμένα δεν μου δώσανε τίποτα.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στην πάνω σειρά και πριν το 60€ υπάρχει μια τελεία. Αυτό σημαίνει 0.60€. Τελείως ψαρωτικο όμως από τα ΕΛΤΑ. Πρέπει να το αλλάξουν :)

Ευτυχώς δηλαδή που χρησιμοποιούνται μόνο 2 δεκαδικά ψηφία στο ευρώ!!! Εάν σου εμφανιζόταν τίποτα 600€ μάλλον θα είχαμε τίποτα εγκεφαλικά......:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, υπάρχει και η απορία ΤΙ υποτίθεται πως είναι τα €0.40 ή 0.60. Με βάση το κόστος της παραγγελίας που έγραψαν οι συνφορμουμίτες παραπάνω, δε φαίνεται να είναι ΦΠΑ. Να είναι ίσως κάποιο καινούριο, χαμηλότερο (από τα €15) και ανάλογο ίσως της αξίας του δέματος τέλος διαχείρισης που εισήγαγαν τα ΕΛΤΑ; Δεν έχει μπει βέβαια στον κόπο κανείς να βγάλει μια ανακοίνωση σχετικά...

 

___________

 

 

Σε άλλο θέμα, φίλος παρήγγειλε (αρκετές μέρες πριν) από το Banggood ένα τηλέφωνο με EU Priority. Του έδωσαν tracking nr (δωδεκαψήφιο αριθμητικό, που όπως ξέρουμε καταλήγει στην GLS στην Ευρώπη), το αναζητούσαμε όμως όλον αυτόν τον καιρό στη (γνωστή πλέον) Flytexpress, όπου δεν εμφανιζόταν καν.

Τελικά στο tracking της Flytexpress εμφανίστηκε το "γενικό" status της GLS "The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS".

Ξέρουμε αν το BG ξεκίνησε να χρησιμοποιεί άλλη μεταφορική (πλην της Flytexpress) για το κομμάτι από Κίνα έως Ευρώπη...;

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, υπάρχει και η απορία ΤΙ υποτίθεται πως είναι τα €0.40 ή 0.60. Με βάση το κόστος της παραγγελίας που έγραψαν οι συνφορμουμίτες παραπάνω, δε φαίνεται να είναι ΦΠΑ. Να είναι ίσως κάποιο καινούριο, χαμηλότερο (από τα €15) και ανάλογο ίσως της αξίας του δέματος τέλος διαχείρισης που εισήγαγαν τα ΕΛΤΑ; Δεν έχει μπει βέβαια στον κόπο κανείς να βγάλει μια ανακοίνωση σχετικά...

 

___________

 

 

Σε άλλο θέμα, φίλος παρήγγειλε (αρκετές μέρες πριν) από το Banggood ένα τηλέφωνο με EU Priority. Του έδωσαν tracking nr (δωδεκαψήφιο αριθμητικό, που όπως ξέρουμε καταλήγει στην GLS στην Ευρώπη), το αναζητούσαμε όμως όλον αυτόν τον καιρό στη (γνωστή πλέον) Flytexpress, όπου δεν εμφανιζόταν καν.

Τελικά στο tracking της Flytexpress εμφανίστηκε το "γενικό" status της GLS "The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS".

Ξέρουμε αν το BG ξεκίνησε να χρησιμοποιεί άλλη μεταφορική (πλην της Flytexpress) για το κομμάτι από Κίνα έως Ευρώπη...;

 

Εχεις δικιο γιατι στην δικη μου περιπτωση που το Ugreen HDMI Splitter που εκανε 9,27€ οτι υπολογισμο να κανεις δεν βγαινει φπα 0,40€

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, υπάρχει και η απορία ΤΙ υποτίθεται πως είναι τα €0.40 ή 0.60. Με βάση το κόστος της παραγγελίας που έγραψαν οι συνφορμουμίτες παραπάνω, δε φαίνεται να είναι ΦΠΑ. Να είναι ίσως κάποιο καινούριο, χαμηλότερο (από τα €15) και ανάλογο ίσως της αξίας του δέματος τέλος διαχείρισης που εισήγαγαν τα ΕΛΤΑ; Δεν έχει μπει βέβαια στον κόπο κανείς να βγάλει μια ανακοίνωση σχετικά...

 

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει απορία σ' αυτό το θέμα, όπως προκύπτει από τα μέχρι σήμερα posts, που έχουν καταγραφεί στο forum.

Ο υπολογισμός του ΦΠΑ γίνεται στη δηλωμένη αξία από τον πωλητή.

Και αυτό είναι ένα ακόμη όφελος της νέας νομοθεσία, εκτός από την απαλλαγή από το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

Αυτό που μένει να δούμε είναι αν, οι τελωνειακοί θα εξακολουθήσουν να δέχονται τη δηλωμένη αξία που θα είναι λίγο κάτω από τα 150€, δεδομένου ότι η εγκύκλιος της ΑΑΔΕ αναφέρει ότι μπορούν να γίνονται έλεγχοι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις δικιο γιατι στην δικη μου περιπτωση που το Ugreen HDMI Splitter που εκανε 9,27€ οτι υπολογισμο να κανεις δεν βγαινει φπα 0,40€

 

Αφού παρέλαβες, σύγκρινε τον ΦΠΑ που πλήρωσες με την δηλωμένη αξία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά κατά τις 12 παρέλαβα από την Speedex και τα τρία δέματα που γράφω στην αρχή της προηγούμενης σελίδας.

 

Μέχρι και χθες μόνο το πρώτο έγραφε "Προώθηση αποστολής σε συνεργάτη" τα άλλα δύο ήταν ακόμη στο ίδιο status, ακόμη και τώρα που τα παρέλαβα τα δύο πρώτα έχουν προχωρήσει σε κάποια επόμενα στάδια και το τρίτο βρίσκεται στο "Προώθηση αποστολής σε συνεργάτη".

 

Αυτό προφανώς δείχνει πως στην CometHellas γίνεται χαμός, όπως είχε αναφέρει και κάποιος φίλος με φωτο που είχε ανεβάσει πριν κάποιες ημέρες, όμως παρόλα αυτά τα δέματα συνεχίζουν να έρχονται γρήγορα (12, 11 και 9 ημέρες αντίστοιχα τα τρία παραπάνω δικά μου από τις ημέρες παραγγελίας) και προπαντός ασφαλή, αν και τώρα αφού το Banggood έχει ενσωματωμένο τον ΦΠΑ, δεν υφίσταται θέμα τελωνείου.

 

Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι το parcelsapp που παλιότερα ανέγραφε την Speedex ως την επόμενη μεταφορική και το Tracking Number της, τώρα δεν αναφέρεται τίποτα, το ίδιο ισχύει και στο Tracking της CometHellas, δεν όμως είμαι σίγουρος αν όντως εμφανίζονταν και εδώ.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...