Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν όντως έρθει σήμερα αύριο θα τα έχουμε. Αν έρθει αύριο τότε πάμε για Δευτέρα. Σε κάθε περίπτωση φάγαμε το γάιδαρο και έμεινε η ουρά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν όντως έρθει σήμερα αύριο θα τα έχουμε. Αν έρθει αύριο τότε πάμε για Δευτέρα. Σε κάθε περίπτωση φάγαμε το γάιδαρο και έμεινε η ουρά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Σωστός! Είχε παρέα το Pro μου καθ'όλη τη διαδρομή μέχρι και Ελλάδα :lol:

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω στην ενημέρωση εμένα από Banggood έφτασε μετά από 18 μέρες στην πόρτα μου κιόλας το tracking λέει ότι είναι ακόμα στη Γερμανία

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω στην ενημέρωση εμένα από Banggood έφτασε μετά από 18 μέρες στην πόρτα μου κιόλας το tracking λέει ότι είναι ακόμα στη Γερμανία

 

 

Δεν νομίζω ότι το site της DHL σου δίνει αυτή την πληροφορία. Ίσως κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω στην ενημέρωση εμένα από Banggood έφτασε μετά από 18 μέρες στην πόρτα μου κιόλας το tracking λέει ότι είναι ακόμα στη Γερμανία

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Εμένα που δεν εχει φτάσει Γερμανία μετά από 18 μέρες λες να μου το φέρουνε σπίτι χωρίς να εχει εμφανιστεί στο tracking καθόλου ?? .... πλάκα κάνω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν όντως έρθει σήμερα αύριο θα τα έχουμε. Αν έρθει αύριο τότε πάμε για Δευτέρα. Σε κάθε περίπτωση φάγαμε το γάιδαρο και έμεινε η ουρά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Εγώ δεν εχω φάει ούτε τον γάιδαρο χαχα....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν εχω φάει ούτε τον γάιδαρο χαχα....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Και να καθόμαστε εμείς και να λέμε περί αφίξεων στην Ελλάδα, και να μας πεις ότι το έχεις στα χέρια σου. :lol:

Είναι λίγο ιδιαίτερο αυτό, προφανώς τελικά μήπως ισχύει αυτό που είχε αναφερθεί (απο εσένα); ότι 1 φορά την εβδομάδα στέλνουν παρτίδες δεμάτων απο Κίνα προς Γερμανία.

Ελπίζω βέβαια να μην ισχύει αυτό, αλλά και έτσι να είναι απο εχθές ή σήμερα πρέπει να το δεις Γερμανία, χωρίς να γνωρίζω κάτι παραπάνω βέβαια. Σε εμάς εμφανίστηκε τη περασμένη Τετάρτη (10/6) Γερμανία, επομένως κάνουμε υπολογισμούς με τη λογική και μόνο.

 

Σε ποιο site/εφαρμογή το κοιτάς;

 

Σε κάθε περίπτωση με το καλό να παραλάβεις!

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα παραγγελία από banggood με PDM nl post. 67 ημέρες έκανε.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τά site το κοιτώ δεν φαίνεται ακόμα, και σε αυτό που μου έστειλες εσύ, εγώ υποθέτω οτι δεν γίνονται κάθε μέρα αποστολές από Κίνα λογικό το ακούω κανείς δεν ξέρει σίγουρα, καμμιά φορά και μία μέρα πριν μετά μπορεί να κάνει την διαφορά

δεν βαριέσαι κάποτε θα βρέξει...259d70d93abfe757795733fb5990e386.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τά site το κοιτώ δεν φαίνεται ακόμα, και σε αυτό που μου έστειλες εσύ, εγώ υποθέτω οτι δεν γίνονται κάθε μέρα αποστολές από Κίνα λογικό το ακούω κανείς δεν ξέρει σίγουρα, καμμιά φορά και μία μέρα πριν μετά μπορεί να κάνει την διαφορά

δεν βαριέσαι κάποτε θα βρέξει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βασικά εκτός απο το να περιμένεις απλώς (δε μπορείς να κάνεις και τίποτε άλλο), μπορείς εάν θες να κάνεις 1-2 ενέργειες, 1. το να στείλεις μήνυμα στο Banggood και να τους πεις εάν έχουν ενημέρωση, και 2. Να μιλήσεις με το Ελληνικό dhl και να τους εξηγήσεις τη κατάσταση, να δουν μήπως με δική τους πρόσβαση που εσύ δεν βλέπεις μήπως πχ είναι και Ελλάδα κιόλας, και έχει αλλάξει το tracking ήδη και σε 10ψήφιο, και εσύ το αναζητάς με το tracking DE, και δε το βλέπεις.

 

Βασικά το πιθανότερο είναι ότι απλά είναι Κίνα ή Γερμανία χωρίς να έχει σκαναριστεί κάπου στοιβαγμένο.

Αλλά εάν δε βαριέσαι, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα εάν κανείς αυτές τις 2 ενέργειες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα πρέπει μέσω του ελληνικού site της DHL να εμφανίζεται ο κωδικός Ath. Το πιο πιθανό μέσα στην μέρα να εμφανισθεί μου είπαν στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Σωστά στα είπαν (αλίμονο άλλωστε), και τώρα μόλις είδα αυτό:

 

Η αποστολή είναι με τον διανομέα προς παράδοση ATHENS - GREECE

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εκτός απο το να περιμένεις απλώς (δε μπορείς να κάνεις και τίποτε άλλο), μπορείς εάν θες να κάνεις 1-2 ενέργειες, 1. το να στείλεις μήνυμα στο Banggood και να τους πεις εάν έχουν ενημέρωση, και 2. Να μιλήσεις με το Ελληνικό dhl και να τους εξηγήσεις τη κατάσταση, να δουν μήπως με δική τους πρόσβαση που εσύ δεν βλέπεις μήπως πχ είναι και Ελλάδα κιόλας, και έχει αλλάξει το tracking ήδη και σε 10ψήφιο, και εσύ το αναζητάς με το tracking DE, και δε το βλέπεις.

 

Βασικά το πιθανότερο είναι ότι απλά είναι Κίνα ή Γερμανία χωρίς να έχει σκαναριστεί κάπου στοιβαγμένο.

Αλλά εάν δε βαριέσαι, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα εάν κανείς αυτές τις 2 ενέργειες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σωστά στα είπαν (αλίμονο άλλωστε), και τώρα μόλις είδα αυτό:

 

Η αποστολή είναι με τον διανομέα προς παράδοση ATHENS - GREECE

 

Το 2ο είναι άσκοπο. Από την στιγμή που δεν είναι πακέτο dhl express σου λένε ότι δεν έχουν τέτοια δικαιοδοσία και ότι δεν είναι σίγουρο ότι μόλις έρθει Ελλάδα θα το παραλάβουν αυτοί. Στο λέω εκ πείρας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το site της DHL σου δίνει αυτή την πληροφορία. Ίσως κάποιο άλλο.

μέχρι χθες ήταν 2 γραμμές σήμερα προστέθηκε και η 3η γραμμή

 

2020-06-17 13:50

 

The shipment has arrived in the destination country/destination area

2020-06-12 01:31

 

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2020-06-10 14:10

 

Hagen, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Το 2ο είναι άσκοπο. Από την στιγμή που δεν είναι πακέτο dhl express σου λένε ότι δεν έχουν τέτοια δικαιοδοσία και ότι δεν είναι σίγουρο ότι μόλις έρθει Ελλάδα θα το παραλάβουν αυτοί. Στο λέω εκ πείρας :lol:

 

Πάω πάσο! Να είσαι καλά για την ενημέρωση.

 

Εάν μιλήσει με το Γερμανικό dhl απευθείας Γερμανία; κι εκεί τα ίδια θα του πουν;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

μέχρι χθες ήταν 2 γραμμές σήμερα προστέθηκε και η 3η γραμμή

 

2020-06-17 13:50

 

The shipment has arrived in the destination country/destination area

2020-06-12 01:31

 

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2020-06-10 14:10

 

Hagen, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Ρε παιδιά sorry στο dhl packet εσείς βλέπατε τίποτε ΠΡΙΝ φτάσει Γερμανία? γιατί ο φίλος @Leasedline παραπάνω λει για 2 καταχωρήσεις.

@mol @Vasileios26 ποια μέρα ώρα φαίνονται τα δικά σας να έγιναν shipped?

Εχει άλλος παραλάβει απο Bangood με Dhl Post που να έγινε shipped 1/6?

 

Ευχαριστώ άπαντες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπεις κάτι μέχρι να φτάσει Γερμανία στο γερμανικό DHL.

Στο flytexpress αλλά και εκεί μόνο ότι έφυγε και τίποτα άλλο.

01/06 στάλθηκε, 12/06 έφυγε από Γερμανία, χθες έφθασε Ελλάδα και σήμερα παραλαμβάνω.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπεις κάτι μέχρι να φτάσει Γερμανία στο γερμανικό DHL.

Στο flytexpress αλλά και εκεί μόνο ότι έφυγε και τίποτα άλλο.

01/06 στάλθηκε, 12/06 έφυγε από Γερμανία, χθες έφθασε Ελλάδα και σήμερα παραλαμβάνω.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Και εμενα στο Flyt εχει τις 2 καταχωρήσεις 1/6 17:22 , 1/6 17:24

Ίδια με σένα τι γίνεται δεν ξέρω.

Να έχεις παραλάβει εσύ και εγω ούτε Γερμανία μηπως έφυγε το δικό μου απο άλλη αποθήκη? ουδείς γνωρίζει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@mol @Vasileios26 ποια μέρα ώρα φαίνονται τα δικά σας να έγιναν shipped?

Εχει άλλος παραλάβει απο Bangood με Dhl Post που να έγινε shipped 1/6?

 

Ευχαριστώ άπαντες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

*DHL PAKET και όχι post. Post είναι το dhl το απλό Γερμανικό ταχυδρομείο, το οποίο κι αυτό dhl λέγεται.

Έγινε στις 31/05 22:40 το shipped,

την παραγγελία αυτοί την έλαβαν 30/05 16:58.

 

Στείλε ένα email στο Γερμανικό dhl ή αν κατέχεις το Γερμανικό (φαντάζομαι και στα Αγγλικά θα σε εξυπηρετήσουν) πάρε τους εκεί τηλέφωνο εάν έχεις αυτή τη διάθεση και δυνατότητα.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από banggood με PDM (με PostNL), αποστολή 10/5, παρελήφθη σήμερα (18/6).

Όχι άσχημα, δεδομένης της κατάστασης...

 

Και αυτό που μου έκανε εντύπωση - και γι' αυτό περισσότερο τα γράφω εδώ:

Ο ταχυδρόμος μου το έφερε και το παρέδωσε ο ίδιος, αντί απλώς να αφήσει ειδοποιητήριο!

Δε μας έχουν μάθει τα ΕΛΤΑ σε τέτοια... καλομεταχείριση (πού φτάσαμε, το αυτονόητο να το θεωρούμε... ξεχωριστό!) τα τελευταία 1-2 χρόνια τουλάχιστον! Μπράβο τους!

Ελπίζω να μην ήταν μεμονωμένο το περιστατικό, και να είναι δείγμα κάποιας γενικότερης βελτίωσης...

Link to comment
Share on other sites

Θήκη με PostNl από Banggood 29/05 βρίσκεται στο Κέντρο Διανομής της περιοχής μου. Ίδιο χρόνο άφιξης με την συσκευή που ήρθε με DHL Paket. Πιθανολογω ότι όσο δεν έχουμε καινούρια lock down οι χρόνοι αποστολής θα βελτιώνονται.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

17/6/2020, 01:59:00Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/6/2020, 17:36:39Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

16/6/2020, 09:46:41Κ.Α.Τ.ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

16/6/2020, 06:46:34ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/6/2020, 07:30:11ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/6/2020, 16:48:00ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

3/6/2020, 06:12:00ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Έχει τύχει να κολλήσει σε κανέναν στο κέντρο διαλογής; Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να τα τα απρόοπτα και τα λάθη. Κοιτάζω στο Ελληνικό dhl και μου βγάζει αυτό:

Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες για τον παραλήπτη. Παρακαλώ επικοινωνήστε με την DHL

 

Παίρνω τηλέφωνο, και μου λένε ότι έγινε προσπάθεια αποστολής σπίτι μου, αλλά το Γερμανικό ταχυδρομείο (dhl paket) είχε σημειώσει λάθος περιοχή, παραπλήσια σε εμένα, αλλά όχι η περιοχή μου. Έδωσα απο την αρχή τα σωστά μου στοιχεία (μου είπε ότι ούτε το όνομά μου δεν έβλεπε στο σύστημα), και εκτός νέου απροόπτου αύριο θα παραλάβω. Είχα τη δικλείδα ότι εάν δε προλάβαινε ο κούριερ σήμερα θα παραλάμβανα αύριο, μετά πάμε για Δευτέρα.

 

Ο τυπολάτρης Γερμανός, τα έκανε σαλάτα.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλο το σύμπαν συνομωτει για να μήν παραλάβεις μέσα στην βδομάδα, πιστεύω να παραλάβεις αύριο νά κάνεις δοκιμές Σαββατοκύριακο....

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλο το σύμπαν συνομωτει για να μήν παραλάβεις μέσα στην βδομάδα, πιστεύω να παραλάβεις αύριο νά κάνεις δοκιμές Σαββατοκύριακο....

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Το ίδιο είπα κι εγώ. Ξεκάθαρη ατυχία, αν και φαντάζομαι τι έγινε. Στο Banggood είχα δώσει τα σωστά μου στοιχεία, άλλωστε στο κατάστημα έχω αποθηκευμένα τα στοιχεία μου αλλά και στο PayPal, γιατί έχω κάνει κι άλλες αγορές στο παρελθόν. Όταν έφτασε αυτό Γερμανία, χτύπησε προφανώς ο Γερμανός στο Google maps με τον ΤΚ μου να δει κατά που πέφτει η περιοχή μου για να μπορέσει να τυπώσει πάνω στο δέμα μου τη διεύθυνσή μου, και επειδή οι χάρτες δεν έχουν ακρίβεια καθώς ένας ΤΚ μπορεί να πιάνει 2 συνοικίες/περιοχές, του έβγαλε στο περίπου την περιοχή, γιατί είχαν σημειώσει μια πολύ κοντινή μου περιοχή όπως φαινόταν. Αυτό φαντάζομαι εγώ ότι έγινε.

 

Δεν έκανε το απλό δηλαδή ο Γερμανός, να αντιγράψει απλά τη διεύθυνση που έγραφε το banggood πάνω στο δέμα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

μέχρι χθες ήταν 2 γραμμές σήμερα προστέθηκε και η 3η γραμμή

 

2020-06-17 13:50

 

The shipment has arrived in the destination country/destination area

2020-06-12 01:31

 

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2020-06-10 14:10

 

Hagen, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

Κοίταξε τον κωδικό σου στο ελληνικό dhl και έλεγξε μήπως γράφει με κόκκινα το νέο 10ψήφιο κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...