Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελωνείο γενικά από ευρωπαϊκές χώρες δεν περνάει.

Τώρα τι θα γίνει (στην πράξη) με τα δέματα από ΕΕ και τη διαφορά του ΦΠΑ είναι κάτι που θα δούμε στην πορεία...

 

Το τι γινόταν μέχρι 30/6 δεν σημαίνει ότι θα εξακολουθήσει να γίνεται και από 1/7.

Περνάμε μια περίοδ που δεν γνωρίζουμε πως θα αντιμετωπιστούν τα δέματα 1) που μπαίνουν στο ΓΕΤΑ, 2) που έρχονται από κινέζικες αποθήκες στην ΕΕ, 3) που ταξιδεύουν με courier κλπ.

 

Ειδικά, η περίπτωση του Banggood αποτελεί ένα ξεχωριστό θέμα από μόνο του. Δεν έχει ανακοινώσει τίποτε σε σχέση με το IOSS και δεν προεισπράττει ΦΠΑ. Επιμένει να στέλνει με τις γνωστές μεθόδους, πιστεύοντας ότι θα εξακολουθήσουν να εφαρμόζονται χωρίς πρόβλημα. Προσωπικά, δεν θα παραγγείλω από εκεί μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα, με δέματα που θα εισαχθούν στη χώρα με όλες τις περιπτώσεις, και αυτές είναι πολλές, δυστυχώς.

Οι μόνοι που έχουν ξεκάθαρη θέση είναι το ebay και το Ali.

Διάβασα ότι για τις περιπτώσεις των κινέζικων αποθηκών στην ΕΕ, ισχύει ότι ο πωλητής βρίσκεται στην Κίνα, ανεξάρτητα από το που στέλνει. Και το θέμα της αποστολής από αποθήκη στην ΕΕ είναι ερευνητέο αφού δεν γνωρίζουμε αν τα αντικείμενα που βρίσκονται σ' αυτές έχουν εκτελωνιστεί ή όχι.

 

Γενικά, χρειάζεται υπομονή και ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα. επειδή έχω μπερδευτεί, αγόρασα απο το Bangood 2 πράγματα μέσω ΤΣΕΧΙΚΗΣ αποθήκης. EU Priority Line και EU Priority Mail αντίστοιχα . 66 και 36 ευρώ αντίστοιχα το κόστος αγοράς. Υπάρχει ενδεχόμενο να πληρώσω κάτι εξτρα όταν έρθουν τα πράγματα?

Σύμφωνα με τα νέα μέτρα και αν η αγορά έγινε πριν την εφαρμογή τους, ναι κανονικά πρέπει να χρεωθείς την διαφορά του ΦΠΑ, υπάρχει όμως ενδεχόμενο κατά την γνώμη μου και μέχρι να κατασταλάξει η κατάσταση ίσως και των μεθόδων μεταφοράς του Banggood να μην χρεωθείς τίποτα.

 

Αν η αγορά έγινε μετά τα νέα μέτρα και πάντα σύμφωνα με αυτά που ισχυρίζεται το Banggood ότι θα παρακρατεί και θα αποδίδει αυτό τον ΦΠΑ, όχι δεν θα χρεωθείς τίποτα.

 

Πάντως αν δεν περάσουν κάποιες μέρες να δούμε πως θα κυλήσουν τα πράγματα και να επιβεβαιωθούν ή όχι οι ισχυρισμοί του Banggood, τίποτα δεν είναι σίγουρο.

 

Εγώ περιμένω δέμα (κινητό αξίας πολύ πάνω από τα 150€ που είναι και το νέο όριο) με GLS το οποίο μπήκε σε ΕΕ-Βέλγιο στις 29-6-2021, τώρα βρίσκεται στην Ρουμανία και ελπίζω μέχρι τέλος της επόμενης εβδομάδας να παραλάβω, όταν παραλάβω με το καλό θα ενημερώσω τι έχει γίνει.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι για τις περιπτώσεις των κινέζικων αποθηκών στην ΕΕ, ισχύει ότι ο πωλητής βρίσκεται στην Κίνα, ανεξάρτητα από το που στέλνει. Και το θέμα της αποστολής από αποθήκη στην ΕΕ είναι ερευνητέο αφού δεν γνωρίζουμε αν τα αντικείμενα που βρίσκονται σ' αυτές έχουν εκτελωνιστεί ή όχι.

Με καποιες "δοκιμες" που εκανα στο ALI με αρκετα Κινεζικα ειδη που ηταν σε Ευρωπαικες αποθηκες, σε ολα μου χρεωσε το ΦΠΑ. Αυτο με κανει να υποθεσω οτι οι "Ευρωπαικες αποθηκες" ειναι ενα ειδος Τελωνειακου χωρου οπου τα ειδη δεν εχουν χρεωθει με ΦΠΑ (η και οποιοδηποτε δασμο) και προοριζονται αποκλειστικα για εξαγωγη. Δεν πιστευω οτι για τα ειδη αυτα εχει πληρωθει ΦΠΑ γιατι στην περιπτωση αυτη δεν θα επρεπε να χρεωνεται εκ νεου στην τιμολογηση (χρεωση διπλου ΦΠΑ). Αν καποιος εχει να μου δειξει ενα link για καποιο ειδος στο Ali σε Ευρωπαικη αποθηκη οπου η τιμολογηση δεν χρεωνει ΦΠΑ θα ηθελα να το δω.

Επισης θα ηθελα τη γνωμη σας, για τα ειδη αξιας εως 150€, υποθετω οτι το ποσον αυτο περιλαμβανει την αξια αγορας και τα εξοδα αποστολης και δεν συμπεριλαμβανει το ΦΠΑ, σωστα?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Με καποιες "δοκιμες" που εκανα στο ALI με αρκετα Κινεζικα ειδη που ηταν σε Ευρωπαικες αποθηκες, σε ολα μου χρεωσε το ΦΠΑ. Αυτο με κανει να υποθεσω οτι οι "Ευρωπαικες αποθηκες" ειναι ενα ειδος Τελωνειακου χωρου οπου τα ειδη δεν εχουν χρεωθει με ΦΠΑ (η και οποιοδηποτε δασμο) και προοριζονται αποκλειστικα για εξαγωγη. Δεν πιστευω οτι για τα ειδη αυτα εχει πληρωθει ΦΠΑ γιατι στην περιπτωση αυτη δεν θα επρεπε να χρεωνεται εκ νεου στην τιμολογηση (χρεωση διπλου ΦΠΑ). Αν καποιος εχει να μου δειξει ενα link για καποιο ειδος στο Ali σε Ευρωπαικη αποθηκη οπου η τιμολογηση δεν χρεωνει ΦΠΑ θα ηθελα να το δω.

Επισης θα ηθελα τη γνωμη σας, για τα ειδη αξιας εως 150€, υποθετω οτι το ποσον αυτο περιλαμβανει την αξια αγορας και τα εξοδα αποστολης και δεν συμπεριλαμβανει το ΦΠΑ, σωστα?

 

1. Αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ για τις κινέζικες αποθήκες στην ΕΕ.

2. Όπως έχουμε πει πολλές φορές, ο ΦΠΑ υπολογίζεται στην αξία CIF, δηλαδή κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια, και δεν συμπεριλαμβάνεται σ' αυτή την αξία.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα νέα μέτρα και αν η αγορά έγινε πριν την εφαρμογή τους, ναι κανονικά πρέπει να χρεωθείς την διαφορά του ΦΠΑ, υπάρχει όμως ενδεχόμενο κατά την γνώμη μου και μέχρι να κατασταλάξει η κατάσταση ίσως και των μεθόδων μεταφοράς του Banggood να μην χρεωθείς τίποτα.

 

Αν η αγορά έγινε μετά τα νέα μέτρα και πάντα σύμφωνα με αυτά που ισχυρίζεται το Banggood ότι θα παρακρατεί και θα αποδίδει αυτό τον ΦΠΑ, όχι δεν θα χρεωθείς τίποτα.

 

Πάντως αν δεν περάσουν κάποιες μέρες να δούμε πως θα κυλήσουν τα πράγματα και να επιβεβαιωθούν ή όχι οι ισχυρισμοί του Banggood, τίποτα δεν είναι σίγουρο.

 

Εγώ περιμένω δέμα (κινητό αξίας πολύ πάνω από τα 150€ που είναι και το νέο όριο) με GLS το οποίο μπήκε σε ΕΕ-Βέλγιο στις 29-6-2021, τώρα βρίσκεται στην Ρουμανία και ελπίζω μέχρι τέλος της επόμενης εβδομάδας να παραλάβω, όταν παραλάβω με το καλό θα ενημερώσω τι έχει γίνει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο μέθοδοι (EU Priority Mail, EU Priority Line, γιατί αυτές είναι οι μέθοδοι που αναφέρεις μεταφρασμένοι στα ελληνικά και εκεί μπερδεύεσαι που λέει ταχυδρομείο) είναι εξίσου γρήγορες (κατά πάσα πιθανότητα το 6-8 ημέρες δεν ισχύει) και έρχονται και οι δύο με courier, εννοείται ότι δεν περνά τελωνείο όποια και αν επιλέξεις, λογικά σύμφωνα με την ισχύ των νέων μέτρων από 1-7-2021 πρέπει να χρεωθείς την διαφορά ΦΠΑ μεταξύ Ελλάδας - Τσεχίας. Τώρα γιατί δεν φαίνεται να την παρακρατεί το Banggood στο Checkout δεν γνωρίζω, ίσως να είναι ενσωματωμένη στην τιμή ανά χώρα αποστολής του προϊόντος και στην ετικέτα να φαίνεται κανονικά. Εγώ στην θέση σου αν και δεν έχουν τόση μεγάλη διαφορά, θα επέλεγα την πιο φθηνή

 

Όπως το πες μπερδεύτηκα επειδή διάβασα ταχυδρομείο.θα παραγγείλω με την φθηνότερη τιμή.

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 3,5 ώρες παρήγγειλα έτσι για δοκιμή, από banggood ένα μπιχλιμπίδι αξίας 8,46€ που το βρήκα σε προσφορά, με την νέα μέθοδο αποστολής Banggood Express και μετά από 1,5 ώρα το απέστειλαν ήδη με Comet Hellas, τιμή μαζί με μεταφορικά 0.08€ και ασφάλεια 0,17€, σύνολο 8.71€, χωρίς να προστεθεί επιπλέον ποσό για ΦΠΑ στο Checkout.

 

Για ότι και αν προκύψει, εννοείται πως θα ενημερώσω.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 3,5 ώρες παρήγγειλα έτσι για δοκιμή, από banggood ένα μπιχλιμπίδι αξίας 8,46€ που το βρήκα σε προσφορά, με την νέα μέθοδο αποστολής Banggood Express και μετά από 1,5 ώρα το απέστειλαν ήδη με Comet Hellas, τιμή μαζί με μεταφορικά 0.08€ και ασφάλεια 0,17€, σύνολο 8.71€, χωρίς να προστεθεί επιπλέον ποσό για ΦΠΑ στο Checkout.

 

Για ότι και αν προκύψει, εννοείται πως θα ενημερώσω.

 

Προφανώς, ακολουθούν τη δοκιμασμένη μέθοδο.

Θα περιμένουμε την παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκο φρούτο: Άνοιξα μερικά προϊόντα (στην τύχη) στο banggood, και δίπλα στην τιμή όλα έχουν πλέον ένα κοκκινωπό banner που γράφει "Inclusive of VAT". Έβαλα μερικά στο καλάθι για δοκιμή, και η ίδια αναφορά επαναλαμβάνεται και εκεί, δίπλα στην τιμή που φαίνεται στα προϊόντα του "καλαθιού".

Αυτό φαίνεται να ταιριάζει με κάτι που είδα νωρίτερα σε σελίδα με κουπόνια, όπου έλεγε ότι πλέον το ΦΠΑ στο banggood είναι προπληρωμένο και δε θα χρειάζεται να πληρώσουμε κάτι παραπάνω κατά την παραλαβή.

Η πλάκα βέβαια είναι (όπως το είχα υποψιαστεί ήδη) ότι σε όσα προϊόντα έτυχε να θυμάμαι τις τιμές που είχαν πριν, οι τωρινές, που υποτίθεται περιλαμβάνουν πλέον και ΦΠΑ, δεν είναι μεγαλύτερες απ' ό,τι πριν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν έκανα την παραγγελία που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ, από την εφαρμογή μέσω κινητού, δεν παρατήρησα κάποια διαφορά σε σχέση με πριν.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Η διαπίστωση αυτή επιβεβαιώνει, μάλλον, ότι το συγκεκριμένο μαγαζί συνεχίζει την αποστολή σε χώρες της ΕΕ με τις γνωστές μεθόδους.

Πρόσθεσε και το banner για να ησυχάσουν οι υποψήφιοι αγοραστές ότι περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ.

Αξίζει να δοκιμάσεις και ένα αντικείμενο με αξία μεγαλύτερη των 150€, για να δούμε τι θα υπολογίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως και εγώ το βλέπω στο κινητό κάτω από την τιμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις έβαλα για δοκιμή ενα κινητό 466€ δεν προσθέτει τίποτα επιπλέον, την τιμή μόνο τα μεταφορικά και αν αφήσεις και την ασφάλεια.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα από Τσεχία banggood ένα power bank στα 11 ευρώ.στο status tracking number έγραφε comet hellas και μετά πήγα και το πήρα από speedex δεν πλήρωσα επιπλέον ΦΠΑ.

Υπομονή μέχρι να μάθουμε περισσότερα.

Edit : Πήγα να κάνω μια αγορά ένα προϊόν και λέει περιλαμβάνεται ΦΠΑ.

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται Κιλογικό να μην ζητάει ΦΠΑ η Banggood, αντί να αποδίδει τον ΦΠΑ στην Κίνα τον αποδίδει στην χώρα προορισμού, ή μέρος του ΦΠΑ, δεν είμαι ειδικός.

Αυτό που μου φαίνεται παράλογο είναι του AliExpress, που ζητάει το ΦΠΑ, δηλαδή στην τιμή του προϊόντος τόσο καιρό δεν συμπεριλαμβανόταν το ΦΠΑ; Γιατί ζητάει και επιπλέον ΦΠΑ; Αν κάποιος είναι ειδικός και γνωρίζει από απόδοση ΦΠΑ ας μας εξηγήσει..

Link to comment
Share on other sites

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται Κιλογικό να μην ζητάει ΦΠΑ η Banggood, αντί να αποδίδει τον ΦΠΑ στην Κίνα τον αποδίδει στην χώρα προορισμού, ή μέρος του ΦΠΑ, δεν είμαι ειδικός.

Αυτό που μου φαίνεται παράλογο είναι του AliExpress, που ζητάει το ΦΠΑ, δηλαδή στην τιμή του προϊόντος τόσο καιρό δεν συμπεριλαμβανόταν το ΦΠΑ; Γιατί ζητάει και επιπλέον ΦΠΑ; Αν κάποιος είναι ειδικός και γνωρίζει από απόδοση ΦΠΑ ας μας εξηγήσει..

 

Χωρίς να είμαι ειδικός, το θεωρώ φυσικό να μην αποδίδει ΦΠΑ στην Ελλάδα αφού η αγορά γινόταν από Κίνα. Το τελωνείο της κάθε χώρας είχε αυτή την αρμοδιότητα. Τώρα πλέον ο Φπα εισπράττεται απευθείας κατά την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 3,5 ώρες παρήγγειλα έτσι για δοκιμή, από banggood ένα μπιχλιμπίδι αξίας 8,46€ που το βρήκα σε προσφορά, με την νέα μέθοδο αποστολής Banggood Express και μετά από 1,5 ώρα το απέστειλαν ήδη με Comet Hellas, τιμή μαζί με μεταφορικά 0.08€ και ασφάλεια 0,17€, σύνολο 8.71€, χωρίς να προστεθεί επιπλέον ποσό για ΦΠΑ στο Checkout.

 

Για ότι και αν προκύψει, εννοείται πως θα ενημερώσω.

 

Πριν ένα μισάωρο έκανα άλλη μια παραγγελία γύρω στα 7.5€ σύνολο, με τον ίδιο τρόπο.

Προκαλώ την τύχη μου βέβαια.

Για να δούμε όμως.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

1. Το Banggood αλλά και κάθε πωλητής από τρίτη χώρα πρέπει να είναι γραμμένος στο ελληνικό φορολογικό σύστημα, δηλαδή να έχει ΑΦΜ, για να μπορεί να εισπράξει τον ΦΠΑ της χώρας προορισμού της ΕΕ και να τον αποδώσει σ' αυτήν. Αυτό γινόταν μέχρι τώρα από τα Amazon Αγγλίας, Γερμανίας κλπ.

2. Με τη νέα νμοθεσία, δημιουργήθηκε το IOSS στο οποίο πρέπει να εγγράφονται οι πωλητές από τρίτες χώρες που θέλουν να κάνουν συναλλαγές με αγοραστές της ΕΕ. Το ebay και το Ali, που είναι πλατφόρμες πωλητών, ανέλαβαν την ευθύνη να εισπράττουν αυτές τον ΦΠΑ, για να τον αποδώσουν στη χώρα προορισμού, αφού γνωρίζουν σε ποια χώρα βρίσκεται ο πωλητής, δηλαδή αν βρίσκεται σε τρίτη χώρα ή όχι.

3. Το Banggood έχει βρει τη λύση από το 2017 και στέλνει σε παραλήπτες της ΕΕ, χωρίς να περνάνε τα δέματα από τελωνείο. Φαίνεται, λοιπόν, ότι εξακολουθεί να χρησιμοποιεί τις ίδιες μεθόδους μέχρι να σταματήσει κάποτε και η τελευταία, όπως έχει γίνει αρκετές φορές στο παρελθόν. Πρόσφατα έχει προσθέσει και ένα banner σε μερικά είδη, που λέει ότι περιλαμβάνεται και ο ΦΠΑ, ενώ οι τιμές είναι οι ίδιες με εκείνες προς 1/7/21!!!

Link to comment
Share on other sites

4. Οι ηλεκτρονικές πλατφόρμες, σε περιπτώσεις που αφορούν και αγαθά που δεν έχουν τεθεί σε ελεύθερη κυκλοφορία στην ΕΕ, θα θεωρούνται - για σκοπούς ΦΠΑ - ότι έχουν λάβει οι ίδιες και έχουν παραδώσει τα αγαθά στον τελικό καταναλωτή, αντί του πραγματικού πωλητή (underlying supplier). Συνεπώς θα θεωρούνται ως προμηθευτές ("deemed suppliers") των αγαθών και καθίστανται υπόχρεες για την απόδοση του ΦΠΑ.

 

5. Στον τομέα των εισαγωγών αγαθών που αποτελούν αντικείμενο εξ αποστάσεως πωλήσεων (e- commerce):

- καταργείται η απαλλαγή ΦΠΑ για εισαγωγές αγαθών αξίας έως του ποσού των 22ευρώ ώστε όλες οι εισαγωγές αγαθών να υπόκεινται σε φόρο προστιθεμένης αξίας,

- καθιερώνονται δύο νέα, προαιρετικής εφαρμογής, καθεστώτα απόδοσης του φόρου προστιθεμένης αξίας, κατά την εισαγωγή αγαθών αξίας έως του ποσού των 150 ευρώ:

• ειδικό καθεστώς εισαγωγής (import one stop shop-IOSS), όπου υπόχρεος στο φόρο είναι ο πωλητής των αγαθών ή η ηλεκτρονική πλατφόρμα και o φόρος αποδίδεται στην μονοαπευθυντική θυρίδα (one-stop-shop) και

• ειδικές ρυθμίσεις για τη δήλωση και πληρωμή του ΦΠΑ (special arrangements), όπου υπόχρεος στο φόρο είναι ο παραλήπτης του δέματος και ο φόρος αποδίδεται για λογαριασμό των παραληπτών στις τελωνειακές αρχές από το πρόσωπο που προσκομίζει τα αγαθά στο τελωνείο (κατά κανόνα εταιρείες διεθνούς ταχυμεταφοράς και ο φορέας παροχής ταχυδρομικών υπηρεσιών - ΕΛΤΑ)

ανεξαρτήτως των ως άνω ειδικών καθεστώτων απόδοσης του φόρου προστιθεμένης αξίας που θα επιλεγεί τηρούνται υποχρεωτικά τελωνειακές διατυπώσεις εισαγωγής και οι ιδιώτες-καταναλωτές επιβαρύνονται με το συντελεστή ΦΠΑ που ισχύει στη χώρα μας - κανονικό ή μειωμένο - αναλόγως του είδους του αγαθού που αποτελεί αντικείμενο της διαδικτυακής αγοράς και εισαγωγής.

******οι υπογραμμίσεις δικές μου********************

https://www.aade.gr/egkyklioi-kai-apofaseis/e-2138-05-07-2021

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 20+ μερες αρχιζουν και ερχονται απο Αλι οι παραγγελιες μου, οταν παω να παραλαβω θα ενημερωσω

ολα μικρης αξιας το πιο ακριβο 9 ευρω

https://ibb.co/fQZRhLX

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μισάωρο έκανα άλλη μια παραγγελία γύρω στα 7.5€ σύνολο, με τον ίδιο τρόπο.

Προκαλώ την τύχη μου βέβαια.

Για να δούμε όμως.

Σε αυτή την παραγγελία η αποστολή έγινε μετά από 2 ώρες και εννοείται πάλι με Comet Hellas.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι αγοραζω 30 ευρω αντικειμενο απο aliexpress(αποθηκη Κινας) συμπεριλαμβανομενου και του ΦΠΑ, θα χρεωθω εξοδα εκτελωνισμου? Διαβασα παραπανω την ανακοινωνση που λεει οτι εφοσον ο πωλητης εχει παρει κανονικα το φπα και το εχει περασει στη πλατφορμα δεν θα περασει απο τελωνειο.

Ομως οι παντες που συζηταω το θεμα λενε οτι εχουμε και τα εξοδα εκτελωνισμου.

Edited by skoulikomirmigot
Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι αγοραζω 30 ευρω αντικειμενο απο aliexpress(αποθηκη Κινας) συμπεριλαμβανομενου και του ΦΠΑ, θα χρεωθω εξοδα εκτελωνισμου? Διαβασα παραπανω την ανακοινωνση που λεει οτι εφοσον ο πωλητης εχει παρει κανονικα το φπα και το εχει περασει στη πλατφορμα δεν θα περασει απο τελωνειο.

Ομως οι παντες που συζηταω το θεμα λενε οτι εχουμε και τα εξοδα εκτελωνισμου.

Προσωπικές εκτιμήσεις/σκέψεις βάσει των όσων παρέθεσα παραπάνω:

- Το aliexpess είναι πλατφόρμα. Άρα είναι τελικά υπεύθυνο για την απόδοση του ΦΠΑ, ακόμα και σε περίπτωση που ο συγκεκριμένος πωλητής δεν είναι στο σύστημα IOSS.

- Τελωνειακή διατύπωση απαιτείται για να διαπιστωθεί ότι το αντικείμενο είναι αξίας πράγματι κάτω των 150 ευρώ και ότι (βάσει των εγγράφων/αποδεικτικών κλπ) έχει/( ή θα) πράγματι καταβληθεί/χρεωθεί ο αναλογούν ΦΠΑ (είτε από τον συγκεκριμένο πωλητή είτε από την πλατφόρμα του).

- Πιθανόν το τελωνείο να ζητάει από τον τελικό καταναλωτή τα αποδεικτικά πληρωμής προς απόδειξη των πραγματικών γεγονότων (όπως έκανε παλιότερα για την απόδειξη των πραγμάτων αξίας κάτω των 22 ευρώ - paypal κλπ). Για την διαδικασία αυτή δεν θα απαιτείται πιθανότατα η διαμεσολάβηση εκτλωνιστή/courier/ΕΛΤΑ άρα δεν θα υπάρχει και σχετική επιβάρυνση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση. Παρέλαβα σήμερα κάτι hydrogel films χαμηλής αξίας από Alie. 9-6 η παραγγελία, untracked ήταν με China Post και ήρθε πολύ γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα ελτα και παρελαβα 5 δεματακια ολα μικρης αξιας με ημερομηνια παραγγελιας 09/06/21 δεν κατεβαλα καμια επιπλεον χρεωση.
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...