Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πρώτη φόρα παραγγέλνω από banggood, φθηνά ακουστικά 3,60 ευρώ, της Blitzwolf όμως. Επέλεξα Standard Shipping χωρίς tracking φυσικά, λόγω μικρής αξίας. Να τα περιμένω σε κανένα μήνα;

 

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Από 15-30 μέρες παίζει συνήθως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Από 15-30 μέρες παίζει συνήθως

Ευχαριστώ! Αν και φοβάμαι λίγο με αυτά που διαβάζω, αλλά θα φανεί!

Link to comment
Share on other sites

Αν και σχετικα offtopic το ρωταω εδω γιατι εχει σχεση με αγορες απο κινα.

 

Στην εφαρμογη Trackchecker Mobile, γινεται να προσθεσω δευτερο tracking number για μια συγκεκριμενη αποστολη; Ρωταω γιατι ειναι αρκετες αγορες απο aliexpress που ερχονται μεσω τουρκιας κ εκει εμφανιζει αλλο tracking number. Γινεται να προσθεσεις δευτερο ή απλα σβηνεις το αρχικο tracking number (απο κινα προς τουρκια) και βαζεις το καινουριο (απο τουρκια προς ελλαδα) ;

Link to comment
Share on other sites

Αν και σχετικα offtopic το ρωταω εδω γιατι εχει σχεση με αγορες απο κινα.

 

Στην εφαρμογη Trackchecker Mobile, γινεται να προσθεσω δευτερο tracking number για μια συγκεκριμενη αποστολη; Ρωταω γιατι ειναι αρκετες αγορες απο aliexpress που ερχονται μεσω τουρκιας κ εκει εμφανιζει αλλο tracking number. Γινεται να προσθεσεις δευτερο ή απλα σβηνεις το αρχικο tracking number (απο κινα προς τουρκια) και βαζεις το καινουριο (απο τουρκια προς ελλαδα) ;

 

Μπορείς να βάλεις όσα tracking number θέλεις. Δεν θα προσθέσεις το καινούριο tracking number στην ίδια αποστολή. Θα δημιουργήσεις καινούρια αποστολή.

Η εφαρμογή παρακολουθεί το κάθε ένα, ανεξάρτητα σε ποια αποστολή είναι.

Δεν χρειάζεται να σβήσεις το αρχικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται τον αρχικό αριθμό αποστολής γιατί η ανίχνευση τελειώνει όταν φτάνει Τουρκία, μόνο τον αριθμό αποστολής από τα τουρκικά ταχυδρομεία χρειάζεσαι να βάλεις για να δεις ποτέ θα φτάσει Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις μαγκες. Αφου δεν χρειαζεται να παρακολουθω το αρχικο tracking number θα το διαγραφω κ θα βαζω στη θεση του το νεο τουρκικο. :D :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Περιμένω ένα δέμα απο Κίνα και το tracking μου ξεκινάει ως εξής

 

SFΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ(13 αριθμοι)

 

Στο Track17 βλέπω

 

2019-10-25 15:47

Greece, 【Greece】DISPATCH UNLOADED

 

Που γίνεται tracking το συγκεκριμένο track number;

Στα elta μου βγάζει οτι δεν ειναι έγκυρο.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Υπόψη στο BG, γίνεται χάος με τις διαθεσιμότητες και τα στοκ. Το 80% αυτών που ψωνίζω βγάζει back order.
Link to comment
Share on other sites

προς ενημερωση ολων ,σε δεμα με κινητο που ειχε κολλήσει απο 30\8 απο banggood

τελικά τους ενημέρωσα οτι δεν ήρθε και σε 3 ήμερες μου έκαναν επιστροφή χρημάτων όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

προς ενημερωση ολων ,σε δεμα με κινητο που ειχε κολλήσει απο 30\8 απο banggood

τελικά τους ενημέρωσα οτι δεν ήρθε και σε 3 ήμερες μου έκαναν επιστροφή χρημάτων όλα καλά

 

Στη δεύτερη παραγγελία που έκανα, το κινητό ήρθε σε 10 μέρες. Τα κινεζάκια πάντως απίστευτα εκνευριστικά!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ πάνε από το καλό στο καλύτερο...!

Δέμα μου έχει φτάσει Ελλάδα από το πρωί της περασμένης Πέμπτης (24 Οκτ).

Δεν είχε καθυστερήσεις στο τελωνείο, μιας και έρχεται από Ευρώπη (με PostNL).

Τελευταίο status από το site των ΕΛΤΑ:

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

από το βράδυ της Δευτέρας 28 Οκτ (ναι, μέχρι το σημείο αυτό δουλεύουν όντως και βράδια και αργίες).

Από τότε όμως, καμία κίνηση! Επόμενο λογικό στάδιο θα ήταν η "άφιξη (στο) Κ.Δ. Αττικής", όταν... ανοίξουν το σάκκο και το καταγράψουν, αλλά πού...

Πάει χαλαρά την επόμενη εβδομάδα για παραλαβή!

Και πού να ήταν και κάτι σημαντικό, που κάποιος θα είχε ανάγκη να παραλάβει σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα (π.χ. έγγραφα ή οτιδήποτε άλλο)...

Τι να πω... Ας μην πω καλύτερα!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Και μενα ακριβως το ιδιο. Απο Πεμπτη 24.10... Το κλεισανε νωρις για 3ημερο μαλλον για αυτο οι καθυστερησεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω κανει 2 παραγγελιες την ιδια μερα και την ιδια μερα να εχουν φυγει και να φαινεται οτι εχουν φτασει Κωνσταντινουπολη (ειναι με Yanwen και στην Τουρκια αλλαζει tracking number), το ενα ηρθε στις 17 μερες και το αλλο ακομα να ερθει μετα απο 21 μερες. Ελπιζω να μην εκαναν καμια λαλακια και το εχασαν εδω στην Ελλαδα. :ninja:

Τελικα εφτασε στισ 26 μερες. Τωρα που κολλησε τοσες μερες? Ενας ΕΛΤΑ ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο πωλητής από ebay, μου είπε πως τελικά το tracking number δεν ισχύει και πως είναι άλλο.

Τον ενόχλησα χθες γιατί έλεγε το track17, πως το δέμα είναι Κωνσταντινούπολη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να ρωτήσω κάτι που ενδεχομένως έχει απαντηθεί αλλά στην αναζήτηση δε βρήκα κάτι! Ζήτω συγγνώμη εξ' αρχής!

Πριν 8 μέρες έκανα μια παραγγελία από Banggood με μέθοδο αποστολής EU priority line. Σήμερα μου ήρθε ένα mail ότι η παραγγελία μου ακυρώνεται, χωρίς να γράφει ούτε το λόγο, ούτε οτιδήποτε άλλο!

Τι γίνεται τώρα με τα χρήματα που πλήρωσα μέσω PayPal;

Έχω κάνει πολλές παραγγελίες από εξωτερικό αλλά πρώτη φορά μου ακυρώνεται παραγγελία!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησε στο chat μαζί τους, μάθε το λόγο και ζήτησε refund.
Link to comment
Share on other sites

ειχα μια πολυ κακη εμπειρία με το support του banggood που ανταλλάσσαμε καθε μερα εμαιλ προσπαθώντας να βρω το δίκιο μου .

Τελικά μετα απο μήνες ανταλλαγών ειρωνικών και αυτοματοποιημένων και άσχετων εμαιλ από πλευράς τους βρέθηκε ξαφνικά ενας που με δικαίωσε έτσι ξαφνικά .

 

Πριν τελειώσει η κακή αυτή εμπειρία ειχα κανει μια ακόμα παραγγελία με railway που έκανε λίγο πάνω απο 60 μερες αν δεν κάνω λάθος.

Το tracking βγήκε αμέσως αλλα εκανε 45 μερες να εμφανιστεί κάτι.

 

Τελικά αλλο είχα παραγγείλει και άλλο έστειλαν.

Παρήγγειλα Φεράρι και έστειλαν Φίατ.

 

Σε επικοινωνία μαζί τους ακόμα και μετα απο αρκετές μερες απαντάνε με εντελώς αυτοματοποιημένα μυνήματα και στο τελευταίο μου λένε οτι ακόμα δεν έλαβαν απάντηση απο τον προμηθευτή αλλα και με ρωτάνε αν μπορώ να ρωτήσω ποσο κοστίζει η επισκευή σε τοπικο κατάστημα.

 

Οτι νάνε.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πριν λίγο μου απάντησαν απ' το Banggood και μου έγραψαν ότι σε 3 εργάσιμες θα γίνει refund στο PayPal! Ξαναέστειλα για να μάθω το λόγο που έγινε ακύρωση!

Είχα διαβάσει τον τελευταίο καιρό διάφορα ανάλογα περιστατικά απ'το Banggood αλλά είπα να τους εμπιστευτώ, γιατί υπήρχε εκπτωτικό κουπόνι για το προϊόν που ήθελα!

Τα χρήματα ήταν όμως πολλά και μετά απ' αυτό το άκυρο που έφαγα ξενέρωσα πολύ και δύσκολα θα ξανακάνω μεγάλη παραγγελία από εκεί!

Link to comment
Share on other sites

2 δέματα από banggood με ολλανδικό ταχυδρομείο έφτασαν σε 8_10 μέρες αλλά έχουν κολλήσει στο Κέντρο διαλογής Αττικής ,το έχουν κλείσει το μαγαζί ,η έχουν ακόμα άδειες από την αργία της 28 Οκτωβρίου .
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εκανα μια παραγγελια απο Banggood και λογω βιασυνης δεν επελεξα τροπο αποστολης priority direct mail αλλα απλο ταχυδρομειο. αμεσως μιλησα με το chat και ζητησα να το αλλαξω αλλα μου ειπαν δεν γινεται. Μου ειπαν μονο πως θα κανουν αιτημα στο αρμοδιο τμημα για ακυρωση αλλα δεν εγγυούνται τιποτα γιατι η παραγγελια μπορει να φυγει ανα πασα στιγμη(εδω γελαμε).Ενταξει 23,5 ευρω στοιχιζει μαζι με τα μεταφορικα και προφανως θα πληρωσω τελωνειο+ ΦΠΑ αλλα το Banggood εχασε πολλα απο την εκτίμησή μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,γνωριζει καποιος αν δεμα συστημενο με αριθμο HT61.........JF Chronopost France το παραλαβω απο τα ελτα η με καποια courier.

Έχω την εντύπωση πως τέτοιος αριθμός δε διαχειρίζεται σαν συστημένο απ' τα ΕΛΤΑ.

Ή θα έρθει με courier ή με τα ΕΛΤΑ σαν απλό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...