Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.

Εκανα μια παραγγελια στο banggood.com και το ταμπλετ το εστειλαν στις 26/10 με Deutsche Post.

29/10 μου εστειλαν email με tracking number και το link του Deutsche Post και μου ειπαν να τσεκαρω εκει μετα απο 7 ημερες.

Πραγματι μετα απο λιγες μερες βγηκε οτι εφυγε απο την εδρα της banggood και εφτασε στην Σιγκαπουρη.

The item arrived at the International Logistics Center Singapore on Nov 1, 2013.

Απο 1/11 που εφτασε Σιγκαπουρη δεν εχει αλλαξει το status και το δεμα φαινεται ακομα να βρισκεται εκει.

Ειναι φυσιολογικη η καθυστερη λογω φορτου εργασιας ή να αρχισω να ανησυχω ;

 

Να ενημερώσω ότι από τις 1/11 το tracking για μέρες είχε κολλήσει στο :

The item arrived at the International Logistics Center Singapore on Nov 1, 2013.

 

Και εμφανίστηκε στα ΕΛΤΑ στις 9/11 με άφιξη στο ΕΛ.Βενιζέλος.

Σήμερα 11/11 ήρθε Θεσσαλονίκη και αύριο το παραλαμβάνω !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μας τρελανει το ΕΛΤΑ;

μπηκα στην σελιδα και βγαζει ενα σκετο ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Αλλα στο σπιτι δεν εχουν παραλαβει τιποτα.

Που ειναι η αφιξη Στο αεροδρομιο;

Με ΗΚ

Η απάντηση βρίσκεται στον οδηγό μου στο πρώτο ποστ

Εντοπισμός στην Ελλάδα

Tracking system των ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ/ Receive Item From Customer...Το πακέτο παραληφθηκε από τον αποστολέα στο ταχυδρομείο της χώρας αποστολής[...]

 

Καταλαβα.

Αρα λεει ψεματα ο πωλητης οτι το εστειλε 4/11.

Ξερω οτι δεν τα στελνουν την ιδια μερα που δινουν το tracking number, αλλα μια βδομαδα καθυστερηση;

Η απάντηση βρίσκεται στον οδηγό μου στο πρώτο ποστ, επίσης

Όταν κάνουμε μια αγορά απ την Κίνα συμβαίνουν τα εξής περίπου, στην πλειοψηφία των μαγαζιών:

-Το μαγαζί-αποθήκη πακετάρει τα προϊόντα και βάζει τις ετικέτες επάνω.

-Αφού μαζέψει ένα σεβαστό αριθμό πακέτων, τα στέλνει με υπηρεσίες κούριερ (πχ 4px, Quantium, Directlink, Espeedpost κ.ά) στην χώρα απ' όπου θα σταλθεί, Σιγκαπούρη ή Χονγκ Κονγκ, ανάλογα τι επιλέξαμε.

-Αφού η μεταφορική εταιρία πάει τα πακέτα σε Σιγκαπούρη-Χονγκ Κονγκ, τα ταχυδρομεί στα τοπικά ταχυδρομεία

Η παραπάνω διαδικασία κρατά συνήθως 3-7 μέρες. Εκτός αν δεν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο κάποιο προϊόν, οπότε το μαγαζί ψάχνει για στοκ όπου μπορεί.

Φυσικά ο έμπορος σου λέω πως το στειλε, όταν το παρέδωσε στην μεταφορική στη κίνα. Το «ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ» εμφανίζεται ΟΤΑΝ Η ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΣΤΗ ΚΙΝΑ ΤΟ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ/ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙ ΣΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, κι όχι όταν ο έμπορος το έδιωξε από τη κινα.

 

Παιδιά αν είναι δυνατόν, καταντάει εκνευριστικό να κάνετε ερωτήσεις που είναι απαντημένες στον οδηγό, ΔΙΑΒΑΣΤΕ τον πριν ρωτήσετε, ή έστω μια αναζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δέμα μέσω swiss post και με το tracking number που μου δώθηκε, βλέπω αυτό εδώ και 10 μέρες...

31.10.2013 19:36 Swiss Post Singapore Accepted from sender

31.10.2013 19:36 Swiss Post Singapore Arrival at international place of exchange

31.10.2013 19:36 Swiss Post Singapore Send item abroad (Export)

 

Είναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει από τις 8/10 από minideal μέσω Singapore post και στο tracking system των ελτα έχει κολλήσει στο κλείσιμο από ips εδώ και 13 μέρες. Αρχίζω να ανησυχώ καθώς οι 45 μέρες τελειώνουν την επόμενη εβδομάδα. Τι να κάνω?

Το tracking number είναι RF170656405SG

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS ΛΕΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΤΟΣΟ?

 

(ΣΤΑΥΡΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΣΟΥ)

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστυχως ο χρονος σε σχεση με παλιοτερα δλδ 5-6 χρονια πισω εχει αυξηθει δραματικα απο οτι διαπιστωσα μιας και παραγγειλα κατι τελευταια μετα απο καιρο.Παρελαβα στις 23 μερες και αυτο αφου πηγα στο κεντρο διανομης και το ζητησα εγω αλλιως θα περιμενα ακομα 3-4 μερες καθοτι μεσολαβουσε και ΣΚ.Το θεμα που θα επρεπε να μας απασχολησει ειναι τι γινεται με τα κινεζικα τηλεφωνακια που παιρνουμε μετα οταν θα χρειαστουμε μπαταρια.Θα βρεθει λυση να επιτρεπουν την αποστολη ?Βεβαια υπαρχει και η λυση να παρεις αλλο , αλλα τα οικονομικα μας δεν ειναι πλεον για τετοια κολπακια να παιρνουμε κινητο οπως παλια καθε χρονο.Γνωριζει κανεις κατι?
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

όλες οι απορίες σας λύνονται στον οδηγό.

Το ξέρω. Γράφεις ότι μπορει να καθυστερήσει και πάνω από 2 εβδομάδες. Εγώ όμως άλλο ρώτησα. Επειδή καθυστέρησε και στην Σιγκαπούρη (23 ημέρες) σε 9 μέρες λήγει το 45ήμερο του paypal. Να κάνω dispute μήπως τύχει και έχει το κινητό κάποιο πρόβλημα όταν το παραλάβω (μετά τις 45 μέρες εννοώ)? Γιατί σε μία τέτοια περίπτωση το paypal δεν θα μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

[...]Tο θεμα που θα επρεπε να μας απασχολησει ειναι τι γινεται με τα κινεζικα τηλεφωνακια που παιρνουμε μετα οταν θα χρειαστουμε μπαταρια.Θα βρεθει λυση να επιτρεπουν την αποστολη ?Βεβαια υπαρχει και η λυση να παρεις αλλο , αλλα τα οικονομικα μας δεν ειναι πλεον για τετοια κολπακια να παιρνουμε κινητο οπως παλια καθε χρονο.Γνωριζει κανεις κατι?
Με dhl, απλά πληρώνεις μεταφορικά όσο το κόστος της μπαταρίας σχεδον

 

Το ξέρω. Γράφεις ότι μπορει να καθυστερήσει και πάνω από 2 εβδομάδες. Εγώ όμως άλλο ρώτησα. Επειδή καθυστέρησε και στην Σιγκαπούρη (23 ημέρες) σε 9 μέρες λήγει το 45ήμερο του paypal. Να κάνω dispute μήπως τύχει και έχει το κινητό κάποιο πρόβλημα όταν το παραλάβω (μετά τις 45 μέρες εννοώ)? Γιατί σε μία τέτοια περίπτωση το paypal δεν θα μπορεί να βοηθήσει.
Απ το minideal παρείγγειλες οπότε μην ανησυχείς, αν υπάρξει πρόβλημα με το κινητό θα σ εξυπηρετήσουν. Αν όμως δεν παραλάβεις στις 44 μέρες άνοιξε dispute γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα λάβεις ή όχι το πακέτο
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Γράφεις ότι μπορει να καθυστερήσει και πάνω από 2 εβδομάδες. Εγώ όμως άλλο ρώτησα. Επειδή καθυστέρησε και στην Σιγκαπούρη (23 ημέρες) σε 9 μέρες λήγει το 45ήμερο του paypal. Να κάνω dispute μήπως τύχει και έχει το κινητό κάποιο πρόβλημα όταν το παραλάβω (μετά τις 45 μέρες εννοώ)? Γιατί σε μία τέτοια περίπτωση το paypal δεν θα μπορεί να βοηθήσει.

 

Νομίζω πως δεν πρέπει να αγχώνεσαι. Πολύ πιθανόν το δέμα σου να ξεκολλήσει αυτή την εβδομάδα και να πάνε όλα καλά. Αν δεν ξεκολλήσει, το MiniDeal είναι από τα πιο αξιόπιστα μαγαζιά και δεν θα σε "κρεμάσει". Αν κάτι πάει στραβά στο πακέτο σου θα σου βρει λύση. Έχουν και άνθρωπο που απαντάει στο forum. Για όποιο θέμα έχεις, στείλε του ΠΜ. και θα σου απαντήσει. Στο φινάλε να σκεφτείς πως πάνω από τα μισά τηλέφωνα από το forum τα αγοράζουμε από εκεί επειδή είναι οι ποιο αξιόπιστοι (όχι οι ποιο φθηνοί). Πολλά τα λεφτά και δεν θα χαλάσουν τη φήμη τους για μια παραγγελία. Μην αγχώνεσαι και μήλα μαζί τους. Ακόμα και dispute να θέλεις να ανοίξεις την άλλη εβδομάδα μην το κάνεις χωρίς να τους το πεις πρώτα. Τελικά όλα θα πάνε καλά αλλά αν κάτι δεν σου κάτσει καλά εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

 

σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά τάμπλετ από pandawill. Προσφέρει δωρεάν registered airmail, πιθανότατα με Singapore post. Γνωρίζει κάποιος σχετικά με τον εν λόγω τρόπο αποστολής, αν τα ΕΛΤΑ στέλνουν ειδοποιητήριο, ή απλώς αφήνει ο ταχυδρόμος το δέμα στην πολυκατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Το δεμα δε θα το αφησει και θα φυγει. Ή θα σρο φερει σπιτι ή θα αφησει ειδοποιηση να το παρεις απ το ταχυδρομειο
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει παραλαβει καποιος δεμα με swiss post να μας πει εντυπωσεις και ταχυτητα αποστολης? Συνεργαζεται με καποια εταιρια courier για να στειλει τα δεματα σιγκαπουρη? (πχ. 4px, quantium) Edited by tiger30
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει παραλαβει καποιος δεμα με swiss post να μας πει εντυπωσεις και ταχυτητα αποστολης? Συνεργαζεται με καποια εταιρια courier για να στειλει τα δεματα σιγκαπουρη? (πχ. 4px, quantium)

Κάνει 20-25 μέρες (και τώρα, και πριν ένα χρόνο που δοκίμασα πρώτη φορά). Δεν γνωρίζω για την δεύτερη ερώτηση, με καμιά απ α υτές τις 2 πάντως

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει παραλαβει καποιος δεμα με swiss post να μας πει εντυπωσεις και ταχυτητα αποστολης? Συνεργαζεται με καποια εταιρια courier για να στειλει τα δεματα σιγκαπουρη? (πχ. 4px, quantium)

 

Περιμένω παραλαβή με swiss post. Μόλις παραλάβω θα ενημερώσω για το χρόνο αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω παραλαβή με swiss post. Μόλις παραλάβω θα ενημερώσω για το χρόνο αναμονής.

Και εγώ, μέχρι στιγμής πέρασαν 16 ημέρες από την στιγμή που έφυγε από Σινγκαπούρη, θα ενημερώσω γιά τον τελικό χρόνο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανει να ενημερωθει το tracking number οτι παρελαβαν το δεμα? sorry για τις ερωτησεις απλα θελω να τσεκαρω αν ειναι ενταξει ο πωλητης η αν με δουλευει :shifty:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! μολις ειδα αυτο το θεμα ειπα να ρωτησω αμεσως!

δε μιλαω συγκεκριμενα μονο για κινα αλλα και για αλλες χωρες αν ειναι δυνατον...

θελω να κανω μια ερευνα αγορας για μερικες ακριβες συσκευες οπως lg g2, nexus5, lenovo vibe z(που ειδα πριν λιγο την παρουσιαση του), και καποιες ακομα.

διαβαζω απο καποιους οτι αγορασαν απο εξωτερικο σε καλη τιμη το ταδε κινητο και αναρωτιεμαι που μπορω να βρω πληροφοριες μηπως μπορεσω κ γω να βρε καποια συσκευη σε καλη τιμη αλλα να ειναι κ εμπιστοι αυτοι που πουλανε μη κλαιω τα λεφτα μου...

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανει να ενημερωθει το tracking number οτι παρελαβαν το δεμα? sorry για τις ερωτησεις απλα θελω να τσεκαρω αν ειναι ενταξει ο πωλητης η αν με δουλευει :shifty:

 

Το δικό μου πάντως αναγράφει ότι το έστειλαν 31/10/2013 και ακόμη περιμένω update...

 

Thu 31.10.2013 19:36 Mailed Swiss Post SINGAPORE

Thu 31.10.2013 19:36 Arrival at border point of origin country Swiss Post SINGAPORE

Thu 31.10.2013 19:36 Departure from border point of origin country Swiss Post SINGAPORE

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανει να ενημερωθει το tracking number οτι παρελαβαν το δεμα? sorry για τις ερωτησεις απλα θελω να τσεκαρω αν ειναι ενταξει ο πωλητης η αν με δουλευει :shifty:

διάβασε τον οδηγό στο πρώτο ποστ

Το δικό μου πάντως αναγράφει ότι το έστειλαν 31/10/2013 και ακόμη περιμένω update...

 

Thu 31.10.2013 19:36 Mailed Swiss Post SINGAPORE

Thu 31.10.2013 19:36 Arrival at border point of origin country Swiss Post SINGAPORE

Thu 31.10.2013 19:36 Departure from border point of origin country Swiss Post SINGAPORE

υπολόγισε ~15 μέρες απ την αναχώριση απ τη σιγκαπούρη για να φανεί στην ελβετία, ΑΛΛΆ μπορεί να μην εμφανιστεί τίποτα άλλο, και η επόμενη ενημέρωσή σου να ναι στα ελτα πώς καταγράφηκε στο αεροδρόμιο, ύστερα από 20-25 μέρες

Link to comment
Share on other sites

http://www.elecsstock.com/apple-iphone-5s-space-gray-16gb-factory-unlocked-version-p-842.html θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτο το site.Διαθετει και επιλογη πληρωμης μεσω paypal.Οποιος γνωριζει κατι να μ απαντησει αμεσα γιατι σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το iphone 5 16 gb απο αυτο το site.
Link to comment
Share on other sites

Στάυρο γνωρίζεις ποια είναι η διαδρομή του δέματος Σιγκαπούρη-Ελλάδα?
Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Στάυρο γνωρίζεις ποια είναι η διαδρομή του δέματος Σιγκαπούρη-Ελλάδα?

Με singapore post; Άλλες πτήσεις φθάνουν κατευθείαν στην Ελλάδα και μετά πάνε προς ευρώπη, άλλες πάνε πρώτα σε άλλες χώρες της ευρώπης, και μετά προς ελλάδα, δεν ειναι standard

http://www.elecsstock.com/apple-iphone-5s-space-gray-16gb-factory-unlocked-version-p-842.html θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτο το site.Διαθετει και επιλογη πληρωμης μεσω paypal.Οποιος γνωριζει κατι να μ απαντησει αμεσα γιατι σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το iphone 5 16 gb απο αυτο το site.

ούτε γι αστείο, ξέχνα το και σταμάτα να ψάχνεις επώνυμα σε τέτοιες σελίδες.

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...