Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια, εχω ενα θεμα με μια αποστολη απο Κινα....Οπως σας ειπα και σε προηγουμενες σελιδες μου εχει βγαλει στο ελτα το μηνυμα ''ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ'' στην περιοχη ''ποστ''....Περνω λοιπον τηλ εχθες στα ελτα και τους λεω τον κωδικο αποστολης να δω τι παιζει και μου λεει οτι το εχουν παραλαβει το δεμα αυτο αλλα οχι Ηρακλειο Κρητης που ειμαι εγω....Τσεκαρε μου λεει με τον πωλητη μηπως σου εχει κανει λαθος τον κωδικο αποστολης...Στελνω εγω του πωλητη και μου λεει οτι ειναι σωστος και μαλιστα μου βγαζει λεει οτι το παρελαβες....Τι κανω τωρα εγω?Περιπτωση για refund παιζει?

 

Νομιζω οτι το εχουμε παρει αναποδα.

Αυτο με την μεταφραση θα παρει χρονο και θα στοιχισει και μια περιουσια.Καταρχην φιλε ποσα εδωσες ?

Η αποδειξη για την παραλαβη του συστημενου πεφτει στο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ και οχι στον πελατη δηλαδη το καταστημα πρεπει να αποδειξει οτι το πακετο παραδοθηκε σε εσενα και οχι εσυ να αποδειξεις οτι δεν το παρελαβες.

Ζητα απο το καταστημα το αποδεικτικο απο την καταθεση που εκαναν αυτοι στο ταχυδρομειο με το ονομα και την διευθηνση σου και οπωσδήποτε μιλα με το paypal στο τηλεφωνο για να τους εξηγησεις τι εγινε.

Οπως τα λες τα πραγματα ΔΕΝ προκειτε για λαθος αλλα για εσκεμενη ενεργεια του μαγαζιου γιατι ακομα και αν εκαναν λαθος στην διευθηνση ή στο ονομα δεν εξηγειται οτι παρεληφθηκε.Μια εξηγηση λογικη ειναι να μπερδευτηκαν τα label των πακετων με καποιο αλλο με προορισμο την ελλαδα αλλα αν ειναι ετσι τοτε πρεπει να σου ερθει σε εσενα καποιο ασχετο δεμα.

Επισης ζητα απο τα ΕΛΤΑ να σου δωσουν τα στοιχεια της παραδοσης δηλαδη που παραδοθηκε και σε ποιον ,αυτο θα ειναι δυσκολο οποτε βγαλε μια φωτο ή prtscn για να τους αποδειξεις οτι εχεις "εννομο" συμφερων να το ζητας.

Edited by evmenis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε συνέχεια ενός προηγούμενου post μου, μόλις τώρα που τσέκαρα μου έβγαλε στο Hong Kong Post ότι "The item (RB232306526HK) arrived at Greece on 4-Nov-2013". Απ' ό,τι καταλαβαίνω τέλειωσε η παρακολούθηση του μέσω του Hong Kong Post και μπορώ μόνο να περιμένω να 'ρθει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακολουθήσω την πορεία του εντός Ελλάδος με τον κωδικό που ήδη έχω μέσω των ΕΛΤΑ ή χρειάζεται κάποιος άλλος; Αν βάλω αυτόν που ήδη έχω εδώ δε μου βγάζει κάποιο αποτέλεσμα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ. αντί να βάλεις εσυ το τρακινγκ στο πεδίο. Τους λες το Νο και σου απαντούν σε τι κατάσταση βρίσκεται...

Εξυπηρετικότατοι οι άνθρωποι των ελτα οφείλω να ομολογήσω

Link to comment
Share on other sites

ερώτημα ειναι απο της 20-10-2013 σε κατάσταση Despatched to overseas (Country code: GR) μήπως πρέπει να ανησυχώ ; :confused::confused::confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

ερώτημα ειναι απο της 20-10-2013 σε κατάσταση Despatched to overseas (Country code: GR) μήπως πρέπει να ανησυχώ ; :confused::confused::confused::confused:

 

όχι φυσικά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λάθος, το υπουργείο χρεώνει τα μισά απ όσο χρεώνουν τα μεταφραστήρια. Εγώ στο υπουργείο πήγα όταν το χρειάστηκα, αφού ρώτησα τιμές όπου αλλού βρήκα, και προτίμησα να περιμένω 2 βδομάδες παρά να δώσω 30€ για μερικές σειρές

 

Δεν ξέρω που ρώτησες, ούτε τι ήθελες να μεταφράσεις (αριθμός λέξεων ή σελίδων) , ούτε την τιμή / λέξη ή σελίδα που σου έδωσαν

Επίσης έχει σημασία αν ήθελες επικύρωσή στην μετάφρασή σου

 

Κατά κανόνα πάντως οι μεταφραστές χρεώνουν λιγότερο και με μικρότερους χρόνους παράδοσής

 

Τα γραφεία τώρα είναι επίσης διαφορετικό κομμάτι

 

Επειδή όμως δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο και να "χαλάσω" το θέμα, ότι θέλεις να συζητήσουμε μπορούΜΕ να τα πούμε και με πμ ;)

 

Και πάλι σόρρυ για τα off topic

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εχει τυχη αυτο...

 

item No. Year Status Location Destination Country Date

RB513876611CN 2013 Collection 43005800 GR 20130811 0926

RB513876611CN 2013 Opening 43032100 GR 20130811 1636

RB513876611CN 2013 Dispatching 43032100 GR 20130811 1643

RB513876611CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130814 1132

RB513876611CN 2013 NULL PEK GR 20130815 0539

RB513876611CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130821 0928

RB513876611CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130828 0755

RB513876611CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130901 0926

και ακομα δεν το παρει.μαλλον μου το φαγανε...:mad:

Link to comment
Share on other sites

ακυρο σήμερα το πείρα πήγα τυχαία στο ταχιδρομιο του χωρίου και ειναι εκει το κινητό απο χτες και στο σύστημα εντοπισμού

ειναι Despatched to overseas (Country code: GR) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το εχουμε παρει αναποδα.

Αυτο με την μεταφραση θα παρει χρονο και θα στοιχισει και μια περιουσια.Καταρχην φιλε ποσα εδωσες ?

Η αποδειξη για την παραλαβη του συστημενου πεφτει στο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ και οχι στον πελατη δηλαδη το καταστημα πρεπει να αποδειξει οτι το πακετο παραδοθηκε σε εσενα και οχι εσυ να αποδειξεις οτι δεν το παρελαβες.

Ζητα απο το καταστημα το αποδεικτικο απο την καταθεση που εκαναν αυτοι στο ταχυδρομειο με το ονομα και την διευθηνση σου και οπωσδήποτε μιλα με το paypal στο τηλεφωνο για να τους εξηγησεις τι εγινε.

Οπως τα λες τα πραγματα ΔΕΝ προκειτε για λαθος αλλα για εσκεμενη ενεργεια του μαγαζιου γιατι ακομα και αν εκαναν λαθος στην διευθηνση ή στο ονομα δεν εξηγειται οτι παρεληφθηκε.Μια εξηγηση λογικη ειναι να μπερδευτηκαν τα label των πακετων με καποιο αλλο με προορισμο την ελλαδα αλλα αν ειναι ετσι τοτε πρεπει να σου ερθει σε εσενα καποιο ασχετο δεμα.

Επισης ζητα απο τα ΕΛΤΑ να σου δωσουν τα στοιχεια της παραδοσης δηλαδη που παραδοθηκε και σε ποιον ,αυτο θα ειναι δυσκολο οποτε βγαλε μια φωτο ή prtscn για να τους αποδειξεις οτι εχεις "εννομο" συμφερων να το ζητας.

Σημερα μιλησα ξανα με ελτα για να δω ποιο ονομα και καλα το παρελαβε και μου ειπαν οτι δεν το παρελαβε καποιος αλλα οτι ξαναγυρισε πισω στο πωλητη στη Κινα....

Link to comment
Share on other sites

εμενα σημερα μου εβγαλε στα ελτα αυτο

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 05-11-2013 10:49 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 26-10-2013 16:42 IPS

 

το κλεισιμο απο κ.δ.αεροδρομιου σημαινει πως περασε απο τελωνιο???η οτι εφυγε απο το αεροδρομιο για τον τοπο αποστολης???

Link to comment
Share on other sites

εμενα σημερα μου εβγαλε στα ελτα αυτο

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 05-11-2013 10:49 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 26-10-2013 16:42 IPS

 

το κλεισιμο απο κ.δ.αεροδρομιου σημαινει πως περασε απο τελωνιο???η οτι εφυγε απο το αεροδρομιο για τον τοπο αποστολης???

 

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο...:X

 

Διάβασες τον οδηγό?

Γιατι αυτό που ρωτάς υπάρχει εκεί μέσα

Link to comment
Share on other sites

ειδες εσυ στον οδηγο να γραφει τι ακριβως σημαινει ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Κι εμένα λέει από χτες "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ" στις 23.27 και δεν ξέρω αν θα υπάρξουν κι άλλα βήματα και ποια θα είναι μέχρι να φτάσει σε μένα. Λογικά μετά το αεροδρόμιο πάει στα ΕΛΤΑ Αθήνας και από κει στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω οτι το κινητο ειναι στα χερια μου απο το πρωι ενω στο ελτα εγραφε ως εχθες που μου αφησαν ειδοποιηση συστημενου , κλεισιμο αεροδρομιου.. το συστημα δε ενημερωνεται
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα λέει από χτες "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ" στις 23.27 και δεν ξέρω αν θα υπάρξουν κι άλλα βήματα και ποια θα είναι μέχρι να φτάσει σε μένα. Λογικά μετά το αεροδρόμιο πάει στα ΕΛΤΑ Αθήνας και από κει στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου;

 

Ναι φίλε,θα γράψει ότι έφτασε στο κέντρο διαλογής και μετά στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα κινητο απο tinydeal και πηρα τρακινκ 05/10/13. στο τρακινκ μου βγαζει μονο αυτο απο τοτε item No. Year Status Location Destination Country Date

2013 Collection 21002500 GR 20131010 1349

2013 Dispatching 21004700 GR 20131015 μηπωσ πρεπει να ανησυχω?

SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα κινητο απο tinydeal και πηρα τρακινκ 05/10/13. στο τρακινκ μου βγαζει μονο αυτο απο τοτε item No. Year Status Location Destination Country Date

2013 Collection 21002500 GR 20131010 1349

2013 Dispatching 21004700 GR 20131015 μηπωσ πρεπει να ανησυχω?

μπες στον κόπο να διαβασεις τον οδηγό

Link to comment
Share on other sites

μπες στον κόπο να διαβασεις τον οδηγό

 

τοδιαβασα και μαλλον σημαινει οτι ακομα ειναι κινα, η κανω λαθος?

Edited by GMOH
SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

τοδιαβασα και μαλλον σημαινει οτι ακομα ειναι κινα, η κανω λαθος?

Στις 15/10/2013 έφυγε από Κίνα ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

τοδιαβασα και μαλλον σημαινει οτι ακομα ειναι κινα, η κανω λαθος?

dispatch σημαίνει αναχώριση στ αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα κινητο απο tinydeal και πηρα τρακινκ 05/10/13. στο τρακινκ μου βγαζει μονο αυτο απο τοτε item No. Year Status Location Destination Country Date

2013 Collection 21002500 GR 20131010 1349

2013 Dispatching 21004700 GR 20131015 μηπωσ πρεπει να ανησυχω?

 

Μονο και μονο οτι πηρες τρακινγκ απο το tinydeal ειναι επιτυχια ,τωρα τι θα παρεις οταν παραλαβεις το δεμα ... ο θεος ειναι μεγαλος.

Link to comment
Share on other sites

Μονο και μονο οτι πηρες τρακινγκ απο το tinydeal ειναι επιτυχια ,τωρα τι θα παρεις οταν παραλαβεις το δεμα ... ο θεος ειναι μεγαλος.

Δεν ξέρω εάν έχεις ψωνίσει από εκεί και σου έστειλαν άλλο είδος, αλλά εγώ έχω κάνει παραπάνω από 10 αγορές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μέχρι που μου έστειλαν αμέσως δεύτερη φορά αντικείμενιο αξίας 10 ευρώ όταν τους είπα ότι ήταν χαλασμένο ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Slightly off-topic:

Βάσει της ανακοίνωσης που έχει αναρτηθεί από την Πανελλήνια Ομοσπονδία Σωματείων Ταχυδρομικών (ΠΟΣΤ), οι εργαζόμενοι των ΕΛΤΑ συμμετέχουν στην σημερινή γενική απεργία.

Τα κατά τόπους καταστήματα θα παραμείνουν όλα κλειστά ή θα «υπολειτουργούν»;

Και αντιστοίχως, τα δρομολόγια των διανομέων θα εκτελεστούν ή όχι;

 

Ξέρω, ξέρω, μισό λεπτό να φέρω την γυάλινη σφαίρα κλπ. :p

Αν παρ' ελπίδα κάποιος γνωρίζει, ας μας ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

Από τα τρία S...... Post (Singapore Post - Sweden Post - Swiss Post) ποιο θεωρείτε ότι είναι καλύτερο σε

1. Χρόνο παράδοσης

2. Θέμα τελωνείου

3. Θέμα μπαταρίας

4. Ευκολία και αξιοπιστία tracking

5. Γενική αξιοπιστία υπηρεσιών

Σε περίπτωση ίδιας χρέωσης ποια να προτιμήσουμε αυτή τη στιγμή.

Προσωπικά έχω εμπειρία μόνο από Singapore Post.

Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ή πρόσφατη εμπειρία να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι συστημένο μικροαντικείμενο αξίας 32 ευρώ έφτασε απ' το Hong Kong στα χέρια μου σε 9 μέρες. :D Τελικά, τζάμπα είχα τρομοκρατηθεί απ' αυτά που διάβαζα για 1 και 2 μήνες καθυστέρηση από Κίνα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...