Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλασσικα, έχω κανει κι ο ίδιος αίτηση αναζήτησης σε china post και αλλού (quantium) κι έψαχναν το πακέτο που χε "ξεχαστεί". Είναι αποκλειστικά πρόβλημα των μεταφορικών αυτό υπόψιν

Αν σου είναι εύκολο,πες μου πώς γίνεται αυτό...

Εσύ είχες βγάλει άκρη έτσι?

 

@geostavros: είναι εύκολο να μου πεις πώς κάνεις αίτηση αναζήτησης,γιατί έστειλα ένα μέηλ στην china-post, αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση εδώ και 6 μέρες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.

Εκανα μια παραγγελια στο banggood.com και το ταμπλετ το εστειλαν στις 26/10 με Deutsche Post.

 

29/10 μου εστειλαν email με tracking number και το link του Deutsche Post και μου ειπαν να τσεκαρω εκει μετα απο 7 ημερες.

 

Πραγματι μετα απο λιγες μερες βγηκε οτι εφυγε απο την εδρα της banggood και εφτασε στην Σιγκαπουρη.

 

The item arrived at the International Logistics Center Singapore on Nov 1, 2013.

 

Απο 1/11 που εφτασε Σιγκαπουρη δεν εχει αλλαξει το status και το δεμα φαινεται ακομα να βρισκεται εκει.

Ειναι φυσιολογικη η καθυστερη λογω φορτου εργασιας ή να αρχισω να ανησυχω ;

Link to comment
Share on other sites

Μονο και μονο οτι πηρες τρακινγκ απο το tinydeal ειναι επιτυχια ,τωρα τι θα παρεις οταν παραλαβεις το δεμα ... ο θεος ειναι μεγαλος.
χαχαχα μην τον αγχώνεις ακομη..

 

Δεν ξέρω εάν έχεις ψωνίσει από εκεί και σου έστειλαν άλλο είδος, αλλά εγώ έχω κάνει παραπάνω από 10 αγορές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μέχρι που μου έστειλαν αμέσως δεύτερη φορά αντικείμενιο αξίας 10 ευρώ όταν τους είπα ότι ήταν χαλασμένο ...
ε εισαι από τους τυχερούς. άλλοι λαμβάνουν από τσαλακωμενες μεμβράνες οθόνης ταμπλετ (εγω) μέχρι γρατζουνισμένα κινητά, και δεν ειναι λίγοι

Από τα τρία S...... Post (Singapore Post - Sweden Post - Swiss Post) ποιο θεωρείτε ότι είναι καλύτερο σε

1. Χρόνο παράδοσης

2. Θέμα τελωνείου

3. Θέμα μπαταρίας

4. Ευκολία και αξιοπιστία tracking

5. Γενική αξιοπιστία υπηρεσιών

Σε περίπτωση ίδιας χρέωσης ποια να προτιμήσουμε αυτή τη στιγμή.

Προσωπικά έχω εμπειρία μόνο από Singapore Post.

Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ή πρόσφατη εμπειρία να μας πει.

1. αυτό δεν ειναι στάνταρ, αλλά αυτή τη περίοδο τη λιγότερη κίνηση την έχει η swiss post, κι έρχονται σχετικά γρήγορα

2. τα συστημένα δεν εκτελωνίζονται όπως αναφέρω στον οδηγό

3. κι απ τις τρεις περνάει μια μπαταρία μες στο κινητό

4. δες τον οδηγό μου και κρίνε

5. δεν υπάρχει κάποια πρακτική διαφορά

@geostavros: είναι εύκολο να μου πεις πώς κάνεις αίτηση αναζήτησης,γιατί έστειλα ένα μέηλ στην china-post, αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση εδώ και 6 μέρες
στείλε το κειμενο σ εναν κινεζο να στο μεταφράσει στα κινεζικα κ στειλτο στη china post:p

 

Καλησπερα.

Εκανα μια παραγγελια στο banggood.com και το ταμπλετ το εστειλαν στις 26/10 με Deutsche Post.

 

29/10 μου εστειλαν email με tracking number και το link του Deutsche Post και μου ειπαν να τσεκαρω εκει μετα απο 7 ημερες.

 

Πραγματι μετα απο λιγες μερες βγηκε οτι εφυγε απο την εδρα της banggood και εφτασε στην Σιγκαπουρη.

 

The item arrived at the International Logistics Center Singapore on Nov 1, 2013.

 

Απο 1/11 που εφτασε Σιγκαπουρη δεν εχει αλλαξει το status και το δεμα φαινεται ακομα να βρισκεται εκει.

Ειναι φυσιολογικη η καθυστερη λογω φορτου εργασιας ή να αρχισω να ανησυχω ;

υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε το φιλο gerstavros2 που δεν βαριέται και απαντά σε όλους. Το έχει πάρει εργολαβικά το θεμα. Να είναι καλα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εκανα μια παραγγελια στο banggood.com και το ταμπλετ το εστειλαν στις 26/10 με Deutsche Post.

 

29/10 μου εστειλαν email με tracking number και το link του Deutsche Post και μου ειπαν να τσεκαρω εκει μετα απο 7 ημερες.

 

Πραγματι μετα απο λιγες μερες βγηκε οτι εφυγε απο την εδρα της banggood και εφτασε στην Σιγκαπουρη.

 

The item arrived at the International Logistics Center Singapore on Nov 1, 2013.

 

Απο 1/11 που εφτασε Σιγκαπουρη δεν εχει αλλαξει το status και το δεμα φαινεται ακομα να βρισκεται εκει.

Ειναι φυσιολογικη η καθυστερη λογω φορτου εργασιας ή να αρχισω να ανησυχω ;

 

Σύμφωνα με την δική μου παραγγελία την οποία έστειλαν στις 22/10 εμφανίστηκε το παραπάνω status με ημερομηνία Oct 23, 2013.

Στις 30 Οκτωβρίου το ίδιο status απλά άλλαξε απλά ημερομηνία και το ίδιο συνέχισε και στις 31 Οκτωβρίου όπου ήταν και η τελική ημερομηνία.

Μετά από 5 ημέρες (5/11/2013) εμφανίστηκε στο site των ελτα και περιμένω να το παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Άυριο παραλαμβάνω δύο δέματα από minideal(29 οκτωβριου αναχώρηση για ελλάδα) και to2c(25 οκτωβρίου αναχώρηση για ελλάδα).
Link to comment
Share on other sites

έχω παραγγείλει απο minideal κάτι και έρχεται με την singapοre post και είμαι σε στάτους Despatched to overseas (Country code: GR) όπως ακριβώς περιγράφονται εδω.

Η απορία μου είναι όταν φτάσει στην Ελλάδα θα μπορώ να το κάνω τρακ με το ίδιο νούμερο ? θα μου στείλουνε καινούργιο ή δεν θα έχω τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

έχω παραγγείλει απο minideal κάτι και έρχεται με την singapοre post και είμαι σε στάτους Despatched to overseas (Country code: GR) όπως ακριβώς περιγράφονται εδω.

Η απορία μου είναι όταν φτάσει στην Ελλάδα θα μπορώ να το κάνω τρακ με το ίδιο νούμερο ? θα μου στείλουνε καινούργιο ή δεν θα έχω τίποτα ?

 

Με το ίδιο νουμερο θα το κάνεις τρακ στο σάιτ των ελτα

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια.παραγγειλα tinydeal απο στισ 4 οκτςμβρη και σημερα μου εστειλαν mail οτι το πακετο επεστρεψε σε αυτους και μου το ξαναεστειλαν με singaporepost και μου εδωσαν και tracking number .λετε να την πατησω?να κανω dispute sthn paypal?εχω ακομα 10 μερες περιθωριο:dizzy:
SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια.παραγγειλα tinydeal απο στισ 4 οκτςμβρη και σημερα μου εστειλαν mail οτι το πακετο επεστρεψε σε αυτους και μου το ξαναεστειλαν με singaporepost και μου εδωσαν και tracking number .λετε να την πατησω?να κανω dispute sthn paypal?εχω ακομα 10 μερες περιθωριο:dizzy:

 

η γνωμη μου ειναι να κανεις την τελευταια ημερα.ετσι θα υπαρχει η δυνατοτητα και τα λεφτα σου να παρεις πισω, και αν τυχον στο εχουν στειλει, στις επομενες 10 ημερες που εχουν δικαιωμα να απαντησουν,(10+10=20 ημερες) να το παραλαβεις.Μετα τις 45 ημερες χανεις καθε δικαιωμα να παρεις τα λεφτα σου πισω.Αλλα γιατι τους γυρισε πισω;Τι δικαιολογια σου ειπαν;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνηθισμένο τελευταια να γυριζουν πισω πακετα που περιεχουν μπαταριες.Καλα κανανε και το στειλανε με σινγκαπουρ αλλα φυσικα θα ακολουθησεις την συμβουλη του φιλου και θα ανοιξεις dispute μια μερα πριν την προθεσμια των 45 ημερων.Αν ερθει οκ αν δεν ερθει θα εισαι καλυμμενος.
Link to comment
Share on other sites

10 September 2013

Delay In Outbound Air Mail Services

 

To safeguard aviation security, Hongkong Post does not accept the sending of air mail items (including Speedpost) that contain dangerous articles such as perfumery products, lighters and lithium batteries. Hence, all mail items entering the Air Mail Centre are subject to x-ray screening. Recently, there is an increasing number of air mail items detected to contain suspected dangerous articles, in particular, lithium batteries, which lengthens the screening process. In this connection, air mail registration service, iMail service and Bulk Air Mail service may be subject to delay. Any inconvenience caused is much regretted.>>

http://www.hongkongpost.hk/eng/publications/notices/2013/20130910a/index.htm

τι σημαινει αυτο?2 φορες που παραγγειλα απο κινα με hk post ηρθε αθηνα κοντα στις 45μερες δηλ.το οριο του dispute sto ebay !!!τωρα ψαχνουν να στελνουν με αλλες εταιρειες...-παρολο που εχει ακουστει οτι μεσω hk post τους επιχορηγουσε-

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει ένα tablet με tracking number της μορφής RX*********DE από το banggood στις 25/10, στάλθηκε στις 28/10, στις 1/11 ήταν Σιγκαπούρη, και τώρα στο tracking στα ΕΛΤΑ μου βγάζει "Άφιξη στη χώρα προορισμού". Αυτό σημαίνει ότι έφτασε στην Ελλάδα ή στη Γερμανία, μιας και το tracking number καταλήγει σε DE;
Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει ένα tablet με tracking number της μορφής RX*********DE από το banggood στις 25/10, στάλθηκε στις 28/10, στις 1/11 ήταν Σιγκαπούρη, και τώρα στο tracking στα ΕΛΤΑ μου βγάζει "Άφιξη στη χώρα προορισμού". Αυτό σημαίνει ότι έφτασε στην Ελλάδα ή στη Γερμανία, μιας και το tracking number καταλήγει σε DE;

 

Χώρα προορισμού είναι η χώρα του παραλήπτη. Δηλαδή εδώ Ελλάδα. Μην σε μπερδεύει το DE...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έχω κάνει μια παραγγελία από κίνα 21/10 μου λέει στο track ότι το έδωσε 21/10 και

25/10 μ λέει το εξής

item No. Year Status Location Destination Country Date

RB921******** 2013 Departure from outward office of exchange 51003100 GR 2013 10 25 1116

τι εννοεί ? ότι έφυγε στις 25/10 από κίνα ? σε ένα άλλο site δείχνει το εξής .

 

http://postimg.org/image/mv93oj9hr/

 

μου είπε αυτός ότι σε 10 μέρες θα το έχω δηλαδή η μέρες μετράνε από τις 25/10 κ μετά σωστά τα λέω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

Γνωρίζει κανεις αν τα Σ/Κ λαμβάνονται υποψη ως εργασιμες ημερες σε Κινα και Σινγκαπουρη?? Αναρωτιεμαι αν μπορει να πεταξει το αεροπλανο μεσα στο Σ/Κ ή πρεπει να περιμενουν οι μεταφορικες να ξεκινησουν διαδικασιες απο Δευτέρα (εχω επιλεξει Singapore Post και εχω κολλησει 10 μερες στο Dipatched to overseas: Code GR)

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

Γνωρίζει κανεις αν τα Σ/Κ λαμβάνονται υποψη ως εργασιμες ημερες σε Κινα και Σινγκαπουρη?? Αναρωτιεμαι αν μπορει να πεταξει το αεροπλανο μεσα στο Σ/Κ ή πρεπει να περιμενουν οι μεταφορικες να ξεκινησουν διαδικασιες απο Δευτέρα (εχω επιλεξει Singapore Post και εχω κολλησει 10 μερες στο Dipatched to overseas: Code GR)

Μπες στον κόπο να διαβασεις τον οδηγό στο πρώτο ποστ, στο τμήμα που αφορά το tracking του singapore post.

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο εχω διαβασει τον αξιολογοτατο οδηγο σου και στο παρελθον,ωστοσο δεν μπορω να συμπερανω αν τα Σ/Κ εκτελούνται μεταφορές από Singapore...Δεν ξερω αν εχουν καποιο ειδικο καθεστως (π.χ αργιες κλπ),για αυτο προσπαθω να καταλαβω αν υπολογίζω και τα Σ/Κ (π.χ σημερα ειναι Κυριακη..υπαρχει πιθανοτητα να εχει φυγει σημερα). Αν μπορεις και γνωριζεις διαφωτισε με σε παρακαλω...
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μπες στον κόπο να διαβασεις τον οδηγό στο πρώτο ποστ, στο τμήμα που αφορά το tracking του singapore post.

Έχει 10 ημέρες που έφυγε από Σινγκαπούρη. Αναλόγως με την χώρα διαλογής που πήγε το αεροπλάνο, είναι ζήτημα λίγων ημερών γιά να το παραλάβεις ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω, σε ευχαριστώ πολύ!!! Η αγωνια μου εχει χτυπησει κοκκινο τωρα....Λετε να εχω θεμα με τελωνεια κλπ..Ζητησα να δηλωθει "gift" & low price,ενώ η τιμη αγορας ηταν μολις 65ευρω (Lenovo A630).....Αν μπω ΕΛΤΑ μπορω να δω την πορεια του??
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μολις μπηκα ΕΛΤΑ να δω αν αναφερεται οτιδηποτε και πατωντας το tracking number,βρηκα αυτο:

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS

 

01-11-2013

 

12:53

 

IPS

 

Τι σημαινει αυτο?????????????

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μολις μπηκα ΕΛΤΑ να δω αν αναφερεται οτιδηποτε και πατωντας το tracking number,βρηκα αυτο:

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS

 

01-11-2013

 

12:53

 

IPS

 

Τι σημαινει αυτο?????????????

 

Σταυρο εχω διαβασει τον αξιολογοτατο οδηγο σου και στο παρελθον,ωστοσο δεν μπορω να συμπερανω αν τα Σ/Κ εκτελούνται μεταφορές από Singapore...Δεν ξερω αν εχουν καποιο ειδικο καθεστως (π.χ αργιες κλπ),για αυτο προσπαθω να καταλαβω αν υπολογίζω και τα Σ/Κ (π.χ σημερα ειναι Κυριακη..υπαρχει πιθανοτητα να εχει φυγει σημερα). Αν μπορεις και γνωριζεις διαφωτισε με σε παρακαλω...

 

Ωωωωω, σε ευχαριστώ πολύ!!! Η αγωνια μου εχει χτυπησει κοκκινο τωρα....Λετε να εχω θεμα με τελωνεια κλπ..Ζητησα να δηλωθει "gift" & low price,ενώ η τιμη αγορας ηταν μολις 65ευρω (Lenovo A630).....Αν μπω ΕΛΤΑ μπορω να δω την πορεια του??

Η κυριακή είναι αργία. Ολες οι άλλες απορίες σου λύνονται στον οδηγό που είτε δεν διάβασες είτε διάβασες εντελώς βιαστικά

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανει το ΕΛΤΑ;

μπηκα στην σελιδα και βγαζει ενα σκετο ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Αλλα στο σπιτι δεν εχουν παραλαβει τιποτα.

Που ειναι η αφιξη Στο αεροδρομιο;

 

Με ΗΚ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανει το ΕΛΤΑ;

μπηκα στην σελιδα και βγαζει ενα σκετο ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Αλλα στο σπιτι δεν εχουν παραλαβει τιποτα.

Που ειναι η αφιξη Στο αεροδρομιο;

 

Με ΗΚ

 

Ο "πελάτης στο εξωτερικό" είναι αυτός που σου στέλνει ό,τι παρήγγειλες. Σημαίνει ότι εκείνη την ημερομηνία το HK Post παρέλαβε το αντικείμενα από τον πωλητή.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ο "πελάτης στο εξωτερικό" είναι αυτός που σου στέλνει ό,τι παρήγγειλες. Σημαίνει ότι εκείνη την ημερομηνία το HK Post παρέλαβε το αντικείμενα από τον πωλητή.

 

Καταλαβα.

Αρα λεει ψεματα ο πωλητης οτι το εστειλε 4/11.

Ξερω οτι δεν τα στελνουν την ιδια μερα που δινουν το tracking number, αλλα μια βδομαδα καθυστερηση;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...