Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει καποιος να μου πει τους ασφαλείς τρόπους αποστολής από banggood για να μην περάσει τελωνείο Ελλάδα εκτός από τό priority direct mail?

 

Για αξιες ανω των 22 ευρώ, μονο το Priority Direct.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Το banggood αρνείται να μου κάνει refund σε unregister παραγγελία έχει γίνει shipped από 30 Ιουλίου επειδή δεν είχα επιλέξει το shipping insurance. Μπορώ να προχωρήσω με dispute στο PayPal η δεν θα μου γυρίσουν ούτε αυτοί τα χρήματα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το banggood αρνείται να μου κάνει refund σε unregister παραγγελία έχει γίνει shipped από 30 Ιουλίου επειδή δεν είχα επιλέξει το shipping insurance. Μπορώ να προχωρήσω με dispute στο PayPal η δεν θα μου γυρίσουν ούτε αυτοί τα χρήματα?

Ναι εννοείται προχώρα στο PayPal θα τα πάρεις σίγουρα πίσω τα λεφτά σου και άσε τους Κινέζους να λένε ότι θέλουν έτσι και αλλιώς πάντα αυτό κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται προχώρα στο PayPal θα τα πάρεις σίγουρα πίσω τα λεφτά σου και άσε τους Κινέζους να λένε ότι θέλουν έτσι και αλλιώς πάντα αυτό κάνουν...

 

Οκ ευχαριστώ.

Από το 2011 που παραγγέλνω από Κίνα ποτέ δεν μου χρειάστηκε να ανοίξω dispute στο PayPal για παράπονα. Οι Κινέζοι έχουν αρχίσει και το παίζουν μάγκες με πολλά ψιλά γράμματα και κόλπα προκειμένου να σε κάνουν να μην ασχοληθείς και να τσεπώνουν τα χρήματα. 2η κόκκινη κάρτα στο banggood για μένα. Την 1η είχε λήξει η περίοδος του PayPal και την ήπια κανονικά όταν χρειάστηκα εγγύηση του banggood. Τώρα όμως δεν θα το αφήσω. Τελευταία φορά με το banggood δεν θα ξανά παραγγείλω ούτε καρφίτσα από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ.

Από το 2011 που παραγγέλνω από Κίνα ποτέ δεν μου χρειάστηκε να ανοίξω dispute στο PayPal για παράπονα. Οι Κινέζοι έχουν αρχίσει και το παίζουν μάγκες με πολλά ψιλά γράμματα και κόλπα προκειμένου να σε κάνουν να μην ασχοληθείς και να τσεπώνουν τα χρήματα. 2η κόκκινη κάρτα στο banggood για μένα. Την 1η είχε λήξει η περίοδος του PayPal και την ήπια κανονικά όταν χρειάστηκα εγγύηση του banggood. Τώρα όμως δεν θα το αφήσω. Τελευταία φορά με το banggood δεν θα ξανά παραγγείλω ούτε καρφίτσα από αυτούς.

εδω δεν στελνει τα registered θα στείλουν και unregistered

έμενα δυο παραγγελίες με postnl και pdm αγνοούνται σχεδόν 2 μήνες

πάντως αυτο που ειναι εκπληκτικό είναι οτι αντι να σε αποζημιώσουν και να ζητήσουν και συγνωμη για την ταλαιπωρία, κάνουν και τους μαγκες γουστάρω και δεν αποζημιώνω

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά το Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Πρώτη φορά εμφανίζεται γνωρίζει κάποιος καλύτερα, ευχαριστώ.

 

6/10/2019, 12:09:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

6/10/2019, 07:19:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/10/2019, 09:07:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

26/9/2019, 15:04:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/9/2019, 11:44:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

26/9/2019, 11:24:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά το Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Πρώτη φορά εμφανίζεται γνωρίζει κάποιος καλύτερα, ευχαριστώ.

 

6/10/2019, 12:09:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

6/10/2019, 07:19:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/10/2019, 09:07:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

26/9/2019, 15:04:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/9/2019, 11:44:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

26/9/2019, 11:24:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Λογικά θα σου ζητηθεί απόδειξη αγοράς για να γίνει εκτελωνισμός. Τί αξία είχε το δέμα;

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχω παραγγείλει από Κίνα το τελευταίο 3μηνο ή και παραπάνω,πάντα γράφει κάποια στιγμή αντικείμενο προς εκτελωνισμο.Θεωρητικα,τα πάντα περνούν από τελωνείο,τα περισσότερα όμως τα παραλαμβάνεις χωρίς δασμούς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια αποστολή από Κίνα, για Ρέθυμνο. Μια ερώτηση όμως που έχω βλέποντας το tracking number είναι γιατί ενώ έκλεισε από Αθήνα, πάει Θεσσαλονίκη αντί για Ηράκλειο;

 

https://ibb.co/1Gz7hwz

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 60ευρο

 

Υπολόγισε ΦΠΑ 24% + έξοδα εκτελωνισμου 15 ευρώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ότι έχω παραγγείλει από Κίνα το τελευταίο 3μηνο ή και παραπάνω,πάντα γράφει κάποια στιγμή αντικείμενο προς εκτελωνισμο.Θεωρητικα,τα πάντα περνούν από τελωνείο,τα περισσότερα όμως τα παραλαμβάνεις χωρίς δασμούς

 

Αν είναι μέχρι 22 ευρώ δεν χρεώνεσαι κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια αποστολή από Κίνα, για Ρέθυμνο. Μια ερώτηση όμως που έχω βλέποντας το tracking number είναι γιατί ενώ έκλεισε από Αθήνα, πάει Θεσσαλονίκη αντί για Ηράκλειο;

 

https://ibb.co/1Gz7hwz

 

παει για κουλουρι και θα γυρισει :) ....μερικα δεματα κανουν τετοιες βολτες απο οτι εχει αναφερθει εδω αλλα τα περισσοτερα γυριζουν στο σωστο προορισμο

Link to comment
Share on other sites

παει για κουλουρι και θα γυρισει :) ....μερικα δεματα κανουν τετοιες βολτες απο οτι εχει αναφερθει εδω αλλα τα περισσοτερα γυριζουν στο σωστο προορισμο

 

Ναι ισχύει. Έφαγε το κουλούρι και έφτασε Ηράκλειο :blink:

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή priority direct mail έχει εξαφανιστεί από το Banggood ! Ξέρετε κάτι σχετικό;

Θα ξαναμπει καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

παλιαρια θυμιστε μου για gearbeast η μεθοδος για αποφυγη ειναι η eu priority line??ρωταω γιατι παραγγειλα απο εκει.. η η αλλη η priority direct mail??επειδη δεν θυμαμαι ρωταω παραγγελνω απο εξω αλλα συνηθως απο bangood,,,και δεν θυμαμαι την μεθοδο απο το gearbeast αν εβαλα την σωστη.. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

παλιαρια θυμιστε μου για gearbeast η μεθοδος για αποφυγη ειναι η eu priority line??ρωταω γιατι παραγγειλα απο εκει.. η η αλλη η priority direct mail??επειδη δεν θυμαμαι ρωταω παραγγελνω απο εξω αλλα συνηθως απο bangood,,,και δεν θυμαμαι την μεθοδο απο το gearbeast αν εβαλα την σωστη..

 

Ολες οι Priority Επιλογές (Netherlands Registered PDM, EU Priority Line, EU Express, Priority Direct Mail, Europe Railway Priority Mail, Express for Electric Scooter only) είναι χωρίς τελωνείο. Βάση νομοθεσίας ότι έχει αξία κάτω από 22€ δεν υπόκειται έξτρα χρεώσεις οπότε επιλέγουμε ότι μέθοδο θέλουμε.

 

Κόπυ πάστε το έχω κάνει

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι Priority Επιλογές (Netherlands Registered PDM, EU Priority Line, EU Express, Priority Direct Mail, Europe Railway Priority Mail, Express for Electric Scooter only) είναι χωρίς τελωνείο. Βάση νομοθεσίας ότι έχει αξία κάτω από 22€ δεν υπόκειται έξτρα χρεώσεις οπότε επιλέγουμε ότι μέθοδο θέλουμε.

 

Κόπυ πάστε το έχω κάνει

ευχαριστω neoklis79

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το track number CP958...7061DE απο gearbeast που μου εστειλαν με μεθοδο eu priority line παμε για τελωνειο???γιατι συνηθως μου εστελναν ολλανδικο ταχυδρομειο track number....αυτο το track που ανηκει??ανηκει γερμανια??η dhl γερμανιας

CP958...7061DE NOT FOUND μετα γραφει διπλα Germany DHL PACKET και μετα netherlands post international mail

οποτε τι γινεται παει πρωτα γερμανια με dhl και μετα ολλανδια και μετα ελλαδα και ηπια την πορτοκαλαδα μου (τελωνειο)??

οποιος ξερει ας απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση: Έκανα μια αγορά αξίας 29€ από το Tomtop και επέλεξα μέθοδο αποστολής duty free shipping, η οποία ήταν δωρεάν, με σκοπό να μην πληρώσω φόρους κατά την άφιξη του προϊόντος. Παρακολουθώντας την αποστολή του δέματος όμως, είδα ότι έφυγε από Μαλαισία με προορισμό την Αθήνα. Σε αυτήν την περίπτωση δε θα πληρώσω τελωνείο και Φ.Π.Α.; Αν ναι, γιατί γράφουν duty free shipping; Το προϊόν είναι ένα Honor Band.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση: Έκανα μια αγορά αξίας 29€ από το Tomtop και επέλεξα μέθοδο αποστολής duty free shipping, η οποία ήταν δωρεάν, με σκοπό να μην πληρώσω φόρους κατά την άφιξη του προϊόντος. Παρακολουθώντας την αποστολή του δέματος όμως, είδα ότι έφυγε από Μαλαισία με προορισμό την Αθήνα. Σε αυτήν την περίπτωση δε θα πληρώσω τελωνείο και Φ.Π.Α.; Αν ναι, γιατί γράφουν duty free shipping; Το προϊόν είναι ένα Honor Band.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Duty Free Shipping και δωρεάν, δεν συμβιβάζονται.

Να εύχεσαι να περάσει απαρατήρητο από το τελωνείο όταν φτάσει στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Duty Free Shipping και δωρεάν, δεν συμβιβάζονται.

Να εύχεσαι να περάσει απαρατήρητο από το τελωνείο όταν φτάσει στην Αθήνα.

Duty Free δε σημαίνει χωρίς φόρους;

 

Μόλις διάβασα αυτό στο Tomtop. Ισχύει;

,duty free shipping means that we have already paid tax in advance for you.so there will be no duty for you anymore.please also note"duty free shipping " when make this order.

Edited by Andreas1980
Link to comment
Share on other sites

Duty Free δε σημαίνει χωρίς φόρους;

 

Μόλις διάβασα αυτό στο Tomtop. Ισχύει;

,duty free shipping means that we have already paid tax in advance for you.so there will be no duty for you anymore.please also note"duty free shipping " when make this order.

 

Απλή λογική χρειάζεται για να καταλάβει καθένας ότι αυτό που γράφουν δεν μπορεί να σημαίνει ότι έχουν πληρώσει προκαταβολικά τα έξοδα εκτελωνισμού για την Ελλάδα όταν για αξία CIF 29€ τα έξοδα υπολογίζονται σε 29*24%+15= 21,96€

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το track number CP958...7061DE απο gearbeast που μου εστειλαν με μεθοδο eu priority line παμε για τελωνειο???γιατι συνηθως μου εστελναν ολλανδικο ταχυδρομειο track number....αυτο το track που ανηκει??ανηκει γερμανια??η dhl γερμανιας

CP958...7061DE NOT FOUND μετα γραφει διπλα Germany DHL PACKET και μετα netherlands post international mail

οποτε τι γινεται παει πρωτα γερμανια με dhl και μετα ολλανδια και μετα ελλαδα και ηπια την πορτοκαλαδα μου (τελωνειο)??

οποιος ξερει ας απαντησει

 

Δεν θα πιεις καμία πορτοκαλάδα, μην ανησυχείς.

Θα σου έρθει μια ωραία ημέρα , με elta courier ;)

Link to comment
Share on other sites

Duty Free δε σημαίνει χωρίς φόρους;

Δεν θα πιεις καμία πορτοκαλάδα, μην ανησυχείς.

Θα σου έρθει μια ωραία ημέρα , με elta courier ;)

Όπως τα γράφει ο lakgav.

Το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ το Duty Free (μετά... φόβου θεού, γιατί κανείς δεν ήξερε να μου πει τι γίνεται μ' αυτό - είχα ρωτήσει κι εδώ). Το προϊόν ήταν αξίας ~ €60, ιδιαίτερα ογκώδες και αρκετά βαρύ, οπότε πήγαινε... συστημένο για τελωνείο, αν κάτι δεν πήγαινε καλά!

Τελικά αποδείχθηκε ότι το duty free ήταν η "τριγωνική" μέθοδος αποστολής του tomtop - όπως π.χ. οι άλλοι έχουν το priority direct mail.

Ήρθε μέσω DHL Packet με (δηλωμένη) διεύθυνση αποστολέα στη Γερμανία - και φυσικά χωρίς ανεπιθύμητες... στάσεις στο δρόμο. Συνολικά είχε κάνει 20 μέρες - όχι άσχημα.

Έχουν περάσει αρκετοί μήνες βέβαια, αλλά ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...