Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με τι την παρελαβες? γιατι και εγώ περιμένω 2 η μια είναι απο 8 απριλιου και η αλλη απο 11
Με απλό ταχυδρομείο, ΕΛΤΑ.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει παραλάβει κάνεις με ταχυδρομείο Σιγκαπούρης και Ταϊβάν, 100 μέρες το πρώτο και 70 μέρες το άλλο.

 

Με taiwan 2 παραγγελίες με yanwen και οι δύο είχαν γίνει την ίδια ημερομηνία 76 μέρες σύνολο μια ήρθε και παρέλαβα η άλλη χάθηκε και πήρα refund

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

από banggood 31/5 χθες εμφανίστηκε Γερμανία, αν είναι όντως Γερμανία υπολογίζω άλλες 15 μέρες....
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν άλλαξε κάτι, από Γερμανία υπολόγιζε το πολύ 10 ημέρες μέχρι να έρθει στα χέρια σου.

Φυσικά μπορεί να είναι και πολύ περισσότερο ή ακόμη και λιγότερο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

από banggood 31/5 χθες εμφανίστηκε Γερμανία, αν είναι όντως Γερμανία υπολογίζω άλλες 15 μέρες....

 

Κι εγώ απο banggood επίσης απο 31/5, προχθές εμφανίστηκε εμένα Γερμανία, και σήμερα μου το έδειξε Feucht, επομένως φαντάζομαι ότι ήταν δέματα που ταξίδεψαν μαζί, άρα ισχύει ότι είναι όντως Γερμανία. Περίπου σε 10 ημέρες θεωρώ ότι θα έχουμε παραλάβει.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

:up:ναι οι χρόνοι είναι εντάξει είχα πολλή δουλειά και δεν κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες...
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

:up:ναι οι χρόνοι είναι εντάξει είχα πολλή δουλειά και δεν κατάλαβα πως πέρασαν οι μέρες...

 

Τηρουμένων των συνθηκών περί των πτήσεων (δε γνωρίζω εάν ελευθερώθηκαν πτήσεις και έφυγαν στο 10 ήμερο απο Κίνα), οι χρόνοι πλησιάζουν τους προ κοροναϊού χρόνους μετακινήσεων των δεμάτων. Ικανοποιητικά μέχρι τώρα. Οι μέθοδοι αποστολής του banggood προς το παρόν λειτουργούν με ικανοποιητικούς χρόνους.

 

edit: Αναφερόμενος τουλάχιστον στη μέθοδο με την τριγωνική μέσω Γερμανίας.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τηρουμένων των συνθηκών περί των πτήσεων (δε γνωρίζω εάν ελευθερώθηκαν πτήσεις και έφυγαν στο 10 ήμερο απο Κίνα), οι χρόνοι πλησιάζουν τους προ κοροναϊού χρόνους μετακινήσεων των δεμάτων. Ικανοποιητικά μέχρι τώρα. Οι μέθοδοι αποστολής του banggood προς το παρόν λειτουργούν με ικανοποιητικούς χρόνους.

 

edit: Αναφερόμενος τουλάχιστον στη μέθοδο με την τριγωνική μέσω Γερμανίας.

 

Έχω την εντύπωση πως η Γερμανία άνοιξε όλες τις πτήσεις οπότε μάλλον έχεις δίκιο, η μεταφορά μέχρι εκεί που αργουσε θα είναι στους παλιούς χρόνους

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 2 δεματάκια από Banggood με PDM μέσω Ολλανδικού ταχυδρομείου. Το 1ο έγινε shipping 13/5 και έφτασε Ολλανδία 28/5, το 2ο αντίστοιχα στις 28/5 shipping και στην Ολλανδία στις 3/6. Χθες είδα στο tracking (ίδια μέρα και ώρα) ότι και τα 2 "is on transport to the country of destination, GREECE" . Τον παλιό καλό καιρό (πριν κορωνοϊό) θα έφταναν τελικά στα χέρια μου σε 8-10 μέρες, τώρα αν κάνουν άλλες 3 εβδομάδες θα είμαι και ευχαριστημένος... :p

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 2 δεματάκια από Banggood με PDM μέσω Ολλανδικού ταχυδρομείου. Το 1ο έγινε shipping 13/5 και έφτασε Ολλανδία 28/5, το 2ο αντίστοιχα στις 28/5 shipping και στην Ολλανδία στις 3/6. Χθες είδα στο tracking (ίδια μέρα και ώρα) ότι και τα 2 "is on transport to the country of destination, GREECE" . Τον παλιό καλό καιρό (πριν κορωνοϊό) θα έφταναν τελικά στα χέρια μου σε 8-10 μέρες, τώρα αν κάνουν άλλες 3 εβδομάδες θα είμαι και ευχαριστημένος... :p

 

Καλά είσαι. Εμένα έγινε shipped 12/4 και χθες έφυγαν από Ολλανδία για Ελλάδα. Το ζήτημα είναι ότι όταν έκανα την αγορά το προϊόν το αγόρασα 60$ και τώρα κοστίζει 20$!

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 2 δεματάκια από Banggood με PDM μέσω Ολλανδικού ταχυδρομείου. Το 1ο έγινε shipping 13/5 και έφτασε Ολλανδία 28/5, το 2ο αντίστοιχα στις 28/5 shipping και στην Ολλανδία στις 3/6. Χθες είδα στο tracking (ίδια μέρα και ώρα) ότι και τα 2 "is on transport to the country of destination, GREECE" . Τον παλιό καλό καιρό (πριν κορωνοϊό) θα έφταναν τελικά στα χέρια μου σε 8-10 μέρες, τώρα αν κάνουν άλλες 3 εβδομάδες θα είμαι και ευχαριστημένος... :p

Εμένα, δέμα με PDM από Banggood και αποστολή μέσω Ολλανδίας έφυγε (σύμφωνα με το μαγαζί) 10/5,

έφτασε Ολλανδία 24/5, και εν συνεχεία το status του έγινε "The item is at the PostNL sorting center" - και πάλι στις 24/5.

Τα... αισιόδοξα ΕΛΤΑ το ερμήνευσαν ως "Αποστολή αντικειμένου, 24/5", μόνο που στην πραγματικότητα το δέμα παρέμενε εκεί, περιμένοντας, πιθανότατα, να βρεθεί διαθέσιμη πτήση (εκτός και αν -λόγω των συνθηκών- το έστειλαν οδικώς...; )

Τελικά έγινε "The item is on transport to the country of destination" στις 4/6, και έφτασε Ελλάδα 10/6 (νωρίς το πρωί το 17track έγραψε "The item has arrived in the country of destination" και αρκετά αργότερα μέσα στη μέρα το "είδαν" και τα ΕΛΤΑ και έγραψαν "Ελλάδα-Αερολιμένας Αθηνών(ΚΑΤ) - Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο".

Τώρα είναι πλέον στο... έλεος των ΕΛΤΑ :p

Ελπίζω μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας να έχω παραλάβει...

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθηστε τον ασχετο .Περιμενω ενα πακετο απο Κινα μεσω NL .Απο το τρακ των Ελτα βλεπω 28/ 5 παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο .Σημερα 12/6 βλεπω ακριβως το ιδιο

Απο το τρακ Ολλανδιας βλεπω οτι στις 28/5 εχει φτασει Ολλανδια και τιποτα αλλο.

.Επειδη για μενα αυτα ειναι κυριολεκτικα κινεζικα μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει ;:happy:

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθηστε τον ασχετο .Περιμενω ενα πακετο απο Κινα μεσω NL .Απο το τρακ των Ελτα βλεπω 28/ 5 παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο .Σημερα 12/6 βλεπω ακριβως το ιδιο

Απο το τρακ Ολλανδιας βλεπω οτι στις 28/5 εχει φτασει Ολλανδια και τιποτα αλλο.

.Επειδη για μενα αυτα ειναι κυριολεκτικα κινεζικα μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει ;:happy:

 

Προσφατα δικα μου,το παραδομενω αντικειμενο ηταν με priority απο gearbest το αλλο οχι απο banggood

https://i.postimg.cc/jS0r3Q33/NL-Post.jpg

https://i.postimg.cc/Hkw1qcfY/NL-Post1.jpg

https://i.postimg.cc/kX5crkzB/NL-Post2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθηστε τον ασχετο .Περιμενω ενα πακετο απο Κινα μεσω NL .Απο το τρακ των Ελτα βλεπω 28/ 5 παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο .Σημερα 12/6 βλεπω ακριβως το ιδιο

Απο το τρακ Ολλανδιας βλεπω οτι στις 28/5 εχει φτασει Ολλανδια και τιποτα αλλο.

.Επειδη για μενα αυτα ειναι κυριολεκτικα κινεζικα μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει ;:happy:

 

"Παραλαβή από πελάτη" σημαίνει ότι το Ολλανδικό ταχυδρομείο παρέλαβε το δέμα στην Κίνα.

Εάν έφτασε στην Ολλανδία (όλα παίζονται αυτό τον καιρό), ψάχνει να βρει τρόπο να ταξιδέψει στην Ελλάδα, αφού οι αεροπορικές πτήσεις δεν έχουν αποκατασταθεί ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

"Παραλαβή από πελάτη" σημαίνει ότι το Ολλανδικό ταχυδρομείο παρέλαβε το δέμα στην Κίνα.

Εάν έφτασε στην Ολλανδία (όλα παίζονται αυτό τον καιρό), ψάχνει να βρει τρόπο να ταξιδέψει στην Ελλάδα, αφού οι αεροπορικές πτήσεις δεν έχουν αποκατασταθεί ακόμη.

Η απορια μου ειναι γιατι εμφανιζεται το ιδιο μηνυμα 2 φορες .Μια στις 28/05 και μια στις 22/6 .Στο ταχυδρομειο της ολλανδιας το μηνυμα λεει αφιξη στις 28/5

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Η απορια μου ειναι γιατι εμφανιζεται το ιδιο μηνυμα 2 φορες .Μια στις 28/05 και μια στις 22/6 .Στο ταχυδρομειο της ολλανδιας το μηνυμα λεει αφιξη στις 28/5

 

Γιατί τα ΕΛΤΑ δεν καταγράφουν λεπτομερώς τις κινήσεις του δέματος στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό.

Από που κ με τι τρόπο αποστολής?

Ενημέρωση παραγγελίες από 5/4/20 και 21/4/20 παρέλαβα σήμερα. Άρχισε να γίνεται κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Από aliexpress μέσου yanwen.

 

Με τι ταχυδρομείο το έστειλε η yanwen, με κινας, με Ταϊβάν, με Τουρκίας? Περιμένω και εγώ από την ίδια μεταφορική με ταχυδρομείο Ταϊβάν

Link to comment
Share on other sites

Με τι ταχυδρομείο το έστειλε η yanwen, με κινας, με Ταϊβάν, με Τουρκίας? Περιμένω και εγώ από την ίδια μεταφορική με ταχυδρομείο Ταϊβάν
Της Τουρκίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλά δείχνει προς ώρας.

 

Banggood

 

70b246272a65bc66b8695628ef49ad8c.jpge175499352eda0f2e0055898ed41f015.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jonos

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα-αύριο θα το δεις στο tracking να κινείται. Το κοιτάς στο site της dhl; γιατί εγώ έκανα το λάθος χθες να το κοιτάζω στο track17 με το ταχυδρομείο της Flyt, και δε μου έβγαζε ενημέρωση. Επειδή οι παραγγελίες είναι κοντά, προφανώς δεν ήταν στον ίδιο σάκο με τα υπόλοιπα και έμεινε Κίνα, αλλά επειδή είναι τόσο κοντά, μέσα στις επόμενες αποστολές θα είναι και το δικό σου, ή έφυγε κι αυτό για Γερμανία και απλά δεν έχει σκαναριστεί.

@Vasileios26 πως πάει? με μια μέρα διαφορά φύγανε εσένα έχει φανεί μέρες εμένα μέχρι σήμερα τίποτε σε ποιο site το κοιτάς τι DHL πήγα τι Γερμανικο ταχυδρομείου DHL δεν φάνηκε ακόμη αν θες στείλε μου ένα link από το site που το κοίταξες το δικό σου εμένα είναι της μορφής CQχχχχχχχχχDE

Κάποια παιδιά εδώ λένε βέβαια ότι για να φανεί κάνει και 20 ημέρες, παρήγγειλα 31/5 έφυγε 1/6. στο site της Flyt Express είχε τις 2 καταχωρήσεις 1/6/. Όχι πως βιάζομαι αλλά μου κάνει εντύπωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

@Vasileios26 πως πάει? με μια μέρα διαφορά φύγανε εσένα έχει φανεί μέρες εμένα μέχρι σήμερα τίποτε σε ποιο site το κοιτάς τι DHL πήγα τι Γερμανικο ταχυδρομείου DHL δεν φάνηκε ακόμη αν θες στείλε μου ένα link από το site που το κοίταξες το δικό σου εμένα είναι της μορφής CQχχχχχχχχχDE

Κάποια παιδιά εδώ λένε βέβαια ότι για να φανεί κάνει και 20 ημέρες, παρήγγειλα 21/5 έφυγε 1/6. στο site της Flyt Express είχε τις 2 καταχωρήσεις 1/6/. Όχι πως βιάζομαι αλλά μου κάνει εντύπωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Καλησπέρα @leotzian.

Είναι λίγο ιδιαίτερο ότι δε σου έχει εμφανιστεί μετά τις 1/6 που ήταν Κίνα, προφανώς και ή ήταν τελικά σε άλλο σάκο ο οποίος παρέμεινε Κίνα (κάτι που δε στο εύχομαι φυσικά) ή το καλό σενάριο είναι ότι πήγε και το δικό σου Γερμανία και απλά δεν έχει σκαναριστεί/ανοιχθεί ο σάκος που βρίσκεται το δικό σου το δέμα. Νομίζω άλλη εξήγηση δεν υφίσταται, καθότι δεν είμαι μόνο εγώ, και στους υπολοίπους έχει εμφανιστεί Γερμανία κανονικά αν δεν κάνω λάθος.

 

50005330266_c9615eac48_w.jpg

 

Και το κοιτάζω εδώ: https://www.dhl.de/en/privatkunden/pakete-empfangen/verfolgen.html

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...