Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ανυπομονησία σε έχει πιάσει, τι να πω και εγώ?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανυπομονησία σε έχει πιάσει, τι να πω και εγώ?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Η αλήθεια είναι ότι με έχει πιάσει για το λόγο ότι έχω μείνει χωρίς κινητό, χάλασε το RN4, και για λόγους budget η αγορά απο Κίνα ήταν μονόδρομος.

 

Ακόμα να δεις αλλαγή στο tracking απο τη 1/6;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έχει παραλάβει κάνεις με ταχυδρομείο Σιγκαπούρης 94 μέρες πέρασαν και δεν έχει έρθει ακόμα.

 

Και εγώ έχω δέμα από 28 Μαρτίου και σήμερα φάνηκε Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με έχει πιάσει για το λόγο ότι έχω μείνει χωρίς κινητό, χάλασε το RN4, και για λόγους budget η αγορά απο Κίνα ήταν μονόδρομος.

 

Ακόμα να δεις αλλαγή στο tracking απο τη 1/6;

Τίποτα, βασικά το tracking στην DHL paket δεν εχει δείξει ακόμα τίποτε 16 μέρες τωρα.

Ξέρεις τι πρέπει να γίνεται οι αποστολές απο Κίνα σε Ευρώπη πρέπει να γίνονται ανά κάποιες μέρες, δεν πιστεύω να γίνονται καθημερινά, οπότε για 1 ημέρα μπορεί να πας στην επόμενη αποστολή πχ 1 εβδομάδα μετά τι να πω μπορεί κάποιος εδώ να ξέρει καλύτερα.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, βασικά το tracking στην DHL paket δεν εχει δείξει ακόμα τίποτε 16 μέρες τωρα.

Ξέρεις τι πρέπει να γίνεται οι αποστολές απο Κίνα σε Ευρώπη πρέπει να γίνονται ανά κάποιες μέρες, δεν πιστεύω να γίνονται καθημερινά, οπότε για 1 ημέρα μπορεί να πας στην επόμενη αποστολή πχ 1 εβδομάδα μετά τι να πω μπορεί κάποιος εδώ να ξέρει καλύτερα.

 

Δεν υπάρχουν πληροφορίες για το πως ταξιδεύουν τα δέματα από Κίνα στην ΕΕ στην περίοδο του ιού, αλλά αυτό που είναι βέβαιο είναι ότι σημειώνονται μεγάλες καθυστερήσεις.

Τώρα που άνοιξαν οι πτήσεις ίσως βελτιωθεί κάπως η κατάσταση, αλλά τίποτε δεν είναι σίγουρο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει. Τόσο για τις αποστολές από Κίνα αλλά και από Γερμανία με DHL. Απο Κίνα 2 διαφορετικές παραγγελίες στις 28/05 και 01/06 έφτασαν Γερμανία στις 10/06. Από 12/06 φαίνεται να έφυγε από Feucht που σε άλλη περίπτωση μετά από 3 μέρες, έφθασε Ελλάδα το δέμα. Ενώ τώρα πάμε για έκτη μέρα χωρίς να έχει φθάσει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό που λέμε είναι παραγγελία απο το ίδιο μαγαζί με 1 μέρα διαφορά το ένα φάνηκε Γερμανία πριν 6 ημέρες το άλλο τίποτα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει. Τόσο για τις αποστολές από Κίνα αλλά και από Γερμανία με DHL. Απο Κίνα 2 διαφορετικές παραγγελίες στις 28/05 και 01/06 έφτασαν Γερμανία στις 10/06. Από 12/06 φαίνεται να έφυγε από Feucht που σε άλλη περίπτωση μετά από 3 μέρες, έφθασε Ελλάδα το δέμα. Ενώ τώρα πάμε για έκτη μέρα χωρίς να έχει φθάσει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Είναι και σουκου(αλήθεια, τους πιάνει το σ/κ???) μέσα, οπότε αν όλα βαίνουν όπως πρέπει, σήμερα θα εμφανιστεί στην Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει. Τόσο για τις αποστολές από Κίνα αλλά και από Γερμανία με DHL. Απο Κίνα 2 διαφορετικές παραγγελίες στις 28/05 και 01/06 έφτασαν Γερμανία στις 10/06. Από 12/06 φαίνεται να έφυγε από Feucht που σε άλλη περίπτωση μετά από 3 μέρες, έφθασε Ελλάδα το δέμα. Ενώ τώρα πάμε για έκτη μέρα χωρίς να έχει φθάσει.

 

 

Οι περιπτώσεις που αναφέρεις επιβεβαιώνουν αυτό που έγραψα ότι οι μεταφορικές ψάχνουν να βρουν τρόπους αποστολής δεμάτων από Κίνα στην ΕΕ. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τις αποστολές οδικώς από Feucht στην Αθήνα.

 

@leotzian

Δεν έχει σημασία πότε έγινε η παραγγελία αλλά 1) σε ποια αποθήκη στην αχανή Κίνα υπήρχε το αντικείμενο και 2) πότε ξεκίνησε το δέμα το ταξίδι του μέσα στην Κίνα και πότε βρήκε πτήση για ΕΕ.

Δεν υπάρχουν κανόνες και προθεσμίες για τις αποστολές από Κίνα και χρειάζεται μεγάααααααλη υπομονή, εικά αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και σουκου(αλήθεια, τους πιάνει το σ/κ???) μέσα, οπότε αν όλα βαίνουν όπως πρέπει, σήμερα θα εμφανιστεί στην Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από το στόμα σου και στης Μερκελ το αυτί!!!

Ευελπιστώ όντως να έφυγε Παρασκευή και όχι την Δευτέρα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Είναι και σουκου(αλήθεια, τους πιάνει το σ/κ???) μέσα, οπότε αν όλα βαίνουν όπως πρέπει, σήμερα θα εμφανιστεί στην Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σάββατο οι μεταφορές γίνονται κανονικά εκεί. Κυριακή δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

@makap έχεις δίκιο κάπως έτσι πρέπει να είναι, πάντα στην καλύτερη περίπτωση λέμε 35 - 40 ημέρες με τα σημερινά δεδομένα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα Μ.Δ Πάτρας που μου βγάζει το tracking number είναι μονάδα διαλογής; Το λέω γιατί πήγε εκεί μετά το κέντρο διαλογής
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση των χρόνων αποστολής:

 

The shipment has arrived in the destination country/destination area (Σήμερα 17/06)

 

Με shipped out 31/05

Άφιξη Γερμανία 10/06

Feucht 12/06

Και σήμερα Ελλάδα.

 

Απο αποθήκη ΗΚ, με EU Priority Line, του banggood.

 

Η DHL παραδίδει και Σάββατο;

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που είναι;;; Ξεφορτωστε ρε παιδιά όλο το φορτηγό. Και εμένα 12/06 έφυγε Γερμανία. Στο 17track δεν μου δείχνει ακόμα άφιξη Ελλάδα.

Λογικά μέχρι Παρασκευή θα έχεις παραλάβει. Για Σάββατο δεν είμαι σίγουρος ότι παραδίδει.

Το είδα τελικά στο DHL.de

Είσαι ωραίος για την ενημέρωση!!!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που είναι;;; Ξεφορτωστε ρε παιδιά όλο το φορτηγό. Και εμένα 12/06 έφυγε Γερμανία. Στο 17track δεν μου δείχνει ακόμα άφιξη Ελλάδα.

Λογικά μέχρι Παρασκευή θα έχεις παραλάβει. Για Σάββατο δεν είμαι σίγουρος ότι παραδίδει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ναι θεωρώ ότι μέχρι Παρασκευή θα έχουμε παραλάβει, ενώ εάν παραδίδει και Σάββατο σίγουρα μέσα στην εβδομάδα αυτή θα το έχουμε.

Παρέα ήρθαν τα δέματά μας απο Κίνα.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι θεωρώ ότι μέχρι Παρασκευή θα έχω παραλάβει, ενώ εάν παραδίδει και Σάββατο σίγουρα μέσα στην εβδομάδα αυτή θα το έχω.

Απο τη στιγμή που σου εμφανίστηκε feucht την ίδια ημέρα (12/06) το πολύ μέχρι τη Παρασκευή σίγουρα θα το δεις Ελλάδα, πιθανώς και αύριο.

Ο τελευταίος των Μοϊκανών είμαι εγώ, ακόμα τίποτε άλλα το καλό πράγμα αργεί ναρθει....... υπομονή

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος των Μοϊκανών είμαι εγώ, ακόμα τίποτε άλλα το καλό πράγμα αργεί ναρθει....... υπομονή

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Υπομονή, το Pro σου θα φτιάχνει και φραπέ ως τελευταίο και καλύτερο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφθασε και το δικό μου. Το είδα στο γερμανικό site της Dhl!
Δες το international number και παρακολούθησε το απ' το ελληνικό site ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, έχω παραγγείλει από Banggood( πρώτη φορά) eu warehouse με standard shipping, χρόνο παράδοσης έλεγε 2-5 εργάσιμες. Σε διαφορά tracking site που δοκιμάζω μου λέει ότι θα έρθει σε περίπου 20-25 μέρες. Τι ισχύει τελικά? Έρχεται με dhl.

 

Τραγικό το banggood. Ακόμα περιμένω και φυσικά καμία ενημέρωση στο τρακινγκ -Departed from export facility, DHL Polar Park (UK), GR - από 27/5. Με τα πόδια θα πήγαινα και θα το επερνα πιο γρήγορα. Παραγγελίες από AliExpress με 0€ μεταφορικά έρχονται πιο γρήγορα.

6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση των χρόνων αποστολής:

 

The shipment has arrived in the destination country/destination area (Σήμερα 17/06)

 

Με shipped out 31/05

Άφιξη Γερμανία 10/06

Feucht 12/06

Και σήμερα Ελλάδα.

 

Απο αποθήκη ΗΚ, με EU Priority Line, του banggood.

 

Η DHL παραδίδει και Σάββατο;

 

Δεν νομίζω να παραδίδει. Αυτή της πόλης μου είναι κλειστή το Σάββατο

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραδίδει Σάββατο.

Και γω το περίμενα Σάββατο αλλά το φέρανε Δευτέρα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με DHL. Οπως ειπώθηκε σωστά δεν παραδίδουν Σάββατο. Οι παραδόσεις γίνονται από 11.30 μέχρι 18.00

Επίσης και ας έχει αλλάξει σε δεκαψήφιο ο κωδικός αποστολής αυτό δεν σημαίνει ότι έχει φθάσει το δέμα. Θα πρέπει μέσω του ελληνικού site της DHL να εμφανίζεται ο κωδικός Ath. Το πιο πιθανό μέσα στην μέρα να εμφανισθεί μου είπαν στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με DHL. Οπως ειπώθηκε σωστά δεν παραδίδουν Σάββατο. Οι παραδόσεις γίνονται από 11.30 μέχρι 18.00

Επίσης και ας έχει αλλάξει σε δεκαψήφιο ο κωδικός αποστολής αυτό δεν σημαίνει ότι έχει φθάσει το δέμα. Θα πρέπει μέσω του ελληνικού site της DHL να εμφανίζεται ο κωδικός Ath. Το πιο πιθανό μέσα στην μέρα να εμφανισθεί μου είπαν στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δεν νομίζω να παραδίδει. Αυτή της πόλης μου είναι κλειστή το Σάββατο

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

@stilskin Εάν παραλάβουμε ή δεν παραλάβουμε Δευτέρα, αυτό θα συμβεί οριακά..

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...