Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θηκη κινητού που αγόρασα απο Banggod με επιλογή αποστολής PDM μου έδωσαν κωδικό για NL Post.

Κινητό με EU Priority Line πήρα κωδικό για Dhl.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραγγελια απο 21/4 απο το gohomestore ενα ντρον. Παραλαμβανω σημερα και χωρις τελωνειο. Τυχερος; ηταν αυτο που εστειλαν με yanwen!!
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω σε όσους έφυγαν από Ολλανδία τα δεματα 27/5 έφτασαν Ελλάδα,, εγώ μέχρι Παρασκευή θα το έχω στα χέρια μου.

Thanks για την ενημέρωση, αλλά μάλλον τυχαίο είναι, όπως και... όλη η διαδικασία, απ' ό,τι φαίνεται.

Εμένα π.χ. από 24 ακόμα δεν έχει φανεί

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Επειδή δεν μου έχει τύχει έως τώρα, παίζει από Gearbest αριθμός παρακολούθησης που ξεκινάει απο VRχχχχχχχχχΥP να είναι μέσω priority line ή έμπλεξα; Δέμα από αποθήκη Κίνας, αγορά με αποστολή μέσω priority line. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

το ότι είναι ακόμα Feucht από 25 μαιου και ο άλλος το έχει παραλάβει από χθες αρχίζει και με ανησυχεί...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να παραγγείλω κάτι πράγματα από το αλί. Και σαν μέθοδο αποστολής έχει "from CZ Republic GC DHL NON EU". Ξέρουμε κάτι γι αυτή τη μέθοδο?
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα είναι ξέρεις. :D :D

 

Από Ali,όντως έρχονται όλα με καθυστέρηση τρελή βέβαια.

Έχω παραλάβει τα πάντα εκτός από μια θήκη .που πιστεύω θα έρθει.

Από Ebay περίμενα μια θήκη που δεν ήρθε ποτέ και πήρα refund.

Link to comment
Share on other sites

Από Ali,όντως έρχονται όλα με καθυστέρηση τρελή βέβαια.

Έχω παραλάβει τα πάντα εκτός από μια θήκη .που πιστεύω θα έρθει.

Από Ebay περίμενα μια θήκη που δεν ήρθε ποτέ και πήρα refund.

Εγώ έχω χάσει κανένα 2-3 παραγγελίες κάποτε.. :D Έτσι όπως πάει θα πάω banggood.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Επειδή δεν μου έχει τύχει έως τώρα, παίζει από Gearbest αριθμός παρακολούθησης που ξεκινάει απο VRχχχχχχχχχΥP να είναι μέσω priority line ή έμπλεξα; Δέμα από αποθήκη Κίνας, αγορά με αποστολή μέσω priority line. Ευχαριστώ

 

Και εγώ έκανα χθες παραγγελία από gearbest priority line και μου έβγαλε το ίδιο tracking. Τελωνείο δεν νομίζω να περνάει αφού είναι priority, αλλά το θέμα είναι με ποια εταιρία έρχεται και πόσο χρόνο κάνει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

1.) Έκανα μια παραγγελία απ'το Gearbest με τη μέθοδο "Registered air mail". Το πρώτο tracking number ήταν κάπως έτσι VR*********YP.

Στα μέσα Μαίου άρχισε το tracking και η τελευταία ενημέρωση από τη Yanwen ήταν η ακόλουθη "Last mile=> Destination country post, number LB*********BE". Από τότε μέχρι τώρα το νέο tracking number δεν εμφανίζεται πουθενά όταν ψάχνω. Έχει φύγει από Κίνα ή μπα;

 

2.) Τo Wish δίνει έναν τεράστιο αριθμό tracking σε σχέση με όσους έχω συνηθίσει, η πορεία του δέματος φαίνεται μόνο απ'το site τους;

 

3.) Το Ali Express δε φαίνεται να δέχεται Paypal, μπορώ να κάνω αγορές με ασφάλεια γενικά;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάνεις έχει παραλάβει με ταχυδρομείο Ταϊβάν και Σιγκαπούρης, πάμε στους 2 και 3 μήνες από την αποστολή, ειδα ότι κάποιος παρέλαβε τώρα δέμα που είχε παραγγελει από τον Νοέμβριο, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, αν και δεν πιστεύω να έρθουν.
Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 εβδομάδα παραγγελία 2 κινητών στάλθηκαν κανονικά με DHL. Θήκη κινητού στάλθηκε με Nl Post και σε 5 μέρες είχε φτάσει Ολλανδία και έφυγε για Ελλάδα. Τα κινητά ακόμα κάπου στο δρόμο για Γερμανία είναι.

Με Nl Post υπάρχει κίνδυνος τελωνείου σε παραγγελία άνω των 23 ευρώ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Από Σιγκαπούρη σήμερα έκλεισε 3 μήνες ένα δέμα.Μεσω Σουηδίας 5 δέματα ειναι στους 2 μήνες και προχωράμε

 

Ότι παραγγελία έγινε σε AliExpress μετά τις 10 Μαρτίου έχει εξελιχθεί σε τραγωδία

Link to comment
Share on other sites

Με Nl Post υπάρχει κίνδυνος τελωνείου σε παραγγελία άνω των 23 ευρώ;

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Η εταιρία courier αφ' εαυτής δεν παίζει ρόλο. Αυτό που παίζει είναι η μέθοδος αποστολής από το μαγαζί. Στα 2 πιο γνωστά εδώ μαγαζιά (banggood και gearbest - και πιθανόν και σε κάποια άλλα, αλλά δεν είμαι σίγουρος) οι μέθοδοι με "priority" στο όνομα (π.χ. priority direct mail, eu priority, priority line κλπ) παρακάμπτουν το τελωνείο, με αυτό που έχει γίνει γνωστό ως "τριγωνική αποστολή".

Στα πλαίσια αυτά, μπορεί να χρησιμοποιήσουν την Post NL, την DHL ή και οποιαδήποτε άλλη, ανάλογα με τις συμφωνίες που κάνουν κατά καιρούς (πριν κάποια χρόνια, η πιο συνηθισμένη ήταν η Singapore Post!).

Η αποστολή δέματος με PostNL χωρίς να γίνει στα πλαίσια κάποιας από τις 'priority' μεθόδους, σαφώς και ενέχει κίνδυνο τελωνείου.

 

Έχει γραφτεί πολλές φορές εδώ, το επαναλαμβάνω όμως ακόμα μία, γιατί πρέπει να γίνει κατανοητό ότι δεν είναι η ταχυδρομική εταιρία που κάνει τη... διαφορά, αλλά η μέθοδος αποστολής που -τυχόν- τη χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

κατι αρχισε να κινειται παραλαβη σημερα απο αλι σε 95ημερες με yanwen και κινεζικο ταχυδρομειο.

οποιος περιμενει απο αλι ας κανει επεκταση του χρονου για να μη κλεισει η παραγγελια του. αν ειναι αξιοπιστος πωλητης και να χαθει θα επιστραφουν τα χρηματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνεται σήμερα το δίμηνο σε μια παραγγελία από ali.

Πόση επέκταση να ζητήσω;;

Ευχαριστώ πολύ

κατι αρχισε να κινειται παραλαβη σημερα απο αλι σε 95ημερες με yanwen και κινεζικο ταχυδρομειο.

οποιος περιμενει απο αλι ας κανει επεκταση του χρονου για να μη κλεισει η παραγγελια του. αν ειναι αξιοπιστος πωλητης και να χαθει θα επιστραφουν τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...