Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν φανει στα ελτα θα το δεις φιλε σε 8-10 μερες αφου εφυγε εισαι οκ...

 

ok φιλε,μου εγραψε απο χτες ηδη αυτο: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα έχω κάνει μια παραγγελία εδώ και 5 μέρες και ακόμα μου λέει στο tracking INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) να αρχίσω να ανησυχώ?
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Ότι αρπάξει το χέρι από τον σάκο φεύγει χωρίς καμιά σειρά φαίνεται. Εγώ από 7/10 παραγγελία και μόλις χθες πέταξε..
ακριβώς

 

καλησπέρα έχω κάνει μια παραγγελία εδώ και 5 μέρες και ακόμα μου λέει στο tracking INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) να αρχίσω να ανησυχώ?

Να διαβάσεις το πρώτο ποστ, εκεί που λέει κ για τη σιγκαπούρη

μια ερωτηση θελω να κανω,εχω παραγγειλει και εγω απο μινι ντηλ απο τις 21/10 ηταν στην σιγκαπουρι και σημερα γραφει dispatced to overseas.

θελω να ρωτησω,στο tracking system των ελτα μου γραφει οτι δεν υπαρχει τετοιο τρακινγκ ναμπερ,δεν θα επρεπε να γραφει ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ/ Receive Item From Customer η τωρα που θα σταλει να γραφει ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS/ Item in conta IPS.

η αυτα τα γραφει αφου το πακετο ερθει στην ελλαδα???

απλά καθυστερούν να ενημερωθούν καμιά φορά τα συστήματα, μην σκας
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω κάνει μια παραγγελία εδώ και 5 μέρες και ακόμα μου λέει στο tracking INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) να αρχίσω να ανησυχώ?

Όχι αν παρήγγειλλες μέσω singapore post. Έχουν πολύ κίνηση αυτή την περίοδο και καθυστερούν. Εμένα μου εμφανίζει το information received εδώ και 20 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστικά XIAOMI, παραγγελία 22/8 (Aliexpress), shipped 24/8, αφιξη και παραλαβή στην Λάρισα, 29/10 (65 μέρες)

RB800144341CN

 

Ευτυχώς, αίσιο τέλος!

http://img6.imageshack.us/img6/4283/ucbl.jpg

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ακουστικά XIAOMI, παραγγελία 22/8 (Aliexpress), shipped 24/8, αφιξη και παραλαβή στην Λάρισα, 29/10 (65 μέρες)

RB800144341CN

 

Ευτυχώς, αίσιο τέλος!

http://img6.imageshack.us/img6/4283/ucbl.jpg

 

Πώς και περίμενες 65 μέρες και δεν έκανες dispute στις 40?

Link to comment
Share on other sites

Ακουστικά XIAOMI, παραγγελία 22/8 (Aliexpress), shipped 24/8, αφιξη και παραλαβή στην Λάρισα, 29/10 (65 μέρες)

RB800144341CN

 

Ευτυχώς, αίσιο τέλος!

http://img6.imageshack.us/img6/4283/ucbl.jpg

στείλε μ λινκ από πού πήρες τ ακουστικά, είναι τα αυθεντικά τα piston?

Άνοιξες dispute πριν το όριο των 60 ημερών να σουν καλυμένος αν τα τρωγε η china post?:p

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Πώς και περίμενες 65 μέρες και δεν έκανες dispute στις 40?

 

στείλε μ λινκ από πού πήρες τ ακουστικά, είναι τα αυθεντικά τα piston?

Άνοιξες dispute πριν το όριο των 60 ημερών να σουν καλυμένος αν τα τρωγε η china post?:p

Φίλοι μου στο ΑΛΙ μπορείς να ανοίξεις dispute και μετά τις 60 ημέρες .. εάν δεν το έχεις παραλάβει δεν πληρώνουν τον πωλητή και σου επιστρέφουν τα χρήματα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου στο ΑΛΙ μπορείς να ανοίξεις dispute και μετά τις 60 ημέρες .. εάν δεν το έχεις παραλάβει δεν πληρώνουν τον πωλητή και σου επιστρέφουν τα χρήματα.

dispute μπορείς να ανοίξεις στο χρονικό διάστημα που έχει στην αντίστροφη μέτρηση στην παραγγελία σου, με ταχυδρομείο 60 μέρες. αν δεν το χεις παραλάβει και πλησιάζουν οι 60 μέρες, ζητάς επέκταση (extend) απ τον πωλητή, κι αν δεν θέλει, ανοίγεις άμεσα dispute, γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που πακέτα απ το ταχυδρομείο κίνας δεν αναχωρούν ποτέ. ή έρχονται ευρώπη κι επιστρέφουν κίνα

Link to comment
Share on other sites

dispute μπορείς να ανοίξεις στο χρονικό διάστημα που έχει στην αντίστροφη μέτρηση στην παραγγελία σου, με ταχυδρομείο 60 μέρες. αν δεν το χεις παραλάβει και πλησιάζουν οι 60 μέρες, ζητάς επέκταση (extend) απ τον πωλητή, κι αν δεν θέλει, ανοίγεις άμεσα dispute, γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις που πακέτα απ το ταχυδρομείο κίνας δεν αναχωρούν ποτέ. ή έρχονται ευρώπη κι επιστρέφουν κίνα

 

Για πωλητές όπως το minideal που παράγγειλα εγώ τι γίνεται? Μετά από πόσες μέρες αναμονής είναι προτιμητέο να προχωρήσω σε κινήσεις όπως το dispute? Γιατί μετά από 21 μέρες στο information received αρχίζω να νιώθω ότι ίσως και να υπάρχει κάποιο πρόβλημα (όπως να χάθηκε το πακέτο).

Link to comment
Share on other sites

Για πωλητές όπως το minideal που παράγγειλα εγώ τι γίνεται? Μετά από πόσες μέρες αναμονής είναι προτιμητέο να προχωρήσω σε κινήσεις όπως το dispute? Γιατί μετά από 21 μέρες στο information received αρχίζω να νιώθω ότι ίσως και να υπάρχει κάποιο πρόβλημα (όπως να χάθηκε το πακέτο).

sto paypal έχεις 45 μέρες, πρέπει να τις μετρήσεις κ να τις σημειώσεις κάπου ο ίδιος για να μην τις χάσεις. Οι 21 μέρες στο information received είναι ανησυχητικό, αν κι οχι απίθανο αυτή τη περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω το Intercooler μου έφτασε τελωνείο.. Οπότε θα μου την φορέσουν.. Ξέρει κανείς πως πάει η τιμολόγηση στο τελωνείο;; 46$το αγόρασα και άλλα 68 ήταν τα μεταφορικά.. Μπορώ να αρνηθώ να παραλάβω;

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πώς και περίμενες 65 μέρες και δεν έκανες dispute στις 40?

 

Ανοιξα dispute στις 45 ημέρες (ήξερα το όριο των 60)..

Εβλεπα τις φιλοτιμες προσπαθειες του πωλητή και ήξερα οτι είμαι καλυμμένος, έβλεπα οτι έφυγε από Πεκίνο (26/8) το πακέτο

Στις 45 ημέρες (με το άνοιγμα του dispute), ο πωλητής εκανε Αιτηση Αναζήτησης στο ChinaPost. Τοτε, ως δια μαγείας, το πακέτο (στο tracking) "ξανα" έφυγε από Κίνα (14/10)!!!

Ολα αυτά φαίνονται, έδωσα το tracking παραπάνω...

 

στείλε μ λινκ από πού πήρες τ ακουστικά, είναι τα αυθεντικά τα piston?

Άνοιξες dispute πριν το όριο των 60 ημερών να σουν καλυμένος αν τα τρωγε η china post?:p

 

Ναι, είναι αυθεντικά και φαντάζομαι λειτουργούν με όλα τα Android Smartphone

Τα πήρα από εδώ

AliExpress

 

αλλα υπάρχουν και στο ebay (από εδώ θα τα αγόραζα τώρα)

http://www.ebay.com/itm/141085437973

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι το ευλογο διαστημα παραμονής σε "Information Received.."?? Εκανα την προηγούμενη Πέμπτη-μεσημέρι εδω- (6 ημέρες) παραγγελία κινητό στο Minideal μέσω Singapore Post..Ειναι κατι φυσιολογικό ή να αρχίσω να ανησυχώ??
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι το ευλογο διαστημα παραμονής σε "Information Received.."?? Εκανα την προηγούμενη Πέμπτη-μεσημέρι εδω- (6 ημέρες) παραγγελία κινητό στο Minideal μέσω Singapore Post..Ειναι κατι φυσιολογικό ή να αρχίσω να ανησυχώ??
Διαβασε παραπάνω, έχει αναφερθεί 10άδες φορές. Υπομονή, υπάρχουν μεγαλες καθυστερήσεις πλέον

Ανοιξα dispute στις 45 ημέρες (ήξερα το όριο των 60)..

Εβλεπα τις φιλοτιμες προσπαθειες του πωλητή και ήξερα οτι είμαι καλυμμένος, έβλεπα οτι έφυγε από Πεκίνο (26/8) το πακέτο

Στις 45 ημέρες (με το άνοιγμα του dispute), ο πωλητής εκανε Αιτηση Αναζήτησης στο ChinaPost. Τοτε, ως δια μαγείας, το πακέτο (στο tracking) "ξανα" έφυγε από Κίνα (14/10)!!!

Ολα αυτά φαίνονται, έδωσα το tracking παραπάνω...

Κλασσικα, έχω κανει κι ο ίδιος αίτηση αναζήτησης σε china post και αλλού (quantium) κι έψαχναν το πακέτο που χε "ξεχαστεί". Είναι αποκλειστικά πρόβλημα των μεταφορικών αυτό υπόψιν

Ναι, είναι αυθεντικά και φαντάζομαι λειτουργούν με όλα τα Android Smartphone
που υποστηρίζουν το CTIA πρότυπο. Καθώς υπάρχει και το omtp

Τα πήρα από εδώ

AliExpress

αλλα υπάρχουν και στο ebay (από εδώ θα τα αγόραζα τώρα)

http://www.ebay.com/itm/141085437973

αυτός στο ebay στέλνει όπως λεει με hong kong post (συστημένο με tracking), οπότε είναι καλύτερη επιλογή, αφού γλιτώνεις china post
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, τον ανακαλυψα οταν εψαχνα που θα ξοδεψω το refund...

Πως γνωριζουμε ποια Android phones εχουν CTIA προτυπο?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχετε απορίες σχετικά με την καθυστέρηση δεμάτων από Κίνα δείτε αυτό. Δεν αφήνουν να περνάν "επικίνδυνα" αντικείμενα όπως αρώματα, αναπτήρες και μπαταρίες λιθίου για λόγους ασφάλειας σε πτήσεις. Ελέγχουν κάθε αντικείμενο με ακτίνες Χ και ό,τι τους φαίνεται ύποπτο επιστρέφει στον αποστολέα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Για τις αποστολές που κάνει τελευταία το geekbuying μέσω Γερμανίας έχει παραλάβει κανείς?

Έκαναν την αποστολή 22/10/2013 και στην σελίδα εντοπισμού της Γερμανίας έγραφε:

The item arrived at the International Logistics Center Frankfurt on Oct 23, 2013.

 

Σήμερα που κοίταξα πάλι μου λέει πάλι το ίδιο αλλά με ημερομηνία Oct 30, 2013..

Υποθέτω και θέλω να ελπίζω ότι θα ρθει μέσω απλού ταχυδρομείου.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχετε απορίες σχετικά με την καθυστέρηση δεμάτων από Κίνα δείτε αυτό. Δεν αφήνουν να περνάν "επικίνδυνα" αντικείμενα όπως αρώματα, αναπτήρες και μπαταρίες λιθίου για λόγους ασφάλειας σε πτήσεις. Ελέγχουν κάθε αντικείμενο με ακτίνες Χ και ό,τι τους φαίνεται ύποπτο επιστρέφει στον αποστολέα.

 

και τι γίνετε με τα κινητά μας που έχουν μπαταρίες μέσα; Τα γυρίζουν και αυτά πίσω; :worry::worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Για τις αποστολές που κάνει τελευταία το geekbuying μέσω Γερμανίας έχει παραλάβει κανείς?

Έκαναν την αποστολή 22/10/2013 και στην σελίδα εντοπισμού της Γερμανίας έγραφε:

The item arrived at the International Logistics Center Frankfurt on Oct 23, 2013.

 

Σήμερα που κοίταξα πάλι μου λέει πάλι το ίδιο αλλά με ημερομηνία Oct 30, 2013..

Υποθέτω και θέλω να ελπίζω ότι θα ρθει μέσω απλού ταχυδρομείου.

 

Περιμενει να βγει απο τον σακο και να μπει σε διαθεσιμο αεροπλανο ,πολλα μαγαζια το εχουν γυρισει σε αυτο τον τροπο αποστολης και δεν προλαβαινουν.

Ναι με απλο θα ερθει ,χαρτακι για να το παρεις απο τα ΕΛΤΑ αν ειναι ογκώδες ή θα στο φερει ο ταχυδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικα, έχω κανει κι ο ίδιος αίτηση αναζήτησης σε china post και αλλού (quantium) κι έψαχναν το πακέτο που χε "ξεχαστεί". Είναι αποκλειστικά πρόβλημα των μεταφορικών αυτό υπόψιν

Αν σου είναι εύκολο,πες μου πώς γίνεται αυτό...

Εσύ είχες βγάλει άκρη έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να έχω τη γνώμη των εμπειρότερων σχετικά με την αποστολή ενός κινητού;

Από το http://en.4px.com/index.ph...om_tracking4px, το κινητό φαίνεται ακόμα να είναι dispatched to overseas (Country Code: GR). Ωστόσο στο tracking των ΕΛΤΑ φαίνονται τα εξής:

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 30-10-2013 06:37 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 30-10-2013 08:44 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 20-10-2013 14:48 IPS

 

Προφανώς το κινητό έχει φτάσει στην Ελλάδα, αλλά το καίριο ερώτημα είναι εάν έχει περάσει από το τελωνείο (από χθες το πρωί δε φαίνεται αλλαγή στην κατάσταση) και δευτερευόντως πότε αναμένεται να φτάσει στη Θεσσαλονίκη.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να έχω τη γνώμη των εμπειρότερων σχετικά με την αποστολή ενός κινητού;

Πιστεύω πως αργότερα σήμερα ή αύριο, θα δεις νεότερα στην κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...