Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από banggood με EU PRIORITY LINE, με γερμανικο ταχυδρομείο DHL e packet κανονικά δεν το στέλνουν η στέλνουν και με ολλανδικό , εμένα γιατί μου το έστειλαν με ολλανδικό ταχυδρομείο.

 

Προσφατα παρελαβα και με τα δυο, απο ενα μηνα ακαναν και τα δυο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από banggood με EU PRIORITY LINE, με γερμανικο ταχυδρομείο DHL e packet κανονικά δεν το στέλνουν η στέλνουν και με ολλανδικό , εμένα γιατί μου το έστειλαν με ολλανδικό ταχυδρομείο.

 

Όταν επιλέγεις τη μέθοδο αποστολής, δεν μπορείς να επιλέξεις τη μεταφορική, με την οποία θα ταξιδέψει το δέμα σου.

Αυτό τα αποφασίζει το μαγαζί, χωρίς να γνωρίζουμε τα κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εδώ λέγατε με Eu priority line έρχετε με γερμανικό ταχυδρομείο, οπότε η απορία μου ήταν μήπως έγινε λάθος και το έστειλαν με ολλανδικό γιατί πλήρωσα 15 € μεταφορικά, είπα μήπως έγινε λάθος και τον έστειλαν με PDM, που τα μεταφορικά ήταν 4€,αλλά προφανώς στέλνει και με γερμανικό και με ολλανδικό,με αυτήν την μέθοδο.
Link to comment
Share on other sites

Όλοι εδώ λέγατε με Eu priority line έρχετε με γερμανικό ταχυδρομείο, οπότε η απορία μου ήταν μήπως έγινε λάθος και το έστειλαν με ολλανδικό γιατί πλήρωσα 15 € μεταφορικά, είπα μήπως έγινε λάθος και τον έστειλαν με PDM, που τα μεταφορικά ήταν 4€,αλλά προφανώς στέλνει και με γερμανικό και με ολλανδικό,με αυτήν την μέθοδο.

 

Το "Όλοι εδώ λέγατε ..." μάλλον είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Στο έχω ξανά πει μην ψάχνεις τις λέξεις, όταν λέω όλοι εννοώ όσοι έχουν παραγγελει με αυτήν την μέθοδο EU PRORITY LINE τους έχει σταλθεί με γερμανικο ταχυδρομείο, εκτός από μια περίπτωση που γράφτηκε σήμερα πιο πάνω σε μήνυμα, , με αυτήν την μέθοδο να του έχει σταλθεί τώρα τελευταία με ολλανδικό , για αυτό και επέλεξα αυτήν την μέθοδο, ώστε να μου έρχοταν, με γερμανικο ταχυδρομείο, αλλα όπως φαίνεται με αυτήν την μέθοδο στέλνει και με γερμανικο και με ολλανδικό. Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Το στέλνουν με οτι βολεύει ανάλογα το warehouse (οτι λεει CN δεν σημαίνει οτι φεύγουν απ την ίδια αποθήκη του Banggood κινητά & κατσαρόλες), το προϊόν (απο κάποιο βαρος κ πάνω δν εχουν επιλογή), & την μέθοδο. Υπάρχουν κ περιπτώσεις που ανάποδα έχουν λάβει με DHL Paket μέσω PDM.
Link to comment
Share on other sites

στο aliexpress συμβαίνει εδω και λιγες ημερες το εξης καταπληκτικό

Δεν σου επιτρέπουν να ανοίξεις dispute πριν λήξει ο χρονος προστασιας ,με την αιτιολογία οτι τα πραγματα θα έρθουν στην μερα που προβλέπεται

Ενω σε 2 παραγγελίες μου που ξεπερασαν τους 3 μηνες και εληξε ο χρόνος προστασίας (που ειχαν επιμηκύνει οι πωλητές )δεν επιστρέφουν τα λεφτά γιατι τα δέματα ειναι ακομα in transit

προσοχη σε ολους μην αγοράσει κανείς ειδικα πράγματα αξιας γιατι θα μπλέξει

εχουν αλλάξει τον τροπο που κανουν επιστροφές χρημάτων και αυτο ειναι υπερ των πωλητών

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έγινε το ίδιο δεν άνοιγε dispute πριν λήξει. Όταν έληξε μπόρεσα και έκανα και πήρα και full refund
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μην αγοράζετε πλέον τίποτα απο AliExpress εχω χασει 4 δέματα και μετα απο αναμονή όπως οι παραπάνω, πηρα refund αλλά περίμενα 3-4 μηνες και τελικά προϊόν δεν πήρα... Επιπλέον επειδή βλέπω και τα άλλα πακέτα μου να μην έρχονται δεν ξέρω αν θα παίρνω refunds... ήδη στα πολυ μικρής αξίας σταμάτησα να ασχολούμαι. Αν έρθουν-ηρθαν.

Άλλες αγορές απο εμένα δεν πρόκειται να δουν μέχρι να ομαλοποιηθούν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ζημιά στο Ali κατά τη γνώμη μου είναι αυτό το yanwen post που θεωρητικά μας δίνουν tracking number αλλά πρακτικά δεν παρέχει καμία παρακολούθηση

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το air parcel registered του bangood δεν έρχεται με ταχυδρομείο κανονικά; Είχε έρθει εδώ και μια εβδομάδα στα ΕΛΤΑ κούριερ της περιοχής μου και δεν με είχε ενημερώσει κανείς. Πήγα εκεί και μετά από πολυ ψάξιμο το βρήκαν και μου είπαν ότι δεν τους είχαν ενημερώσει ακόμα τα ΕΛΤΑ για αυτό δεν με ενημέρωσαν.
Link to comment
Share on other sites

Hagen, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin (Σήμερα, 10/06).

Shipped out 31/05 απο banggood απο αποθήκη ΗΚ, με tracking της μορφής CQXXXXXXXDE.

 

Για γενικότερη ενημέρωση για το πώς κινούνται τα δέματα, αλλά και για τα παιδιά που κάναμε το ίδιο κινητό παραγγελία τις ημέρες εκείνες.

 

11 ημέρες είναι μάλλον ικανοποιητικός χρόνος, τηρουμένων των συνθηκών.

Φαντάζομαι άλλο τόσο, ίσως και περισσότερο να κάνει να φτάσει Ελλάδα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βδομάδα πάνω κάτω απ' τη στιγμή που θα φύγει από Γερμανία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βδομάδα πάνω κάτω απ' τη στιγμή που θα φύγει από Γερμανία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Φαντάζομαι είναι και το διάστημα το μέχρι να φύγει και απο Γερμανία, για αυτό υπολόγισα ακόμη τουλάχιστον 10 ημέρες, τα λέω σωστά; Εσύ έχεις ενημέρωση στο tracking; νομίζω είσαι λίγες ημέρες νωρίτερα στη παραγγελία σου.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Φαντάζομαι είναι και το διάστημα το μέχρι να φύγει και απο Γερμανία, για αυτό υπολόγισα ακόμη τουλάχιστον 10 ημέρες, τα λέω σωστά; Εσύ έχεις ενημέρωση στο tracking; νομίζω είσαι λίγες ημέρες νωρίτερα στη παραγγελία σου.

25-26/5 το έστειλαν.

8/6 εμφανίστηκε Γερμανία

9/6 αναχώρησε.

Πιστεύω Δευτέρα να το έχω στα χέρια μου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

25-26/5 το έστειλαν.

8/6 εμφανίστηκε Γερμανία

9/6 αναχώρησε.

Πιστεύω Δευτέρα να το έχω στα χέρια μου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σημαντική η πληροφορία σου, οπότε εάν θέλει μόνο μία ημέρα για να αναχωρήσει απο Γερμανία, βρισκόμαστε σε καλό δρόμο, για παραλαβή εντός 20ημέρου+ απο την ημέρα παραγγελίας.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

29/05 και 01/06 έφτασαν σήμερα τα 2 κινητά στην Γερμανία.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Εμένα 1/6/ τίποτε μέσω κολοπετυνίτσας έρχεται το δικό μου?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 1/6/ τίποτε μέσω κολοπετυνίτσας έρχεται το δικό μου?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Σήμερα-αύριο θα το δεις στο tracking να κινείται. Το κοιτάς στο site της dhl; γιατί εγώ έκανα το λάθος χθες να το κοιτάζω στο track17 με το ταχυδρομείο της Flyt, και δε μου έβγαζε ενημέρωση. Επειδή οι παραγγελίες είναι κοντά, προφανώς δεν ήταν στον ίδιο σάκο με τα υπόλοιπα και έμεινε Κίνα, αλλά επειδή είναι τόσο κοντά, μέσα στις επόμενες αποστολές θα είναι και το δικό σου, ή έφυγε κι αυτό για Γερμανία και απλά δεν έχει σκαναριστεί.

 

(Συγγνώμη για το off topic και την ανοχή σας): Και σου λέγαμε στο topic της συσκευής, πλήρωσε στον Κινέζο EU Priority Line. Τώρα στο στέλνουν με τριγωνική με τα πόδια απο Κίνα και εν συνεχεία μέσω Αιγύπτου με καραβάνι με καμήλες, και μέχρι να παραλάβεις θα έχει βγει το Note 10.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κανείς πρόσφατα από τσέχικη αποθήκη banggood untracked? Από τις 15/4 άφαντο το δέμα.
Παραγγελία 31/3/20 και shipped 7/4/20 untracked από Τσέχικη αποθήκη του Banggood το παρέλαβα ΣΗΜΕΡΑ.....

Οπότε έχεις ελπίδα ακόμη!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 31/3/20 και shipped 7/4/20 untracked από Τσέχικη αποθήκη του Banggood το παρέλαβα ΣΗΜΕΡΑ.....

Οπότε έχεις ελπίδα ακόμη!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

με τι την παρελαβες? γιατι και εγώ περιμένω 2 η μια είναι απο 8 απριλιου και η αλλη απο 11

Link to comment
Share on other sites

Το Banggood κάτι εχει πάθει & μάλλον λόγω των καθυστερήσεων δοκιμάζει εναλλακτικές. 2 παραγγελίες μέσα στον Ιούνιο μέχρι τώρα πληρωμένες PDM έχουν σταλεί με DHL Express (δηλαδή αεροπορικώς & απο Γερμανία-Ελλάδα) μέσω Riyadh-Bahrain-Leipzig με την μια να κάνει χρόνο ρεκόρ 11 ημερολογιακών ημερών απο την αποστολή απο CN.

 

*Αν σας δώσουν 10ψηφιο σκέτο μπορείτε να νιώσετε ευτυχισμένοι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...