Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπομονή. Υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις στα ταχυδρομεία σιγκαπούρης όπως έχουμε ξαναπει. Αφου αναχωρεί σήμερα, αρχές δεκέμβρη θα το χεις

 

Μεχρι την αλλη παρασκευη δε γινετε γτ 3/12 φευγω για βουλγαρια :D:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράγγειλα κάτι από AliExpress και ο πωλητής μου έστειλε με μύνημα (μπράβο του) τη διαδικασία που ακολουθείται από κει και έπειτα αναλυτικά, βήμα-βήμα.

Το παραθέτω εδώ γιατί πιστέυω ότι είναι αρκετά χρήσιμο να το ακούς από τον ίδιο τον πωλητή:

 

1. When we send it out,it will be sent to Beijing city(we are in Shenzheng city)

it takes 1-2days from Shenzhen city to Beijing city.

 

2. When it arrives at Beijing ctiy,it will be queued to get through the customs safety inspection(it needs 2-10days)

 

3. When it go through the safety inspection,it will be queued to fly out china(it needs 2-8days)

 

4. From Step 1 to Step 3,it will takes 5-20days(Working days),then it will fly out China.

 

5. On the average,Starting from the day of sending out from us,Within 16-35days,you can get it.

 

6. This is China post air mail's Tracking web: http://intmail.183.com.cn/(only supports Chinese language)

 

7. And another Tracking web: http://www.17track.net/index_en.shtml (if no result,refresh several times)

 

8. After we send it out within 3-5 Working days,you can track it online.

 

9.If you don't get it within the time specified Please tell us to prolong the delivery time,

if there is any problems,Please contact us first.

There is no need to open dispute.open dispute will make very bad influence for our store.

We'll try our best to help you.

 

10.Just as the famous novel The Count of Monte Cristo says:All good things will come,quietly waiting for it

By the way,If you like it,please kindly give us a reasonable feedback.

We also we give you 5 stars.you will be our best Customer.

On behalf of all staffs of Shenzhen MIG Co.,ltd,I sincerely thank you in advance.

Link to comment
Share on other sites

Το site του china post έχει κι αγγλικα

Nαι το ξέρω, αλλά μάλλον ο Κινέζος που το έγραψε δεν το ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

"Just as the famous novel The Count of Monte Cristo says:All good things will come,quietly waiting for it"

 

Ποσες φορες θα εχει απαντηση ο καημενος ο κινεζος σε ερωτησεις του τυπου "που ειναι το δεμα μου" ,"γιατι αργει τοσο" "τι σημαινει item in conta" κλπ για να αρχισει την επικληση λογοτεχνικων κειμενων :lol:

 

Φαντασου να πηγαινεις στην δουλεια και να πρεπει να απαντας 10 ,20,100 φορες το ιδιο πραγμα καθε μερα για χρονια.

Ανθεκτικοι αυτοι οι κινεζοι δεν μπορεις να πεις!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά γιατί στην σημερινή ενημέρωση της πορείας του δέματος, μου έβγαλε ακριβώς τα ίδια με την παλιά ενημέρωση?

 

31.10.2013 19:36 Swiss Post Singapore Accepted from sender

31.10.2013 19:36 Swiss Post Singapore Arrival at international place of exchange

31.10.2013 19:36 Swiss Post Singapore Send item abroad (Export)

25.11.2013 10:22 Swiss Post Singapore Accepted from sender

25.11.2013 10:22 Swiss Post Singapore Arrival at international place of exchange

25.11.2013 10:30 Swiss Post Singapore Send item abroad (Export)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω και εσυ με την swiss post εισαι..

σε ποιο site μπαινεις ομως κ εχει τετοιο status γιατι σε αυτο http://www.swisspost.ch/ που μπαινω εγω δεν εχει αυτα τα σταδια..

εχουν την ιδια σημασια ναι μεν αλλα δεν τα γραφει ετσι.

τσεκαρε κ σε αυτο το site http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά γιατί στην σημερινή ενημέρωση της πορείας του δέματος, μου έβγαλε ακριβώς τα ίδια με την παλιά ενημέρωση?

 

31.10.2013 19:36 Swiss Post Singapore Accepted from sender

31.10.2013 19:36 Swiss Post Singapore Arrival at international place of exchange

31.10.2013 19:36 Swiss Post Singapore Send item abroad (Export)

25.11.2013 10:22 Swiss Post Singapore Accepted from sender

25.11.2013 10:22 Swiss Post Singapore Arrival at international place of exchange

25.11.2013 10:30 Swiss Post Singapore Send item abroad (Export)

Εμένα τα ίδια από 30/10 .....

η SWISS POST μάλλον χρησιμοποιεί ταχυδρομικούς γαϊδάρους αντί γιά αεροσκάφη !!! :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

η ειρωνια ειναι οτι με ρωταει ενας φιλος τι κιν να παρει κ απο που. ηθελε ενα φθηνο οποτε του προτεινα το geekbuying και ειδε ενα με 120 ευρω νομιζω και εγω ο ******* πηγα και το ααγορασα απο chinavasion.

 

το αποτελεσμα εκεινου του ηρθε πριν απο τεσσερις μερες (εκανε να ερθει 3 μερες απο κινα με singapore post και μια βδομαδα απο αθηνα κρητη) και το δικο μου πρωτη φορα το παρηγγειλα μεσα σεπτεμβρη αρχες 10 νεοεμβρη επεστρεψε πισω (δεν ξερω τον λογω αλλα υποψιαζομαι λογω της δευτερης μπαταριας) και το ξανα παρηγγειλα στις 11 νοεμβρη... :dance::dance:

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω και εσυ με την swiss post εισαι..

σε ποιο site μπαινεις ομως κ εχει τετοιο status γιατι σε αυτο http://www.swisspost.ch/ που μπαινω εγω δεν εχει αυτα τα σταδια..

εχουν την ιδια σημασια ναι μεν αλλα δεν τα γραφει ετσι.

τσεκαρε κ σε αυτο το site http://www.17track.net

 

Ναι με swiss post.

Το έχω κοιτάξει παντού και μου βγάζει αυτά που ανέφερα πιο πάνω.

Υπομονή καμιά βδομάδα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες να ρωτησω...

Πιο γρηγορα κανει το πακετο να ερθει απο Κινα μεχρι Ελλαδα,και πολυ αργα να ερθει απ την Ελλαδα στο σπιτι σου?απο διαφορα σχολια και απο το φορουμ κι απ το google αυτο καταλαβα!

Εκανα μια παραγγελια την Παρασκευη και η ΕΛΤΑ γραφει

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 25-11-2013 14:03 IPS

Αυτο,απ οτι διαβασα στον οδηγο,σημαινει οτι ξεκινησε η μεταφορα απ την Κινα για Ελλαδα στις 14:03 χθες Δευτερα!

Δηλαδη θα ειναι Ελλαδα αυριο-μεθαυριο...!?

Μετα υπαρχει περιπτωση να το φερουν σε μενα μπαμ-μπαμ η θα περιμενω μισο μηνα!?

Link to comment
Share on other sites

[...]

Μετα υπαρχει περιπτωση να το φερουν σε μενα μπαμ-μπαμ η θα περιμενω μισο μηνα!?

Μπορεί να περάσει από άλλες χώρες πρώτα η πτήση μέχρι να καταλήξει ελλάδα. Αφού φτάσει ελλάδα, θα περιμενεις και μερικες μέρες, ή πάνω από βδομάδα, να ανοιχθεί ο σάκος στο αεροδρόμιο
Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΤΡΙΠΟΛΗ Κ Δ 25-11-2013 51:00 ΤΡΙΠΟΛΗ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-11-2013 13:27 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-11-2013 08:26 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 07-11-2013 09:18 IPS

 

ώρα 51:00 πρώτη φορά βλέπω πολύ οργάνωση το συστημα:lol:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω ακομα δεν εχω καποιο νεοτερο στα logs αλλα αν δειτε στη παρακατω φωτο εκει που λεει Origin μεχρι το σημερα το πρωι ελεγε china και τωρα γραφει Switzerland. ξερει κανεις τι παιζει ΄γιατι απο κατω μ γραφει τα ιδια απο τις 14/11 οπως φαινεται κιολας.

 

http://s23.postimg.org/l29oox4gn/Capture5.jpg

 

αν καταλαβαινω καλα το δεματακι ειναι σουηδια και περιμενει να φυγει για ελλαδα?? στο τρακινγκ των ελτα βγαζει οτι δεν υπαρχει καταχωρηση.

Link to comment
Share on other sites

μπήκα στο site τον ελτα και έβαλα το αριθμό παρακουλουθισις και μου έβγαλε αυτό

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 25-11-2013 09:46 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25-11-2013 12:46 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 16-11-2013 16:33 IPS

τη ακριβώς σημαινει οτι ειναι ελλαδα ?

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεται στην Ελλάδα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω ακομα δεν εχω καποιο νεοτερο στα logs αλλα αν δειτε στη παρακατω φωτο εκει που λεει Origin μεχρι το σημερα το πρωι ελεγε china και τωρα γραφει Switzerland. ξερει κανεις τι παιζει ΄γιατι απο κατω μ γραφει τα ιδια απο τις 14/11 οπως φαινεται κιολας.

 

http://s23.postimg.org/l29oox4gn/Capture5.jpg

 

αν καταλαβαινω καλα το δεματακι ειναι σουηδια και περιμενει να φυγει για ελλαδα?? στο τρακινγκ των ελτα βγαζει οτι δεν υπαρχει καταχωρηση.

Εμένα τα ίδια ακριβώς από 30/10, μόνο που από την πρώτη ημέρα γράφει Switzerland. Μακάρι να είναι στην Ελβετία .... :mad:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

seranata η απαντηση σου για ποιον ηταν??

Για τον tasos80 (αμέσως προηγούμενο μήνυμα).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κατι αλλαξε σημερα γιατι εκτος απο την αλλαγη στο origin εχει αλλαξει και η ημερομηνια και η ωρα στο cache time δλδ γραφει 26/11 και 15:03 ενω πριν εγραφε 14/11 17:35.

 

τι να πω ρε συ μακαρι να ερθουν τελικα τα πραγματα μας εστω και αργα γιατι το δικο μου ειναι η δευτερη φορα που το παραγγελνω την πρωτη γυρισε πισω :mad:

 

@seranata γραψε λαθος :D

Edited by siloo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εχω μια απορια που μεγαλωνει οσο περνανε οι μερες.

Γιατι εχουν αλλες ημερομηνιες τα 2 site? (το πανω ειναι το 4px)

To 17track γραφει "2013-11-12 15:54, Item in conta IPS, IPS"

 

Ο χρηστης minotavros μου ειχε πει οτι ισχυει του singpost, αλλα αν ισχυει αυτο, σχεδον 2 βδομαδες δεν ειναι αρκετος καιρος?

Link to comment
Share on other sites

2013-11-27 02:20, Item in conta ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

2013-11-25 13:17, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2013-11-25 10:38, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2013-11-12 01:34, Item in conta IPS, IPS

 

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2013/11/27 07:50:58

2013-11-25 00:00, Arrived at overseas (Country code: GR)

2013-11-12 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2013-11-08 00:00, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article

 

επιτελους μετα απο 2 μηνες και πρςτη αποτυχημενη αποστολη αυριο θα εχω το haier μου,:chair:

SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εχω μια απορια που μεγαλωνει οσο περνανε οι μερες.

Γιατι εχουν αλλες ημερομηνιες τα 2 site? (το πανω ειναι το 4px)

To 17track γραφει "2013-11-12 15:54, Item in conta IPS, IPS"

 

Ο χρηστης minotavros μου ειχε πει οτι ισχυει του singpost, αλλα αν ισχυει αυτο, σχεδον 2 βδομαδες δεν ειναι αρκετος καιρος?

ακριβως τα ιδια γραφει και μενα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, υπαρχει καποιο προβλημα με το tracking system της singapore? εδω και δυο μερες δεν μπορω να σκαναρω τιποτα και μου βγαζει web error.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, υπαρχει καποιο προβλημα με το tracking system της singapore? εδω και δυο μερες δεν μπορω να σκαναρω τιποτα και μου βγαζει web error.

Μιά χαρά δουλεύει, πριν από μισό λεπτό μου έβγαλε κανονοκά δική μου παραγγελεία ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...