Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει τύχει να κολλήσει σε κανέναν στο κέντρο διαλογής; Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.

Ω, ναι! Και ολόκληρη εβδομάδα τις... δύσκολες μέρες (βλ. τα χάλια που ζήσαμε γύρω στην περίοδο των Χριστουγέννων και κάποιους μήνες μετά)!

Τώρα δεν πιστεύω να κάνει πάνω από 2 μέρες - εκτός και αν σταθείς τόσο άτυχος και δεν το διεκπεραιώσουν ούτε αύριο, Παρασκευή, οπότε τους μείνει εκεί εκεί και το Σ-Κ - ελπίζω πως όχι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μακάρι αύριο να έρθει.

 

2d2919c255a558dff93220a9087acb73.jpg

 

Με όλα αυτά που συμβαίνουν μια χαρά οι χρόνοι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αύριο να έρθει.

 

2d2919c255a558dff93220a9087acb73.jpg

 

Με όλα αυτά που συμβαίνουν μια χαρά οι χρόνοι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Με το καλό να παραλάβεις!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως με παρόμοια tracking και 1 μέρα μετά έχει φτάσει Ελλάδα και εμένα δεν έχει πάει ούτε Γερμανία, λες να χάθηκε παράπεσε?

Εμένα λει expected delivery 1/7/

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως με παρόμοια tracking και 1 μέρα μετά έχει φτάσει Ελλάδα και εμένα δεν έχει πάει ούτε Γερμανία, λες να χάθηκε παράπεσε?

Εμένα λει expected delivery 1/7/

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Πρέπει νομίζω να μιλήσεις αρχικά με banggood. Στείλε τους ένα μήνυμα. Έπειτα στείλε ένα Email στο Γερμανικό dhl αφού πρώτα δεις τι θα σου απαντήσει το banggood, δε γνωρίζω το τρόπο διαλογής των σάκων στη Κίνα, όπως το έχουμε συζητήσει προφανώς ή δε μπόρεσε να μπει στη πτήση της περασμένης εβδομάδας το δέμα σου (γιατί δεν ήταν μόνο το δικό σου και το δικό μου), ή κάπου κάθεται ασκανάριστο Γερμανία, ένα απο τα δύο παίζει σίγουρα, το να χάθηκε είναι πολύ τραβηγμένο ακόμα για να το πεις, κάνε όμως αυτές τις 2 ενέργειες επικοινωνίας.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τους έγραψα στο messenger αλλά είχαν τυποιημενες απαντήσεις.

Κοίτα όπως σου είπα δεν βιάζομαι αλλά λέω τι γίνεται με την καντεμιά μου.

Το μαγαζί λει 20 εργάσιμες αναμενόμενο 1/7 μέχρι τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι, ότι εσείς θα παραλάβετε γρηγορότερα δεν έχει σημασία. Δεν είναι ότι έχει περάσει πολύ το 1/7 λογικό δεν το βλέπεις? αν δεν μιλάγαμε εδώ μέσα δεν θα έψαχνα τίποτε, γιατί οι ποιο πολλοί εδώ λένε 30 - 35 ημέρες.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τους έγραψα στο messenger αλλά είχαν τυποιημενες απαντήσεις.

Κοίτα όπως σου είπα δεν βιάζομαι αλλά λέω τι γίνεται με την καντεμιά μου.

Το μαγαζί λει 20 εργάσιμες αναμενόμενο 1/7 μέχρι τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι, ότι εσείς θα παραλάβετε γρηγορότερα δεν έχει σημασία. Δεν είναι ότι έχει περάσει πολύ το 1/7 λογικό δεν το βλέπεις? αν δεν μιλάγαμε εδώ μέσα δεν θα έψαχνα τίποτε, γιατί οι ποιο πολλοί εδώ λένε 30 - 35 ημέρες.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

https://m.banggood.com/contact_us.html

Κάνε scroll down και επέλεξε email.

Και βέβαια είναι λογικό το 1/7, απλά τώρα μιλάμε για να το κοιτάξεις επειδή σου έχει κάνει εντύπωση που δεν ήρθε με τα δικά μας.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα και ελαβα robot answer.

Σου λει περίμενε μέχρι 1/7 και αν όχι άλλη μια εβδομάδα

Δεν βαριέσαι μέχρι τότε όλο και κάποιος θα κάνει δοκιμές να τις βρω έτοιμες .... χαχα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από banggood με PDM (με PostNL), αποστολή 10/5, παρελήφθη σήμερα (18/6).

Όχι άσχημα, δεδομένης της κατάστασης...

 

Και αυτό που μου έκανε εντύπωση - και γι' αυτό περισσότερο τα γράφω εδώ:

Ο ταχυδρόμος μου το έφερε και το παρέδωσε ο ίδιος, αντί απλώς να αφήσει ειδοποιητήριο!

Δε μας έχουν μάθει τα ΕΛΤΑ σε τέτοια... καλομεταχείριση (πού φτάσαμε, το αυτονόητο να το θεωρούμε... ξεχωριστό!) τα τελευταία 1-2 χρόνια τουλάχιστον! Μπράβο τους!

Ελπίζω να μην ήταν μεμονωμένο το περιστατικό, και να είναι δείγμα κάποιας γενικότερης βελτίωσης...

 

Εμένα μου έφερε σήμερα μηχανάκι των ΕΛΤΑ (οχι ο ταχυδρόμος) 3 πακέτα μαζί. Και έκαναν 3 μέρες να έρθουν από όταν έφθασαν στο αεροδρόμιο. Τρελό

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έφερε σήμερα μηχανάκι των ΕΛΤΑ (οχι ο ταχυδρόμος) 3 πακέτα μαζί. Και έκαναν 3 μέρες να έρθουν από όταν έφθασαν στο αεροδρόμιο. Τρελό

! ! !

Πάω να δω αν ο φούρνος της γειτονιάς μου είναι ακόμα όρθιος...!

 

Βρε λες να πηγαίνει να γίνει τίποτα καλό με αυτούς...;

Όχι τίποτα, έχω βαρεθεί να γκρινιάζω τόσα χρόνια! Μακάρι να συνεχίσουν να μας δίνουν λόγο να τους επαινέσουμε και μια φορά!

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση όσων περιμένουν δέματα απο banggood, με EU Priority (προσωπικά ήταν απο αποθήκη ΗΚ), μέσω Γερμανίας, παραλαβή με dhl.

 

Shipped out 31/5

Γερμανία 10/6

Feucht 12/6

Παραλαβή ήταν να γίνει εχθές αλλά έκαναν λάθος τη διεύθυνσή μου, ανανέωσαν την παράδοση και παρέλαβα σήμερα.

 

Συνολικά 19 ημέρες.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ EU priority line από banggood επέλεξα, αλλα το έστειλαν με ολλανδικό ταχυδρομείο και τώρα μπλέξαμε, τυχεροί είστε με γερμανικο ταχυδρομείο, θα σας έρθει ποιο γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση όσων περιμένουν δέματα απο banggood, με EU Priority (προσωπικά ήταν απο αποθήκη ΗΚ), μέσω Γερμανίας, παραλαβή με dhl.

 

Shipped out 31/5

Γερμανία 10/6

Feucht 12/6

Παραλαβή ήταν να γίνει εχθές αλλά έκαναν λάθος τη διεύθυνσή μου, ανανέωσαν την παράδοση και παρέλαβα σήμερα.

 

Συνολικά 19 ημέρες.

Δεν στο έλεγα ότι θα το έχεις Σαββατοκύριακο? άντε με το καλό να το χαρείς και περιμένουμε δοκιμές.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο έλεγα ότι θα το έχεις Σαββατοκύριακο? άντε με το καλό να το χαρείς και περιμένουμε δοκιμές.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ! Θα παραλάβεις κι εσύ, ελπίζω σύντομα! Δεν έχεις ενημέρωση να φανταστώ στο tracking;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Θα παραλάβεις κι εσύ, ελπίζω σύντομα! Δεν έχεις ενημέρωση να φανταστώ στο tracking;

Όχι ακόμα αλλά δεν βαριέσαι δεν το κοιτώ και οπότε έρθει, για να χαθεί πιστεύω πολύ δύσκολο αλλά και πάλι θα πάρω τα λεφτά μου πίσω.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από 24/5 παρέλαβα χθες με pdm bangood.Έχω άλλη μια με ίδιο τρόπο αποστολής από το ίδιο μαγαζί από 19/4 κι ακόμη βολοδερνει....

 

Same Sh1t...Different Day..

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Από 24/5 παρέλαβα χθες με pdm bangood.Έχω άλλη μια με ίδιο τρόπο αποστολής από το ίδιο μαγαζί από 19/4 κι ακόμη βολοδερνει....

 

Same Sh1t...Different Day..

Εγώ από 12/4 αποστολή με PDM nl post από banggood, παρέλαβα προχτές.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα περιμένω μικρό δεματάκι που αγόρασα από AliExpress. Η μεταφορική εταιρεία που το έστειλαν είναι η EMPS express, από ότι είδα είναι logistics εταιρεία. Στο tracking του website τους μου δείχνει ότι από τις 11/06/2020 "The parcel has arrived your country, there is no further information to be upated any more. It will take 3-5 days to complete delivery. If you have any problem, please contact the seller directly."

Ξέρει κανείς εάν έρχεται με κούριερ ή με τα ΕΛΤΑ? Διότι έχει τρομερή καθυστέρηση μετά το τελωνείο που δείχνει ότι πέρασε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα περιμένω μικρό δεματάκι που αγόρασα από AliExpress. Η μεταφορική εταιρεία που το έστειλαν είναι η EMPS express, από ότι είδα είναι logistics εταιρεία. Στο tracking του website τους μου δείχνει ότι από τις 11/06/2020 "The parcel has arrived your country, there is no further information to be upated any more. It will take 3-5 days to complete delivery. If you have any problem, please contact the seller directly."

Ξέρει κανείς εάν έρχεται με κούριερ ή με τα ΕΛΤΑ? Διότι έχει τρομερή καθυστέρηση μετά το τελωνείο που δείχνει ότι πέρασε...

 

Απάντησα στο άλλο post που ανέβασες σε άλλο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ το είδα θα το γράψω κι εδώ μπας και γνωρίζει κανείς, EMPS express λέγεται η εταιρεία και το website που μου έδωσε ο πωλητής είναι: http://www.empsexpress.com/en/index.html

Πρώτη φορά μου στέλνουν με logistics forwarder εταιρεία και δεν έβγαλα άκρη

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται και δεν ωφελεί να γράφεις πολλές φορες την ίδια ερώτηση
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλο θέμα για το πώς ποστάρει κανείς, στο θέμα μας τώρα third party-3PL logistics, freight forwarding company,με το όνομα EMPS express, έστειλε το δεματάκι από Κίνα αλλά δεν γνωρίζουμε με ποια εταιρεία συνεργάζεται στην Ελλάδα για την παραλαβή αυτού. Δεν γνωρίζω εάν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία με αυτή την συγκεκριμένη εταιρεία
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση στους ποιο έμπειρους, ποιος είναι ο μεγαλύτερος χρόνος που μπορεί να εμφανιστεί το δέμα στην Γερμανία με το Γερμανικό ταχυδρομειο Bangood, Eu priority Line της μορφής CQXXXXXXXXXDE?

Kαι δεν μιλώ για την αρχή της επιδημίας, μπορεί να κάνει και πάνω από 25 ημέρες από Κίνα Γερμανία? έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Όχι τίποτε άλλο να ετοιμάζομαι για dispute, γιατί 4 από εδώ μέσα ίδιες παραγγελίες, ίδιες ημέρες αποστολής οι 3 παραλάβανε και εμένα δεν φαίνεται ούτε Γερμανία, δεν βιάζομαι αλλά ανησυχώ.

Σήμερα κλείνω 21 ημέρες και το tracking δεν δείχνει τίποτε εκτός τις 2 κινήσεις στο site της Flyt Express

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση στους ποιο έμπειρους, ποιος είναι ο μεγαλύτερος χρόνος που μπορεί να εμφανιστεί το δέμα στην Γερμανία με το Γερμανικό ταχυδρομειο Bangood, Eu priority Line της μορφής CQXXXXXXXXXDE?

Kαι δεν μιλώ για την αρχή της επιδημίας, μπορεί να κάνει και πάνω από 25 ημέρες από Κίνα Γερμανία? έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Όχι τίποτε άλλο να ετοιμάζομαι για dispute, γιατί 4 από εδώ μέσα ίδιες παραγγελίες, ίδιες ημέρες αποστολής οι 3 παραλάβανε και εμένα δεν φαίνεται ούτε Γερμανία, δεν βιάζομαι αλλά ανησυχώ.

Σήμερα κλείνω 21 ημέρες και το tracking δεν δείχνει τίποτε εκτός τις 2 κινήσεις στο site της Flyt Express

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περίμενε τουλάχιστον να περάσουν 30 μέρες για το dispute. Το priority line που υποθέτω χρησιμοποιείσες δείνει έως 20 εργάσιμες άρα τουλάχιστον 26 μέρες μετά. Άρα και να κάνεις τώρα δεν θα το δεχτεί η PayPal

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε τουλάχιστον να περάσουν 30 μέρες για το dispute. Το priority line που υποθέτω χρησιμοποιείσες δίνει έως 20 εργάσιμες άρα τουλάχιστον 26 μέρες μετά. Άρα και να κάνεις τώρα δεν θα το δεχτεί η PayPal

Ναι ούτως ή άλλως μου δίνει estimated 1/7/ γι αυτό ρώτησα για τον μέγιστο χρόνο για Γερμανία γιατί από εκεί θέλουμε άλλες 10 ήμερες.

Εδώ μέσα που έψαχνα βρήκα κάποιον φύλλο που έλεγε για 25 μέρες που του έκανε να φανεί στην DHL Paket δεν ξέρω αν κάποιος άλλος περίμενε παραπάνω μέρες γι αυτό ρώτησα, αν ήξερε κανείς.

Δεν βιάζομαι αλλά μου κάνει εντύπωση HK έλεγε και το δικό μου να έφυγε από άλλη αποθήκη?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...