Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το θέμα των μπαταριών.Παρέλαβα σήμερα σε 15 ημέρες απο aliexpress πακετάκι με μπαταρίες για το v967 με tracking number και sg post.Δε ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι το tracking number δε ξεκινούσε με RF αλλά RX.Επισης το πακέτο ήταν ένας απλός κίτρινος φάκελος και οι μπαταρίες τυλιγμένες μία-μία με το πλαστικό με τις φουσκάλες.Ευτυχως για εμάς λοιπόν προς το παρόν,οι έλεγχοι δεν είναι τόσο εντατικοί ώστε να μην τους ξεφεύγει κανένα πακέτο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση, θέλω να στείλω πίσω μια ταμπλέτα. Πως το ζητάω στο ταχυδρομείο έτσι ώστε να μην χρυσοπληρώσω την αποστολή?
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση αν έχω καταλάβει καλά ότι εμένα απο 6/10 είναι εκεί στο ταχυδρομείο στη σιγκαπουρη κα η κατάσταση που δείχνει είναι αυτή που λέει ''Information reiceived ..........'' .Και ρωτάω συνέχεια και σε έχω κουράσει γιατί έχει στην ίδια κατάσταση πάνω απο 2 εβδομάδες , αν ξέρεις τπτ πιο συγκεκριμένο .

Υπομονή, όπως ανέφερε κι ο evmenis γίνεται της κακομοίρας στα ταχυδρομεία σιγκαπούρης.

Εμένα που δείχνει 4 φορές departured?έχει τύχει σε κανέναν κάτι ανάλογο?

Αναφέρομαι σε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4948239#post4948239

ελπιζω να χεις πάρει refund για την παραγγελία σου, γιατί αυτό δεν το βλέπω να φεύγει ποτέ απ τα ταχυδρομεια της κίνας..:p

Το μεγαλύτερο κέντρο είναι στην Γερμανία αλλά όπως είπε και ο φίλος μας έχει και σε άλλες χώρες. Δεν βάζουν σφραγίδες, απλώς γίνεται διαλογή και φεύγουν γιά τις χώρες προορισμού. Στην Ελλαδίτσα μας δεν έρχονται ΠΟΤΕ απ'ευθείας ...[...]
Πολλές πτήσεις έρχονται πρώτα ελλάδα, και μετά πάνε στα βαλκάνια ή ιταλία.

Παίδες καλημέρα...

 

Έκανα μια παραγγελία μέσω Banggood μιας ταμπλέτας και πριν λίγο έλαβα ενημερωτικό μήνυμα πως απεστάλη η παραγγελία μου...

...ανησυχησα λίγο όμως γιατί ο αριθμός παρακολούθησης που μου δώσανε δείχνει να ανήκει στην υπηρεσία (express?) Flyt Express (δεν δίνει ακόμη στοιχεία για τον αριθμό: RX594813733DE), ενώ σε άλλη σελίδα παρακολούθησης με οδηγεί σε ανίχνευση του δέματος μέσω DHL

 

Σημειώνω ότι είχα ζητήσει να σταλεί η παραγγελία με Singapore Post ή Hongkong Post αλλά σε καμία περίπτωση με China Post...μήπως πήγαν να με εξυπηρετήσουν και με έβαλαν σε μπελάδες;

Μήπως η FlyT Express είναι σαν την EMS οπότε δεν θα πρέπει να ανησυχώ τόσο;

Γιατί το DE όμως στο τέλος του αριθμού;

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ

 

Μίλησα με την υποστήριξη και μου είπαν πως εστάλη με DHL registered...κινδυνεύω;

όχι δεν κινδυνεύεις. Είναι το ταχυδρομείο γερμανίας. Φεύγει express από κίνα προς γερμανία και μετά σου ρχεται ως συστημένο

 

Σχετικά με το θέμα των μπαταριών.Παρέλαβα σήμερα σε 15 ημέρες απο aliexpress πακετάκι με μπαταρίες για το v967 με tracking number και sg post.Δε ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι το tracking number δε ξεκινούσε με RF αλλά RX.Επισης το πακέτο ήταν ένας απλός κίτρινος φάκελος και οι μπαταρίες τυλιγμένες μία-μία με το πλαστικό με τις φουσκάλες.Ευτυχως για εμάς λοιπόν προς το παρόν,οι έλεγχοι δεν είναι τόσο εντατικοί ώστε να μην τους ξεφεύγει κανένα πακέτο

είσαι απ τους τελευταίους, γιατί τις τελευταίες 15 μέρες τέλος αυτά από σιγκαπούρη..

Ερώτηση, θέλω να στείλω πίσω μια ταμπλέτα. Πως το ζητάω στο ταχυδρομείο έτσι ώστε να μην χρυσοπληρώσω την αποστολή?
συστημένο ταχυδρομείο
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ, δεν το είχα δει. Δηλαδή περίπου 17€ είναι το χαμηλότερο κόστος για να στείλουμε?

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να χεις πάρει refund για την παραγγελία σου, γιατί αυτό δεν το βλέπω να φεύγει ποτέ απ τα ταχυδρομεια της κίνας..:p

Περίπου..Μου πρότεινε refund το 80% της τιμής και το δέχτηκα γιατί φοβόμουν μην τα χάσω όλα.. από aliexpress η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, από banggood, ποια επιλογή να επιλέξω; Air Parcel register ή Standart Shipping; Και επιλέγω και το Drop Shipping order έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δεν το είχα δει. Δηλαδή περίπου 17€ είναι το χαμηλότερο κόστος για να στείλουμε?

ανάλογα το βάρος του πακέτου σου, δες στο site των ελτα το υπολογισμος κόστους

Παίδες, από banggood, ποια επιλογή να επιλέξω; Air Parcel register ή Standart Shipping; Και επιλέγω και το Drop Shipping order έτσι;
Air Parcel register, και δεν υπάρχει λόγος να επιλέξεις Drop Shipping
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 4 μερες ετσι Despatched to overseas (Country code: GR) να περιμένω σε καμια εβδομάδα να το παραλάβω η παραπάνω ;;;;:hypno:
Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις αλλος απο 8 /10 σιγκαπουρη ακομα ? η να αρχισω να ψαχνομαι..

απο μινιντηλ μου ειπαν στο chat οτι μπορει να ερχεται αλλα να μην ενημερωνεται απο τον σερβερ και δειχνει συνεχεια το information received ,,..

τι λετε?

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις αλλος απο 8 /10 σιγκαπουρη ακομα ? η να αρχισω να ψαχνομαι..

απο μινιντηλ μου ειπαν στο chat οτι μπορει να ερχεται αλλα να μην ενημερωνεται απο τον σερβερ και δειχνει συνεχεια το information received ,,..

τι λετε?

 

Εγω είμαι φίλε σε χειρότερη κατάσταση καθώς απο 6/10 είναι σιγκαπούρη ακόμα .... Αν έχεις καμία άλλη πληροφορία ενημέρωσε ....

Link to comment
Share on other sites

Εχω υποψιες μηπως δεν το εχουνε στειλει καν γιατι αμεσως μετα την παραγγελια το thl w9 εδειxνε out of stock αλλα αφου ειμαστε κι αλλοι ...μαλλον θα περιμενουμε κανα μηνα . Στο chat επμαλαμβανουν. Dont worry. Αλλα μας βλεπω για ρεκορ αναμονης
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, φίλου ZTE σταμάτησε τελωνείο μάλλον.

Επειδή είναι εκτός Ελλάδας δε ξέρω τι παίζει ακριβώς, πήγε στο ταχυδρομείο να το παραλάβει και θέλουν την

απόδειξη (θα δώσει αυτή του Paypal), δεν γνωρίζω εαν είναι λόγω τελωνείου ή είναι σύνηθες διαδικασία εκεί η συλλογή αποδείξεων.

Το θέμα είναι το εξής, τι ποσό πρέπει να αναγράφει η απόδειξη;

Εαν τυχόν δηλαδή χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού σε ποια περίπτωση θα πληρώσει λιγότερα, σε αυτή της χαμηλής αξίας ή της υψηλής;

Λογικά το πακέτο γράψει απ'έξω γύρω στα 20-30 δολάρια.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν πίστεψαν το 20-30, γι' αυτό και ζητάνε απόδειξη

Αν παρουσιάσεις PayPal με 150 ευρώ, σε αυτό το ποσό θα "κοψουν" δασμό, περιπου 25% (χονδρικά, 40 ευρώ)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν παρουσιάσω απόδειξη με περίπου το αναγραφόμενο είμαι μια χαρά, λογικά πάντα...

Είδωμεν, αύριο θα έχουμε νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, φίλου ZTE σταμάτησε τελωνείο μάλλον.

Επειδή είναι εκτός Ελλάδας δε ξέρω τι παίζει ακριβώς, πήγε στο ταχυδρομείο να το παραλάβει και θέλουν την

απόδειξη (θα δώσει αυτή του Paypal), δεν γνωρίζω εαν είναι λόγω τελωνείου ή είναι σύνηθες διαδικασία εκεί η συλλογή αποδείξεων.

Το θέμα είναι το εξής, τι ποσό πρέπει να αναγράφει η απόδειξη;

Εαν τυχόν δηλαδή χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού σε ποια περίπτωση θα πληρώσει λιγότερα, σε αυτή της χαμηλής αξίας ή της υψηλής;

Λογικά το πακέτο γράψει απ'έξω γύρω στα 20-30 δολάρια.

 

επειδη περιμενω κ γω zte τηλεφωνο,να ρωτησω,με τι ζητησε να του το στειλουν και περασε τελωνειο???

πως καταλαβαινεις οτι περναει καποιο τηλ.τελωνειο???οταν ερθει Ελλαδα και πας στο ταχυδρομειο να

παραλλαβεις???και σου λενε εκει να πληρωσεις επιπλεον???

εγω σημερα μιλισα στο τσατ στο μινι ντηλ και μου ειπανε πως εχουν πολυ κινηση γι αυτο καθυστερουν

και οτι θα κανει να φτασει 25-30 μερες...

Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις αλλος απο 8 /10 σιγκαπουρη ακομα ? η να αρχισω να ψαχνομαι..

απο μινιντηλ μου ειπαν στο chat οτι μπορει να ερχεται αλλα να μην ενημερωνεται απο τον σερβερ και δειχνει συνεχεια το information received ,,..

τι λετε?

Και εγώ τα ίδια. 16 μέρες περιμένω και ακόμα Σιγκαπούρη είναι :(. Όλοι από ότι κατάλαβα την τελευταια περίοδο το ίδιο πρόβλημα έχουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την προηγούμενη Πέμπτη σαν σήμερα παρήγγειλα το ZTE 967s από minideal και είναι και εμένα Σιγκαπούρη ακόμη! Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατι εχω πολύ άγχος! (Μήπως να κάνουμε κάνα γκρουπακι και να τους ζητήσουμε να στείλουν Ελλάδα πιο γρήγορα!) Είμαστε πολλοί βλέπω μαζεμένοι!
Link to comment
Share on other sites

Κάντε λίγη υπομονή ρε σεις! Γίνεται πανικός στα ταχυδρομεία Σιγκαπούρης, ό,τι κι αν πείτε στα μαγαζιά τώρα, δεν μπορούν να κανουν τίποτα αφου τα πακέτα είναι στη Σιγκαπούρη και καθυστερούν στα ταχυδρομεία.

 

Το χω αναφέρει στον οδηγό αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Οσοι παράγγειλαν αυτό το μηνα απο minideal για κοιταξτε τωρα,γιατι σημερα εμενα μου βγαζει "DESPATCHED TO OVERSEAS......." λετε να παμε καλα; :) :) :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Οσοι παράγγειλαν αυτό το μηνα απο minideal για κοιταξτε τωρα,γιατι σημερα εμενα μου βγαζει "DESPATCHED TO OVERSEAS......." λετε να παμε καλα; :) :) :)

ποτε παρηγγειλες εσυ??

εγω παρηγγειλα το σαββατο 19/10 και στις 21/10 μου δωσανε το tracking number.

αλλα απ οσο ειδα ειναι κολλημενο εδω:Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) :(

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα στο aliexpress και έλαβα μήνυμα ότι έγινε αποστολή με singpost στις 19/10/13.

Βάζοντας το Tracking Number στο Track item του singpost μου βγάζει συνέχεια:The following Item(s) is/are not found

Είναι λογικό μετά από τόσες μέρες να μην το εμφανίζει;

Δεν έχω ξαναπαραγγείλει από aliexpress και δεν ξέρω τι σύστημα ακολουθούν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...